Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 05 Μάιος 2018, 19:25

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Μάιος 2018, 19:23
perseus έγραψε:
05 Μάιος 2018, 17:55


δεν εισαι στο Βελγιο μουχριτσα?
Κοντά έπεσες αλλά όχι. Ολλανδία είμαι
Μεχρι και στα ΑΒ εχει ρε συ, :102: εκεί στην Ολλανδία τι σας πουλάνε? :lol:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 05 Μάιος 2018, 19:29

και ρωτας εμας μωρε στην ελλαδα που θα βρεις γκουαντσιολε στην ολλανδια?
το ειδες το νεο Κοντι αντον που σου εβαλα στο γιουτουμπι ,παει σφαιρα

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27240
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Μάιος 2018, 19:34

Ας το πάνω μου, αδερφέ, ο σφαγέας είναι δικός μου, μου ΄λεγε. Πώς δεν έβγαλε και κάνα φραπέ να ρουφήξει στραβά το καλαμάκι δλδ, ο καραγκίοζης. Έχει κάτι υπρεσίες εδώ που παραγγέλνεις ότι κρέας θες ονλάιν και στο φέρνουν, αλλά έχει ελάχιστη παραγγελία και δε θέλω να πάρω πράγματα που δε χρειάζομαι

Πάω να δω για κόντι τώρα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 05 Μάιος 2018, 19:58

Chainis έγραψε:
05 Μάιος 2018, 18:52
Τα Μ2Α3 είναι σαράβαλα;
Έχεις καταλάβει ότι θέλουν τεράστια συντήρηση;
Έχεις καταλάβει ότι θέλουν αλλαγή δόγματος από τον ελληνικό στρατό στη χρησιμοποίηση τους;

Γιατί νομίζεις ότι κανένας δεν τα έχει παραγγείλει και οι ΗΠΑ σχίζονται να τα δίνουν τσάμπα μεταχειρισμένα δεξιά και αριστερά;

ΥΓ
Το ότι παίρνουν μόνο 6 άντρες πεζικού να το αναφέρουμε;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Μάιος 2018, 20:11

OANNHSEA έγραψε:
05 Μάιος 2018, 19:58
Chainis έγραψε:
05 Μάιος 2018, 18:52
Τα Μ2Α3 είναι σαράβαλα;
Έχεις καταλάβει ότι θέλουν τεράστια συντήρηση;
Όχι.
Μπορείς να δώσεις κάποια στοιχεία συγκριτικά με άλλα ΤΟΜΑ;
OANNHSEA έγραψε:
05 Μάιος 2018, 19:58
Έχεις καταλάβει ότι θέλουν αλλαγή δόγματος από τον ελληνικό στρατό στη χρησιμοποίηση τους;
Αμάν και τι θα κάνουμε άμα χρειατεί να αλλάξουμε δόγμα που θα εκμεταλεύεται ποιο ισχυρά όπλα! :lol:
Με τα Απάτσι νομίζω αλλάξαμε δόγμα. Πως πήγε;
OANNHSEA έγραψε:
05 Μάιος 2018, 19:58
Γιατί νομίζεις ότι κανένας δεν τα έχει παραγγείλει και οι ΗΠΑ σχίζονται να τα δίνουν τσάμπα μεταχειρισμένα δεξιά και αριστερά;
Οι Αμερικάνοι δίνουν σε συμμάχους κάθε είδους μεταχειρισμένα που τους περισσεύουν, όπως ας πούμε ελικόπτερα Καϊόβα.
Κανένας δεν τα αγόρασε γιατί είχαν κι άλλες ίσως και καλύτερες επιλογές.
Εμείς έχουμε;
OANNHSEA έγραψε:
05 Μάιος 2018, 19:58
Το ότι παίρνουν μόνο 6 άντρες πεζικού να το αναφέρουμε;
Θα ήταν καλύτερα να παίρνουν 10.
Το ότι έχουν επάνω και TOW ΙΙ να το αναφέρουμε;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 05 Μάιος 2018, 20:16

blackpaint έγραψε:
05 Μάιος 2018, 18:11
Ειχα πετυχει ενα ταριφα στον πειραια που το χε το ταξι γεματο με ομοιωματα μοντελισμου απο αρματα μαχης. Ειχε το Μερκαβα, το αμπραμς, το λεοπαρτ, το λεκλερκ, και κανα δυο αλλα. Επειδη μ αρεσουν κατι τετοιοι βαρεμενοι, τον μπριζωσα και μου κανε φουλ διαλεξη για τ αρματα και μετα για γκειμς με αρματα, επαιζε world of tanks εννοειται. Στον στρατο παντως ενα ρεο οδηγουσε.

Αναρωτιεμαι σε ποιο φορουμ γραφει αυτος.
Και εμενα μου αρεσουν οι τυποι που εχουν ενα παθος με κατι, ειτε ειναι οπλα, μηχανες, αεροπλανα, αρματα, καποιο αθλημα, αντικειμενα Β ΠΠ, κομπιουτερς ή οτι μπορει να φανταστει κανεις. Και εννοω τελειως βαρεμενους, κυριολεκτικα αρρωστους με το χομπι τους (το οποιο πολλες φορες ειναι και επαγγελμα τους).
Μου αρέσει η κουβέντα μαζι τους, και οταν λεω κουβεντα εννοω να μιλανε αυτοι 80% και εγω 20%. Απο κατι τετοιους μαθαινει κανεις πραγματα, και οχι απο τον μεσο ξερολα που τα ξερει ολα αλλα δεν ξερει τιποτα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Μάιος 2018, 20:20

Kαπου μπερδευεσαι.Τα Μ113 δεν ειναι πια απλα ακαταλληλα.Ειναι επικινδυνα για το προσωπικο λογω της ανεπαρκους θωρακισης και των αναιμικων επιδοσεων.
Τα Bradley θα ειναι μια χαρα για εμας στην κατασταση που ειμαστε.
Αν μαλιστα παραχωρηθουν με τροπο αντιστοιχο των Kaiowa θα πρεπει να κανουμε κωλοτουμπες απο την χαρα μας.
Τα Μ113 ειναι ΤΟΜΠ και τα Bradley ειναι ΤΟΜΑ.
Τα Μ113 δεν μπορουν ν ακολουθησουν τα Leo με αποτελεσμα τα Leo να μενουν απροστατευτα εναντι του εχθρικου πεζικου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26014
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Μάιος 2018, 20:20

panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:16
blackpaint έγραψε:
05 Μάιος 2018, 18:11
Ειχα πετυχει ενα ταριφα στον πειραια που το χε το ταξι γεματο με ομοιωματα μοντελισμου απο αρματα μαχης. Ειχε το Μερκαβα, το αμπραμς, το λεοπαρτ, το λεκλερκ, και κανα δυο αλλα. Επειδη μ αρεσουν κατι τετοιοι βαρεμενοι, τον μπριζωσα και μου κανε φουλ διαλεξη για τ αρματα και μετα για γκειμς με αρματα, επαιζε world of tanks εννοειται. Στον στρατο παντως ενα ρεο οδηγουσε.

Αναρωτιεμαι σε ποιο φορουμ γραφει αυτος.
Και εμενα μου αρεσουν οι τυποι που εχουν ενα παθος με κατι, ειτε ειναι οπλα, μηχανες, αεροπλανα, αρματα, καποιο αθλημα, αντικειμενα Β ΠΠ, κομπιουτερς ή οτι μπορει να φανταστει κανεις. Και εννοω τελειως βαρεμενους, κυριολεκτικα αρρωστους με το χομπι τους (το οποιο πολλες φορες ειναι και επαγγελμα τους).
Μου αρέσει η κουβέντα μαζι τους, και οταν λεω κουβεντα εννοω να μιλανε αυτοι 80% και εγω 20%. Απο κατι τετοιους μαθαινει κανεις πραγματα, και οχι απο τον μεσο ξερολα που τα ξερει ολα αλλα δεν ξερει τιποτα.
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Μάιος 2018, 20:30

Αν καταφερναμε να παρουμε τα BMP-3 θα μιλουσαμε για τον κορυφαιο ισως παγκοσμιως συνδυασμο αρματος μαχης-ΤΟΜΑ.
Leo2 HEL και ΒΜΡ-3 απλα θα καθαριζαν τα παντα.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 05 Μάιος 2018, 21:04

Αγις έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:20
panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:16
blackpaint έγραψε:
05 Μάιος 2018, 18:11
Ειχα πετυχει ενα ταριφα στον πειραια που το χε το ταξι γεματο με ομοιωματα μοντελισμου απο αρματα μαχης. Ειχε το Μερκαβα, το αμπραμς, το λεοπαρτ, το λεκλερκ, και κανα δυο αλλα. Επειδη μ αρεσουν κατι τετοιοι βαρεμενοι, τον μπριζωσα και μου κανε φουλ διαλεξη για τ αρματα και μετα για γκειμς με αρματα, επαιζε world of tanks εννοειται. Στον στρατο παντως ενα ρεο οδηγουσε.

Αναρωτιεμαι σε ποιο φορουμ γραφει αυτος.
Και εμενα μου αρεσουν οι τυποι που εχουν ενα παθος με κατι, ειτε ειναι οπλα, μηχανες, αεροπλανα, αρματα, καποιο αθλημα, αντικειμενα Β ΠΠ, κομπιουτερς ή οτι μπορει να φανταστει κανεις. Και εννοω τελειως βαρεμενους, κυριολεκτικα αρρωστους με το χομπι τους (το οποιο πολλες φορες ειναι και επαγγελμα τους).
Μου αρέσει η κουβέντα μαζι τους, και οταν λεω κουβεντα εννοω να μιλανε αυτοι 80% και εγω 20%. Απο κατι τετοιους μαθαινει κανεις πραγματα, και οχι απο τον μεσο ξερολα που τα ξερει ολα αλλα δεν ξερει τιποτα.
:smt023
Ειλικρινα, χεστηκα να μαθω σε τι ειναι ανωτερο το λεοπαρντ απο το αμπραμς. Ταξι πηρα, δεν πηγα σε καμια εκθεση οπλικων συστηματων. Αμα πετυχαινω τετοιους μεσα στον γενικο πληθυσμο τους μπριζωνω για να ακουσω τις θεωρειες τους, συνηθως περιλαμβανουν διαφορες παραδοξολογιες και ειναι εγγυημενη διασκεδαση. Δεν τους βρισκω καν, με βρισκουν αυτοι.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 06 Μάιος 2018, 08:27

Chainis έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:11
Όχι.
Μπορείς να δώσεις κάποια στοιχεία συγκριτικά με άλλα ΤΟΜΑ;










Αυτά πιστεύω ότι είναι αρκετά.
Γενικά το Μ2 είναι πολύ ακριβό στην συντήρηση του, στην κατανάλωση καυσίμων και στα ανταλλακτικά του (π.χ. ερπύστριες).
Ακόμα και η θωράκιση του είναι κατώτερη των άλλων ΤΟΜΑ και ΤΟΜΠ.
Για αυτό δεν το έχει αγοράσει κανένα άλλο κράτος στον κόσμο!!!
Chainis έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:11
Αμάν και τι θα κάνουμε άμα χρειατεί να αλλάξουμε δόγμα που θα εκμεταλεύεται ποιο ισχυρά όπλα!
Με τα Απάτσι νομίζω αλλάξαμε δόγμα. Πως πήγε;
Είχαμε τα ΑΜΧ-10Ρ με το 20άρι πυροβόλο. Πως τα χρησιμοποιήσαμε; Α ναι! Τα αποσύραμε ως μη κατάλληλα με το δόγμα μας!!!
Είχαμε ένα ΤΟΜΑ μοναδικό και το αποσύραμε!!!

Chainis έγραψε:
05 Μάιος 2018, 20:11
Οι Αμερικάνοι δίνουν σε συμμάχους κάθε είδους μεταχειρισμένα που τους περισσεύουν, όπως ας πούμε ελικόπτερα Καϊόβα.
Γιατί θα πρέπει να αγοράσουν βλήματα των 25mm, επιπλέον TOW, ανταλλακτικά με το τόννο (ειδικά ερπύστριες).
Μμμμ... Το ξέρει ο ανεγκέφαλος υπουργός αμύνης ότι θα πρέπει να βρει χρήματα για να αγοράσει και τον επιπλέον εξοπλισμό, όπως και για τα Kaiowa;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Μάιος 2018, 09:04

Εχουμε και λεμε.
Μιλαμε για προμηθεια μεταχειρισμενου υλικου σε ξεφτιλα τιμη.
Θα δειτε οτι οι Αμερικανοι θα τα δωσουν σχεδον τζαμπα λογω των γνωστων προβληματων με τους Τουρκους.
Απο την στιγμη που δεν εχουμε λεφτα να παρουμε καινουρια και να επιλεξουμε αυτο που μας κανει τοτε να λεμε κι ευχαριστω.
Απο κει και περα τα Bradley θα μας κατσουν μια χαρα.
1)Δεν ειναι εντελως αγνωστη ποσοτητα για εμας.Τα MLRS που εχει ο ΕΣ εχουν το ιδιο σκαφος.Αρα μικρο τεχνολογικο ρισκο.
2)Μια χαρα οπλισμος με 25αρι πυροβολο και TOW!
3)Oι Αμερικανοι θα το χρησιμοποιουν για πολλα χρονια ακομη με οτι αυτο συνεπαγεται στο θεμα των ανταλλακτικων και υποστηριξης.
4)Και το πιο σημαντικο.Ειναι δοκιμασμενα σε πολεμους και αποδειχθηκαν πληρως αξιομαχα!


Υ.Γ.
Αν ησουν σε μαχη ρε OANNHSEA θα προτιμουσες να ησουν μεσα σε παπακι ή σε Bradley;Μη λεμε οτι θελουμε.
Επισης το ιδιο λαθος,οπως πολυ σωστα επισημανες με τα ΑΜΧ-10,καναμε και με τα ΒΜΡ-1!
Πηραμε ενα αξιολογοτατο ΤΟΜΑ και αντι να το βαλουμε στην Θρακη διπλα στ' αρματα,το πεταξαμε στα νησια σαν ηλιθιοι.
Και δεν φτανει μονο αυτο.Το αποσυραμε γιατι ηταν λεει ακαταλληλο αλλα η Αιγυπτος βρηκε την ευκαιρια και το "τσιμπησε" και μαλιστα πριν τους το παραδωσουμε το αναβαθμισαμε εμεις οι ιδιοι και τωρα επιχειερει στην Αιγυπτο!!!
Τρέλααααα!

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 06 Μάιος 2018, 10:48

stergiosbik έγραψε:
06 Μάιος 2018, 09:04
Μιλαμε για προμηθεια μεταχειρισμενου υλικου σε ξεφτιλα τιμη.
Θα δειτε οτι οι Αμερικανοι θα τα δωσουν σχεδον τζαμπα λογω των γνωστων προβληματων με τους Τουρκους.
Απο την στιγμη που δεν εχουμε λεφτα να παρουμε καινουρια και να επιλεξουμε αυτο που μας κανει τοτε να λεμε κι ευχαριστω.
Απο κει και περα τα Bradley θα μας κατσουν μια χαρα.
1)Δεν ειναι εντελως αγνωστη ποσοτητα για εμας.Τα MLRS που εχει ο ΕΣ εχουν το ιδιο σκαφος.Αρα μικρο τεχνολογικο ρισκο.
2)Μια χαρα οπλισμος με 25αρι πυροβολο και TOW!
3)Oι Αμερικανοι θα το χρησιμοποιουν για πολλα χρονια ακομη με οτι αυτο συνεπαγεται στο θεμα των ανταλλακτικων και υποστηριξης.
4)Και το πιο σημαντικο.Ειναι δοκιμασμενα σε πολεμους και αποδειχθηκαν πληρως αξιομαχα!
Σε αυτά έχεις δίκιο.
Το πως θα τα χρησιμοποιήσουμε είναι το θέμα και εάν έχουμε χρήματα να τα εξοπλίσουμε.
Βλέπεις μπορεί να πήραμε Longbow Apache, αλλά δεν πήραμε και τους Heelfire με κατεύθυνση ραντάρ ή αναλώσιμα για το σύστημα αυτοπροστασίας τους!!! Είναι πολύ λίγα τα χρήματα για τις μίζες τους προφανώς...
Το "αποδειχθηκαν πληρως αξιομαχα", ισχύει μόνο για τον στρατό των ΗΠΑ που έχει ένα τεράστιο σύστημα υποστήριξης από πίσω του - δεν ξέρω τι θα γίνει με εμάς... Όπως δεν ξέρω τι θα γίνει με τεράστιο κόστος των ανταλλακτικών τους...
Αλλά εκεί που καταντήσαμε τα πράσινα και κόκκινα γελοία ανθρωπάκια, από την αναβροχιά καλό και το χαλάζι...

stergiosbik έγραψε:
06 Μάιος 2018, 09:04
Αν ησουν σε μαχη ρε OANNHSEA θα προτιμουσες να ησουν μεσα σε παπακι ή σε Bradley;Μη λεμε οτι θελουμε.
Εξαρτάται - οι Αυστραλοί γιατί λες δημιούργησαν και παράγγειλαν μία εξελιγμένη έκδοση του Μ113 τώρα τελευταία; Μήπως το Νοτιοκορεάτικο K200 KIFV - και το αντίστοιχο τούρκικο παράγωγο - ή το VCC-1 Camillino δεν είναι στην ουσία Μ113;

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OANNHSEA την 06 Μάιος 2018, 11:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 06 Μάιος 2018, 11:21

Με κάλυψε ο Στέργιος.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ερχονται ΤΟΜΑ ΤΟΜΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 06 Μάιος 2018, 17:32

Η εισαγωγή Bradley ή οποιουδήποτε σύγχρονου ΤΟΜΑ θα είναι μεγάλη πρόκληση για το πεζικό γιατί δεν έχει εμπειρία στη συντήρηση σύγχρονου ΣΕΠ. Από κει που έχει μάθει σε παπάκια και λεωνίδες με πολυβόλα τώρα θα πρέπει να μάθει να συντηρεί συστήματα επιπέδου άρματος μάχης. Και βέβαια να βρει προσωπικό. Όταν μιλάμε για τάγματα των 100-200 αντρών, και με τις προσλήψεις ΕΠΟΠ να έχουν παγώσει από το 2010, δεν ξέρω πού θα βρεθεί προσωπικό να τα χειρίζεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών