Η μισή αλήθεια έιναι ψέμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Η μισή αλήθεια έιναι ψέμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 30 Μαρ 2019, 00:17

Το άρθρο του ΣΚΑΙ.
Μεταστροφή Τσακαλώτου: Με το δάνειο ρισκάρεις να χάσεις το σπίτι σου 29/03/2019

Σχόλιο για την ρύθμιση που προστατεύει την πρώτη κατοικία έκανε από το βήμα της Βουλής, ο υπουργός Οικονομικών, Ευκλείδης Τσακαλώτος.

«Υπάρχει μια αγορά για σπίτια. Αυτήν την αγορά μπορούμε να τη χωρίσουμε σε δύο περιπτώσεις. Υπάρχει η αγορά στην κανονικότητα, όταν γενικά είναι κανονικές οι συνθήκες και η αγορά όταν είμαστε εκτός κανονικότητας, όταν έχουμε μια τεράστια ύφεση, για παράδειγμα», είπε ο υπουργός Οικονομικών.

Και συνέχισε: «Γενικά, στην κανονικότητα, αν εγώ κάνω μια συμφωνία με τον σύντροφό μου τον Νίκο ότι θα μου δώσει 50.000 ευρώ για να χτίσω ένα σπίτι, περιμένει ο σύντροφος ο Νίκος –πόσω μάλλον η τράπεζα- ότι κάποια στιγμή θα πάρει τα λεφτά του. Όσο και να με συμπαθεί, όσο και να είναι σύντροφος, κάποια στιγμή θα θέλει πίσω τα 50.000 ευρώ».

Παράλληλα ο Ευκλείδης Τσακαλώτος εξήγησε ότι «άρα, η κανονική αγορά στέγασης έχει πάντα ένα ρίσκο. Παίρνεις ένα δάνειο και κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπληρώσεις. Έχεις και την πιθανότητα κάποια στιγμή να μη σου βγει αυτό το ρίσκο και να το χάσεις».

«Γι’ αυτό, το 2009 υπήρχαν 56.000 πλειστηριασμοί και δεν υπήρχε ούτε κίνημα από το ΚΚΕ ούτε κίνημα από τον ΣΥΡΙΖΑ εναντίον αυτών των πλειστηριασμών, γιατί ήταν μία κανονική περίοδος με ανάπτυξη και ο κόσμος ήξερε ότι μπορούσε να πάρει ένα δάνειο και αν δεν μπορούσε να το ξεπληρώσει, θα είχε κάποιο πρόβλημα», κατέληξε ο υπουργός Οικονομικών.
http://www.skai.gr/news/finance/article ... 29-3-2019/
Εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι ο Τσακαλώτος είναι υπέρ των πλειστηριασμών.

Στο βίντεο που έβαλε όμως διαψεύδεται το άρθρο. Αυτό το είπε ο Τσακαλώτος όταν αναφέρθηκε στην περίοδο πριν την κρίση όπου υπήρχε ''κανονικότητα'' και δεν πλήρωναν οι μπαταχτσήδες. Διαχωρίζει εκείνη την περίοδο από την περίοδο της κρίσης όπου δεν μπορούν να πληρώσουν και οι κακομοίρηδες.

Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών