Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 23 Μαρ 2019, 00:14

Για να ψηφίσετε;

Πήγα χτες και κατέθεσα την αίτηση και, με βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου που μου έδωκαν δεν έχουμε γραφτεί στο Βέλγιο ούτε χίλιοι.

Και είμαστε πάνω από 40 χιλιάδες.

Μια ελληνίδα συνάδελφος που έχω στη δουλειά μου είπε ότι γράφτηκε να ψηφίσει στις βελγικές εκλογές αφού της δίνεται το δικαίωμα.

Μήπως τελικά ο σαματάς για την ψήφο των αποδήμων είναι πολύ κακό για το τίποτις;
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8023
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 23 Μαρ 2019, 00:17

Μετανάστρια έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:14

Μήπως τελικά ο σαματάς για την ψήφο των αποδήμων είναι πολύ κακό για το τίποτις;
Στις εθνικές θα πήγαιναν περισσότεροι, αλλά γενικώς ναι, ο συνολικός αριθμός θα είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που ορισμένοι θεωρούν (ή φοβούνται). Επίσης, κακώς το ΚΚΕ το αντιμετωπίζει τόσο φοβικά αυτό το θέμα, διατηρεί πυρήνες παντού στο εξωτερικό (με εξαίρεση τις ΗΠΑ), μάλλον θα έπαιρνε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με το εθνικό.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μαρ 2019, 00:21

Μετανάστρια έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:14
Για να ψηφίσετε;

Πήγα χτες και κατέθεσα την αίτηση και, με βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου που μου έδωκαν δεν έχουμε γραφτεί στο Βέλγιο ούτε χίλιοι.

Και είμαστε πάνω από 40 χιλιάδες.

Μια ελληνίδα συνάδελφος που έχω στη δουλειά μου είπε ότι γράφτηκε να ψηφίσει στις βελγικές εκλογές αφού της δίνεται το δικαίωμα.

Μήπως τελικά ο σαματάς για την ψήφο των αποδήμων είναι πολύ κακό για το τίποτις;
Τα εχουμε ξαναπει.Η διαδικασια να δηλωσεις οτι θα ψηφισεις στην πρεσβεια/προξενειο και μαλιστα μεχρι δυο μηνες πριν τις εκλογες ειναι αποτρεπτικη για να παει ο κοσμος να ψηφισει.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Μαρ 2019, 00:27

Οι ευρωεκλογές δεν βγάζουν κυβέρνηση. Μια μεγάλη βουλή βγάζουν που ψηφίζει πράγματα που κανείς δεν μαθαίνει οτι ψηφίστηκαν. Εκτός αυτού, είναι και ένα είδος ευνοϊκής εξορίας για όσους είναι υποψήφιοι. Όπως ο Τόλκιεν έστελνε στο τέλος τους ήρωες στην Νήσο των Μακάρων... Ε, κάπως έτσι. Στο καλό και στον αγύριστο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 23 Μαρ 2019, 00:29

kameron έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:17
Στις εθνικές θα πήγαιναν περισσότεροι, αλλά γενικώς ναι, ο συνολικός αριθμός θα είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που ορισμένοι θεωρούν (ή φοβούνται). Επίσης, κακώς το ΚΚΕ το αντιμετωπίζει τόσο φοβικά αυτό το θέμα, διατηρεί πυρήνες παντού στο εξωτερικό (με εξαίρεση τις ΗΠΑ), μάλλον θα έπαιρνε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με το εθνικό.
Εγώ βασικά είμαι υπέρ του παλιού ιταλικού συστήματος. Μετά από 20 χρόνια κατοικίας στο εξωτερικό έχανες το δικαίωμα ψήφου (είχε γίνει και σαματάς μια εποχή όταν ανακάλυψε ότι δεν μπορούσε πιά να ψηφίσει η Σοφία Λώρεν -κάτοικος Μονακό). Αν ξαναγύριζες να ξαναεγκατασταθείς στη χώρα το ξανααποκτούσες. Απλά πράγματα και καθαρά.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Μαρ 2019, 00:32

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:27
Οι ευρωεκλογές δεν βγάζουν κυβέρνηση. Μια μεγάλη βουλή βγάζουν που ψηφίζει πράγματα που κανείς δεν μαθαίνει οτι ψηφίστηκαν. Εκτός αυτού, είναι και ένα είδος ευνοϊκής εξορίας για όσους είναι υποψήφιοι. Όπως ο Τόλκιεν έστελνε στο τέλος τους ήρωες στην Νήσο των Μακάρων... Ε, κάπως έτσι. Στο καλό και στον αγύριστο.
Ναι μωρέ μλκ... όσα δεν φτάνει η αλεπού :003: Θα σε χάλαγε εσένα αυτός ο αγύριστος με τα 12 χιλιάρικα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7401
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 23 Μαρ 2019, 00:36

under έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:21
Τα εχουμε ξαναπει.Η διαδικασια να δηλωσεις οτι θα ψηφισεις στην πρεσβεια/προξενειο και μαλιστα μεχρι δυο μηνες πριν τις εκλογες ειναι αποτρεπτικη για να παει ο κοσμος να ψηφισει.
Ισχύει. Ποιος θα κάτσει να χάσει μια εργάσιμη για να τρέχει να καταθέτει δικαιολογητικά στο προξενείο.
Κανονικά έπρεπε να γίνεται ηλεκτρονικά η διαδικασία μέσω των κωδικών του TAXIS.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Μαρ 2019, 09:37

mao mao έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:36
under έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:21
Τα εχουμε ξαναπει.Η διαδικασια να δηλωσεις οτι θα ψηφισεις στην πρεσβεια/προξενειο και μαλιστα μεχρι δυο μηνες πριν τις εκλογες ειναι αποτρεπτικη για να παει ο κοσμος να ψηφισει.
Ισχύει. Ποιος θα κάτσει να χάσει μια εργάσιμη για να τρέχει να καταθέτει δικαιολογητικά στο προξενείο.
Εγώ λέω να μη γράφεται καν.

Απλά οποίος θέλει να στελνει ένα viber με την ψήφο του και να εκλεγεί βουλευτή Ξάνθης που είναι το χωριό του παππού του. What could possibly go wrong.

Κάπως έτσι το φανταζοντουσαν οι ελληνικής καταγωγής ξενοι.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 23 Μαρ 2019, 09:45

εγώ από την άλλη λέω ότι θα πρέπει να σέβεσαι αυτούς που με τους φόρους τους και τη μη χρήση υποδομών και νομή παροχών του κοινωνικού κράτους σε συντηρούν αντί να ειρωνεύεσαι σε επίπεδο δημοτικού
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Al Bundy

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Μαρ 2019, 09:47

Ο αδελφός μου στην Αυστραλία έχει φάει τα λυσσακά του εδώ και 20 χρόνια γιατί δεν δίνεται δικαίωμα ψήφου στους αποδήμους!
Του λέω προχτές (ψέμματα) πως ψηφίστηκε ο νόμος και μπορεί να ψηφίσει στο προξενείο της Μελβούρνης (2 ώρες από κει που μένει).
Η απάντηση: "Σιγά μη χάσω εγώ 2 μέρες (εγγραφή-ψήφος) και μια Κυριακή για να ψηφίσω τους μαλάκες!"

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7401
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 23 Μαρ 2019, 10:34

foscilis έγραψε:
23 Μαρ 2019, 09:37
mao mao έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:36
under έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:21
Τα εχουμε ξαναπει.Η διαδικασια να δηλωσεις οτι θα ψηφισεις στην πρεσβεια/προξενειο και μαλιστα μεχρι δυο μηνες πριν τις εκλογες ειναι αποτρεπτικη για να παει ο κοσμος να ψηφισει.
Ισχύει. Ποιος θα κάτσει να χάσει μια εργάσιμη για να τρέχει να καταθέτει δικαιολογητικά στο προξενείο.
Εγώ λέω να μη γράφεται καν.

Απλά οποίος θέλει να στελνει ένα viber με την ψήφο του και να εκλεγεί βουλευτή Ξάνθης που είναι το χωριό του παππού του. What could possibly go wrong.

Κάπως έτσι το φανταζοντουσαν οι ελληνικής καταγωγής ξενοι.
Έκοψες μια γραμμή από το ποστ μου ( δύο γραμμές στο σύνολο) απλά και μόνο για να γράψεις την εξυπνάδα σου. Επαναλαμβανω οτι η μεταφορά των εκλογικών δικαιωμάτων θα μπορούσε να γίνει με τη χρήση των κωδικών του ΤΑXIS. Τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν με τέτοια πλατφόρμα όπου το πολύ να επισυνάπτεις σε ηλεκτρονική μορφή πχ ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ ή το ενοικιαστήριο για να δείξεις οτι μένεις εκεί; Αλλά όχι πρέπει για κάποιο μυστήριο λόγο να ταλαιπωρηθείς.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27136
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Μαρ 2019, 10:41

Βαριέμαι να τρέχω στο προξενείο, θα κατέβω αεροπορικώς να το χώσω, να δω και οικογένεια κλπ. Πιο σημαντικό είναι το μέτρο για αυτούς που μένουν πιο μακρυά, έπα, αυστραλία, νότιο αφρική κλπ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25512
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Μαρ 2019, 10:42

kameron έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:17
Μετανάστρια έγραψε:
23 Μαρ 2019, 00:14

Μήπως τελικά ο σαματάς για την ψήφο των αποδήμων είναι πολύ κακό για το τίποτις;
Στις εθνικές θα πήγαιναν περισσότεροι, αλλά γενικώς ναι, ο συνολικός αριθμός θα είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που ορισμένοι θεωρούν (ή φοβούνται). Επίσης, κακώς το ΚΚΕ το αντιμετωπίζει τόσο φοβικά αυτό το θέμα, διατηρεί πυρήνες παντού στο εξωτερικό (με εξαίρεση τις ΗΠΑ), μάλλον θα έπαιρνε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με το εθνικό.
Και στις ηπα εχει το κκε. Μου ελεγε ομογενης (δεξιουλης) οτι υπαρχει κκηπα και πανε καργα ελληνες εκει :lol: αδιορθωτοι

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 23 Μαρ 2019, 10:46

Ουτε θα γραφτω ουτε θα δωσω εστω και ενα ευρω για να κατεβω να ψηφισω...Καλυτερα να παω διακοπες σε κανενα τροπικο νησι..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πχορουμίτες του εξωτερικού γραφτήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Μαρ 2019, 11:10

Northern Spirit έγραψε:
23 Μαρ 2019, 10:46
Ουτε θα γραφτω ουτε θα δωσω εστω και ενα ευρω για να κατεβω να ψηφισω...Καλυτερα να παω διακοπες σε κανενα τροπικο νησι..
Καλυτερα.
Με τα μυαλα που κουβαλας μεχρι για ψηφο 15μελους σε Λυκειο εισαι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών