Το Νήμα της Σινοφοβίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 20 Μαρ 2020, 14:21

Παρακαλώ μην συγκρίνεται τους Ιαπωνες με τους Κινέζους.

Δουλευταραδες Vs κακομαθημένα τεμπελόσκυλα....

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 20 Μαρ 2020, 14:23

So hab ich dich schon unbedingt

nemo
Δημοσιεύσεις: 7395
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Μαρ 2020, 16:26

Διάβασα πολλές παπαριές στο νήμα δυο πολιτισμοί υπήρχαν και υπάρχουν στην γη ο δυτικός και ο κινέζικος

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 23:08
elchav έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:27
Δε συμβαίνει καμία υποταγή στην Αφρική, καμία εξαγωγή συστήματος, κανένα σοσιαλ κρεντιτ.
Το μόνο που συμβαίνει είναι επενδύσεις σε πρώτες ύλες, οι οποίες ως γνωστόν δεν πολυβοηθάνε τη χώρα να στήσει δικές της βιομηχανίες, αλλά μέχρι εκεί.

Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για τα βράδια στη φωτιά.
Μου απάντησες εσύ ή αυτό είναι το μεταφρασμένο δελτίο τύπου του ΚΚΚ;
Just the facts.
Αν βαρέθηκες βέβαια, πες μου ποια χώρα της Αφρικής ξέρεις που έχει υιοθετήσει το Κινεζικό σύστημα.
Tώρα, μετακινώ εγώ το τέρμα;

Στην Αφρική δεν υπάρχει ανάγκη εξαγωγής του συστήματος γιατί πρέπει να το παίξουν καλοί στον υπόλοιπο πλανήτη.
Κυρίως αναφερόμουν στο μπολνταρισμένο που είναι για κλάματα.
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 20 Μαρ 2020, 17:06

Επίσης οι κινέζοι μαρινάρουν και τρώνε ζωντανές τις μειονότητες, ενώ οι αντικαθεστωτικοί γίνονται σαπούνια, γνωστά αυτά :smt005:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43549
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μαρ 2020, 17:08

elchav έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 23:08
elchav έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:44


Μου απάντησες εσύ ή αυτό είναι το μεταφρασμένο δελτίο τύπου του ΚΚΚ;
Just the facts.
Αν βαρέθηκες βέβαια, πες μου ποια χώρα της Αφρικής ξέρεις που έχει υιοθετήσει το Κινεζικό σύστημα.
Tώρα, μετακινώ εγώ το τέρμα;

Στην Αφρική δεν υπάρχει ανάγκη εξαγωγής του συστήματος γιατί πρέπει να το παίξουν καλοί στον υπόλοιπο πλανήτη.
Κυρίως αναφερόμουν στο μπολνταρισμένο που είναι για κλάματα.
Δυο κυρίως είναι οι τομείς επενδύσεων, πρώτες ύλες για εξαγωγή, και υποδομές ενέργειας και μεταφορών προς διευκόλυνση του πρώτου.

Αν έχεις αντίρρηση τη γράφεις. Με το για κλάματα κλπ δεν κάνεις δουλειά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:16

Nero έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:06

εξάγει εκεί το πολιτικό της σύστημα; Δεν το ξέρω καλά το θέμα για να πω σίγουρα αλλά δε μου φαίνεται πιθανό. Φυσικά και προσπαθεί να καταστήσει την Αφρική αποικία και τα καταφέρνει πολύ καλά αλλά δε νομίζω ότι συνδυάζεται αυτό με εξαγωγή πολιτική ιδεολογίας, νοοτροπίας ή ακόμα και πολιτικού συστήματος γιατί ιστορικά αυτός δεν ήταν ο τρόπος που επεκτείνονταν οι κινέζοι. Η εξαγωγή/ επιβολή ιδεών στου κατακτημένους, έχω την εντύπωση ότι μέρος της ευρωπαικής αποικιοκρατικής ιδεολογίας αλλά δε σημαίνει ότι είναι μονόδρομος, και μάλλον ο συγκεκριμένος τρόπος έχει ξεκάθαρη γενεαλογία που αυτόματα πάει πίσω στον χριστιανισμό. Η Κίνα ιστορικά έκανε δορυφόρους αλλά ο έλεγχος που ασκούσε και οι απαιτήσεις που είχε ήταν κάπως διαφορετικές απο τις Ευρωπαικές, γιατί η Κίνα ήταν πάντα η κίνα και λόγω ιδεολογίας δεν έβλεπε τον λόγο να κινεζοποιήσει τις αποικίες γιατί ήταν απλά "οι άλλοι' και δεν υπήρχε λόγος να γίνουν κινέζοι, αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να γίνουν κιόλας

θα σου τα πουν καλύτερα ο Mole και ο The Age of Aquarius αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές έτσι είναι
λοιπόν, τα έγραψα σύντομα και στο νάνο αλλά θα τα πω πιο αναλυτικά εδώ.

Οι Κινέζοι στην Αφρική δείχνουν το "καλό" τους πρόσωπο για να μην πει τίποτα η κακιά ΕΕ και επίσης δεν υπάρχει ανάγκη να εξάγεις κανένα σύστημα σε πεινασμένους που τους παίρνεις όλο το φυσικό πλούτο, ελέγχοντας τους όλες τις υποδομές ενώ χρειάζεται να πληρώσεις μερικούς φυλάρχους.
Δεν είναι cost-effective να εξάγουν το σύστημα τους, κάνουν τη δουλειά τους πιο φθηνά.

Στην Ελλάδα και την ΕΕ, δεν θα γίνουμε οργουελική κοινωνία αμέσως.

Αυτά χτίζονται σιγά σιγά. Εκεί που είχες ανίκανους τύπου Μιχαλολιάκου, Λε Πεν και Όρμπαν που χρηματοδοτούνται από έναν πρώην καγκεμπίτη - νυν πρόεδρο χώρας αλκοολικών, θα έχεις να αντιμετωπίσεις μερικούς επιλεγμένους τύπους που από πίσω τους θα έχουν την κινεζική γραφειοκρατία με παράδοση αιώνων και το μεγαλύτερο ΑΕΠ παγκοσμίως.

Και με το επιχείρημα ότι αυτό το σύστημα προσφέρει ανάπτυξη, ασφάλεια και "κοίτα πόσες επενδύσεις κάνουν οι Κινέζοι". Ενδεικτικά, οι μισές εταιρείες ενέργειας στην Ευρώπη είναι κινεζικές, και αν βγει σχετικά αλώβητη η Κίνα, πολλοί κρίσιμοι τομείς θα γίνουν επίσης κινεζικοί, χτίζοντας σιγά σιγά το απαραίτητο Influence.

Για να μην πάμε μακριά, χωρίς να έχουμε εξαγωγή κινεζικού μοντέλου στην Ελλάδα, χωρίς να έχουμε πρώτο σύμμαχο την Κίνα (παραμένουν οι ΗΠΑ), η Ελλάδα λόγω κινέζικου χρήματος μπλοκάρει αποφάσεις της ΕΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Όσον αφορά το ότι στο παρελθόν δεν επεκτάθηκαν με τον δυτικό τρόπο, αυτά τα πράγματα είναι για να αλλάζουν, δεν είναι εντυπωμένα στο dna τους. Στο ενδιάμεσο, έχει μεσολαβήσει ο Αιώνας της Ντροπής, μια αδίστακτη γραφειοκρατία που η τεχνολογία της έχει δώσει απεριόριστες δυνατότητες κι ενάμισι δις brainwashed υπήκοων που έχουν μάθει από μικροί ότι θα είναι η γενιά που θα ξεπλύνει τον προηγούμενο αιώνα και θα κάνει την Κίνα Great Again.

Πατήστε το φίδι στον κόρφο, πριν να είναι αργά και μην επαναπαύεστε.
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:08
elchav έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 23:08

Just the facts.
Αν βαρέθηκες βέβαια, πες μου ποια χώρα της Αφρικής ξέρεις που έχει υιοθετήσει το Κινεζικό σύστημα.
Tώρα, μετακινώ εγώ το τέρμα;

Στην Αφρική δεν υπάρχει ανάγκη εξαγωγής του συστήματος γιατί πρέπει να το παίξουν καλοί στον υπόλοιπο πλανήτη.
Κυρίως αναφερόμουν στο μπολνταρισμένο που είναι για κλάματα.
Δυο κυρίως είναι οι τομείς επενδύσεων, πρώτες ύλες για εξαγωγή, και υποδομές ενέργειας και μεταφορών προς διευκόλυνση του πρώτου.

Αν έχεις αντίρρηση τη γράφεις. Με το για κλάματα κλπ δεν κάνεις δουλειά.
Υποδομές ενέργειας και μεταφορών δεν είναι μέσο διευκόλυνσης της εξαγωγής πρώτων υλών, είναι στρατηγικός τομέας που εκβιάζει όποιο κράτος θέλει. Και είναι εδώ, στην Ευρώπη, ήδη. Τα έγραψα πιο αναλυτικά και στο Nero παραπάνω
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:19

foscilis έγραψε:
19 Μαρ 2020, 23:14
4) Όταν μερικοί πιτσιρικάδες Ουιγούροι άρχισαν τα ισλαμιλίκια, 2 εκατομμύρια Ουιγούροι μπήκαν σε στρατόπεδα εντατικής εξανθρώπισης
7) πάρα πολύ αφιλόξενο μέρος για ζωόφιλους, gbtquiaapk+
8) αντιμετωπίζουν τους χωριάτες σαν παράνομους μετανάστες και μάλιστα με πολύ λιγότερα δικαιώματα ακόμη και από αυτό.
Ακόμα και η κόλαση, έχει μερικά καλά σημεία
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:22

mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2020, 00:29
στα διάφορα επιστημονικά paper που διαβάζω κατά καιρούς, κάτω στις παραπομπές, όλο κινέζους βλέπω.
κινεζικό πέιπερ από κινεζικό πανεπιστήμιο (πλην καμιάς 5αρας) είναι για να χρησιμοποιείται αντί κωλόχαρτου τώρα που υπάρχει έλλειψη
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Μαρ 2020, 17:32

elchav έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:22
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2020, 00:29
στα διάφορα επιστημονικά paper που διαβάζω κατά καιρούς, κάτω στις παραπομπές, όλο κινέζους βλέπω.
κινεζικό πέιπερ από κινεζικό πανεπιστήμιο (πλην καμιάς 5αρας) είναι για να χρησιμοποιείται αντί κωλόχαρτου τώρα που υπάρχει έλλειψη
Τα πέιπερ δημοσιεύονται σε επιστημονικά περιοδικά, όχι στα νέα του ψαροντούβεκου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24644
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μαρ 2020, 17:32

δεν ξέρω, εγώ θεωρώ τη ZWO ASI 178MC και γενικά όλη αυτή τη γραμμή καμερών CMOS με παρανοϊκό QE ένα αληθινό θαύμα της τεχνολογίας και συνάμα μια επανάσταση στην εξερεύνση του νυχτερινού ουρανού. Και ΔΕΝ είναι ο σένσορας κατευθείαν από τη μαμά Σόνι, οι κινέζοι του κάνουν τροποποιήσεις.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Μαρ 2020, 17:34

Γενικό σχόλίο. Πήξτε όσο θέλετε, αλλά η Κίνα στη διάρκεια του κύκλου ζωής σας θα γίνει η νούμερο 1 παγκόσμια υπερδύναμη. Σας αρέσει δεν σας αρέσει.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:34

mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:32
elchav έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:22
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2020, 00:29
στα διάφορα επιστημονικά paper που διαβάζω κατά καιρούς, κάτω στις παραπομπές, όλο κινέζους βλέπω.
κινεζικό πέιπερ από κινεζικό πανεπιστήμιο (πλην καμιάς 5αρας) είναι για να χρησιμοποιείται αντί κωλόχαρτου τώρα που υπάρχει έλλειψη
Τα πέιπερ δημοσιεύονται σε επιστημονικά περιοδικά, όχι στα νέα του ψαροντούβεκου.
θες να σου ποστάρω μερικά περιοδικά που μπορείς να γράψεις ότι μαλακία σου κατέβει και να δημοσιευτεί;

και να θες, δεν το κάνω, γκούγκλαρε
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 17:37

mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2020, 17:34
Γενικό σχόλίο. Πήξτε όσο θέλετε, αλλά η Κίνα στη διάρκεια του κύκλου ζωής σας θα γίνει η νούμερο 1 παγκόσμια υπερδύναμη. Σας αρέσει δεν σας αρέσει.
Αν συμβεί, θα πήξει η μουνάρα σου χωρίς όριο
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών