Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Πιστεύεται ότι ο πόλεμος στην Ουκρανία θα μας οδηγήσει σε Γ παγκόσμιο πόλεμο;

Το δημοψήφισμα λήγει την 07 Ιουν 2022, 20:22

Ναι
12
16%
Μπορεί..
13
18%
Όχι
30
41%
Με συμβατικά όπλα.
2
3%
Θα κρατήσει χρόνια.
3
4%
Θα πέσουν πυρηνικά σύντομα
5
7%
Θα πέσει ο Πούτιν.
8
11%
 
Σύνολο ψήφων: 73

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 14027
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 13 Μαρ 2022, 06:38

Δείτε που είναι τα πολεμικά και πυρηνικά καταφύγια στην Αττική

https://www.google.com/amp/s/eleftheros ... in-attiki/

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 13 Μαρ 2022, 06:40

Niki έγραψε:
13 Μαρ 2022, 06:34
Χθες διάβασα διάφορα άρθρα τα οποία με ανησύχησαν, με τρόμαξαν με ξενύχτησαν.
Το ένα άρθρο έλεγε ότι σε περίπτωση χρήσης πυρηνικών η Αμερική δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα γιατί διαθέτει αρκετά πυρηνικά καταφύγια και οργάνωση κατάλληλη.
Το άλλο άρθρο έλεγε ότι Αξιωματούχοι στο πεντάγωνο έδωσαν εντολή και με προσομοιωτή έβγαλαν συμπέρασμα ότι οι θάνατοι σε περίπτωση χρήσεις πυρηνικών στην Αμερική δεν θα ξεπεράσουν τα 2 εκατομμύρια αλλά η Ρωσία θα εξαφανιστεί από τον χάρτη.
Το τρίτο άρθρο έλεγε ότι σε περίπτωση πυρηνικού πολέμου θα μειωθεί η θερμοκρασία του πλανήτη κατά 2 με 4 βαθμούς.

Ο κόσμος έχει τρελαθεί.
Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ.
Παλιά στην ανθρωπότητα δεν συζητούσαν την χρήση των πυρηνικών ήτανε θέμα ταμπού.
Η προσπάθεια εξοικείωσης με το θέμα είναι τρομακτική και μόνο που το σκέφτονται τρομάζω, για τα παιδιά μου και όλου του κόσμου γενικότερα.
Να προσθέσω ότι υπήρχαν και πολλά άρθρα που τον πυρηνικό πόλεμο τον θεωρούν κάτι σαν επανεκκίνηση της ανθρωπότητας που τόσο πολύ το έχει ανάγκη για να βγει από το τέλμα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 14027
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 13 Μαρ 2022, 06:42

Niki έγραψε:
13 Μαρ 2022, 06:40
Niki έγραψε:
13 Μαρ 2022, 06:34
Χθες διάβασα διάφορα άρθρα τα οποία με ανησύχησαν, με τρόμαξαν με ξενύχτησαν.
Το ένα άρθρο έλεγε ότι σε περίπτωση χρήσης πυρηνικών η Αμερική δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα γιατί διαθέτει αρκετά πυρηνικά καταφύγια και οργάνωση κατάλληλη.
Το άλλο άρθρο έλεγε ότι Αξιωματούχοι στο πεντάγωνο έδωσαν εντολή και με προσομοιωτή έβγαλαν συμπέρασμα ότι οι θάνατοι σε περίπτωση χρήσεις πυρηνικών στην Αμερική δεν θα ξεπεράσουν τα 2 εκατομμύρια αλλά η Ρωσία θα εξαφανιστεί από τον χάρτη.
Το τρίτο άρθρο έλεγε ότι σε περίπτωση πυρηνικού πολέμου θα μειωθεί η θερμοκρασία του πλανήτη κατά 2 με 4 βαθμούς.

Ο κόσμος έχει τρελαθεί.
Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ.
Παλιά στην ανθρωπότητα δεν συζητούσαν την χρήση των πυρηνικών ήτανε θέμα ταμπού.
Η προσπάθεια εξοικείωσης με το θέμα είναι τρομακτική και μόνο που το σκέφτονται τρομάζω, για τα παιδιά μου και όλου του κόσμου γενικότερα.
Να προσθέσω ότι υπήρχαν και πολλά άρθρα που τον πυρηνικό πόλεμο τον θεωρούν κάτι σαν επανεκκίνηση της ανθρωπότητας που τόσο πολύ το έχει ανάγκη για να βγει από το τέλμα.
:g030::g030::g030:

Στηρίζω.

Noob saibot
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 06 Μαρ 2022, 17:30
Phorum.gr user: Noob
Τοποθεσία: Τόπος ιερός

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noob saibot » 13 Μαρ 2022, 07:23

Niki έγραψε:
13 Μαρ 2022, 06:34

Ο κόσμος έχει τρελαθεί.
Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ.
Παλιά στην ανθρωπότητα δεν συζητούσαν την χρήση των πυρηνικών ήτανε θέμα ταμπού.
Η προσπάθεια εξοικείωσης με το θέμα είναι τρομακτική και μόνο που το σκέφτονται τρομάζω, για τα παιδιά μου και όλου του κόσμου γενικότερα.
Ξέρεις τι με ενοχλεί; Κάποιους δεν τους πειράζει καθόλου αυτό το πράγμα.
There is no system

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 13 Μαρ 2022, 09:24

Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Μαρ 2022, 09:57

Μαδουραίος έγραψε:
13 Μαρ 2022, 06:38
Δείτε που είναι τα πολεμικά και πυρηνικά καταφύγια στην Αττική

https://www.google.com/amp/s/eleftheros ... in-attiki/
Noμιζω και το Χαλάνδρι ειναι αποπυρηνικοποιημενη ζωνη οποτε κι αυτο ειναι καλη περιπτωση για προστασια
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2022, 09:58

Μπορώ να φανταστώ και άλλους τρόπους για να βγει η ανθρωπότητα από το τέλμα.
Ποινικά δικαστήρια εναντίον ηγετών και άλλων, για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας για παράδειγμα. Δημεύσεις περιουσιών σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν είναι δυνατό να αποφασίσει μια ισχυρή μειοψηφία οικονομικά, το μέλλον των λαών, να την γλυτώνει πάντα η μειοψηφία.
Ελπίζω και σε άνωθεν παρέμβαση σε περίπτωση πυρηνικού πολέμου. Ίσως κάποιοι να μην θέλουν την καταστροφή.

Noob saibot
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 06 Μαρ 2022, 17:30
Phorum.gr user: Noob
Τοποθεσία: Τόπος ιερός

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noob saibot » 13 Μαρ 2022, 11:00

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2022, 09:58
Ποινικά δικαστήρια εναντίον ηγετών και άλλων, για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας για παράδειγμα. Δημεύσεις περιουσιών σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν είναι δυνατό να αποφασίσει μια ισχυρή μειοψηφία οικονομικά,
Ο Κορωνοιός σκότωσε 18,2 εκατομμύρια ανθρώπους παγκοσμίως. Ο απολυταρχικός κίτρινος τιτάνας βρυχάται στην ανατολή. Η ρωσσία καταρέει. Τι μπορούμε να κάνουμε όλοι εμείς οι απλοί άνθρωποι που είμαστε πνιγμένοι στα χρέη και θέλουμε απλά να επιβιώσουμε;
There is no system

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2022, 11:11

Noob saibot έγραψε:
13 Μαρ 2022, 11:00
Ο Κορωνοιός σκότωσε 18,2 εκατομμύρια ανθρώπους παγκοσμίως. Ο απολυταρχικός κίτρινος τιτάνας βρυχάται στην ανατολή. Η ρωσσία καταρέει. Τι μπορούμε να κάνουμε όλοι εμείς οι απλοί άνθρωποι που είμαστε πνιγμένοι στα χρέη και θέλουμε απλά να επιβιώσουμε;
Mοιραζόμαστε τις ίδιες αξίες και θέλουμε να ζούμε σε ευνομούμενες χώρες, παγκόσμια. Αυτό έχουμε οι απλοί άνθρωποι.
Τα χρέη είναι άλλο θέμα. Το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα λειτουργεί σαν μαφία. Δεν έχω τις γνώσεις για να το αναλύσω, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν, φιμώνονται εν μέρη. Δεν σημαίνει αυτό ότι δεν υπάρχουν χρέη, αλλά διευθετούνται και χωρίς πόλεμο και πυρηνικά.

Noob saibot
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 06 Μαρ 2022, 17:30
Phorum.gr user: Noob
Τοποθεσία: Τόπος ιερός

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noob saibot » 13 Μαρ 2022, 11:25

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2022, 11:11
Noob saibot έγραψε:
13 Μαρ 2022, 11:00
Ο Κορωνοιός σκότωσε 18,2 εκατομμύρια ανθρώπους παγκοσμίως. Ο απολυταρχικός κίτρινος τιτάνας βρυχάται στην ανατολή. Η ρωσσία καταρέει. Τι μπορούμε να κάνουμε όλοι εμείς οι απλοί άνθρωποι που είμαστε πνιγμένοι στα χρέη και θέλουμε απλά να επιβιώσουμε;
Mοιραζόμαστε τις ίδιες αξίες και θέλουμε να ζούμε σε ευνομούμενες χώρες, παγκόσμια. Αυτό έχουμε οι απλοί άνθρωποι.
Τα χρέη είναι άλλο θέμα. Το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα λειτουργεί σαν μαφία. Δεν έχω τις γνώσεις για να το αναλύσω, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν, φιμώνονται εν μέρη. Δεν σημαίνει αυτό ότι δεν υπάρχουν χρέη, αλλά διευθετούνται και χωρίς πόλεμο και πυρηνικά.
Δε ξέρω δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη όλο αυτό. Βλέπω πχ τον Κλάους Σρόμπ και τον σύμβουλο του Γιουβάλ Χαράρι και αυτά που λένε δε με πείθουν οτι αυτοί θα με σώσουν. Μου φαίνονται λίγο ασταθείς. Οι νόμοι μπορούν πολύ εύκολα να χρησιμοποιηθούν και εναντίον μου. Αν πρόκειται για κάποιον ασταθή τύπο πχ. Λόγω προσωπικού δράματος. Μόνο στο θεό ελπίζω.
There is no system

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14784
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 13 Μαρ 2022, 11:42

Εχετε κανει τιποτα με προμηθειες?
Εγω εχω βαρεθει τοσα χρονια να τρεχω στο σουπερμαρκετ και να φουλαρω που αυτη τη φορα θα γινει στ'αληθεια και θα μεινω διχως ουτε μακαρονια... :-?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 13 Μαρ 2022, 19:45

Μόλις άκουσα στο οπεν τον Μιχάλη Ιγνατίου να μιλάει για τις δηλώσεις Μπάιτεν σχετικά με τα πυρηνικά.
Σε ποιο στάδιο βρίσκεται η Αμερική από άποψη συναγερμού ,είναι συνέχεια σε επαφή ο Μπάιτεν με το πεντάγωνο είπε και είναι μια ευθύνη που ο πρόεδρος είπε ότι θα πάρει προσωπικά.

Πάει έχουμε τρελαθεί.
Είπαμε ο Πούτιν είναι δικτάτορας αλλά και ο γέρος για τρελός μου φαίνεται.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Μαρ 2022, 10:13

Daje έγραψε:
13 Μαρ 2022, 11:42
Εχετε κανει τιποτα με προμηθειες?
Εγω εχω βαρεθει τοσα χρονια να τρεχω στο σουπερμαρκετ και να φουλαρω που αυτη τη φορα θα γινει στ'αληθεια και θα μεινω διχως ουτε μακαρονια... :-?
προχτε εξηγησα σε 2 μουναρες που θα παω να τη βγαλω καθαρη αμα γινει κανενα χοντρο στραβο, και συμφωνησαν να ερθουν μαζι μου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14784
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 14 Μαρ 2022, 10:14

Ασέβαστος έγραψε:
14 Μαρ 2022, 10:13
Daje έγραψε:
13 Μαρ 2022, 11:42
Εχετε κανει τιποτα με προμηθειες?
Εγω εχω βαρεθει τοσα χρονια να τρεχω στο σουπερμαρκετ και να φουλαρω που αυτη τη φορα θα γινει στ'αληθεια και θα μεινω διχως ουτε μακαρονια... :-?
προχτε εξηγησα σε 2 μουναρες που θα παω να τη βγαλω καθαρη αμα γινει κανενα χοντρο στραβο, και συμφωνησαν να ερθουν μαζι μου.
Μεσα ειμαι.
2χ2 παιζονται κανονικα αυτα τα παιχνιδια.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Πάμε για Γ παγκόσμιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 14 Μαρ 2022, 10:18

Έρχομαι και εγώ
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών