Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 11 Οκτ 2023, 12:22

GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:18
Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:07
GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:04


Το Ισραήλ έχει πληθυσμό 9 εκατομμύρια και σε έκταση είναι όσο η Πελοπόννησος. Δεν ξέρω εάν όντως ο στόχος τους είναι η παγκόσμια κυριαρχία.
Μη φας, έχουμε γλαρόσουπα

Όταν ο Νετανιάχου μίλαγε για τους "αντισημίτες Σελευκίδες Έλληνες" και παραλλήλιζε τον ιστορικό-θεολογικό τους κατατρεγμό με τις θέσεις του ΟΗΕ σήμερα, γιατί δεν τον ρώτησε κανείς: εσείς οι Σημίτες Εβραίοι, που δηλώνετε με κάθε αφορμή τις πολιτικές σας θέσεις βασιζόμενοι στην πίστη σας, τί λέει η πίστη σας για τον προορισμό σας ως λαός ανάμεσα στα έθνη και πώς βλέπετε τα έθνη αυτά; Για να δούμε λίγο, τί και πόσα "αντί" θα προέκυπταν από την πλευρά την δική τους
Ρε φίλε μας κοροϊδεύεις; όλες οι Αβραμικές θρησκείες το λένε αυτό. Τζιχάντ τι θα πει; Το ISIS σε πιάνου το όνομα γενοκτωνεί άπιστους;

Ναι και το Ισραήλ έχει βλαμμένους θρήσκους όπως και η Ελλάδα. Δηλαδή επειδή στην Ελλάδα έχουμε άτομα που σου λένε "Ορθοδοξία ή θάνατος" σημαίνει ότι θελουν να σκοτώσουν τους μη ορθόδοξους ή ότι αυτή είναι η θέση της χώρας;
Tί λες παιδί μου. Πήγε η Ελλάδα να γεννοκτονήσει τους Τούρκους για να πάρει την Κων/λη και να πει οτι εμείς είμαστε οι σωτήρες του κόσμου;
Οι Εβραίοι και το Ισλαμ είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ θρησκείες, αυτό μπορείς να το καταλάβεις; Και η μια εξ αυτών, έχει καταφέρει, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, να έχει κράτος από το πουθενά και μάλιστα κράτος με πυρηνικά, δυνατό στρατό και άμεσο σύμμαχο τισ ΗΠΑ.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21479
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Οκτ 2023, 12:24

GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:21
Gherschaagk έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:16
GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:04


Το Ισραήλ έχει πληθυσμό 9 εκατομμύρια και σε έκταση είναι όσο η Πελοπόννησος. Δεν ξέρω εάν όντως ο στόχος τους είναι η παγκόσμια κυριαρχία.
Πιστεύουν πως είναι ο εκλεκτός λαός του Θεού. Είναι εξίσου πειραγμένοι με τους ισλαμιστές που θέλουν να περάσουν από λεπίδι όλους τους αλλόθρησκους.
Χαλαρώστε λίγο, ο θρησκευτικός φανατισμός στο Ισραήλ είναι στα ίδια επίπεδα με της Ελλάδας, καμία σχέση με τα τζιχάντια. Όπως είπα και πριν λίγο σε άλλο σχόλιο, επειδή υπάρχουν βλαμμένοι που λένε "Ορθοδοξία ή θάνατος", δεν σημαίνει πως η χώρα μας, σαν σύνολο, ενστερνίζεται τέτοιες απόψεις.
Πότε έσπασαν τελευταία φορά ρωμαϊκά αγάλματα ή μωαμεθανικούς ναούς οι βλαμμένοι στην Ελλάδα; Διότι οι Εβραίοι φανατικοί το έκαναν όπως και πολύ χειρότερα...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23341
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 11 Οκτ 2023, 12:25

Όπως είπαμε εξ αρχής, οι ισραηλινοί γλυκαθηκαν από το μοντέλο ναγκρονρο Καραμπάχ των συμμάχων τους αζερων. Επειδή μιλάμε για πυκνό αστικό ιστό, έχει και αρκετές πινελιές γκροζνι, αλλά εκεί δεν έχουν δικό τους προδότη τύπου καντιροφ, άρα βλέπε ναγκορνο με τον σισι να αναγκάζεται να παίζει τον ρόλο της Αρμενίας. Το θέμα είναι βέβαια πως υπάρχει και η Δυτική πλευρά γεμάτη Παλαιστίνιους...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 11 Οκτ 2023, 12:26

Άμα δεν τους δείξεις βιντεάκια στο τουίτερ με ράντομ ξεκοιλιάσματα, δεν τρέχει τίποτα, όλα καλά

Λίγο μυαλό ρε!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Οκτ 2023, 12:26

GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:04
Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 11:58
Φταίνε μόνο οι Μουσουλμάνοι και δεν φταίνε οι άλλοι που στον πυρήνα της πολιτικής τους ύπαρξης έχουν ως θέση την ΘΕΟΣΔΟΤΗ ανωτερότητα και λόγο κυριαρχίας επί οποιουδήποτε; Σοβαρά τώρα; Και όλα αυτά τα άφησε να συμβαίνουν η ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΥΣΗ;
Το Ισραήλ έχει πληθυσμό 9 εκατομμύρια και σε έκταση είναι όσο η Πελοπόννησος. Δεν ξέρω εάν όντως ο στόχος τους είναι η παγκόσμια κυριαρχία.
Εξάλλου την είχαν προτού φτιαχτεί το κράτος :003:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 11 Οκτ 2023, 12:27

Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:22
GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:18
Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:07


Μη φας, έχουμε γλαρόσουπα

Όταν ο Νετανιάχου μίλαγε για τους "αντισημίτες Σελευκίδες Έλληνες" και παραλλήλιζε τον ιστορικό-θεολογικό τους κατατρεγμό με τις θέσεις του ΟΗΕ σήμερα, γιατί δεν τον ρώτησε κανείς: εσείς οι Σημίτες Εβραίοι, που δηλώνετε με κάθε αφορμή τις πολιτικές σας θέσεις βασιζόμενοι στην πίστη σας, τί λέει η πίστη σας για τον προορισμό σας ως λαός ανάμεσα στα έθνη και πώς βλέπετε τα έθνη αυτά; Για να δούμε λίγο, τί και πόσα "αντί" θα προέκυπταν από την πλευρά την δική τους
Ρε φίλε μας κοροϊδεύεις; όλες οι Αβραμικές θρησκείες το λένε αυτό. Τζιχάντ τι θα πει; Το ISIS σε πιάνου το όνομα γενοκτωνεί άπιστους;

Ναι και το Ισραήλ έχει βλαμμένους θρήσκους όπως και η Ελλάδα. Δηλαδή επειδή στην Ελλάδα έχουμε άτομα που σου λένε "Ορθοδοξία ή θάνατος" σημαίνει ότι θελουν να σκοτώσουν τους μη ορθόδοξους ή ότι αυτή είναι η θέση της χώρας;
Tί λες παιδί μου. Πήγε η Ελλάδα να γεννοκτονήσει τους Τούρκους για να πάρει την Κων/λη και να πει οτι εμείς είμαστε οι σωτήρες του κόσμου;
Οι Εβραίοι και το Ισλαμ είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ θρησκείες, αυτό μπορείς να το καταλάβεις; Και η μια εξ αυτών, έχει καταφέρει, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, να έχει κράτος από το πουθενά και μάλιστα κράτος με πυρηνικά, δυνατό στρατό και άμεσο σύμμαχο τισ ΗΠΑ.
Ρε απίστευτε τύπε που προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιλογητα των τζιχαντιστών της χαμάς, εγώ για τους Εβραιους ξέρω πως εδώ και 2000 και παραπάνω χρονια ειναι συνεχως υπό διωγμο, μια τους διώχνουν και τους δολοφονουνε οι Ρωμαιοι, μια οι Σελευκιδες, μια οι Ισπανοι τους διώχνουνε απο την Ισπανια, μετά οι Ναζι τους γενοκτονούνε και συ μου τους συγκρινεις με το Ισλάμ που εχει σφάξει ΑΠΕΙΡΟ κόσμο απο την Ισπανια έως την Ινδία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 11 Οκτ 2023, 12:29

Αλιόσα έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:27
Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:22
GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:18


Ρε φίλε μας κοροϊδεύεις; όλες οι Αβραμικές θρησκείες το λένε αυτό. Τζιχάντ τι θα πει; Το ISIS σε πιάνου το όνομα γενοκτωνεί άπιστους;

Ναι και το Ισραήλ έχει βλαμμένους θρήσκους όπως και η Ελλάδα. Δηλαδή επειδή στην Ελλάδα έχουμε άτομα που σου λένε "Ορθοδοξία ή θάνατος" σημαίνει ότι θελουν να σκοτώσουν τους μη ορθόδοξους ή ότι αυτή είναι η θέση της χώρας;
Tί λες παιδί μου. Πήγε η Ελλάδα να γεννοκτονήσει τους Τούρκους για να πάρει την Κων/λη και να πει οτι εμείς είμαστε οι σωτήρες του κόσμου;
Οι Εβραίοι και το Ισλαμ είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ θρησκείες, αυτό μπορείς να το καταλάβεις; Και η μια εξ αυτών, έχει καταφέρει, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, να έχει κράτος από το πουθενά και μάλιστα κράτος με πυρηνικά, δυνατό στρατό και άμεσο σύμμαχο τισ ΗΠΑ.
Ρε απίστευτε τύπε που προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιλογητα των τζιχαντιστών της χαμάς, εγώ για τους Εβραιους ξέρω πως εδώ και 2000 και παραπάνω χρονια ειναι συνεχως υπό διωγμο, μια τους διώχνουν και τους δολοφονουνε οι Ρωμαιοι, μια οι Σελευκιδες, μια οι Ισπανοι τους διώχνουνε απο την Ισπανια, μετά οι Ναζι τους γενοκτονούνε και συ μου τους συγκρινεις με το Ισλάμ που εχει σφάξει ΑΠΕΙΡΟ κόσμο απο την Ισπανια έως την Ινδία.
Τί να σου πω που δεν καταλαβαίνεις τί γράφω! Δεν ξέρεις καν απλή ανάγνωση φίλε
Καλά, για το οτι εγώ δικαιολογώ τις σφαγές από τα μουσλίμια..μιλάμε μου έρχεται να σας πω οτι σας αξίζει αυτό που έρχεται με το ανεγκέφαλό σας που κατοικεί εκει πανω στο πάνω μέρος του κορμιού σας, αλλά είναι πολύ κακό να το πω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Saturn την 11 Οκτ 2023, 12:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5940
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 11 Οκτ 2023, 12:30

Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:24
GoBzi έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:21
Gherschaagk έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:16


Πιστεύουν πως είναι ο εκλεκτός λαός του Θεού. Είναι εξίσου πειραγμένοι με τους ισλαμιστές που θέλουν να περάσουν από λεπίδι όλους τους αλλόθρησκους.
Χαλαρώστε λίγο, ο θρησκευτικός φανατισμός στο Ισραήλ είναι στα ίδια επίπεδα με της Ελλάδας, καμία σχέση με τα τζιχάντια. Όπως είπα και πριν λίγο σε άλλο σχόλιο, επειδή υπάρχουν βλαμμένοι που λένε "Ορθοδοξία ή θάνατος", δεν σημαίνει πως η χώρα μας, σαν σύνολο, ενστερνίζεται τέτοιες απόψεις.
Πότε έσπασαν τελευταία φορά ρωμαϊκά αγάλματα ή μωαμεθανικούς ναούς οι βλαμμένοι στην Ελλάδα; Διότι οι Εβραίοι φανατικοί το έκαναν όπως και πολύ χειρότερα...
Δεν ξέρω σε ποια χώρα ζεις, αλλά ναι στην Ελλάδα έχουν γίνει επιθέσεις σε μουσουλμάνους και σε τζαμιά.

Για παράδειγμα: https://www.enikos.gr/society/mousoulma ... 45816/amp/
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7271
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 11 Οκτ 2023, 12:34

Ρε μάστορες, καταλαβαίνετε τί σημαίνει πολιτική θρησκεία; Μιλάμε για κατεξοχήν κοσμικές θρησκείες Ιουδαισμός , Ισλαμισμός
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27348
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Οκτ 2023, 12:35

Fipps έγραψε:
11 Οκτ 2023, 11:22
7 Οκτωβρίου:
"Κοίτα κόσμε πόσο δυνατοί είμαστε! Κοιτάξτε πως τους πετσοκοβουμε! Ρε δεν χρειαζόμαστε κανέναν σας! Τα κεφάλια των Ισραηλινών και των απίστων θα τα κάνουμε κούπες να πίνουμε το τσάι μας! Θάνατος στο Ισραήλ! Θάνατος στους Εβραίους! Θάνατος στους άπιστους! Αλλάχου Εκμπερ!"
8 Οκτωβρίου:
"Δεν θα κάνουμε πίσω ποτέ! Ζήτω η Ελεύθερη juden-frei Παλαιστίνη!"
9 Οκτωβρίου:
"Ακόμα και να παιθανουμε όλοι θα πάρουμε και ολόκληρο το Ισραήλ μαζί μας! Ζήτω η Παλαιστίνη!"
10 Οκτωβρίου:
" Βοήθεια κόσμε! Οι Ισταλραηλινοι μας σκοτώνουν! Που είναι ο ΟΗΕ? Που είναι ο πολιτισμένος κόσμος (των απίστων)? Για εμάς δεν υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα?"
11 Οκτωβρίου:
"Όλος ο κόσμος είναι συνεργός για τη γενοκτονία που συντελείται αυτή τη στιγμή κατά του Παλαιστινιακού λαού! Γιατί μας γυρνάτε τη πλάτη? Εμείς άνθρωποι δεν είμαστε? Δικαιώματα δεν έχουμε? Δείτε εδώ αυτόν τον πατέρα που τρέχει κλαίγοντας με το νεκρό παιδάκι του αγκαλιά ανάμεσα στα συντρίμμια... Τίποτα δεν σας συγκινεί πια?"
accurate
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 11 Οκτ 2023, 12:38

sharp έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:17
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Οκτ 2023, 10:52
sharp έγραψε:
11 Οκτ 2023, 10:15


Εσύ γράφεις για Άραβες. Εγώ σού έδωσα μιαν ιδέα, αν θέλεις να συγκρίνεις δύο κράτη με τον ίδιο λαό, στην ίδια γεωγραφική θέση, όπου ο ένας είναι Μουσουλμανικός.

Οι Άραβες είχαν ακμή και κόντεψαν να καταλάβουν την Ευρώπη, έφτασαν μέχρι τα μέσα της Γαλλίας. Τότε όλος ο κόσμος ζούσε στον Μεσαίωνα, ενώ όμως η Ευρώπη προχώρησε εκείνοι παραμένουν ακόμη και σήμερα στο Μεσαίωνα και το αίτιο είναι η θρησκεία.
ναι, κατάλαβα τι μου είπες, και σου είπα ότι δε βγάζει νόημα γιατί και τότε που ήταν η επιστημονική κορυφή του κόσμου και τότε μουσουλμάνοι ήτανε. Και δε ζούσε όλος ο κόσμος στο Μεσαίωνα, μόνο η Ευρώπη.
Υπερβάλεις, κορυφή δεν ήταν σίγουρα (μήπως σε επηρεάζει η ταινία Physician;) Όλος ο κόσμος βρισκόταν σε Μεσαίωνα, η Ευρώπη ξέφυγε με την Μεταρρύθμιση. Το μεγαλύτερο επίτευγμα της Ελισάβετ της Αγγλίας ήταν ότι επέτρεψε τον Προτεσταντισμό και έτσι οδηγήθηκαν στις Ανακαλύψεις και μετέπειτα στις τεχνολογικές εξελίξεις και την βιομ. επανάσταση. Αυτή η Μεταρρύθμιση δεν έγινε στο Ισλάμ, όσοι σήμερα πιστεύουν σε συμβίωση Χριστιανών και Μουσουλμάνων προσδοκούν ότι το Ισλάμ θα μεταλλαχθεί με τον ίδιο τρόπο. Κατά την γνώμη μου όμως δεν μπορεί να γίνει, είναι θεωρητικά αδύνατο.
Όχι δεν υπερβάλλει, έχει δίκιο. Την εποχή που η Ευρώπη ήταν βυθισμένη στον μεσαίωνα, οι μουσουλμάνοι βίωναν τη χρυσή εποχή του ισλάμ. Συνεχιστές αυτής της περιόδου ήταν οι Ευρωπαίοι από την αναγέννηση και μετά. Το θέμα είναι γιατί σταμάτησαν. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Η θρησκεία τους μέχρι εκεί τους επιτρέπει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Οκτ 2023, 12:38

Υδράργυρος έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:23
Ναύτης έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:21
Γκέτο της Βαρσοβίας
Γκέτο (περίπου) είναι σήμερα η λωρίδα της Γάζας, όπως άλλωστε αποδεικνύεται από τον απόλυτο αποκλεισμό που επέβαλλαν οι Ισραηλινοί (ρεύμα, νερό, τρόφιμα, καύσιμα, φάρμακα). Τώρα οι Ισραηλινοί φαίνεται πως σκοπεύουν να την ισοπεδώσουν (κυριολεκτικά) και να προβούν σε γενοκτονία των Παλαιστινίων . Αν τελικά κάτι τέτοιο συμβεί, και μέχρι τώρα οι Ισραηλινοί φαίνονται αποφασισμένοι να το πράξουν, πέρα από ποταμούς αίματος ένθεν κακείθεν, αυτό θα σημάνει το τέλος μιας περιόδου κατευνασμού και προσέγγισης του Ισραήλ με μια σειρά αραβικών κρατών, με πιο πρόσφατο παράδειγμα την προσέγγιση με την Σαουδική Αραβία, και την ανάφλεξη όλης της Μέσης Ανατολής, εξ' ου και οι Αμερικανοί έστειλαν όχι ένα, αλλά δυο αεροπλανοφόρα, με τις ομάδες κρούσης τους, στην περιοχή.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23341
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 11 Οκτ 2023, 12:40

Εντωμεταξύ θα μπούνε στη γαζα χωρίς να έχουν ισοπέδωσει το μέρος με βομβαρδισμους αφού έχουν δώσει χρόνο και διέξοδο να φύγουν οι πρόσφυγες; φαντάζει αυτό ιδιαιτέρως ρεαλιστικό;

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 11 Οκτ 2023, 12:42

Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:29
Αλιόσα έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:27
Saturn έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:22


Tί λες παιδί μου. Πήγε η Ελλάδα να γεννοκτονήσει τους Τούρκους για να πάρει την Κων/λη και να πει οτι εμείς είμαστε οι σωτήρες του κόσμου;
Οι Εβραίοι και το Ισλαμ είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ θρησκείες, αυτό μπορείς να το καταλάβεις; Και η μια εξ αυτών, έχει καταφέρει, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, να έχει κράτος από το πουθενά και μάλιστα κράτος με πυρηνικά, δυνατό στρατό και άμεσο σύμμαχο τισ ΗΠΑ.
Ρε απίστευτε τύπε που προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιλογητα των τζιχαντιστών της χαμάς, εγώ για τους Εβραιους ξέρω πως εδώ και 2000 και παραπάνω χρονια ειναι συνεχως υπό διωγμο, μια τους διώχνουν και τους δολοφονουνε οι Ρωμαιοι, μια οι Σελευκιδες, μια οι Ισπανοι τους διώχνουνε απο την Ισπανια, μετά οι Ναζι τους γενοκτονούνε και συ μου τους συγκρινεις με το Ισλάμ που εχει σφάξει ΑΠΕΙΡΟ κόσμο απο την Ισπανια έως την Ινδία.
Τί να σου πω που δεν καταλαβαίνεις τί γράφω! Δεν ξέρεις καν απλή ανάγνωση φίλε
Καλά, για το οτι εγώ δικαιολογώ τις σφαγές από τα μουσλίμια..μιλάμε μου έρχεται να σας πω οτι σας αξίζει αυτό που έρχεται με το ανεγκέφαλό σας που κατοικεί εκει πανω στο πάνω μέρος του κορμιού σας, αλλά είναι πολύ κακό να το πω
Λες πως το ισλαμ και ο ιουδαισμος ειναι πολιτικές θρησκείες ωραία, πόσο κόσμο έχει σκοτωσει το ισλάμ και ποσο ο ιουδαισμός; ποιοι ανατινάσσονται σήμερα και αποκεφαλιζουνε αθώο κοσμάκι στις ευρωπαικες πρωτεύουσες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών