Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
akritas
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:18

Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akritas » 17 Απρ 2018, 11:38

Το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι η σαφής ιδεολογική διατύπωση πολιτικής, η οποία αφενός να στοχεύει σε βιώσιμη αναπτυξιακή πολιτική και αφετέρου ο λόγος της να μην είναι μανιχαϊστικός αλλά ενωτικός.

Το δεύτερο, που πρέπει να γίνει, είναι να αρχίσει να ανα(παράγει) θέσεις με τους κανόνες, το λεξιλόγιο, τους κώδικες, τους μύθους και τις δικές της αξίες.

Τρίτο, απεγκλωβισμός από τον ορθολογισμό μιας ψυχρής τεχνοκρατίας, ο οποίος αγνοεί την υγιή αγορά, την πραγματική οικονομία και τη δοκιμαζόμενη κοινωνία.

Τέταρτο, σαφή επιστροφή στον σύγχρονο φιλελευθερισμό και συντηρητικό πραγματισμό και όχι σε ακροκεντρώες και νεοφιλελεύθερες θέσεις

Τέλος, απομάκρυνση πολιτικών που έγιναν γνωστοί όχι για το πολιτικό τους λόγο ή έργο, αλλά για την ηθική τους(παιδαρεστία, μικρά δωράκια από εταιρείες, μίζες, κ.λπ.) αλλά και με τις πολιτικές τους κολοτούμπες.

whitegreek
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 11:35
Phorum.gr user: whitegreek

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από whitegreek » 17 Απρ 2018, 13:09

δεν νομιζουν να εισακουστουν οι επιθυμιες σου. η ΝΔ ειναι πλεον το νεοφιλελευθερο κομμα του Νικου Γεωργιαδη και του Μαρινακη...
ΕΛΕΥΘΕΡΟΝ ΤΟ ΕΥΨΥΧΟΝ

Άβαταρ μέλους
Recondite
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 21:33

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Recondite » 17 Απρ 2018, 13:53

Να ψηφίσεις σύριζα. Αυτές τις πίπες για ψυχρή τεχνοκρατία και πραγματισμούς αυτός τα λέει. Θέλετε και φιλελευθερισμό με κρατικό χρήμα, ταγάρια.

Άβαταρ μέλους
akritas
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:18

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akritas » 17 Απρ 2018, 15:15

whitegreek έγραψε:
17 Απρ 2018, 13:09
δεν νομιζουν να εισακουστουν οι επιθυμιες σου. η ΝΔ ειναι πλεον το νεοφιλελευθερο κομμα του Νικου Γεωργιαδη και του Μαρινακη...
Φυσικά και δεν θα εισακουστούν, απλά ιδεαλιστικά σχολιάζω τι θέλω!!!

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49103
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Απρ 2018, 15:35

Γιατί, υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ ΝΔ και σύριζα? Τί πολιτική να παράξει, το ίδιο μαγαζί είναι. Υποκατάστημα της Ε.Ε. Ορίστε, εδώ το λέει ο αντιπρό:



Άντε, καλή συγκυβέρνηση.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Απρ 2018, 15:54

Η ΝΔ έχει από μόνη της πάει γιά αυτό που της έχουν στερήσει, τα παλια προνόμια η δε ευρωπαική ομάδα της την πάει στο τρίπτυχο αντετοκούμποι-γάμοι μεταξύ μαντράχαλων-τεμένη.

Ιδεαλιστικώς σωστά πράττεις, το μυαλό δεν πρέπει να σκουριάζει ούτε η αλληλεπίδραση μεταξύ πνευμάτων να σταματά
Μου άρεσε το 3ο
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τι πολιτική πρέπει να παράξει η ΝΔ που θέλω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Απρ 2018, 16:00

akritas έγραψε:
17 Απρ 2018, 11:38
Το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι η σαφής ιδεολογική διατύπωση πολιτικής, η οποία αφενός να στοχεύει σε βιώσιμη αναπτυξιακή πολιτική και αφετέρου ο λόγος της να μην είναι μανιχαϊστικός αλλά ενωτικός.

Το δεύτερο, που πρέπει να γίνει, είναι να αρχίσει να ανα(παράγει) θέσεις με τους κανόνες, το λεξιλόγιο, τους κώδικες, τους μύθους και τις δικές της αξίες.

Τρίτο, απεγκλωβισμός από τον ορθολογισμό μιας ψυχρής τεχνοκρατίας, ο οποίος αγνοεί την υγιή αγορά, την πραγματική οικονομία και τη δοκιμαζόμενη κοινωνία.

Τέταρτο, σαφή επιστροφή στον σύγχρονο φιλελευθερισμό και συντηρητικό πραγματισμό και όχι σε ακροκεντρώες και νεοφιλελεύθερες θέσεις

Τέλος, απομάκρυνση πολιτικών που έγιναν γνωστοί όχι για το πολιτικό τους λόγο ή έργο, αλλά για την ηθική τους(παιδαρεστία, μικρά δωράκια από εταιρείες, μίζες, κ.λπ.) αλλά και με τις πολιτικές τους κολοτούμπες.
Εικόνα
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών