Unscientific American

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10293
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Unscientific American

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Μάιος 2024, 18:27

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μάιος 2024, 17:26
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Μάιος 2024, 16:59
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μάιος 2024, 16:05
διατομεακότητας
με τρομάζει λίγο ότι έχει ήδη βρεθεί ελληνική λέξη για το intersectionality.
κρατάω ακόμα με νύχια και δόντια την ελπίδα ότι η παρασιτική θεωρία της θυματοποίησης θα προσπεράσει την Ελλάδα ώς ασήμαντο στόχο.
Μα είναι πολιτική της ΕΕ, πώς δε θα βρεθεί. Πληρώνεται κόσμος στις Βρυξέλλες γι' αυτό. Από την στρατηγική για την ισότητα των φύλων.
Οι κύριοι στόχοι είναι ο τερματισμός της έμφυλης βίας· η αμφισβήτηση των έμφυλων στερεοτύπων· η γεφύρωση του χάσματος μεταξύ των φύλων στην αγορά εργασίας· η επίτευξη ίσης συμμετοχής σε διάφορους τομείς της οικονομίας· η αντιμετώπιση του μισθολογικού και του συνταξιοδοτικού χάσματος μεταξύ των φύλων· η γεφύρωση του χάσματος μεταξύ των φύλων όσον αφορά τη φροντίδα και η επίτευξη ισόρροπης εκπροσώπησης των φύλων στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων και στην πολιτική. Η στρατηγική ακολουθεί μια διττή προσέγγιση της συνεκτίμησης της διάστασης του φύλου σε συνδυασμό με στοχευμένες δράσεις, ενώ η διατομεακότητα αποτελεί οριζόντια αρχή για την εφαρμογή της. Αν και η στρατηγική επικεντρώνεται σε δράσεις εντός της ΕΕ, είναι συνεπής με την εξωτερική πολιτική της ΕΕ για την ισότητα των φύλων και την ενδυνάμωση των γυναικών.
https://commission.europa.eu/strategy-a ... trategy_el

Από μόνη της δεν είναι παράλογη, σου λέει άλλη στρατηγική θα ακολουθήσεις για ισότητα φύλων στους μουσουλμάνους, άλλη στους ρομά, άλλη στο μέσο πληθυσμό. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν από εργαλείο γίνεται αυτοσκοπός, και σου λένε αν δεν είναι διατομεακή μία πολιτική δεν είναι καλή.
όχι δεν με κατάλαβες (και πού να καταλάβεις δηλαδή, άλλο να στο περιγράφω εγώ ως μια άγνωστη φωνή βοώντος εν τω ίντερνετ και άλλο να το νιώσεις στο πετσί σου).
Αυτοί οι άνθρωποι είναι σα να μιλάς σε ντουβάρι, πώς να στο πώ. Δεν έχει σημασία εκείνη τη στιγμή για ποιό συγκεκριμένο κομμάτι του πακέτου μιλάμε (DEI, CRT, intersectionality κλπ), η συζήτηση μαζί τους είναι πάντα η ίδια ατέρμονη λούπα:
Πχ
- δεν έχει σημασία τι λες και τι κάνεις, είσαι ρατσιστής επειδή είσαι λευκός, τελεία
- μα τι λες ανθρωπέ μου, δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι ρατσιστικό κατά των λευκών;
- Η θεωρία μου λέει ότι οι λευκοί δεν είναι ιστορικά καταπιεσμένη ομάδα, επομένως είναι αδύνατον να είσαι ρατσιστής εναντιών των λευκών.
- Η θεωρία σου λέει προφανώς μαλακίες
- Και αυτό το έχει καλύψει η θεωρία μου: το προβλέπει ότι αμέσως θα προσπαθήσεις να την απορρίψεις, επειδή το σύστημα σε έχει μάθει να είσαι λευκός ρατσιστής*.
...

*Aναλόγως τη συζήτηση το "λευκός ρατσιστής" αντικαθίσταται με το σεξιστής/αποικοκράτης/ισλαμοφοβικός/τρανσφοβικός/μισογύνης. Για όλα έχουν μία θεωρία αλλά η συζήτηση δεν αλλάζει, παραμένει η ίδια αδιέξοδη λούπα.

Μετά αυτή η αδιέξοδη συζήτηση θα παιχτεί 2304723806719823598162394 φορές. Και αφού παιχτεί 2304723806719823598162394 φορές, θα ανακαλύψεις ότι αυτό το τυπάκι με το οποίο τσακώνεσαι και λέει αυτές τις μαλακίες έχει τώρα πιάσει θέση στο πανεπιστήμιό σου, στην κυβέρνησή σου, στη δουλειά σου και στο σχολείο των παιδιών σου, και καλό είναι να το βουλώσεις γιατί θα σε πάρει ο διάολος.

Πίστεψέ με, αν είχε εφαρμοστεί στην Ελλάδα και το είχατε ζήσει θα το ήξερες. Για την ώρα απ'ό,τι έχω καταλάβει είναι κυρίως προνόμιο Αμερικής, Καναδά, και λίγο λιγότερο Αγγλία/Αυστραλία.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Unscientific American

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 12 Μάιος 2024, 20:20

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Μάιος 2024, 18:27

Αυτοί οι άνθρωποι είναι σα να μιλάς σε ντουβάρι, πώς να στο πώ. Δεν έχει σημασία εκείνη τη στιγμή για ποιό συγκεκριμένο κομμάτι του πακέτου μιλάμε (DEI, CRT, intersectionality κλπ), η συζήτηση μαζί τους είναι πάντα η ίδια ατέρμονη λούπα:
Πχ
- δεν έχει σημασία τι λες και τι κάνεις, είσαι ρατσιστής επειδή είσαι λευκός, τελεία
- μα τι λες ανθρωπέ μου, δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι ρατσιστικό κατά των λευκών;
- Η θεωρία μου λέει ότι οι λευκοί δεν είναι ιστορικά καταπιεσμένη ομάδα, επομένως είναι αδύνατον να είσαι ρατσιστής εναντιών των λευκών.
- Η θεωρία σου λέει προφανώς μαλακίες
- Και αυτό το έχει καλύψει η θεωρία μου: το προβλέπει ότι αμέσως θα προσπαθήσεις να την απορρίψεις, επειδή το σύστημα σε έχει μάθει να είσαι λευκός ρατσιστής*.
...

*Aναλόγως τη συζήτηση το "λευκός ρατσιστής" αντικαθίσταται με το σεξιστής/αποικοκράτης/ισλαμοφοβικός/τρανσφοβικός/μισογύνης. Για όλα έχουν μία θεωρία αλλά η συζήτηση δεν αλλάζει, παραμένει η ίδια αδιέξοδη λούπα.
Οκ, αλλά έτσι ντουβάρια είναι όλοι οι φανατικοί, ιδιαίτερα αυτοί που έχουν κάποια εξουσία από πίσω τους να τους ετοιμάζει το τί θα παπαγαλίσουν. Έχουν κάτι το ιδιαίτερο οι συγκεκριμένοι;
Z

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10293
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Unscientific American

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Μάιος 2024, 20:31

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μάιος 2024, 20:20
Οκ, αλλά έτσι ντουβάρια είναι όλοι οι φανατικοί, ιδιαίτερα αυτοί που έχουν κάποια εξουσία από πίσω τους να τους ετοιμάζει το τί θα παπαγαλίσουν. Έχουν κάτι το ιδιαίτερο οι συγκεκριμένοι;
Έλα ντε... όχι δεν έχουν, είναι κάπως σα να μιλάς σε κνίτες παλιάς κοπής.
Απλά αυτοί έχουν και τους ακαδημαϊκούς από πίσω τους να στηρίζουν με θεωρίες, και ενώ δε φαίνεται να έχουν απήχηση στον κόσμο, με κάποιο τρόπο έχουν βρει το δρόμο τους σε σημαντικούς οργανισμούς, μίντια και κυβερνήσεις. Αυτό είναι το παράδοξο, ότι είναι τρομερά σπάνιο να βρεις άνθρωπο στην πραγματική ζωή εκτός ίντερνετ που να μη σου πει ότι είναι μαλάκες.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών