εξελίξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26343
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Φεβ 2022, 17:45

nik_killthemall έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:42
Αγις έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:40
γιατι το νημα ειναι στην ενοτητα ''Διεθνης πολιτικη '' κ οχι στα Αθλητικα ;
το ιδιο δεν ειναι ?
για τους πχορουμιτες ναι - καμια διαφορα
καλο ειναι ομως να κραταμε το τυπικο για οσους ατυχους μας διαβαζουν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41824
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Φεβ 2022, 17:47

Niki έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:43
Αρίστος έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:42
Niki έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:41


Ποια σύνορα τώρα που τα αλλάζει πάλι θα συνορεύει με την Πολωνία .
Ποια σύνορα μέσα σε 20 χρόνια τα έχει αλλάξει τέσσερεις φορές.



Το νεο δογμα της Ρωσιας ειναι οποια χωρα με στοχευει με πυραθυλους θα της βαζω τους πυραυλους στον κωλο.

.
Τότε εγκρίνω να του ρίξουν πυρηνικά του καριόλη.


Σιγα σιγα θα το παρετε αποφαση οτι τελειωσε η παντοκρατορια του ΝΑΤΟ και της Δυσης και οτι ζουμε σε πολυπολικο κοσμο.

.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21793
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Φεβ 2022, 17:48

“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 25 Φεβ 2022, 17:48

vagabondo έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:37
Αλιόσα έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:13
Σιγά μην έστελνε Ρώσους στη σφαγή

Δύσκολα ρώσος να σκοτώσει ρώσο, εξού και η χλιαρή αντίσταση από τους ουκρανούς.
αυτό είναι μαλακία και δεν ισχύει οι πιο σκληροί πόλεμοι είναι οι εμφύλιοι

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24405
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Φεβ 2022, 17:49

Magnus3 έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:45
vantono έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:43
Εν τω μεταξύ, ειδα ενα ρεπορτάζ με πρόσφυγες λέει, που εγκαταλείπουν την Ουκρανια μπαίνοντας σε τραίνα προς Πολωνία, και σχεδόν ολες οι φατσες που ειδα ηταν αντρες ηλικίας 18-35 και ελάχιστα γυναικόπαιδα. Τί φάση? Δεν υποτίθεται οτι εχουν κλείσει τα σύνορα για άντρες 18-60? Αυτά τα τυπάκια που μιλούσαν και στην καμερα στο ρεπορταζ, τί είναι? Τίποτα προστάτες οικογενείας, λευκοχαρτίτες, γόνοι ολιγαρχών κτλ? Αλλά αν ηταν γόνοι ολιγαρχών να μου πεις, σιγά μην εφευγαν με το τραινάκι της γραμμής.

Μου φαίνεται αστείο παντως που ενώ κάποιοι σκούζετε αμέσως οταν βλεπετε Συρους ή Πάκηδες νέους να ερχονται στην Ελλαδα, λέγοντας "γιατί δεν καθονταν στη χώρα τους να πολεμήσουν?", εδώ με τους Ουκρανούς νέους τα 'χετε κάνει γαργάρα όλα αυτά. :lol:
Άσε μας ρε φίλε, θα κάτσουν να πεθάνουν για τους παράφρονες.
100% μαζί σου! Και αυτό εγώ δεν το λέω μονο για τους Ουκρανούς, αλλά για όλους τους ανθρώπους που δεν αισθάνονται οτι εντάσσονται πουθενά, και δεν γουστάρουν να πολεμήσουν για κανενα παράφρονα.
Η απορία μου ηταν στο οτι ακουσα πως εχουν κλείσει τα συνορα για τους 18-60, ενώ εγώ εβλεπα απο 30άρηδες και κατω να την κανουν με τραίνα.

Άβαταρ μέλους
Σέρπικο
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 23:28
Phorum.gr user: Σέρπικο

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέρπικο » 25 Φεβ 2022, 17:50

Bazoomba έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:38


Ωραίοι οι Τσετσένοι.
Και νομιζα οτι μονο εγω παρακολουθω εδω και καιρο παρομοια βιντεο .
Επειδη το ψαξει,δεν ειναι φαση αλαου ακμπαρ.
Δεν ειναι φανατικοι ισλαμιστες.Εχουν κοινσ στοιχεια με τους περιστρεφομενους δερβισηδες.
Μυστικιστική κατηγορια μωαμεθανων.
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΚΟΝΙΤΣΑ - ΓΡΑΜΜΟΣ - ΒΙΤΣΙ

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 25 Φεβ 2022, 17:50

Αυτός ο Καραγκιόζης ο Onisenko άμα μπείτε στην προσωπική του ιστοσελίδα θα καταβάλετε ότι είναι με το Euromaidan.

Ήταν αυτός σε όλες τις μάχες και μέτρησε τις ρωσικές απώλειες;

Όποιος μπει στο προφίλ του Zoka στο Twitter θα δει τις τελευταίες δύο ώρες δημοσιεύσεις με κατεστραμμένες Ουκρανικές φάλαγγες στον νότο και στο Χάρκοβο.

Οι Ουκρανοί πόσες απώλειες έχουν;

Εγώ θεωρώ και λόγω του ότι δεν έχω δει πολλά αναβαθμισμένα Τ-72 και Τ-90 ότι δεν έχουν μπει όλοι. Μόνο τα προγεφυρώματα.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21793
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Φεβ 2022, 17:50

Cavaliere έγραψε:
25 Φεβ 2022, 11:18
Εγώ απορώ τι σκορδοκαΐλα έχετε μερικοί ψεκασμένοι κι υπστηρίζετε τον Πούτιν και τη Ρωσία.
Elementary.
Για κάποιο λόγο η προσωπική μου ζωή είναι σκατά, αυτό δεν μπορώ/θέλω να το δω και μού φταίει η πουτάνα κενωνία = ζωή γενικά = πολιτική = Αμερικάνοι/Δύση = θα τους κάνει ντα ο Ρώσος/Κινέζος και όλα θα φτιάξουν (που δεν γαμάω πχ)
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20891
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 25 Φεβ 2022, 17:54

Sid Vicious έγραψε:
25 Φεβ 2022, 14:13
Ξαναλεω την προταση μου,
Μεγαλη Ενωμενη Ευρωπη
Και Ρωσια και Ουκρανια μεσα
Μια εποχη Ειρηνης και Ευημεριας για ολους

Τι στο καλο μονο εγω ειμαι αγνος και αληθινος Ευρωπαιστης;
Στους παγκοσμιοποιητές πες το.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 25 Φεβ 2022, 17:55

sharp έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:50
Cavaliere έγραψε:
25 Φεβ 2022, 11:18
Εγώ απορώ τι σκορδοκαΐλα έχετε μερικοί ψεκασμένοι κι υπστηρίζετε τον Πούτιν και τη Ρωσία.
Elementary.
Για κάποιο λόγο η προσωπική μου ζωή είναι σκατά, αυτό δεν μπορώ/θέλω να το δω και μού φταίει η πουτάνα κενωνία = ζωή γενικά = πολιτική = Αμερικάνοι/Δύση = θα τους κάνει ντα ο Ρώσος/Κινέζος και όλα θα φτιάξουν (που δεν γαμάω πχ)
Πιο elementary είναι αυτοί που υιοθετούν άκριτα τα δυτικά αφηγήματα. Απλός καμένος εγκέφαλος, δεν έχει σχέση με το σεξ.
Z

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21793
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Φεβ 2022, 17:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Φεβ 2022, 16:26
Awesomatic έγραψε:
25 Φεβ 2022, 16:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Φεβ 2022, 16:15
Μπορεί. Πάντως για την ύπαρξη τους δεν παλεύουν.
Μόνο αν θεωρούν την ενσωμάτωση στη Ρωσία αποδεκτή εναλλακτική λύση. Αυτό δεν φαίνεται να το θέλουν γενικά αν κρίνουμε από τους εθελοντές που μαζεύτηκαν στο πρώτο κάλεσμα και από τους αριθμούς όσων δεν έχουν φύγει.

Υποθέτω πως κι εμείς αν δεχόμασταν άνευ όρων παράδοση στην Τουρκία για να μην μας σφάξουν δεν θα είχαμε υπαρξιακό θέμα. Υπάρχουν όμως μερικές γραμμές που δεν τις περνάς, ειδικά αν έχεις 8 χρόνια που παλεύεις με έναν αντίπαλο.
Οι Ρώσοι δεν ξεκίνησαν για μια μακροχρόνια κατοχή και ενσωμάτωση. Τώρα βέβαια κανείς δεν εγγυάται ότι δεν διολισθήσουν βήμα βήμα προς τα εκεί. Μπορεί να συμβεί, μπορεί να έχουμε ένα νέο Αφγανιστάν στα συνορα της Ευρώπης. Για αυτό όσο πιο γρήγορα τελειώσει αυτό το πράγμα τόσο το καλύτερο για όλους.
Πώς τα ξέρεις όλα ατιμούτσικο.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14311
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 25 Φεβ 2022, 17:57

vantono έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:28
dna replication έγραψε:
25 Φεβ 2022, 16:24
αυτοί προορίζονται για το ταγμα Αζοφ που έχει οχυρωθεί στη Μαριούπολη

KaVlA :g094:
Αλαχακμπαράκηδες καυκάσιοι γιδογαμαίοι εγκληματίες vs. νάζουλες σφαγείς. Πλήρωνα όσο-όσο και εισιτήριο για να δω οσο το δυνατόν απο κοντά μια τέτοια μάχη, με προϋπόθεση να μην έμενε κανείς ζωντανός! +10000 χρόνια μπροστά η Ανθρωπότητα και ο Πολιτισμός.

εντιτ: Τί φάση έτσι με τα μαυρα όλοι τους? Αυτή ειναι η επισημη στρατιωτική στολή τους, στα βιντεακια? Σαν βατραχάνθρωποι είναι, φουλ ψαρωτικοί. Μακάρι να ξεπαστρεύουν και έμπρακτα, και να μην ειναι μονο ποζεριλίκια.
Καθολου μονο ποζεριλικια. Οι Τσετσενοι ειναι φοβερα εκπαιδευμενοι. Ο Καντυροφ εχει φτιαξει στην Τσετσενια ενα απο τα καλυτερα κεντρα εκπαιδευσης στον κοσμο, και οι ειδικοδυναμιτες του οι οποιοι ειναι αρκετες χιλιαδες, εχουν λαβει τοπ εκπαιδευση απο Ρωσους και ξενους εκπαιδευτες.
Η πραγματικα κορυφαια εκπαιδευση και εξοπλισμος των Τσετσενων σε συνδυασμό με την φυσικη τους σκληροτητα, την αντοχη σε κακουχιες και την αγριάδα τους (no mercy), αλλα και την πειθαρχία που πλεον εχουν, σιγουρα δεν σε κανει να τους θελεις για αντιπαλους σου.
Οι τυποι ειναι πιστοι 100% στον Καντυροφ που με την σειρα του ειναι 100% πιστος στον Πουτιν ο οποιος προφανως πληρωνει για ολα αυτα.


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41824
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Φεβ 2022, 17:58

sharp έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:48



Μιλαμε τωρα οτι οι καραγκιοζηδες που εφυγαν ντροπιασμενοι απο Αφγανισταν και Ιρακ θα τα βαλουν με το μπλοκ Ρωσια+Κινα+Ιραν+Λευκορωσια.

Καλη τυχη.

Οσο πιο γρηγορα καταλαβει η Δυση οτι ο συγχρονος κοσμος δεν της ανηκει μονοπλευρα και οτι πρεπει να γινει μια νεα Γιαλτα τοσο το καλυτερο.

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Φεβ 2022, 18:01

sharp έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:50
Cavaliere έγραψε:
25 Φεβ 2022, 11:18
Εγώ απορώ τι σκορδοκαΐλα έχετε μερικοί ψεκασμένοι κι υπστηρίζετε τον Πούτιν και τη Ρωσία.
Elementary.
Για κάποιο λόγο η προσωπική μου ζωή είναι σκατά, αυτό δεν μπορώ/θέλω να το δω και μού φταίει η πουτάνα κενωνία = ζωή γενικά = πολιτική = Αμερικάνοι/Δύση = θα τους κάνει ντα ο Ρώσος/Κινέζος και όλα θα φτιάξουν (που δεν γαμάω πχ)
Είναι. Πολιτισμικά. Κομμάτι. Του. Ίδιου. Κόσμου. Με. Τη. Ρωσία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: εξελίξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Φεβ 2022, 18:01

Σέρπικο έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:50
Bazoomba έγραψε:
25 Φεβ 2022, 17:38


Ωραίοι οι Τσετσένοι.
Και νομιζα οτι μονο εγω παρακολουθω εδω και καιρο παρομοια βιντεο .
Επειδη το ψαξει,δεν ειναι φαση αλαου ακμπαρ.
Δεν ειναι φανατικοι ισλαμιστες.Εχουν κοινσ στοιχεια με τους περιστρεφομενους δερβισηδες.
Μυστικιστική κατηγορια μωαμεθανων.
Σουφιστές είναι, αλλά η φάση είναι "αλαου ακμπαρ" :lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών