Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Ιουν 2018, 16:46

bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:42

υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που οφείλεις να τους τιμάς χωρίς διαπραγματεύσεις
Δεν χρειάζεται να κερδίζεις και να καλλιεργείς συνέχεια τον σεβασμό. Είναι δεδομένος.
ο ορισμός της υποταγής μέσω Λαμίας.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιουν 2018, 16:49

enaon έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:46
bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:42

υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που οφείλεις να τους τιμάς χωρίς διαπραγματεύσεις
Δεν χρειάζεται να κερδίζεις και να καλλιεργείς συνέχεια τον σεβασμό. Είναι δεδομένος.
ο ορισμός της υποταγής μέσω Λαμίας.
Μπες σε δικαστήριο και πες στον εισαγγελέα ή στον Δικαστή "Επ Μανωλάκη". Έτσι να δω κάτι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιουν 2018, 16:50

enaon έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:40
enaon έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:29
απλή δήλωση υποταγής είναι ο πληθυντικός.
Το ότι πιθανόν να είνα και ο πιο εύκολος τρόπος για την αποφυγή μιας ανεπιθύμητης οικειότητας, μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί έτσι;
το έχω σκεφτεί γάλη ναι, αλλά ζώ πολλά χρόνια, με θυμάμαι να το λέω και να το ακούω χιλιάδες φορές όπως και εσύ, και όχι, δεν το έκανα για να αποφύγω οικειότητα, δεν είμαι κοπέλα να φοβάμαι μην μου την πέσουν. :)

Κάτι άλλο είναι, δεν είναι ευγένεια ή σεβασμός σίγουρα, εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι υποταγή, άλλα αν μας ενοχλεί να το ακούμε να μην το λέω. :003:
Όποιοι θεωρούν ότι ο πληθυντικός υποδηλώνει υποταγή, συνήθως έχουν την ψευδαίσθηση ότι ο ενικός μειώνει το χάσμα μεταξύ ανώτερου/κατώτερου σε όλα τα θεσμικά/οικονομικά/ταξικά πλαίσια.

Ε, κάπως έτσι την είδε και ο πιτσιρικάς.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Ιουν 2018, 16:50

bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:42
Σουβλίτσα έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:21
Τον σεβασμό Μπιζέλι σε μια χώρα όπως εσύ μάλιστα την φαντάζεσαι τον κερδίζεις και τον καλλιεργείς, πόσο μάλλιστα όταν είσαι ο Πρώτος Ανδρας, δεν τον απαιτείς.
Εαν φθάσει ένας γονιός να απαιτησει σεβασμό απο το παιδί του που μεγάλωσε, το έχασε το παιχνίδι

(μαγειρεύω κι ολας και δεν σχολιάζω τα πάντα αλλά χαίρομαι τον ΟΥΤΙΣ, πραγματικά με κάνει να έχω ελπιδα)
Όχι σουβλίτσα, υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που οφείλεις να τους τιμάς χωρίς διαπραγματεύσεις κυρίως ως ένδειξη σεβασμού στο πρόσωπο όσων θυσιάστηκαν για κάποια ιδανικά τα οποία πρεσβεύουν αυτοί οι θεσμοί. Δεν χρειάζεται να κερδίζεις και να καλλιεργείς συνέχεια τον σεβασμό. Είναι δεδομένος.

Αν ο πιτσιρικάς έκαιγε καμιά ελληνική σημαία ή αποκαλούσε κάποιον ιερέα "τράγο" θα είχες την ίδια άποψη;
Μα δεν τίθεται θέμα διαπραγμάτευσης αλλά αφού η κουβέντα έχει φθάσει μέχρι εδώ και δεν καταλαβαίνεις δεν έχω ελπίδα να στο εξηγήσω περαιτέρω

Το ίδιο και με τον Ερμή, δε μπορεί να καταλάβει ένα απλό κατ''αναλογίαν, δυστυχώς ή ευτυχώς έχω μάθει πια στην ζωή μου "μετά πρώτης και δεύτερας..." να παραιτούμαι, δεν έχω την πολυτέλεια αυτή εξάλου την δεδομένη περίοδο της ζωής μου.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Ιουν 2018, 16:51

Ερμής έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:49
enaon έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:46
bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:42

υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που οφείλεις να τους τιμάς χωρίς διαπραγματεύσεις
Δεν χρειάζεται να κερδίζεις και να καλλιεργείς συνέχεια τον σεβασμό. Είναι δεδομένος.
ο ορισμός της υποταγής μέσω Λαμίας.
Μπες σε δικαστήριο και πες στον εισαγγελέα ή στον Δικαστή "Επ Μανωλάκη". Έτσι να δω κάτι.
το ίδιο λέμε, Δεν ειναι θέμα ευγένειας ή σεβασμού, είναι θέμα να αποδεχθώ οτι ο άλλος είναι ανώτερος και μπορεί να με τιμωρήσει, να δηλώσω την υποταγή μου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιουν 2018, 16:52

ο,τι πεις. Δε χαλάω χατίρια. Προσωπικά δε βλέπω τους γονείς μου ως θεσμό. Εκεί νιώθω ευγνωμοσύνη για όσα μου έχουν προσφέρει, τους αγαπώ και τους σέβομαι.
Αν δε καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα σε ένα θεσμό όπως ο Πρόεδρος,δικαστής κλπ και στον γονέα, οκ πάσο. Τα βλέπουμε αλλιώς.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ορέστης 35

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιουν 2018, 16:53

Στην Ελλαδα ο καταληψιας (ανηλικος επαναστατης) γινεται πρωθυποργος. Φατη Μακρον!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Ιουν 2018, 16:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:50
Όποιοι θεωρούν ότι ο πληθυντικός υποδηλώνει υποταγή, συνήθως έχουν την ψευδαίσθηση ότι ο ενικός μειώνει το χάσμα μεταξύ ανώτερου/κατώτερου σε όλα τα θεσμικά/οικονομικά/ταξικά πλαίσια.

Ε, κάπως έτσι την είδε και ο πιτσιρικάς.
φυσικά τον μειώνει ο ενικός γάλη. Όταν θέλεις με κάποιον που σε εξυπηρετεί να μειώσεις το χάσμα στο κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο για να νοιώθετε και οι δύο πιο άνετα, τι κάνεις;

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 19 Ιουν 2018, 16:55

«Όχι, όχι, όχι, αυτό δεν γίνεται εδώ, όχι, όχι»,
«Βρίσκεσαι σε έναν επίσημο εορτασμό, πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως αρμόζει στις περιστάσεις.
Πιστεύω πως ως εδώ ο πρόεδρος ήταν σωστός και ήταν αρκετό για να συνετίσει τον πιτσιρικά.
Το παρακάτω όμως είναι προσβλητικό και περνά σε κατήχηση κάτι που δεν αρμόζει σ' έναν πρόεδρο.
Γενικά μπορεί να συμπεριφέρεσαι σαν χαζός, σήμερα όμως η μέρα επιβάλλει να με αποκαλείς “Κύριε Πρόεδρε της Δημοκρατίας” ή “Κύριε”. Εντάξει;»,
«Να μάθεις να κάνεις τα πράγματα με τη σωστή σειρά. Τη μέρα που θα θέλεις να κάνεις επανάσταση θα πρέπει πρώτα να έχεις πτυχίο και δουλειά, να τρέφεσαι μόνος σου, εντάξει; Τότε να πας να δώσεις μαθήματα και σε άλλους»
Να εκφράσω και την απορία μου: όσοι δλδ δεν έχουν πτυχίο και είναι άνεργοι δεν έχουν δικαίωμα να επαναστατήσουν;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Ιουν 2018, 16:55

Με τον πληθυντικό είμαι θεωρητικά αντίθετος γιατί φέρνει αχρείαστη αβεβαιότητα και αμηχανία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Ιουν 2018, 16:56

Προς υπεράσπιση του μικρού τουλάχιστον ζήτησε ένα "συγγνώμη κ. πρόεδρε" (αν ισχύει αυτό).
Αν είχε συμβεί εδώ το περιστατικό οι γονείς του θα είχαν βγει ήδη στην Τατιάνα Στεφανίδου για το bullying που υπέστη ο μικρός.

Τώρα από πότε η νουθεσία θεωρείται bullying ας μου εξηγήσει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 19 Ιουν 2018, 16:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:55
Με τον πληθυντικό είμαι θεωρητικά αντίθετος γιατί φέρνει αχρείαστη αβεβαιότητα και αμηχανία.
Ε, στον πρόεδρο δεν απευθύνεσαι στον ενικό.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 19 Ιουν 2018, 16:58

bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:56
Προς υπεράσπιση του μικρού τουλάχιστον ζήτησε ένα "συγγνώμη κ. πρόεδρε" (αν ισχύει αυτό).
Αν είχε συμβεί εδώ το περιστατικό οι γονείς του θα είχαν βγει ήδη στην Τατιάνα Στεφανίδου για το bullying που υπέστη ο μικρός.

Τώρα από πότε η νουθεσία θεωρείται bullying ας μου εξηγήσει κάποιος.
Θεωρώ ότι ξέφυγε από τα όρια της νουθεσίας χαρακτηρίζοντάς τον "χαζό".
Άνανδρο και απρεπές.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Ιουν 2018, 16:59

bizeli έγραψε:
19 Ιουν 2018, 16:56
Προς υπεράσπιση του μικρού τουλάχιστον ζήτησε ένα "συγγνώμη κ. πρόεδρε" (αν ισχύει αυτό).
Αν είχε συμβεί εδώ το περιστατικό οι γονείς του θα είχαν βγει ήδη στην Τατιάτα Στεφανίδου για το bullying που υπέστη ο μικρός.

Τώρα από πότε η νουθεσία θεωρείται bullying ας μου εξηγήσει κάποιος.
δες το βιντεάκι, ο μικρός ένοιωσε άσχημα αμέσως, ο μανωλης το συνέχισε γιατί είναι κομπλεξικός, ο μανώλης, οχι ο θεσμός, ο θεσμός είναι φαντασία της δουλοπρέπειας μας.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Μανουέλ Μακρόν σε πιτσιρικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 19 Ιουν 2018, 16:59

Στην μπανανία ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς θα γινόταν ήρωας από το κοινό του Αλ-Τσαντίρι νιούζ, με τον Λάκη σε σοβαρό και δακρύβρεχτο ύφος να κατσαδιάζει τον αλαζόνα Μακρόν (που νομίζει κιόλας ότι είναι και ο πρόεδρος της Γαλλίας) και να εξυμνεί τον πιτσιρικά ως ανήσυχο, επαναστατημένο τέκνο, καθώς και την ελπίδα που φέρει μαζί της η νέα γενιά :a040:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών