ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 09 Μαρ 2019, 12:30

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:00
Και συνεχίζει η παντελής έλλειψη πηγών, στοιχείων κτλ. Στα συντριπτικά δεδομένα που ανεβαίνουν απαντά: "αυτά είναι μύθοι γιατί έτσι λέω εγώ"
Κατά τα άλλα τολμάει να μιλάει για "παραμύθια", "φαντασίες", "μύθους" αυτός ο οποίος δεν έχει παραθέσει ούτε ένα στοιχείο που να υποστηρίζει τις (αστείες) θέσεις του.
Ρε φίλε, όσες πηγές καινά σου παραθέσω, ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ να συμφωνήσουμε δεν υπάρχει.

Όπως έγραψα πιο πάνω, εσεις άγεστε από την παραμορφωτικη, Εθνικιστική, ελληνοκεντρικη αφήγηση με αποτέλεσμα να τα μετράτε όλα με αυτό το μετρο. Ακομη και από το περιοδικό Ομπραξ είναι ικανός ο Νταρνακας να παραθέσει απόσπασμα υποστηρίζοντας την Ελληνικότητα των Μακεδόνων. Δεν έχει νόημα.

Εγω απτην άλλη αγομαι από την τροχοπέδη της πραγματικής αποκωδικοποίησης των πηγών με επιστημονικά κριτήρια και κριτική σκέψη, γιαυτό και ούτε πειθομαι εύκολα.

Ας κρατήσει λοιπόν ο καθένας τις απόψεις του. Βγάλτε τους ΟΛΟΥΣ Ελληνες, ακόμη και οι Νεάντερταλ είχαν αφήσει σημάδια ΕΛ καταγωγής. :wink

Χα χα χα χα...
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4537
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 09 Μαρ 2019, 12:33

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:18
Rakomelofronas έγραψε:
09 Μαρ 2019, 07:02

Η απάντηση στο ερώτημα "οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Έλληνες;" είναι στη μεν κλασικη περιοδο εθνοτικά ναι, πολιτικά όχι, στη δε ελληνιστική περίοδο, ναι.
Τι σημαίνει "πολιτικά όχι";
Ήταν χωριστό κράτος και μάλιστα με πολίτευμα που δεν ήταν αρεστό στους Έλληνες των πόλεων - κρατών. Το γράφω παραπάνω.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 09 Μαρ 2019, 12:33

Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:27
Αλλά δεν μου λες, αυτός ο Κλίτων που λέει ο σύνδεσμος που παράθεσες ότι νίκησε το 328 π.Χ στο Στάδιο, να ήταν Μακεδόνας άραγε, ή μήπως καταγόταν κι'αυτός από τους Γαργαλιάνους;
328 ρε άσχετε απο τη στιγμή που η Μακεδονία ηγεμόνευε συμμετείχαν κανονικά, όπως αργότερα συμμετείχαν και οι Ρωμαίοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος σύντροφος διαβάτης την 09 Μαρ 2019, 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 09 Μαρ 2019, 12:36

DIOMEDESGR έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:30
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:00
Και συνεχίζει η παντελής έλλειψη πηγών, στοιχείων κτλ. Στα συντριπτικά δεδομένα που ανεβαίνουν απαντά: "αυτά είναι μύθοι γιατί έτσι λέω εγώ"
Κατά τα άλλα τολμάει να μιλάει για "παραμύθια", "φαντασίες", "μύθους" αυτός ο οποίος δεν έχει παραθέσει ούτε ένα στοιχείο που να υποστηρίζει τις (αστείες) θέσεις του.
Ρε φίλε, όσες πηγές καινά σου παραθέσω, ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ να συμφωνήσουμε δεν υπάρχει.

Όπως έγραψα πιο πάνω, εσεις άγεστε από την παραμορφωτικη, Εθνικιστική, ελληνοκεντρικη αφήγηση με αποτέλεσμα να τα μετράτε όλα με αυτό το μετρο. Ακομη και από το περιοδικό Ομπραξ είναι ικανός ο Νταρνακας να παραθέσει απόσπασμα υποστηρίζοντας την Ελληνικότητα των Μακεδόνων. Δεν έχει νόημα.

Εγω απτην άλλη αγομαι από την τροχοπέδη της πραγματικής αποκωδικοποίησης των πηγών με επιστημονικά κριτήρια και κριτική σκέψη, γιαυτό και ούτε πειθομαι εύκολα.

Ας κρατήσει λοιπόν ο καθένας τις απόψεις του. Βγάλτε τους ΟΛΟΥΣ Ελληνες, ακόμη και οι Νεάντερταλ είχαν αφήσει σημάδια ΕΛ καταγωγής. :wink

Χα χα χα χα...
Μετάφραση
"Δεν έχω πηγές και στοιχεία που να στηρίζουν τις ιδεοληψίες μου οπότε τις αναγορεύω σε "επιστημονικές", "αντικειμενικές" θέσεις μπας και κοροϊδέψω κανέναν αφελή"

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 09 Μαρ 2019, 12:38

Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:29
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 11:56
hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 11:41
Δεν είναι έτσι, αλλά δεν χρειάζεται καν να το επικαλεστώ σαν επιχείρημα, γιατί αυτό που έχει σημασία είναι ότι χωρίς τον Αλέξανδρο δεν θα υπήρχαν ελληνιστικά βασίλεια, ο ελληνικός πολιτισμός θα είχε σβήσει, δεν θα υπήρχε ελληνορωμαϊκός πολιτισμός και καμμιά επιρροή στην Δύση. Όλη η ιστορία θα ήταν διαφορετική.
κατ'αρχάς αν δεν μεσολαβούσε η ελληνιστική περίοδος, δεν είναι σίγουρο ότι οι Ρωμαίοι θα κατακτούσαν την Ελλάδα. Ας πούμε ότι οι Ρωμαίοι θα έρχονταν έτσι και αλλιώς. Και πάλι θα ισχυε το graecia capta ferum victorem cepit et artes intulit agresti Latiο.
Σιγά μη τους κατακτούσαν πολιτικά τα χωριά που συνάντησαν κατά την κατάκτηση τής Νότιας Ελλάδας. Μόνο η Κόρινθος ήταν άξια αναφοράς.
πολιτισμικά εννοείς; ο ελλιγενής πάντως νομίζει ότι Ρωμαίοι θα συναντούσαν ότι και οι δυτικοί περιηγητές της νεωτερης εποχής που ζωγράφιζαν τα ερείπια σε ακουαρέλες.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40351
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 12:41

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:30
hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:20


Ο αρχαίος πολιτισμός είχε σβήσει.
δεν είχε σβήσει και δεν έχει σβήσει στις μέρες μας απο τη στιγμή που ανεβάζονται αρχαία θεατρικά έργα και υπάρχουν άνθρωποι που μελετούν τα κλασσικά (=αθάνατα) κείμενα.
Και αρχαία αιγυπτιακά κείμενα μελετούν, αλλά ο πολιτισμός των Αιγυπτίων είχε σβήσει. Ο μόνος λόγος που υπάρχουν σήμερα αρχαίες παραστάσεις ή που υπάρχει μοντέρνο θέατρο είναι η ελληνιστική εποχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40351
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 12:44

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:38
Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:29
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 11:56
κατ'αρχάς αν δεν μεσολαβούσε η ελληνιστική περίοδος, δεν είναι σίγουρο ότι οι Ρωμαίοι θα κατακτούσαν την Ελλάδα. Ας πούμε ότι οι Ρωμαίοι θα έρχονταν έτσι και αλλιώς. Και πάλι θα ισχυε το graecia capta ferum victorem cepit et artes intulit agresti Latiο.
Σιγά μη τους κατακτούσαν πολιτικά τα χωριά που συνάντησαν κατά την κατάκτηση τής Νότιας Ελλάδας. Μόνο η Κόρινθος ήταν άξια αναφοράς.
πολιτισμικά εννοείς; ο ελλιγενής πάντως νομίζει ότι Ρωμαίοι θα συναντούσαν ότι και οι δυτικοί περιηγητές της νεωτερης εποχής που ζωγράφιζαν τα ερείπια σε ακουαρέλες.
Αφενός αυτό θα συναντούσαν, σε λίγο καλύτερη κατάσταση (ακόμη και ένας αιώνας για κτίσμα του 500 π.Χ. είναι φθορά σε βαθμό διάλυσης). Αλλά είπα και κυριολεκτικά και μεταφορικά ερείπια. Απομεινάρια μιας άλλης εποχής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 09 Μαρ 2019, 12:53

hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:41
Και αρχαία αιγυπτιακά κείμενα μελετούν, αλλά ο πολιτισμός των Αιγυπτίων είχε σβήσει.
αιγυπτιακά κείμενα μελετούν μόνο οι ειδικοί φαντάζομαι.


Ο μόνος λόγος που υπάρχουν σήμερα αρχαίες παραστάσεις ή που υπάρχει μοντέρνο θέατρο είναι η ελληνιστική εποχή.
ο Σέξπηρ ας πούμε έρχεται κατ'ευθείαν απο την ελληνιστική εποχή. Μην είσαι τόσο απόλυτος χτυπάει άσχημα.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 09 Μαρ 2019, 13:00

hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:44
Αφενός αυτό θα συναντούσαν, σε λίγο καλύτερη κατάσταση (ακόμη και ένας αιώνας για κτίσμα του 500 π.Χ. είναι φθορά σε βαθμό διάλυσης). Αλλά είπα και κυριολεκτικά και μεταφορικά ερείπια. Απομεινάρια μιας άλλης εποχής.
κάποια ερείπια είναι πολύ ανώτερα απο ολόκληρα.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40351
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 13:04

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:53
hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:41
Και αρχαία αιγυπτιακά κείμενα μελετούν, αλλά ο πολιτισμός των Αιγυπτίων είχε σβήσει.
αιγυπτιακά κείμενα μελετούν μόνο οι ειδικοί φαντάζομαι.
Ο μόνος λόγος που υπάρχουν σήμερα αρχαίες παραστάσεις ή που υπάρχει μοντέρνο θέατρο είναι η ελληνιστική εποχή.
ο Σέξπηρ ας πούμε έρχεται κατ'ευθείαν απο την ελληνιστική εποχή. Μην είσαι τόσο απόλυτος χτυπάει άσχημα.
Ακριβώς από εκεί έρχεται! Πώς νομίζεις ότι συνέβη η αναγέννηση του θεάτρου; Πες μερικές ιδέες και μετά άνοιξε κάποιο καλό βιβλίο για να ενημερωθείς. Ο Σαίξπηρ είναι η μεγάλη λογοτεχνική μου αγάπη. Έχω διαβάσει ό,τι έχει γράψει απ' το πρωτότυπο (όταν ακόμη μάθαινα αγγλικά) εκτός από τα αμιγώς ιστορικά έργα του.

Αρχαία ελληνικά κείμενα επίσης μελετούν μόνο οι ειδικοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 09 Μαρ 2019, 13:13

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:36
Μετάφραση
"Δεν έχω πηγές και στοιχεία που να στηρίζουν τις ιδεοληψίες μου οπότε τις αναγορεύω σε "επιστημονικές", "αντικειμενικές" θέσεις μπας και κοροϊδέψω κανέναν αφελή"
Σάρεσε το AR-15 ΜΗ ΑΦΕΛΗ ΓΕΣΑΡ? Θα σου αφιερώσω και το AK-47 επειδή εγώ ψάχνω να κοροϊδέψω κάναν αφελή ενώ εσείς σκίζεστε για τα συμφέροντα των συμπολιτών σας. Χα χα χα..... :D

Καλή Τεσσαρακοστή ΓΕΣΑΡ.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 09 Μαρ 2019, 13:30

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:33
Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:27
Αλλά δεν μου λες, αυτός ο Κλίτων που λέει ο σύνδεσμος που παράθεσες ότι νίκησε το 328 π.Χ στο Στάδιο, να ήταν Μακεδόνας άραγε, ή μήπως καταγόταν κι'αυτός από τους Γαργαλιάνους;
328 ρε άσχετε απο τη στιγμή που η Μακεδονία ηγεμόνευε συμμετείχαν κανονικά, όπως αργότερα συμμετείχαν και οι Ρωμαίοι.
Λέει πουθενά ότι άλλαξαν οι κανονισμοί; Τι θα πεί "ηγεμόνευε"; Ναι μεν είχαν ηττηθεί οι Ελληνικές πόλεις στην μάχη τής Χαιρώνειας, αλλά είχαν διατηρήσει την ανεξαρτησία τους. Ούτε υπήρξε Μακεδονική κατοχή στην Νότια Ελλάδα πλην κάποιων φρουρών σε 2-3 πόλεις. Δεν έχει σχέση με την Ρωμαϊκή κατάκτηση που και τότε χρειάσθηκε να περάσουν 2-3 γενιές πριν εμφανισθεί Ρωμαίος ολυμπιονίκης, όχι 10 χρόνια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 09 Μαρ 2019, 14:56

Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 13:30
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:33
Leporello έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:27
Αλλά δεν μου λες, αυτός ο Κλίτων που λέει ο σύνδεσμος που παράθεσες ότι νίκησε το 328 π.Χ στο Στάδιο, να ήταν Μακεδόνας άραγε, ή μήπως καταγόταν κι'αυτός από τους Γαργαλιάνους;
328 ρε άσχετε απο τη στιγμή που η Μακεδονία ηγεμόνευε συμμετείχαν κανονικά, όπως αργότερα συμμετείχαν και οι Ρωμαίοι.
Λέει πουθενά ότι άλλαξαν οι κανονισμοί; Τι θα πεί "ηγεμόνευε"; Ναι μεν είχαν ηττηθεί οι Ελληνικές πόλεις στην μάχη τής Χαιρώνειας, αλλά είχαν διατηρήσει την ανεξαρτησία τους. Ούτε υπήρξε Μακεδονική κατοχή στην Νότια Ελλάδα πλην κάποιων φρουρών σε 2-3 πόλεις. Δεν έχει σχέση με την Ρωμαϊκή κατάκτηση που και τότε χρειάσθηκε να περάσουν 2-3 γενιές πριν εμφανισθεί Ρωμαίος ολυμπιονίκης, όχι 10 χρόνια.
Και η Γαλλια ειχε διατηρησει την Ανεξαρτησια της στον Β παγκοσμιο με το κρατους του Βισυ.Ανεξαρτητος ηταν και ο Πεταιν :lol:

Τωρα κοροιδευομαστε;Ντε φακτο ηγεμονας της Ελλαδας ηταν ο Φιλιππος μετα τη Χαιρωνεια.Αν δεν αφησε φρουρες για λογους εντυπωσεων αφησε Μακεδονοτσολιαδες στην ηγεσια των ηττημενων πολεων.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Μαρ 2019, 15:13

DIOMEDESGR έγραψε:
09 Μαρ 2019, 03:41
Χαοτικός έγραψε:
08 Μαρ 2019, 22:49
Αυτό που γράψανε όμως δείχνει ότι τον τιμούν.
Κατσικοκλέφτης ο ένας, πορτοφολάδες οι δεύτεροι, υπάρχει κοινός νους όσο να πεις. :wink
Ένας αναπόδεικτος ισχυρισμός είναι αυτό. Τίποτα άλλο. Εγώ δεν τον δέχομαι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡYΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Μαρ 2019, 15:44

Rakomelofronas έγραψε:
09 Μαρ 2019, 07:02
Οι αρχαιοι Αθηναίοι διαμαρτύρονταν άραγε για το μακεδονοκεντρικό υδροκέφαλο κράτος;


Η απάντηση στο ερώτημα "οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Έλληνες;" είναι στη μεν κλασικη περιοδο εθνοτικά ναι, πολιτικά όχι, στη δε ελληνιστική περίοδο, ναι.

Για το πρώτο μάλλον ναί. Άφηναν πικρία :


40 χρόνια μετά τον θάνατο του Δημοσθένη οι Αθηναίοι τού έστησαν χάλκινο ανδριάντα, έργο του γλύπτη Πολύευκτου, στη βάση του οποίου γράφτηκε: «Είπερ ίσην ρώμην γνώμη, Δημόσθενες, είχες / ούποτ’ αν Ελλήνων ήρξεν Αρης Μακεδών» («Αν είχες, Δημοσθένη, τόση ρώμη όση γνώση / δεν θα κατακτούσε ποτέ τους Ελληνες ο Μακεδόνας Αρης». :lol:

Έλληνες θεωρούνταν οι Μακεδόνες από την αρχαϊκή περίοδο.
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:05
Rakomelofronas έγραψε:
09 Μαρ 2019, 11:53
Πήρε μέρος και νίκησε.
δεύτερος και καταϊδρωμένος.
ἀγωνιζόμενος στάδιον συνεξέπιπτε τῷ πρώτῳ = πήρε μέρος στο αγώνισμα δρόμου ενός σταδίου και τερμάτισε στον ίδιο χρόνο με τον πρώτο.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=126
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών