Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Ιαν 2023, 17:47

stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2023, 17:46
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Ιαν 2023, 17:45
stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2023, 17:29


Το ξέρεις ότι είχε πέσει και τρίτος πύργος που δεν χτυπήθηκε καν από αεροπλάνο;
Στέγαζε τα γραφεία της CIA.

Ο ρυθμός της πτώσης του είχε μετρηθεί ίσος με την ταχύτητα πτώσης αντικειμένου από βαρύτητα. Δηλαδή σαν να είχε καταστραφεί μεμιάς το σύνολο της υποστύλωσης.
Το γνωρίζω. Ήταν το κτήριο 7.
Μπορεις να διαβάσεις στο νετ γιατί έπεσε.
Να σε ενημερωσω ότι οι κραδασμοι της πτώσης των διδύμων ήταν τεράστιας έντασης.
Επίσης έκαιγε για 8 ώρες και δεν νομίζω να ήταν τα "γραφεία της CIA" εκεί.

Τι θες να πεις;
Τίποτα.
Τις έχω διαβάσει αυτές τις μπούρδες.
Σε όποιο μηχανικό πεις "ένα πολυόροφο κτίριο κατέρρευσε σύσσωμο με ελεύθερη πτώση" θα σκίσει τα πτυχία του.
Και πολύ καλά θα κάνει. Υπάρχουν κι άλλες δουλειές.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Ιαν 2023, 20:24

stavmanr
Μου συγκρίνεις τσιμεντένια κτήρια με ουρανοξύστες (ουσιαστικά μεταλλικούς σκελετούς).
Καμία σχέση.
Πχ στο Empire State Building που έπεσε αεροπλάνο το '45 του εκλασε μια μάντρα. Έχω δει σε βιντεο και τριωροφο/τετραωροφο σπίτι κυριολεκτικά να τουμπάρει λόγω σαθροτητας υπεδάφους χωρίς να διαλύεται.
Δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Ο μόνος τρόπος να τουμπάρει ένας ουρανοξύστης είναι να του διαλύσεις από τη μια πλευρά τα θεμέλια, αυτό δηλαδή που πηγε να κάνει ο Ramzi Yuzef το 1993.
Την ώρα που μεταλλικά πολυώροφα κτήρια φτάνουν στο breaking point δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικά να φρενάρει την ελεύθερη πτώση των δεκάδων χιλιάδων τόνων όπως κάνει το τσιμέντο.
Γι'αυτό και τα τσιμεντένια θέλουν εκρηκτικά σε καίρια σημεία, ακριβώς για να μην τουμπαρουν.
Όσο πιο πολυώροφο, τόσο πιο ελεύθερη πτώση.
Πραγματικά τώρα, δες ξανά το βίντεο των διδύμων και βάσει λογικής πες μου αν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να τουμπάρει.
Κατηγορηματικα όχι.
Εσεις έχετε σχετισει τις ελεγχόμενες εκρήξεις για να πέφτουν κατακόρυφα τα προς καταστροφή κτήρια και υποθέσατε "αα αφού έπεσαν και οι πύργοι έτσι άρα τους ανατιναξαν". Λ-Α-Θ-Ο-Σ.
Για κάθε structural engineer της τσασπου που διαβάζετε τις μαλακίες του, υπάρχουν 20 σοβαροί επιστήμονες που υποστηρίζουν αυτά που σου λέω.
Εχω διαβάσει πολλά βιβλία και έχω χωνέψει στο ίντερνετ με το συγκεκριμένο θέμα διότι και εγώ κατά την πρώτη δεκαετία από το γεγονός, κάτι τέτοιες μαλακιες πίστευα.

Επίσης, όταν κατασκευαστηκαν οι πύργοι, σύμφωνα με τους κατασκευαστές θα μπορούσαν να αντέξουν την πρόσκρουση ενός Boeing 707.
Boeing 707 έπεσαν πάνω τους;

Εντωμεταξύ ακόμα δεν μας είπες ποιο είναι το ποιντ σου. Λες "δεν διαβάζω μπούρδες" υπονοώντας την επίσημη εκδοχή.
Πες μας λοιπον τι ακριβώς πιστεύεις ότι έγινε διότι σε αντίθεση με σένα εγώ γουστάρω που και που να διαβάζω μπούρδες.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24896
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Ιαν 2023, 20:59

Στρακαστρουκας έγραψε:
11 Σεπ 2022, 15:53
Αντε παλι 11η Σεπτεμβριου, αντε παλι "η μερα που αλλαξε τον κοσμο" κτλπ κτλπ. Εχουν περασει 21 χρονια. Ως ποτε θα μας τα κανουν μπαλονια με αυτην την ιστορια? Κανανε τα ιδια και με το Περλ Χαρμπορ?
όχι και πηξε

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Ιαν 2023, 21:05

Και ένα τελευταίο σχόλιο.
Κατα τα πρώτα λεπτά της πτώσης στον πρώτο πύργο, υπήρχαν άνθρωποι που υποστήριξαν ότι έπεσε... Τσεσνα. Δεν μιλάω για κοινούς ανθρώπους, μιλάω για άτομα σε θέσεις όπως δημοσιογράφοι, πυροσβέστες, χαρτογιακαδες και λοιπά.

Φωτογραφία ζημιάς σε ουρανοξύστη με πλάτος πλευράς 64μετρα από.... Τσεσνα.



Εικόνα
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2023, 22:03

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Ιαν 2023, 20:24
stavmanr
Μου συγκρίνεις τσιμεντένια κτήρια με ουρανοξύστες (ουσιαστικά μεταλλικούς σκελετούς).
Καμία σχέση.
Πχ στο Empire State Building που έπεσε αεροπλάνο το '45 του εκλασε μια μάντρα. Έχω δει σε βιντεο και τριωροφο/τετραωροφο σπίτι κυριολεκτικά να τουμπάρει λόγω σαθροτητας υπεδάφους χωρίς να διαλύεται.
Δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Ο μόνος τρόπος να τουμπάρει ένας ουρανοξύστης είναι να του διαλύσεις από τη μια πλευρά τα θεμέλια, αυτό δηλαδή που πηγε να κάνει ο Ramzi Yuzef το 1993.
Την ώρα που μεταλλικά πολυώροφα κτήρια φτάνουν στο breaking point δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικά να φρενάρει την ελεύθερη πτώση των δεκάδων χιλιάδων τόνων όπως κάνει το τσιμέντο.
Γι'αυτό και τα τσιμεντένια θέλουν εκρηκτικά σε καίρια σημεία, ακριβώς για να μην τουμπαρουν.
Όσο πιο πολυώροφο, τόσο πιο ελεύθερη πτώση.
Πραγματικά τώρα, δες ξανά το βίντεο των διδύμων και βάσει λογικής πες μου αν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να τουμπάρει.
Κατηγορηματικα όχι.
Έγραψες όλο αυτό το τερατούργημα για να καταλήξεις στο παράδοξο:

Φυσικά και είδαμε μέρος του κτιρίου να λυγίζει και να πέφτει στο πλάι!


Αν παρατηρήσεις καλά στο δέκατο δευτερόλεπτο του βίντεο μπορείς να δεις την κεραία στο επάνω μέρος να γέρνει. Διαπιστώνεις ότι το "καπέλο" του κτιρίου πέφτει προς το πλάι. Αυτή είναι μία φυσιολογική ασυμμετρική κατάρρευση κτιρίου που αστοχεί σε κάποιους πυλώνες. Αυτό περιμένουμε να δούμε σε κάθε είδους κατάρρευση κατασκευής στην οποία δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση.
Όμως, το πιο απίστευτο είναι ότι το υπόλοιπο κτίριο πέφτει τελείως συμμετρικά, σα να αστοχούν όλα τα υποστυλώματα ταυτόχρονα σε όλο το μήκος της κατασκευής.
Μπορείς να φανταστείς τα υποστυλώματα της κατασκευής σαν τα πόδια μίας καρέκλας. Πόσες φορές έχεις δει να καταρρέουν τα πόδια της καρέκλας ταυτόχρονα και ισότιμα από το βάρος ενός ανθρώπου που κάθεται επάνω της;
Εντωμεταξύ ακόμα δεν μας είπες ποιο είναι το ποιντ σου.
Δεν έχω πόιντ.
Έχω μάτια και βλέπω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 15 Ιαν 2023, 22:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 15 Ιαν 2023, 22:05

stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:03
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Ιαν 2023, 20:24
stavmanr
Μου συγκρίνεις τσιμεντένια κτήρια με ουρανοξύστες (ουσιαστικά μεταλλικούς σκελετούς).
Καμία σχέση.
Πχ στο Empire State Building που έπεσε αεροπλάνο το '45 του εκλασε μια μάντρα. Έχω δει σε βιντεο και τριωροφο/τετραωροφο σπίτι κυριολεκτικά να τουμπάρει λόγω σαθροτητας υπεδάφους χωρίς να διαλύεται.
Δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Ο μόνος τρόπος να τουμπάρει ένας ουρανοξύστης είναι να του διαλύσεις από τη μια πλευρά τα θεμέλια, αυτό δηλαδή που πηγε να κάνει ο Ramzi Yuzef το 1993.
Την ώρα που μεταλλικά πολυώροφα κτήρια φτάνουν στο breaking point δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικά να φρενάρει την ελεύθερη πτώση των δεκάδων χιλιάδων τόνων όπως κάνει το τσιμέντο.
Γι'αυτό και τα τσιμεντένια θέλουν εκρηκτικά σε καίρια σημεία, ακριβώς για να μην τουμπαρουν.
Όσο πιο πολυώροφο, τόσο πιο ελεύθερη πτώση.
Πραγματικά τώρα, δες ξανά το βίντεο των διδύμων και βάσει λογικής πες μου αν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να τουμπάρει.
Κατηγορηματικα όχι.
Έγραψες όλο αυτό το τερατούργημα για να καταλήξεις στο παράδοξο:

Φυσικά και είδαμε μέρος του κτιρίου να λυγίζει και να πέφτει στο πλάι!


Αν παρατηρήσεις καλά στο δέκατο δευτερόλεπτο το βίντεο μπορείς να δεις την κεραία στο επάνω μέρος να γέρνει, και να διαπιστώσεις ότι το "καπέλο" του κτιρίου πέφτει προς το πλάι. Αυτή είναι μία φυσιολογική ασυμμετρική κατάρρευση κτιρίου που αστοχεί σε κάποιους πυλώνες. Αυτό περιμένουμε να δούμε σε κάθε είδους κατάρρευση κατασκευής στην οποία δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση.
Όμως, το πιο απίστευτο είναι ότι το υπόλοιπο κτίριο πέφτει τελείως συμμετρικά, σα να αστοχούν όλα τα υποστυλώματα ταυτόχρονα σε όλο το μήκος της κατασκευής.
Μπορείς να φανταστείς τα υποστυλώματα της κατασκευής σαν τα πόδια μίας καρέκλας. Πόσες φορές έχεις δει να καταρρέουν τα πόδια της καρέκλας ταυτόχρονα και ισότιμα από το βάρος ενός ανθρώπου που κάθεται επάνω της;
inside job..
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Ιαν 2023, 22:22

Τη μια γκρινιάζεις διότι "έπεσαν συμμετρικα" και 3 ποστ πιο κατω μου βάζεις βίντεο για να δω ότι "τελικά έγειρε λίγο" συγκρίνοντας την συμπεριφορά μιας.... καρέκλας (really now?) με δεκάδες χιλιάδες τόνους φορτίου.

Προφανώς και ξέρω ότι σκας γάιδαρο αλλά θα σε ξαναρωτήσω. Ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει κάποιο "θέμα" με την κατάρρευση των πύργων. Ποιο λοιπόν είναι το θέμα σου και τι υπαινισσεσαι; Το ρίξανε οι Αμερικανοί;
Και αν το ρίξανε αυτοί, πως ξέρεις εσύ πως ακριβώς θα πέσει ένα κτήριο και βασικά πως γνωρίζεις πως θα πέσει ένα κτήριο που δεν έχει ξαναπέσει;
Δεν μπορείς τη μια να υπαινισσεσαι κάτι και να μου λες ταυτόχρονα ότι "δεν έχεις πόιντ".

Ότι έγραψα πιο πάνω δεν είναι "τερατουργημα". Τερατουργημα γράφεις εσύ. Εγώ ότι λέω είναι μετά από χρόνια έρευνας και πολύ χρόνο. Ούτε το 1/10 του χρόνου που έχω ξοδέψει εγώ δεν έχεις ξοδέψει για το θέμα.
Οπότε σε καληνυχτω με το τελευταίο ποστ εδώ (ότι είχα να πω το είπα στα 3 τελευταία ποστ) λέγοντας σου πως υπάρχουν 2 είδη άσχετων. Οι άσχετοι που έχουν όλη την καλή διάθεση να μάθουν και οι άσχετοι που λόγω της αντιδραστικοτητας τους παριστάνουν τους σχετικούς. Δεν πρόκειται να μπω στο τριπακι αυτό (ποτέ άλλωστε οι αντιπαραθεσεις μου εδώ μέσα δεν ξεπερνούν τα 4-5 ποστ με κάποιον) πίστευε ότι γουστάρεις, κάνε και ταγκ τον Αρίστο να ψεκουβεντιάζετε και πολύ στ'αρχιδια μου.
:wave::wave:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μπορουμε επιτελους να θαψουμε το ζητημα της 11ης Σεπτεμβριου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2023, 22:31

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Ιαν 2023, 22:22
Τη μια γκρινιάζεις διότι "έπεσαν συμμετρικα" και 3 ποστ πιο κατω μου βάζεις βίντεο για να δω ότι "τελικά έγειρε λίγο" συγκρίνοντας την συμπεριφορά μιας.... καρέκλας (really now?) με δεκάδες χιλιάδες τόνους φορτίου.
Δεν γκρινιάζω για κάτι Πτολεμαίε.
Και μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω.
Η φυσική κατάρρευση κτιρίου που έχει υποστεί ασυμμετρική βλάβη είναι επίσης ασυμμετρική. Πρώτα αστοχεί το κομμάτι που έχει υποστεί τη βλάβη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συμβεί συμμετρική κατάρρευση.
Πάμε τώρα να σου πω τι βλέπουμε στο βίντεο:
- το "καπέλο" του κτιρίου φεύγει στο πλάι. Φυσική κατάρρευση ασυμμετρικής αστοχίας. Δεν υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο κομμάτι. Έτσι έπρεπε να καταρρεύσει εφόσον η υποδομή (το κομμάτι των υποστυλωμάτων που το στηρίζει) αστοχεί ασυμμετρικά.
- το υπόλοιπο κτίριο ξαφνικά αρχίζει να καταρρέει τελείως συμμετρικά. Αφύσικη κατάρρευση της δομής που απαιτεί την ταυτόχρονη αστοχία όλων των υποστυλωμάτων καθόλο το μήκος τους.

Το φαινόμενο αυτό το είδαμε σε τρία κτίρια, την ίδια ημέρα.

Ερμήνευσέ το όπως θέλεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών