Το Νήμα της Σινοφοβίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2021, 17:15

sharp έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:38
:lol: Αφού πρόκειται για χόμπυ...

Τέσπα, όπως με βομβάρδισες με ερωτήσεις, πού το είδες αυτό, που το διάβασες, τι ξέρεις και το λες, είπα να το ανταπωδώσω και να σού δώσω με τη σειρά μου την ευκαιρία να μας παρουσιάσεις τους οραματιστές Κινέζους του αύριο. Από την στιγμή όμως που το θεωρείς χόμπυ και μάλιστα όχι δικό σου συμπεραίνω ότι η τομή μας είναι το κενό σύνολο.

Παρεμπ. αν σε ενοχλεί το εκφυλισμένος ή δεν το αντιλαμβάνεσαι σωστά, μπορείς να το αντικαταστήσεις με παρακμιακός. Δεν ερμηνεύεται γονιδιακά ή βιολογικά αλλά πολιτιστικά.
Είναι προσωπικό το θέμα, ο οραματιστής του ενός είναι ο παπαρολόγος του άλλου.
Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία των έργων δεν υπάρχουν σε αγγλική μετάφραση και είναι αδύνατο να διαβαστούν σε μηχανική. Τι να σου πω, trust me μου είπαν ότι είναι καλά;

Από επιστημονική φαντασία έχω δει την ταινία wandering earth (την έχει το Netflix) που εξερευνά κάποια ζητήματα (κλιματική αλλαγή, τι είναι η ανθρωπότητα, πόσο από το παρόν μας μπορούμε να θυσιάσουμε για ένα μακρινό όραμα). Σίγουρα πρωτότυπη αλλά είναι όλο πλοκή και οι χαρακτήρες δεν είναι ανεπτυγμένοι. Σου κάνει για να τη δεις;
Και βέβαια έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω το περίφημο 3 body problem αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2021, 20:20

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Απρ 2021, 20:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2021, 17:15
Και βέβαια έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω το περίφημο 3 body problem αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
Το πρώτο κρατάει το ενδιαφέρον επειδή έχει δυνατή αρχή και επειδή δεν ξέρεις που το πάει, οπότε συγχωρείς τους μονοδιάστατους χαρακτήρες, τα επόμενα καλύτερα να διαβάσεις την περίληψη στο wiki (το dark forest theorem είναι όντως ενδιαφέρον thought experiment) εκτός αν σε ενδιαφέρει να πάρεις θέση στη συζήτηση κατά πόσο γίνεται ωραιοποίηση του ολοκληρωτισμού και αν λέει κάτι η απουσία γυναικών σε ενεργούς ρόλους.

Επίσης είχε γίνει ένα πατατράκ στο τουίτερ όταν είπε πολιτικαλι ινκορεκτ πράγματα για τους ουιγούρους ο συγγραφέας.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2021, 20:50

Stalker έγραψε:
16 Απρ 2021, 20:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2021, 17:15
Και βέβαια έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω το περίφημο 3 body problem αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
Το πρώτο κρατάει το ενδιαφέρον επειδή έχει δυνατή αρχή και επειδή δεν ξέρεις που το πάει, οπότε συγχωρείς τους μονοδιάστατους χαρακτήρες, τα επόμενα καλύτερα να διαβάσεις την περίληψη στο wiki (το dark forest theorem είναι όντως ενδιαφέρον thought experiment) εκτός αν σε ενδιαφέρει να πάρεις θέση στη συζήτηση κατά πόσο γίνεται ωραιοποίηση του ολοκληρωτισμού και αν λέει κάτι η απουσία γυναικών σε ενεργούς ρόλους.

Επίσης είχε γίνει ένα πατατράκ στο τουίτερ όταν είπε πολιτικαλι ινκορεκτ πράγματα για τους ουιγούρους ο συγγραφέας.
Ωραίος, θενκς.
Όποιος ψάχνει να δει, να διαβάσει, να μάθει, βρίσκει. Είναι ένας ολόκληρος κόσμος από τον οποίο βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου.
Έχω την εντύπωση ότι η Κινεζική ΕΦ είναι λίγο σε φάση Asimov, πάντα προτάσσει τις ιδέες από τους χαρακτήρες. Αλλά όπως είπα δεν είμαι qualified για τέτοιες γενικεύσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2021, 13:28

Αισιόδοξη η ανάγνωση του Πεκίνου για τα αποτελέσματα της τηλεδιάσκεψης Σι-Μακρόν-Μέρκελ.
Ελπίζει ότι σηματοδοτεί αναθέρμανση των σχέσεων.

Επίσης διαβάζω στο Politico
The Chinese statement also said Macron and Xi had agreed to boost green development efforts in Africa — a key cause for the French president.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 22908
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 17 Απρ 2021, 14:28

Stalker έγραψε:
16 Απρ 2021, 20:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2021, 17:15
Και βέβαια έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω το περίφημο 3 body problem αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
Το πρώτο κρατάει το ενδιαφέρον επειδή έχει δυνατή αρχή και επειδή δεν ξέρεις που το πάει, οπότε συγχωρείς τους μονοδιάστατους χαρακτήρες, τα επόμενα καλύτερα να διαβάσεις την περίληψη στο wiki (το dark forest theorem είναι όντως ενδιαφέρον thought experiment) εκτός αν σε ενδιαφέρει να πάρεις θέση στη συζήτηση κατά πόσο γίνεται ωραιοποίηση του ολοκληρωτισμού και αν λέει κάτι η απουσία γυναικών σε ενεργούς ρόλους.

Επίσης είχε γίνει ένα πατατράκ στο τουίτερ όταν είπε πολιτικαλι ινκορεκτ πράγματα για τους ουιγούρους ο συγγραφέας.
και τα 3 βιβλια ειναι πολυ ενδιαφεροντα και ανηκουνε στη σκληρη εφ ...πρεπει να τελειωσεις και τα 3 για να εχεις σωστη αντιληψη αν διαβασεις μονο την περιληψη δεν θα κερδισεις τιποτε ... σε γενικες γραμμες ο Λιου αντηχει 100% την Κινεζικη ψυχοσυνθεση και το οραμα που εχουνε για το μελλον ...αρκετα διαφορετικες απο αυτη των Δυτικων τοσο σε αναλυση επανασυνθεση οσο και φιλοσοφικα ... αυτη και μονο η διαφορετικη οπτικη της ζωης αξιζει σε οσους ενδιαφερονται να μπουνε στο μυαλο των Κινεζων

*στο 3ο βασικοι ηρωες ειναι γυναικες και οσον αφορα στον ολοκληρωτισμο ηδη τον αποδομει απο το 1ο βιβλιο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Απρ 2021, 11:50

nostromos έγραψε:
17 Απρ 2021, 14:28
και τα 3 βιβλια ειναι πολυ ενδιαφεροντα και ανηκουνε στη σκληρη εφ ...πρεπει να τελειωσεις και τα 3 για να εχεις σωστη αντιληψη αν διαβασεις μονο την περιληψη δεν θα κερδισεις τιποτε ... σε γενικες γραμμες ο Λιου αντηχει 100% την Κινεζικη ψυχοσυνθεση και το οραμα που εχουνε για το μελλον ...αρκετα διαφορετικες απο αυτη των Δυτικων τοσο σε αναλυση επανασυνθεση οσο και φιλοσοφικα ... αυτη και μονο η διαφορετικη οπτικη της ζωης αξιζει σε οσους ενδιαφερονται να μπουνε στο μυαλο των Κινεζων

*στο 3ο βασικοι ηρωες ειναι γυναικες και οσον αφορα στον ολοκληρωτισμο ηδη τον αποδομει απο το 1ο βιβλιο
Προσωπικά το παράτησα στην αρχή του dark forest όταν φάνηκε ότι όλη η υπόθεση θα είναι βασικά φιλλερ επειδή τίποτα δεν έχει σημασία εκτός από το τι θα κάνουν τελικά οι wallfacers. Αν οι χαρακτήρες δεν ήταν για τα μπάζα θα παλευότανε, αλλά είχα κι άλλα πράγματα να κάνω εκτός από υπομονή μέχρι το επόμενο exposition, και η ό,ποια αξία του σαν υποτιθέμενη κιβωτός σινικού zeitgeist δεν μου ήταν προτεραιότητα.

Τα περί γυναικών και ολοκληρωτισμού τα αναφέρω λόγω νήματος, καθόλου δεν αποκλείεται να είναι περίπτωση accentuating the negative σε κατά τα άλλα πολύ άχρωμα βιβλία, ακούστηκε κατά κόρον μετά που βγήκε και είπε ότι καλά τους κάνουν τους ουιγούρους.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Απρ 2021, 18:31

LoongArch, ένα εντελώς νέο instruction set για επεξεργαστές.
https://cntechpost.com/2021/04/15/loong ... akthrough/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Απρ 2021, 18:36

Ποιον υμνούν ως "Δένδια της Κίνας"; (ΟΧΙ ΚΛΙΚΜΠΕΙΤ)
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Απρ 2021, 19:40

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34056
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Απρ 2021, 20:48


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2021, 22:29

Σήμερα ο αλγόριθμος μου σας σερβίρει τα εξής.

Ο πρωθυπουργός της Γαλλίας επί Σιράκ μιλάει για την εμπειρία του με την Κίνα και το όραμα του για συνεργασία.


Μια Ουιγούρισσα μιλάει για το πως άνοιξε μαγαζί νυφικών κόντρα στο συντηρητικό περιβάλλον της.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 20932
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Απρ 2021, 00:44

Πόσο αμερικανάκια πια :lol:
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 20 Απρ 2021, 00:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20932
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Απρ 2021, 00:47

Ας βάλουμε και τον τίτλο. για όσους βαρεθούν να κάνουν κλικ
China Moves to Approve Pfizer Vaccine After Admitting Chinese Product Doesn’t Work
:lol:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42318
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Απρ 2021, 14:09

sharp έγραψε:
20 Απρ 2021, 00:47
Ας βάλουμε και τον τίτλο. για όσους βαρεθούν να κάνουν κλικ
China Moves to Approve Pfizer Vaccine After Admitting Chinese Product Doesn’t Work
:lol:
Ας βάλουμε και το σάιτ, για όσους νομίζουν ότι θα αποκομίσουν κάτι από το άρθρο ή τον τίτλο

Breitbart.com
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών