ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 05:36

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Απρ 2024, 18:13
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Απρ 2024, 17:47
Καραμελίτσα έγραψε:
15 Απρ 2024, 17:05


Εχμ, δε λέγεται αναρχοαυτόνομο στέκι το να κοιτάς τις επίσημες πηγές και όχι το κάθε σκουπιδομπλογκ ή σκουπιδοτουίτ. Εγώ ξέρω καταγεγραμμένα επίσημα 40 δις σε 26 χρόνια, δηλαδή 1,54 δις το έτος. Συντηρητικά κάτω από $350 κατά κεφαλή ανά έτος. Μέγας πλούτος.

Και πες μας με την ευκαιρία ποια είναι η περιουσία της κόρης του Αραράτ. Αν δεν μάσαγε σαν νεοδημοκράτης ο Αραράτ, θα έφτανε ο κάθε Παλαιστίνιος τα $370;.
Eίναι εκατοντάδες οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί που δραστηριοποιούνται στην Παλαιστίνη
Εδώ μόνο είναι 75 που μπορείς αυτή τη στιγμή να δώσεις λεφτά online:
https://www.globalgiving.org/search/?si ... sults=true

βάλε στο γκουγκλ palestine ngos να βαρεθείς να διαβάζεις.
Εγώ βλέπω τα νούμερα του ΟΟΣΑ. Λογικά καταμετρά κάθε επίσημη πηγή.
https://stats.oecd.org/qwids/#?x=2&y=6& ... ,2020,2021
ναι αυτό λέμε, ότι υπάρχουν και εκατοντάδες ανεπίσημες. Οποιοσδήποτε μπορεί να στήσει έναν οργανισμό που μαζεύει λεφτά και τα στέλνει στην παλαιστίνη, δεν έχει υποχρέωση να πάει να το πει στον ΟΟΣΑ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Απρ 2024, 08:25

Nandros έγραψε:
15 Απρ 2024, 14:04
Ναύτης έγραψε:
15 Απρ 2024, 12:52
Nandros έγραψε:
15 Απρ 2024, 12:40
(...) Είτε το ένα είτε το άλλο, έκλασαν τα @@ των Εβραίων.
Όχι ακριβώς.
Χρειάστηκε να συνδράμουν την αντιπυραυλική ασπίδα του Ισραήλ οι Αμερικανοί, οι Βρετανοί, οι Γάλλοι κι οι Ιορδανοί για να μην μοιάζει σήμερα η Ιερουσαλήμ με τη Γάζα. Κι αυτό όταν οι Ιρανοί έριξαν 300 πυραύλους από τους περίπου 150 χιλιάδες που διαθέτουν στο οπλοστάσιό τους.
Σε γενικές γραμμές, πάντως, φαίνεται πως το Ισραήλ προσπαθεί να συμπαρασύρει με κάθε τρόπο την υφήλιο σ' έναν παγκόσμιο πόλεμο, μόνο που το Ιράν δεν είναι Ιράκ και το 2024 δεν είναι 2003. Ακόμα κι οι Αμερικανοί τσινάνε πλέον.
Τα @@ των Εβραίων πάντως κλάστηκαν.
Ποια η πηγή σου γι αυτό το νούμερο?
Στις ειδήσεις το είδα. Πάνω από 3.000 βαλιστικούς πυραύλους διάφορων τύπων και βεληνεκούς, μεταξύ των οποίων και πύραυλοι κρουζ, και δεκάδες χιλιάδες ντρονς. Αυτά στο έδαφος του Ιράν. Ωστόσο, το Ιράν έχει προμηθεύσει με δεκάδες χιλιάδες ντρόνς και εκατοντάδες πυραύλους διάφορες φιλοϊρανικές οργανώσεις σε Ιράκ, Συρία, Υεμένη και Λίβανο. Συνολικά, το Ιράν και οι δορυφόροι του συγκεντρώνουν μια δύναμη 150Κ πυραύλων και ντρονς.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7324
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 16 Απρ 2024, 08:33

Ναύτης έγραψε:
15 Απρ 2024, 12:52
Σε γενικές γραμμές, πάντως, φαίνεται πως το Ισραήλ προσπαθεί να συμπαρασύρει με κάθε τρόπο την υφήλιο σ' έναν παγκόσμιο πόλεμο, μόνο που το Ιράν δεν είναι Ιράκ και το 2024 δεν είναι 2003. Ακόμα κι οι Αμερικανοί τσινάνε πλέον.
Ναι το Ιράν δεν προσπαθεί ρίχνοντας τόσους πυραύλους σε μια χώρα μόνο οι άλλοι προσπαθούνε. :fp:

Απο την άλλη οι Αμερικάνοι μπαινουνε Τεχεράνη αύριο αν το πάρουνε αποφαση στα σοβαρά, ο ιρανικος στρατος δεν μπορει να κανει τιποτα. Οι Αμερικανοι θα εχουνε αεροπορική παντοκρατορια στους ιρανικους αιθέρες και θα αλλάξουνε τα φώτα στους Ιρανούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 16 Απρ 2024, 08:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 08:35

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 05:36
Καραμελίτσα έγραψε:
15 Απρ 2024, 18:13
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Απρ 2024, 17:47

Eίναι εκατοντάδες οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί που δραστηριοποιούνται στην Παλαιστίνη
Εδώ μόνο είναι 75 που μπορείς αυτή τη στιγμή να δώσεις λεφτά online:
https://www.globalgiving.org/search/?si ... sults=true

βάλε στο γκουγκλ palestine ngos να βαρεθείς να διαβάζεις.
Εγώ βλέπω τα νούμερα του ΟΟΣΑ. Λογικά καταμετρά κάθε επίσημη πηγή.
https://stats.oecd.org/qwids/#?x=2&y=6& ... ,2020,2021
ναι αυτό λέμε, ότι υπάρχουν και εκατοντάδες ανεπίσημες. Οποιοσδήποτε μπορεί να στήσει έναν οργανισμό που μαζεύει λεφτά και τα στέλνει στην παλαιστίνη, δεν έχει υποχρέωση να πάει να το πει στον ΟΟΣΑ.
Κανείς δεν το λέει στον ΟΟΣΑ, για καμία ανάλυση που κάνει. Ο ΟΟΣΑ παίρνει τα στοιχεία από τα συνεργαζόμενα κράτη, και στα ποσά αυτά συμπεριλαμβάνονται και ιδιώτες.
Σ' αυτές τις χώρες, η αναφορά των στοιχείων είναι θεσμική.

Παρεμπιμπτόντως, μια και πιάσαμε τη βοήθεια, μόνο η βοήθεια των ΗΠΑ στο Ισραήλ είναι περίπου 4 δις το χρόνο, δηλαδή το 180% της συνολικής βοήθειας που λαμβάνουν οι Παλαιστίνιοι.
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 09:16

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:35
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 05:36
Καραμελίτσα έγραψε:
15 Απρ 2024, 18:13


Εγώ βλέπω τα νούμερα του ΟΟΣΑ. Λογικά καταμετρά κάθε επίσημη πηγή.
https://stats.oecd.org/qwids/#?x=2&y=6& ... ,2020,2021
ναι αυτό λέμε, ότι υπάρχουν και εκατοντάδες ανεπίσημες. Οποιοσδήποτε μπορεί να στήσει έναν οργανισμό που μαζεύει λεφτά και τα στέλνει στην παλαιστίνη, δεν έχει υποχρέωση να πάει να το πει στον ΟΟΣΑ.
Κανείς δεν το λέει στον ΟΟΣΑ, για καμία ανάλυση που κάνει. Ο ΟΟΣΑ παίρνει τα στοιχεία από τα συνεργαζόμενα κράτη, και στα ποσά αυτά συμπεριλαμβάνονται και ιδιώτες.
Σ' αυτές τις χώρες, η αναφορά των στοιχείων είναι θεσμική.

Παρεμπιμπτόντως, μια και πιάσαμε τη βοήθεια, μόνο η βοήθεια των ΗΠΑ στο Ισραήλ είναι περίπου 4 δις το χρόνο, δηλαδή το 180% της συνολικής βοήθειας που λαμβάνουν οι Παλαιστίνιοι.
γιατί συμπεριλαμβάνονται ιδιώτες; Αν εγώ μαζέψω λεφτά από τη γειτονιά μου ή το σχολείο της κόρης μου ή απ'την τράπεζά μου και τα στείλω στην παλαιστίνη τι δουλειά έχω να το πώ στο κράτος μου; Πόσο μάλλον αν είμαι ο ίδιος κράτους τύπου Ιράν η Κατάρ ή Σ.Αραβία.

ΟΙ Παλαιστίνιοι λαμβάνουν πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από άλλους που είναι και περισσότεροι και υποφέρουν περισσότερο και τ'αξίζουν περισσότερο, όπως Υεμένιοι, Σύριοι, Ιρανοί, Κούρδοι και άλλοι. Πρόκειται για θύματα πολυτελείας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30695
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Απρ 2024, 09:48

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Απρ 2024, 09:51

Αλιόσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:33
Ναύτης έγραψε:
15 Απρ 2024, 12:52
Σε γενικές γραμμές, πάντως, φαίνεται πως το Ισραήλ προσπαθεί να συμπαρασύρει με κάθε τρόπο την υφήλιο σ' έναν παγκόσμιο πόλεμο, μόνο που το Ιράν δεν είναι Ιράκ και το 2024 δεν είναι 2003. Ακόμα κι οι Αμερικανοί τσινάνε πλέον.
Ναι το Ιράν δεν προσπαθεί ρίχνοντας τόσους πυραύλους σε μια χώρα μόνο οι άλλοι προσπαθούνε. :fp:

Απο την άλλη οι Αμερικάνοι μπαινουνε Τεχεράνη αύριο αν το πάρουνε αποφαση στα σοβαρά, ο ιρανικος στρατος δεν μπορει να κανει τιποτα. Οι Αμερικανοι θα εχουνε αεροπορική παντοκρατορια στους ιρανικους αιθέρες και θα αλλάξουνε τα φώτα στους Ιρανούς.
Είπαμε, το Ιράν δεν είναι Ιράκ και το 2024 δεν είναι 2003.
Πίσω από το Ιράν στοιχίζονται, λιγότερο ή περισσότερο φανερά, Ρωσία και Κίνα. Υπενθυμίζω ότι στην τελευταία συνάντηση ΥΠΕΞ Ιράν και Κίνας, ο Κινέζος ΥΠΕΞ, Γουάνγκ Γι, δήλωσε δημόσια ότι: "η Κίνα καταδικάζει έντονα και αντιτίθεται σθεναρά στην επίθεση στο προξενικό τμήμα της ιρανικής πρεσβείας στη Δαμασκό, θεωρώντας την ως σοβαρή παραβίαση του διεθνούς δικαίου και απαράδεκτη" και κατέληξε: "η Κίνα και η Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν είναι στρατηγικοί εταίροι".
btw οι Αμερικανοί τσινάνε απροκάλυπτα με την αμετροεπή επιθετικότητα του Ισραήλ, είναι φανερό ότι επιζητούν (και πιέζουν για) αποκλιμάκωση.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 09:54

Αλιόσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:33
Ναύτης έγραψε:
15 Απρ 2024, 12:52
Σε γενικές γραμμές, πάντως, φαίνεται πως το Ισραήλ προσπαθεί να συμπαρασύρει με κάθε τρόπο την υφήλιο σ' έναν παγκόσμιο πόλεμο, μόνο που το Ιράν δεν είναι Ιράκ και το 2024 δεν είναι 2003. Ακόμα κι οι Αμερικανοί τσινάνε πλέον.
Ναι το Ιράν δεν προσπαθεί ρίχνοντας τόσους πυραύλους σε μια χώρα μόνο οι άλλοι προσπαθούνε. :fp:

Απο την άλλη οι Αμερικάνοι μπαινουνε Τεχεράνη αύριο αν το πάρουνε αποφαση στα σοβαρά, ο ιρανικος στρατος δεν μπορει να κανει τιποτα. Οι Αμερικανοι θα εχουνε αεροπορική παντοκρατορια στους ιρανικους αιθέρες και θα αλλάξουνε τα φώτα στους Ιρανούς.
ναι και μετα τι; -αυτο το μετα τι γινεται δεν μπορειτε να το σκεφτειτε

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Απρ 2024, 09:56

Από ότι καταλαβαίνω κοκό το Ισραήλ. Είναι που δεν φοβάται και δεν το πέτυχε κανένας πύραυλος... :smt005:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 10:07

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:16
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:35
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 05:36

ναι αυτό λέμε, ότι υπάρχουν και εκατοντάδες ανεπίσημες. Οποιοσδήποτε μπορεί να στήσει έναν οργανισμό που μαζεύει λεφτά και τα στέλνει στην παλαιστίνη, δεν έχει υποχρέωση να πάει να το πει στον ΟΟΣΑ.
Κανείς δεν το λέει στον ΟΟΣΑ, για καμία ανάλυση που κάνει. Ο ΟΟΣΑ παίρνει τα στοιχεία από τα συνεργαζόμενα κράτη, και στα ποσά αυτά συμπεριλαμβάνονται και ιδιώτες.
Σ' αυτές τις χώρες, η αναφορά των στοιχείων είναι θεσμική.

Παρεμπιμπτόντως, μια και πιάσαμε τη βοήθεια, μόνο η βοήθεια των ΗΠΑ στο Ισραήλ είναι περίπου 4 δις το χρόνο, δηλαδή το 180% της συνολικής βοήθειας που λαμβάνουν οι Παλαιστίνιοι.
γιατί συμπεριλαμβάνονται ιδιώτες; Αν εγώ μαζέψω λεφτά από τη γειτονιά μου ή το σχολείο της κόρης μου ή απ'την τράπεζά μου και τα στείλω στην παλαιστίνη τι δουλειά έχω να το πώ στο κράτος μου; Πόσο μάλλον αν είμαι ο ίδιος κράτους τύπου Ιράν η Κατάρ ή Σ.Αραβία.

ΟΙ Παλαιστίνιοι λαμβάνουν πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από άλλους που είναι και περισσότεροι και υποφέρουν περισσότερο και τ'αξίζουν περισσότερο, όπως Υεμένιοι, Σύριοι, Ιρανοί, Κούρδοι και άλλοι. Πρόκειται για θύματα πολυτελείας.
Πολυτελείας δεν το λες ακριβώς, με τέτοια ποσά. Αλλά είναι πρώτοι μόνο αν αγνοήσεις βοήθεια σε λαούς που έχουν κράτος. Η διεθνής βοήθεια που έχει λάβει διαχρονικα οι Παλαιστίνιοι είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχει λάβει διαχρονικά το Ισραήλ. Και αυτά τα δύο σχετίζονται άμεσα, δεν είναι τυχαίο ότι τα ποσά για τους Παλαιστινίους γίνονται σημαντικά μόνο μετά το Όσλο, που η PLO αναγνώρισε το Ισραήλ, και ότι η μερίδα του λέοντος πάει στην ΠΑ.
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 10:17

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:07
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:16
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:35


Κανείς δεν το λέει στον ΟΟΣΑ, για καμία ανάλυση που κάνει. Ο ΟΟΣΑ παίρνει τα στοιχεία από τα συνεργαζόμενα κράτη, και στα ποσά αυτά συμπεριλαμβάνονται και ιδιώτες.
Σ' αυτές τις χώρες, η αναφορά των στοιχείων είναι θεσμική.

Παρεμπιμπτόντως, μια και πιάσαμε τη βοήθεια, μόνο η βοήθεια των ΗΠΑ στο Ισραήλ είναι περίπου 4 δις το χρόνο, δηλαδή το 180% της συνολικής βοήθειας που λαμβάνουν οι Παλαιστίνιοι.
γιατί συμπεριλαμβάνονται ιδιώτες; Αν εγώ μαζέψω λεφτά από τη γειτονιά μου ή το σχολείο της κόρης μου ή απ'την τράπεζά μου και τα στείλω στην παλαιστίνη τι δουλειά έχω να το πώ στο κράτος μου; Πόσο μάλλον αν είμαι ο ίδιος κράτους τύπου Ιράν η Κατάρ ή Σ.Αραβία.

ΟΙ Παλαιστίνιοι λαμβάνουν πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από άλλους που είναι και περισσότεροι και υποφέρουν περισσότερο και τ'αξίζουν περισσότερο, όπως Υεμένιοι, Σύριοι, Ιρανοί, Κούρδοι και άλλοι. Πρόκειται για θύματα πολυτελείας.
Πολυτελείας δεν το λες ακριβώς, με τέτοια ποσά. Αλλά είναι πρώτοι μόνο αν αγνοήσεις βοήθεια σε λαούς που έχουν κράτος. Η διεθνής βοήθεια που έχει λάβει διαχρονικα οι Παλαιστίνιοι είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχει λάβει διαχρονικά το Ισραήλ. Και αυτά τα δύο σχετίζονται άμεσα, δεν είναι τυχαίο ότι τα ποσά για τους Παλαιστινίους γίνονται σημαντικά μόνο μετά το Όσλο, που η PLO αναγνώρισε το Ισραήλ, και ότι η μερίδα του λέοντος πάει στην ΠΑ.
Όχι, πολυτελείας το λέω, συγνώμη. Εξήγησέ μου για ποιό λόγο οι Παλαιστίνιοι να είναι οι μοναδικοί πρόσφυγες σε όλο τον πλανήτη που έχουν ξεχωριστό ΟΗΕ ειδικά γι'αυτούς. Εξήγησέ μου γιατί ειδικά και μόνο οι Παλαιστίνιοι να έχουν διαφορετικό ορισμό πρόσφυγα από ότι όλοι οι άλλοι.

Το ξέρεις ότι αν εφαρμόσεις τον Παλαιστινιακό ορισμό του πρόσφυγα, τότε οι κόρες μου που ειναι γέννημα-θρέμμα Αυστραλέζες θα ήταν πρόσφυγες, επειδή η γιαγιά μου εκδιώχθηκε από το σπίτι της στη Μικρά Ασία το 1922; Δεν κάνω πλάκα, θα ήταν καταγεγραμμένες στο μητρώο της UNWRA και θα δικαιούνταν ανθρωπιστική βοήθεια. Γιατί μόνο οι Παλαιστίνιοι και όχι τα παιδιά μου ή οποιοσδήποτε άλλος;

Όλα αυτά τα σχολεία και τα νοσκομεία στη Γάζα ποιός τα πληρώνει; Κανείς, δωρεάν είναι. Ξέρεις κανέναν άλλο λαό στον κόσμο που να έχει επ'απειρο και για όλες τις επόμενες γενιές δωρεάν υγεία και παιδεία πληρωμένη από παγκόσμια λεφτά;

Οι Παλαιστίνιοι είναι θύματα, είναι μια τραγική ιστορία. Αλλά δεν είναι καθόλου ιδιαίτερη η ιστορία τους, είναι άλλος ένας λαός σε μια λίστα από θύματα της εποχής, όπως ήταν οι Ασσύριοι, οι Αρμένιοι, οι Έλληνες και άλλοι. Απλά οι παλαιστίνιοι γίνανε σύμβολο οποιουδήποτε μισεί τους Εβραίους, τη Δύση, τους Αμερικάνους, τη δεξιά, το φιλελευθερισμο, τους λευκούς, τις αποκίες, τον εαυτό του, και δε συμμαζεύεται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 10:28

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:17
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:07
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:16

γιατί συμπεριλαμβάνονται ιδιώτες; Αν εγώ μαζέψω λεφτά από τη γειτονιά μου ή το σχολείο της κόρης μου ή απ'την τράπεζά μου και τα στείλω στην παλαιστίνη τι δουλειά έχω να το πώ στο κράτος μου; Πόσο μάλλον αν είμαι ο ίδιος κράτους τύπου Ιράν η Κατάρ ή Σ.Αραβία.

ΟΙ Παλαιστίνιοι λαμβάνουν πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από άλλους που είναι και περισσότεροι και υποφέρουν περισσότερο και τ'αξίζουν περισσότερο, όπως Υεμένιοι, Σύριοι, Ιρανοί, Κούρδοι και άλλοι. Πρόκειται για θύματα πολυτελείας.
Πολυτελείας δεν το λες ακριβώς, με τέτοια ποσά. Αλλά είναι πρώτοι μόνο αν αγνοήσεις βοήθεια σε λαούς που έχουν κράτος. Η διεθνής βοήθεια που έχει λάβει διαχρονικα οι Παλαιστίνιοι είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχει λάβει διαχρονικά το Ισραήλ. Και αυτά τα δύο σχετίζονται άμεσα, δεν είναι τυχαίο ότι τα ποσά για τους Παλαιστινίους γίνονται σημαντικά μόνο μετά το Όσλο, που η PLO αναγνώρισε το Ισραήλ, και ότι η μερίδα του λέοντος πάει στην ΠΑ.
Όχι, πολυτελείας το λέω, συγνώμη. Εξήγησέ μου για ποιό λόγο οι Παλαιστίνιοι να είναι οι μοναδικοί πρόσφυγες σε όλο τον πλανήτη που έχουν ξεχωριστό ΟΗΕ ειδικά γι'αυτούς. Εξήγησέ μου γιατί ειδικά και μόνο οι Παλαιστίνιοι να έχουν διαφορετικό ορισμό πρόσφυγα από ότι όλοι οι άλλοι.

Το ξέρεις ότι αν εφαρμόσεις τον Παλαιστινιακό ορισμό του πρόσφυγα, τότε οι κόρες μου που ειναι γέννημα-θρέμμα Αυστραλέζες θα ήταν πρόσφυγες, επειδή η γιαγιά μου εκδιώχθηκε από το σπίτι της στη Μικρά Ασία το 1922; Δεν κάνω πλάκα, θα ήταν καταγεγραμμένες στο μητρώο της UNWRA και θα δικαιούνταν ανθρωπιστική βοήθεια. Γιατί μόνο οι Παλαιστίνιοι και όχι τα παιδιά μου ή οποιοσδήποτε άλλος;
Γιατί υπάρχει αναγνωρισμένο κράτος που παρέλαβε τους Έλληνες πρόσφυγες, αποδέχτηκε το στάτους κβο, και τους έχει δώσει υπηκοότητα; Και επειδή δεν ζουν οι απόγονοι των μικρασιατών σε στρατόπεδα προσφύγων.
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 10:34

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:28
Γιατί υπάρχει αναγνωρισμένο κράτος που παρέλαβε τους Έλληνες πρόσφυγες, αποδέχτηκε το στάτους κβο, και τους έχει δώσει υπηκοότητα; Και επειδή δεν ζουν οι απόγονοι των μικρασιατών σε στρατόπεδα προσφύγων.
Μια μαλακία υπήρχε αλλά άστο αυτό. Όταν οι Σύριοι, Κούρδοι, Ιρακινοί, Σομαλοί, Γιεμένοι και λοιποί πρόσφυγες πάνε στην Αγγλία και την Αμερική που τους δέχεται και τους βγάζει διαβατήρια, γιατί χάνουν το καθεστώς του πρόσφυγα και οι Παλαιστίνιοι όχι;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Απρ 2024, 10:43

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:34
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:28
Γιατί υπάρχει αναγνωρισμένο κράτος που παρέλαβε τους Έλληνες πρόσφυγες, αποδέχτηκε το στάτους κβο, και τους έχει δώσει υπηκοότητα; Και επειδή δεν ζουν οι απόγονοι των μικρασιατών σε στρατόπεδα προσφύγων.
Μια μαλακία υπήρχε αλλά άστο αυτό. Όταν οι Σύριοι, Κούρδοι, Ιρακινοί, Σομαλοί, Γιεμένοι και λοιποί πρόσφυγες πάνε στην Αγγλία και την Αμερική που τους δέχεται και τους βγάζει διαβατήρια, γιατί χάνουν το καθεστώς του πρόσφυγα και οι Παλαιστίνιοι όχι;
Στο βαθμό που ισχύει, επειδή οι Παλαιστίνιοι έχουν ενταχθεί στο UNRWA που είναι προγενέστερο της συνθήκης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες.

Και επειδή να σταματήσεις να τους αναγνωρίζεις ως πρόσφυγες σημαίνει ότι παίρνεις θέση στη διαμάχη τους με το Ισραήλ, καθώς οι Παλαιστίνιοι ακόμα διεκδικούν το "δικαίωμα της επιστροφής". Και δε νομίζω να θεωρεί κανείς αυτό το δικαίωμα παράλογο στην προκειμένη περίπτωση, όταν το Ισραήλ θεμελιώθηκε σε δικαίωμα επιστροφής όχι μετά από 80 αλλά μετά από 1800 χρόνια.
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: ισραηλινή επίθεση στο Ιραν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Απρ 2024, 10:53

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:43
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:34
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:28
Γιατί υπάρχει αναγνωρισμένο κράτος που παρέλαβε τους Έλληνες πρόσφυγες, αποδέχτηκε το στάτους κβο, και τους έχει δώσει υπηκοότητα; Και επειδή δεν ζουν οι απόγονοι των μικρασιατών σε στρατόπεδα προσφύγων.
Μια μαλακία υπήρχε αλλά άστο αυτό. Όταν οι Σύριοι, Κούρδοι, Ιρακινοί, Σομαλοί, Γιεμένοι και λοιποί πρόσφυγες πάνε στην Αγγλία και την Αμερική που τους δέχεται και τους βγάζει διαβατήρια, γιατί χάνουν το καθεστώς του πρόσφυγα και οι Παλαιστίνιοι όχι;
Στο βαθμό που ισχύει, επειδή οι Παλαιστίνιοι έχουν ενταχθεί στο UNRWA που είναι προγενέστερο της συνθήκης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες.

Και επειδή να σταματήσεις να τους αναγνωρίζεις ως πρόσφυγες σημαίνει ότι παίρνεις θέση στη διαμάχη τους με το Ισραήλ, καθώς οι Παλαιστίνιοι ακόμα διεκδικούν το "δικαίωμα της επιστροφής". Και δε νομίζω να θεωρεί κανείς αυτό το δικαίωμα παράλογο στην προκειμένη περίπτωση, όταν το Ισραήλ θεμελιώθηκε σε δικαίωμα επιστροφής όχι μετά από 80 αλλά μετά από 1800 χρόνια.
Πολλοί λαοί έχουν θεμελιώσει δικαίωμα επιστροφής ως πρόσφυγες, αλλά δεν φτιάξαμε ξεχωριστό ΟΗΕ ειδικά γι'αυτούς. Εσύ έκατσες πριν και κατέγραψες από τον ΟΟΣΑ πόσα χρήματα παίρνουν σε μετρητό, αλλά ο ειδικός Παλαιστινιακός ΟΗΕ παρέχει σε είδος και τζάμπα παιδεία και υγεία με εθελοντές συν 30.000 θέσεις εργασίας σε Παλαιστίνιους με δυτικούς μισθούς (οι οποίοι μετά πάνε και γίνονται και τζιχάντια της Χαμάς καμμιά φορά αλλά δεν πειράζει). Εσένα δηλαδή αυτά δε σου φαίνονται προνομιακά; Τους πέταξαν λέει οι Εβραίοι απ'τα σπίτια τους, ουάο φοβερό δεν έχει ξαναγίνει, δηλαδή κάτι Αρμένιοι και Ασσύριοι που κόντεψαν να τους αφανήσουν οι Τούρκοι τι να πούνε; Kαμμιά 40αριά εκατομμύρια Κούρδοι που ακόμα δεν έχουν χώρα τι να πούνε; Κάτι Γιεμένοι που έχουνε χάσει 400.000 ανθρώπους και έχει πέσει κυριολεκτικά χολέρα; Κάτι Σύριοι που τους σφάζουνε στο γόνατο τώρα που μιλάμε; Διπλανές χώρες όλες αυτές, αυτοί δηλαδή γιατί να μην έχουν δικό τους ΟΗΕ κατασκηνωμένο με 30,000 κόσμο να τους υπηρετεί και τζάμπα υγεία και παιδεία εις τον αιώνα τον άπαντα αμήν;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών