Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 07 Φεβ 2019, 14:34

Οπως όλα δείχνουν έχει κλειδώσει ουσιαστικά η διεξαγωγή ταυτόχρονα ευρωεκλογών,τοπικών και βουλευτικών εκλογών τον Μάϊο: https://m.liberal.gr/#/app/article239441/homepage .
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 07 Φεβ 2019, 14:35

Και εδώ οι κυριότεροι λόγοι για τη διεξαγωγή εκλογών τον Μάϊο: https://www.iefimerida.gr/news/477321/p ... a-4-kalpes
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24547
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2019, 14:51

καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2019, 14:52

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:51
καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.
:+1:

Πωπω μαλακα μου τι εχει να γινει!!!! Πολυ σωστος!!!!
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 07 Φεβ 2019, 14:56

Τον Μάιο θα γίνει η μεγαλύτερη εκλογική μάχη της μεταπολίτευσης.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Φεβ 2019, 14:58

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:51
καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.
Ένα κατοστάρι την κάθε φορά είναι.
Τόσο πολύ τα έχετε οικονομήσει με τον Σύριζα και δεν πάτε ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 07 Φεβ 2019, 15:00

wooded glade έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:58
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:51
καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.
Ένα κατοστάρι την κάθε φορά είναι.
Τόσο πολύ τα έχετε οικονομήσει με τον Σύριζα και δεν πάτε ;
τι κατοστάρι; Aυτό είναι για τον δικηγόρο και τον γραμματέα. Οι άλλοι είναι θύματα της εφορευτικής. Τρως όλη μέρα και το γελοίο είναι ότι δεν σου δίνουν ούτε καν χαρτί για άδεια από την δουλειά .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2019, 15:03

Είναι γνωστό ότι υπάρχουν κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που έχουν εγγραφεί ως ετεροδημότες και μπορούν να ψηφίζουν -στις εθνικές εκλογές- από τον τόπο της μόνιμης κατοικίας τους, τους υποψηφίους βουλευτές στην περιφέρεια στην οποία είναι εγγεγραμμένοι ως δημότες. Όλοι αυτοί οι πολίτες, λοιπόν, θα εξαναγκασθούν επί της ουσίας να επιλέξουν αν θα ψηφίσουν στη μία ή στην άλλη κάλπη. Αυτό θα συμβεί γιατί στις εθνικές εκλογές ψηφίζουν υποχρεωτικά και μόνο στα ειδικά εκλογικά κέντρα ετεροδημοτών στον τόπο κατοικίας τους, ενώ στις δημοτικές/περιφερειακές εκλογές ψηφίζουν υποχρεωτικά στο εκλογικό τμήμα του δήμου στον οποίο είναι δημότες, καθώς δεν υπάρχουν εκλογικά τμήματα ετεροδημοτών για τις αυτοδιοικητικές εκλογές.
:lol:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24547
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2019, 15:03

wooded glade έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:58
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:51
καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.
Ένα κατοστάρι την κάθε φορά είναι.
Τόσο πολύ τα έχετε οικονομήσει με τον Σύριζα και δεν πάτε ;
Ποιος στο είπε αυτό; Τζάμπα είναι τα κληρωτά μέλη της εφορευτικής. Μόνο ο δικαστικός και το βύσμα γραμματέας του παίρνουν 500+100.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Φεβ 2019, 15:03

hades έγραψε:
07 Φεβ 2019, 15:00
wooded glade έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:58
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:51
καλά άμα γίνει αυτό εγώ κατασκηνώνω για κανα δίμηνο στους γονείς μου, δεν παίζει να είμαι σπίτι μου ενώ κυκλοφορούν μπάτσοι που ψάχνουν κόσμο για τριπλή εφορευτική με επαναληπτικές.
Ένα κατοστάρι την κάθε φορά είναι.
Τόσο πολύ τα έχετε οικονομήσει με τον Σύριζα και δεν πάτε ;
τι κατοστάρι; Aυτό είναι για τον δικηγόρο και τον γραμματέα. Οι άλλοι είναι θύματα της εφορευτικής. Τρως όλη μέρα και το γελοίο είναι ότι δεν σου δίνουν ούτε καν χαρτί για άδεια από την δουλειά .
η πασοκάρα δεν δίνει σ' αυτούς ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 07 Φεβ 2019, 15:06

Ο σύριζα θα έχανε στις ευρωεκλογές με 10% στο κεφάλι σίγουρα.
Άρα τι προεκλογική εκστρατεία να κάνει μετά μέχρι τις Εθνικές μ΄ένα τόσο αρνητικό αποτέλεσμα;
Θα τις κάνει όλες μαζί ακριβώς για να γίνει μπάχαλο, θα κερδίσει 3-4 δήμους και θα λέει ότι νίκησε.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Φεβ 2019, 15:07

Ζητώ η Νέα Δημοκρατία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Φεβ 2019, 15:10

Εγώ είχα πάρει ένα διακοσάρι και κάναμε και νοθεία στο τέλος, εις βάρος της Φώφης το 2002.
Είχανε φύγει όλοι και είχαμε μείνει εγώ ο δικηγόρος και η εκπρόσωπος της ΝΔ.
Της δείχνω λοιπόν τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ που ψήφιζαν όλοι μονοκούκι τους ενδεδειγμένους, ενώ όλοι οι άλλοι σταύρωναν πολλούς και διάφορους για συβούλους. Αυτή γέλαγε λοιπόν και της λέω δε βγάζουμε τώρα και μερικά της Φώφης άκυρα και ενθουσιάστηκε.
Πιό νωρίς ήταν μιά τρελή της Νέας Δημοκρατίας και κάτι δεν της άρεσε -δεν θυμάμαι τι- και φώναξε έναν εκπρόσωπο της ΝΔ ο οποίος πήγε να μας βάλει χέρι, οπότε τον πιάνω εγώ και του λέω "μικρέ θες να δεις ταυτότητα των ρέϊντζερς τώρα ;" και μετά στεκόταν κλαρίνο αυτός.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 07 Φεβ 2019, 15:56

Μην προτρεχετε,γιατι ποιός ξέρει, υπάρχει κανένας που να μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο οι Νέοδημοκράτες, όταν δουν ότι δεν τους παιρνει, να κάνουν κάνα Putsch;
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Κλειδώνουν οι εκλογές 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 07 Φεβ 2019, 18:12

Εκλογές 2019: Κάλπες στις 26 Μαΐου «βλέπει» πλέον ο Τσίπρας.
Πιο κοντά από ποτέ φαίνεται ότι είναι οι πρόωρες εκλογές καθώς όλα δείχνουν ότι ο Πρωθυπουργός προσανατολίζεται στην παράλληλη διεξαγωγή των εθνικών και των ευρωεκλογών στις 26 Μαΐου.Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο Αλέξης Τσίπρας εμφανίζεται αρκετά προβληματισμένος για την κατάσταση αποσύνθεσης που διαμορφώνεται το τελευταίο διάστημα στο πολιτικό και κοινοβουλευτικό σκηνικό της χώρας και θεωρεί ότι, με τα σημερινά δεδομένα, δύσκολα μπορεί να εξαντλήσει αξιοπρεπώς την τετραετία.

Ο Πρωθυπουργός έχει ζητήσει από τους στενούς του συνεργάτες στο Μέγαρο Μαξίμου να βρίσκονται σε «συνεχή εγρήγορση» καθώς, όπως τους λέει, «βρισκόμαστε πλέον στα τελικά μέτρα της διαδρομής». Επιπλέον, περιμένει τις τελευταίες δημοσκοπήσεις προκειμένου να μελετήσει τα δεδομένα και να πάρει τις τελικές του αποφάσεις.

Ο ίδιος ο Αλέξης Τσίπρας επιθυμεί να εξαντλήσει την τετραετία, παίζοντας έτσι το «χαρτί» της σταθερότητας και της επιστροφής στην μεταμνημονιακή κανονικότητα. Άλλωστε, αν τα καταφέρει, θα είναι ο πρώτος πρωθυπουργός μετά από δεκαετίες που το πετυχαίνει. Όμως στους επτά μήνες που απομένουν μέχρι τότε, ο κίνδυνος της φθοράς είναι τόσο μεγάλος που ο Πρωθυπουργός ανησυχεί μήπως «γκρεμιστούν και όσα με κόπο χτίσαμε», όπως λέει σε συνεργάτες του. Ελλοχεύει, δηλαδή, ο κίνδυνος η κυβέρνηση να φτάσει τόσο φθαρμένη στον Οκτώβριο που το εκλογικό αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στον ΣΥΡΙΖΑ να διαδραματίσει τον ρόλο που θέλει στο πολιτικό σύστημα, του βασικού πόλου γύρω από τον οποίο θα ανασυνταχθεί ο «προοδευτικός πόλος».

Το γεγονός ότι η εισήγηση για εκλογές τον Μάιο κερδίζει συνεχώς έδαφος, αποτυπώνεται και από το ότι εφημερίδες που πρόσκεινται στο κυβερνητικό στρατόπεδο έχουν αρχίσει να αναφέρονται συνεχώς στις 26 Μαΐου (χαρακτηριστικό το σημερινό πρωτοσέλιδο της εφημερίδας «Το Ποντίκι»). Παράλληλα, τόσο ο Πρόεδρος της Βουλής Νίκος Βούτσης, όσο και ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης Κυριάκος Μητσοτάκης έκαναν έμμεση ή άμεση αναφορά στη συγκεκριμένη ημερομηνία το τελευταίο διήμερο. Έμπειροι πολιτικοί αναλυτές, μάλιστα, συνδέουν την απόφαση της Νέας Δημοκρατίας για τερματισμό του εμπάργκο στην ΕΡΤ με την απόλυτη πεποίθηση του προέδρου του κόμματος ότι οι εκλογές είναι πιο κοντά από ποτέ.



Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι στον ΣΥΡΙΖΑ εκτιμούν ότι οι τριπλές εκλογές τον Μάιο θα ενισχύσουν το πολιτικό μήνυμα της κάλπης, κάτι που θα ευνοήσει τον διπολισμό ως εκ τούτου και την Κουμουνδούρου ενώ στο διάστημα που απομένει μέχρι τότε τα ενδιαμέσα κόμματα δεν θα προλάβουν να λύσουν τα εσωτερικά τους προβλήματα και να διεκδικήσουν με αξιώσεις την είσοδό τους στο Κοινοβούλιο. Την ίδια εκτίμηση, πάντως, μοιράζονται και στη ΝΔ υπογραμμίζοντας ότι βρίσκονται αρκετά κοντά στην αυτοδυναμία αν η επόμενη βουλή είναι πεντακομματική.

https://www.cnn.gr/news/politiki/story/ ... -o-tsipras
Υπεράνω όλων η πατρίς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών