Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 14 Ιαν 2024, 02:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 21:40
nik_killthemall έγραψε:
13 Ιαν 2024, 19:12
Αρίστος έγραψε:
13 Ιαν 2024, 14:25




Ρε παπαρα γεγονοτα σου μεταφερω, ενας εδω μεσα πηγαινοερχεται Ρωσια, ενας αλλος ζουσε εκει, ενας τριτος εχει δουλειες στην Κινα, ενας τεταρτος ζουσε στην Κινα.

Για ποιους ελληνικους καναπεδες μας λετε;

.
Και τι λένε αυτοι ? Ότι το επίπεδο διαβιωσης σε Κίνα και Ρωσία ειναι ανωτερο απο Ευρώπη και γιαυτο πανε εκει ? Γιατι οι δικοι μου που μιλαω λαηβ μαζι τους και οχι σε φορουμακια, μου λενε πως ειναι ΣΚΑΤΑ και απλα πανε εκει για να μαζεψουνε γρηγορα φραγκα και να γυρισουν πισω.

Κατι που ΔΕΝ συμβαινει με οσους γνωστους μου εχουν παει Καναδα, Νορβηγια, Αυστραλια που βρισκονται μονιμα εκει με αγορασμενα σπιτια και ακινητα, και δεν γουσταρουν να γυρισουν πισω με τη καμία.
Έτσι ακριβώς. Και το ίδιο ισχύει και για "αρπαχτές" στα εμιράτα. Κάποιοι τυχεροί που έχουν αναλάβει λογαριασμούς, τη βγάζουν τον περισσότερο χρόνο και με τηλεργασία. Αλλά δεν ξέρω ούτε έναν που να έχει εγκατασταθεί μόνιμα ή έχει κάνει οικογένεια εκεί.
τι οικογένεια πλάκα κάνουμε; οπουδήποτε στη μέση ανατολή ακόμα και να φαίνεται ωραία σήμερα, αύριο αλλάζει μουλάς και ξαφνικά σου λένε η κόρη σου πρέπει να παντρευτεί στα 8 και η γυναίκα σου να μην οδηγάει, και όλοι μέσα γιατί ξεκινάμε κι ένα πόλεμο πάραυτα. Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα, γρήγορη αρπαχτούλα και τον πούλο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 14 Ιαν 2024, 11:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 21:31
τίποτα έγραψε:
13 Ιαν 2024, 16:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 13:24


Μα ακριβώς γι' αυτό έγραψα να πάνε όσοι έχουν βαρύτατο ηθικό πρόβλημα στις χώρες που θεωρούν άμοιρες ευθυνών. Για να στηρίξουν τον ιστορικό αγώνα τους ενάντια στις γενοκτονίες. Τουρκία, Ρωσία, Ιράν είναι οι πρώτες και πιο κοντινές επιλογές. Για τους πιο εξτρήμ παίζουν και άλλες εναλλακτικές.
Δεν είμαι Έλληνας και ίσως δεν εξέφρασα σωστά, δεν νομίζω ότι αυτές οι χώρες που αναφέρεις είναι γενικά καλύτερες, μιλάμε για συγκεκριμένες υποθέσεις , δεν θέλω όμως να καταλήξουν σε χειρότερη κατάσταση και η δική μου χώρα και η Δύση από αυτές τις χώρες. Για αυτό θα συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ελευθερία που ακόμη έχουμε και νομίζω ότι ήταν μεγαλύτερη στο παρελθόν, τουλάχιστον όπου μένω, για να εκδηλωθώ κατά των πραγμάτων που νομίζω ότι δεν είναι σωστά.
Oπότε, απλώς παραδέχεσαι ότι δεν θα μπορούσες να εκδηλωθείς κατά των πραγμάτων που δεν θεωρείς σωστά στις μη δυτικές χώρες.

Γενικώς, οι χώρες δεν είναι ράφια σουπερμάρκετ για να διαλέγεις ό,τι θέλεις. Ή παίρνεις όλο το πακέτο ή τίποτα.
Ακόμη μια φορά δεν είπα αυτό που λες, είπα ότι αυτές οι χώρες είναι χειρότερες. Στο Ιράν υπάρχουν εκδηλώσεις, και στη Ρωσία και στην Κίνα, υπάρχουν επίσης πιο σκληρές συνέπειες κατά των διαδηλωτών. Για αυτό είναι χειρότερες.

Αλλά όταν η Γερμανία απαγορεύει τις εκδηλώσεις για την Παλαιστίνη, ή οι ΗΠΑ προσπαθούν να παρανομήσουν το μποϊκοτάζ κατά του Ισραήλ, ή στη δική μου χώρα το Δημαρχείο Λισσαβόνας έστειλε πληροφορίες για τους διαδηλωτές κατά του Πούτιν στην πρεσβεία της Ρωσίας, όταν τα δελτία ειδήσεων λένε ψέματα και κρύβουν πληροφορίες δεν πάνε προς την κατεύθυνση του αυταρχισμού;

Για την δεύτερη σου πρόταση, δεν ξέρω αν οι πολίτες είναι ικανοί να βελτιώσουν την κοινωνία, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε ρομπότ και να συμμετάσχουμε στο κακό. Δεν είναι πάντα εύκολο, συμφωνώ.

Αυτό το ζήτημα μου θυμίζει η πολύ ωραία ελληνική ταινία Κοινωνία Μηδέν (1966).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τίποτα την 14 Ιαν 2024, 11:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70782
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2024, 11:19

τίποτα έγραψε:
14 Ιαν 2024, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 21:31
τίποτα έγραψε:
13 Ιαν 2024, 16:53


Δεν είμαι Έλληνας και ίσως δεν εξέφρασα σωστά, δεν νομίζω ότι αυτές οι χώρες που αναφέρεις είναι γενικά καλύτερες, μιλάμε για συγκεκριμένες υποθέσεις , δεν θέλω όμως να καταλήξουν σε χειρότερη κατάσταση και η δική μου χώρα και η Δύση από αυτές τις χώρες. Για αυτό θα συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ελευθερία που ακόμη έχουμε και νομίζω ότι ήταν μεγαλύτερη στο παρελθόν, τουλάχιστον όπου μένω, για να εκδηλωθώ κατά των πραγμάτων που νομίζω ότι δεν είναι σωστά.
Oπότε, απλώς παραδέχεσαι ότι δεν θα μπορούσες να εκδηλωθείς κατά των πραγμάτων που δεν θεωρείς σωστά στις μη δυτικές χώρες.

Γενικώς, οι χώρες δεν είναι ράφια σουπερμάρκετ για να διαλέγεις ό,τι θέλεις. Ή παίρνεις όλο το πακέτο ή τίποτα.
Ακόμη μια φορά δεν είπα αυτό που λες, είπα ότι αυτές οι χώρες είναι χειρότερες. Στο Ιράν υπάρχουν εκδηλώσεις, και στην Ρωσία και στην Κίνα, υπάρχουν επίσης πιο σκληρές συνέπειες κατά των διαδηλωτών. Για αυτό είναι χειρότερες.

Αλλά όταν η Γερμανία απαγορεύει τις εκδηλώσεις για την Παλαιστίνη, ή οι ΗΠΑ προσπαθούν να παρανομήσουν το μποϊκοτάζ κατά του Ισραήλ, ή στη δική μου χώρα το Δημαρχείο Λισσαβόνας έστειλε πληροφορίες για τους διαδηλωτές κατά του Πούτιν στην πρεσβεία της Ρωσίας, όταν τα δελτία ειδήσεων λένε ψέματα και κρύβουν πληροφορίες δεν πάνε προς την κατεύθυνση του αυταρχισμού;

Για την δεύτερη σου πρόταση, δεν ξέρω αν οι πολίτες είναι ικανοί να βελτιώσουν την κοινωνία, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε ρομπότ και να συμμετάσχουμε στο κακό. Δεν είναι πάντα εύκολο, συμφωνώ.

Αυτό το ζήτημα μου θυμάμαι την πολύ ωραία ελληνική ταινία Κοινωνία Μηδέν (1966).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα της δύσης σήμερα είναι το αντιαυταρχικό μοντέλο, που λειτουργεί μονόπλευρα.
Gavalas for President! :grfl:

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 14 Ιαν 2024, 11:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2024, 11:19
τίποτα έγραψε:
14 Ιαν 2024, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2024, 21:31


Oπότε, απλώς παραδέχεσαι ότι δεν θα μπορούσες να εκδηλωθείς κατά των πραγμάτων που δεν θεωρείς σωστά στις μη δυτικές χώρες.

Γενικώς, οι χώρες δεν είναι ράφια σουπερμάρκετ για να διαλέγεις ό,τι θέλεις. Ή παίρνεις όλο το πακέτο ή τίποτα.
Ακόμη μια φορά δεν είπα αυτό που λες, είπα ότι αυτές οι χώρες είναι χειρότερες. Στο Ιράν υπάρχουν εκδηλώσεις, και στην Ρωσία και στην Κίνα, υπάρχουν επίσης πιο σκληρές συνέπειες κατά των διαδηλωτών. Για αυτό είναι χειρότερες.

Αλλά όταν η Γερμανία απαγορεύει τις εκδηλώσεις για την Παλαιστίνη, ή οι ΗΠΑ προσπαθούν να παρανομήσουν το μποϊκοτάζ κατά του Ισραήλ, ή στη δική μου χώρα το Δημαρχείο Λισσαβόνας έστειλε πληροφορίες για τους διαδηλωτές κατά του Πούτιν στην πρεσβεία της Ρωσίας, όταν τα δελτία ειδήσεων λένε ψέματα και κρύβουν πληροφορίες δεν πάνε προς την κατεύθυνση του αυταρχισμού;

Για την δεύτερη σου πρόταση, δεν ξέρω αν οι πολίτες είναι ικανοί να βελτιώσουν την κοινωνία, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε ρομπότ και να συμμετάσχουμε στο κακό. Δεν είναι πάντα εύκολο, συμφωνώ.

Αυτό το ζήτημα μου θυμάμαι την πολύ ωραία ελληνική ταινία Κοινωνία Μηδέν (1966).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα της δύσης σήμερα είναι το αντιαυταρχικό μοντέλο, που λειτουργεί μονόπλευρα.
Τί εννοείς;

Ζήτω συγγνώμη για το λάθος, διότι έγραψα "μου θυμάμαι την πολύ ωραία" αντί "μου θυμίζει η πολύ ωραία.."

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 15 Ιαν 2024, 15:07

Είναι που δεν επιτίθεται ποτε.
Ειδικότερα, όπως αναφέρεται, τρομοκράτης μαχαίρωσε γυναίκα, στη συνέχεια έκλεψε ΙΧ και αργότερα έπεσε, πάνω από μία φορά, με το αυτοκίνητό του σε κόσμο, σε διαφορετικές - κάθε φορά - τοποθεσίες.
https://www.protothema.gr/world/article ... e-plithos/

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 15 Ιαν 2024, 15:21

Frappezitis έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:12
Έχετε αναρωτηθεί γιατί ISIS δεν έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Γιατι ειναι παιδια τους . :g030::102:
Γιατί θα τους ξεκο(ι)λιάσουν, όπως κάνουν τώρα στους Παλαιστινίους.
Μετά τον Β'ΠΠ, απήγαγαν κάμποσους ναζί που κρύβονταν σε οποιαδήποτε χώρα, τους πήγαιναν στο Ισραήλ και τους δίκαζαν. Δεν είχε συνομιλίες, εκεί μένει, να μας τον παραδώσετε και τέτοια. Έκαναν στρατιωτική επιχείρηση σε ξένη χώρα, χωρίς πολλά-πολλά.
Αν τους επιτεθεί ο ISIS, η Βόρεια Συρία θα γίνει μια έρημη πεδιάδα, εντελώς επίπεδη. (Θα κάνουν χάρη στον Άσαντ). Το ξέρουν και οι ίδιοι, γι'αυτό βγάζουν τα γνωστά θύματα μπροστά: Παλαιστίνη και Υεμένη.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31015
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Ιαν 2024, 09:51

Sharmine Narwani
@snarwani
IMPORTANT: There is a sudden revival of ISIS in the region, and Iraqi security officials now say the US is facilitating this. ISIS is being primed by the US to act as foot soldiers in its war against the Resistance Axis.
Reviving ISIS: A US weapon against the Resistance Axis
https://new.thecradle.co/articles-id/19089
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31015
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Ιαν 2024, 14:39




Iraqi security sources are warning of an ISIS revival in the country, which coincides all too neatly with the spike in Iraqi resistance operations against US bases in Iraq and Syria, and with widening regional instability caused by Israel’s military assault on Gaza.

More than six years after declaring victory over the terrorist organization, Iraqi intelligence reports now indicate that thousands of ISIS fighters are emerging unscathed, under the protection of US forces in two regions of western Iraq.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31015
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 11 Φεβ 2024, 22:39

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 16 Φεβ 2024, 15:16

Παραλίγο να μην επιτεθει σήμερα ο ισις




https://www.protothema.gr/world/article ... eoforeion/

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9587
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Φεβ 2024, 15:20

nick έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:16
Παραλίγο να μην επιτεθει σήμερα ο ισις




https://www.protothema.gr/world/article ... eoforeion/
Που αναφέρει το Ισλαμικό κράτος το άρθρο;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 16 Φεβ 2024, 15:22

Bazoomba έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:20
nick έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:16
Παραλίγο να μην επιτεθει σήμερα ο ισις




https://www.protothema.gr/world/article ... eoforeion/
Που αναφέρει το Ισλαμικό κράτος το άρθρο;
Ο τρομοκράτης ήταν παλαιστινιος ισλαμιστής, δηλαδή ισις.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9587
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Φεβ 2024, 15:38

nick έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:22
Bazoomba έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:20
nick έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:16
Παραλίγο να μην επιτεθει σήμερα ο ισις




https://www.protothema.gr/world/article ... eoforeion/
Που αναφέρει το Ισλαμικό κράτος το άρθρο;
Ο τρομοκράτης ήταν παλαιστινιος ισλαμιστής, δηλαδή ισις.
Άμα λέω εγώ ότι είσαι κεφτές...
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2024, 15:39

Τόση μαλακία παχτωμένη πως γίνεται ρε παιβιά;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί ο ISIS ΔΕΝ έχει επιτεθεί ποτέ στο Ισραήλ ;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 16 Φεβ 2024, 15:45

Bazoomba έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:38
nick έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:22
Bazoomba έγραψε:
16 Φεβ 2024, 15:20

Που αναφέρει το Ισλαμικό κράτος το άρθρο;
Ο τρομοκράτης ήταν παλαιστινιος ισλαμιστής, δηλαδή ισις.
Άμα λέω εγώ ότι είσαι κεφτές...
Για πες μας εσυ τη διαφορά που έχει ο σημερινός τρομοκράτης με ισις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών