ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21518
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Ιούλ 2023, 01:34

Δεν θέλουμε αληθινούς ηθοποιούς. Να τους απολύσουν όλους και να φτιάχνουν με βίρτουαλ. :g094:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 01:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 00:48
Ε, όχι ακριβώς. Ρομαντική εκδοχή της συναίνεσης.
Για αληθινή συναίνεση πρέπει τα μέρη να είναι ίσα. Κάτι που δεν ισχύει για μεμονωμένα άτομα, μόνο όταν διαπραγματεύονται συλλογικά όπως τώρα. Που και τώρα λένε όπως είδαμε ότι έχουν μεγαλύτερες οικονομικές αντοχές οι εργοδότες.
Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Εξαρτάται απ'τα ονόματα. Αν ο ηθοποιός είναι σταρ, μπορεί να πει πάρτε τ'@@ μου, εγώ φέρνω τα εισιτήρια. Αν είναι ο άγνωστος κομπάρσος που θα υπογράψει για να μην χάσει έστω τα λίγα λεφτά, ναι δεν είναι συναινετικό. Αν είναι ο Μπάμπης που είναι ατάλαντος αλλά έχει ωραία φάτσα και θα τον σκανάρουν για να μπει στα μούβιζ για 1000 ευρώ, τότε πάλι μια χαρά συναινετικό είναι.

Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;

Σωματεία λοιπόν χρειάζονται μόνο οι ανειδίκευτες δουλειές, όπου πραγματικά τα αφεντικά μπορούν να κάνουν ό,τι γουστάρουν.

PS. Διάβασα ένα άρθρο στο vice https://www.vice.com/en/article/akgdwk/ ... nion-drive
που εξηγεί ότι οι SAG-AFTRA είναι οι ηθοποιοί που πληρώνονται πιο καλά, ενώ οι κομπάρσοι είναι εκτός σωματείου. Έτσι, οι σκηνοθέτες παίρνουν πρώτα ένα quota απ'το σωματείο και μετά όλοι οι υπόλοιποι είναι low-paid extras. Άρα στην ουσία το σωματείο προστατεύει κεκτημένα έναντι των άλλων, χμ.. Απ'την άλλη, οι κομπάρσοι μπορεί να τους συμφέρει(!) να μένουν εκτός σωματείου γιατί ναι μεν είναι low-paid, αλλά οι θέσεις στις ταινίες είναι πολύ περισσότερες και ούτως ή άλλως δεν έχουν κάποιο σπάνιο skill για να διαπραγματευτούν.. interesting

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 01:56

ST48410 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 00:57
Σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά οπότε αν δεν υποχρεωθούν να αποκαλύπτουν το πως έχει γυριστεί μια σκηνή, κανείς δεν θα ξέρει.

Φαντάσου πόσο περίεργο θα ακουγόταν σήμερα σαν απαίτηση αν κάποιος σου έλεγε ότι δεν γουστάρει να βλέπει ταινίες με ψηφιακά εφέ. Όταν βλέπει μια έκρηξη ή μια φωτιά κλπ, θέλει να ξέρει ότι είναι πραγματικές.
Μπορεί, θέλουν αρκετή δουλίτσα όμως για να φτάσουν σ'αυτό το σημείο. Δεν θα έβαζα απαραίτητα το στοίχημα ότι θα το δω αυτό σ'αυτή την ζωή.

Όσον αφορά το 2ο, easy. Εγώ είμαι ένας απ' αυτούς που μου την δίνουν τα ψηφιακά εφέ, γιατί έζησα τις εποχές των practical effects, που μπορούσες να νιώσεις το βάρος των αντικειμένων, την δύναμη των εκρήξεων κοκ. Το καταλαβαίνεις σχεδόν σε visceral επίπεδο, όταν βλέπεις κάτι πολύ fake.

Άσε δε που δεν βελτιώνονται απαραίτητα, πχ στο multiverse της disney/marvel, τα εφέ γίνονταν χειρότερα σε κάθε φάση, γιατί θέλαν να παράγουν πολλές ταινίες σε λίγο χρόνο. Ή έτσι λένε τα reviews, δεν είμαι φαν.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43559
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιούλ 2023, 02:04

masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 00:48
Ε, όχι ακριβώς. Ρομαντική εκδοχή της συναίνεσης.
Για αληθινή συναίνεση πρέπει τα μέρη να είναι ίσα. Κάτι που δεν ισχύει για μεμονωμένα άτομα, μόνο όταν διαπραγματεύονται συλλογικά όπως τώρα. Που και τώρα λένε όπως είδαμε ότι έχουν μεγαλύτερες οικονομικές αντοχές οι εργοδότες.
Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Εξαρτάται απ'τα ονόματα. Αν ο ηθοποιός είναι σταρ, μπορεί να πει πάρτε τ'@@ μου, εγώ φέρνω τα εισιτήρια. Αν είναι ο άγνωστος κομπάρσος που θα υπογράψει για να μην χάσει έστω τα λίγα λεφτά, ναι δεν είναι συναινετικό. Αν είναι ο Μπάμπης που είναι ατάλαντος αλλά έχει ωραία φάτσα και θα τον σκανάρουν για να μπει στα μούβιζ για 1000 ευρώ, τότε πάλι μια χαρά συναινετικό είναι.

Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;

Σωματεία λοιπόν χρειάζονται μόνο οι ανειδίκευτες δουλειές, όπου πραγματικά τα αφεντικά μπορούν να κάνουν ό,τι γουστάρουν.

PS. Διάβασα ένα άρθρο στο vice https://www.vice.com/en/article/akgdwk/ ... nion-drive
που εξηγεί ότι οι SAG-AFTRA είναι οι ηθοποιοί που πληρώνονται πιο καλά, ενώ οι κομπάρσοι είναι εκτός σωματείου. Έτσι, οι σκηνοθέτες παίρνουν πρώτα ένα quota απ'το σωματείο και μετά όλοι οι υπόλοιποι είναι low-paid extras. Άρα στην ουσία το σωματείο προστατεύει κεκτημένα έναντι των άλλων, χμ.. Απ'την άλλη, οι κομπάρσοι μπορεί να τους συμφέρει(!) να μένουν εκτός σωματείου γιατί ναι μεν είναι low-paid, αλλά οι θέσεις στις ταινίες είναι πολύ περισσότερες και ούτως ή άλλως δεν έχουν κάποιο σπάνιο skill για να διαπραγματευτούν.. interesting
Δεν νιώθεις έτσι εσυ δεκτό, αλλά μετά την κουβέντα μας λογικά καταλαβαίνεις ότι άλλοι μπορεί να νιώθουν, οπότε είναι λογικό για αυτούς να καταγγείλουν ως ανήθικη μια τέτοια "συναίνεση".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 02:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 02:04
Δεν νιώθεις έτσι εσυ δεκτό, αλλά μετά την κουβέντα μας λογικά καταλαβαίνεις ότι άλλοι μπορεί να νιώθουν, οπότε είναι λογικό για αυτούς να καταγγείλουν ως ανήθικη μια τέτοια "συναίνεση".
Ναι ρε μπρο, τα είπαμε, μαζί τους και μακάρι να τα καταφέρουν, γιατί ούτε γω γουστάρω να βλέπω σκαναρισμένες φάτσες. (πιθανόν νεκρών ανθρώπων, μπρρρ, βλέπε princess leia)

Αλλά θα πρέπει να τεθεί σε νομική βάση, πχ απαγορεύεται να χρησιμοποιείς την φάτσα του άλλου για τους εξής νομικούς, ηθικούς, άλλους λόγους.

Αλλιώς είναι τελείως έωλο και βασίζεται απλά στο ότι θα υποχωρήσουν τώρα τα στούντιο (που μπορεί όμως αύριο να τα επαναφέρουν σταδιακά).

αυτά

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8460
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Ιούλ 2023, 10:43

Green Dragon έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:10
axilmar έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:30
Οσο περισσοτερο προχωρα η τεχνολογια τοσο εκτος καδρου θα τιθονται οι πραγματικοι ανθρωποι.

Οποιος πιστευει οτι με την ελευση της Γενικης Τεχνητης Νοημοσυνης (AGI) απλα θα καθομαστε και θα πληρωνομαστε και την δουλεια θα την κανουν οι μηχανες, εχω μια γεφυρα στο Μπρουκλιν να του πουλησω.
Αυτό θα γίνει όσο και αν σου φαίνεται περίεργο σήμερα. Γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση.
Υπαρχει, να μας ψοφησουν ολους και να μεινουν μια χουφτα εκλεκτοι που θα απολαμβανουν τα καλουδια του πλανητη.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 11:52

masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43559
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιούλ 2023, 12:02

Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:52
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
Για την ώρα έχουν ισχυρά υλικά και όχι ιδεολογικά κίνητρα να μην το κάνουν. Όταν από μόνοι τους κάθε 1-3 χρόνια κάνουν job hopping για καλύτερους μισθούς, προφανώς είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο από οποιοδήποτε αγώνα.
Κάποια στιγμή βέβαια αυτή η ιδιαίτερη εμπειρία με την αγορά εργασίας διαμορφώνει και την ιδεολογία, αλλά έχει σημασία το τι προηγείται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 12:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:02
Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:52
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
Για την ώρα έχουν ισχυρά υλικά και όχι ιδεολογικά κίνητρα να μην το κάνουν. Όταν από μόνοι τους κάθε 1-3 χρόνια κάνουν job hopping για καλύτερους μισθούς, προφανώς είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο από οποιοδήποτε αγώνα.
Κάποια στιγμή βέβαια αυτή η ιδιαίτερη εμπειρία με την αγορά εργασίας διαμορφώνει και την ιδεολογία, αλλά έχει σημασία το τι προηγείται.
Δεν έχει κάτι αμοιβαίως αποκλειόμενο το job hopping με τον συνδικαλισμό. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει ατομικός τρόπος να αντισταθείς στο να ξεσηκώνει μια εταιρία όλον τον δημοσιευμένο από απλήρωτους ιδιώτες κώδικα από github, stackexchange κ.λπ. για να φτιάξει εργαλείο αυτόματου αναμασήματος/κλεψίματος κώδικα.

Θα σημειώσω πάντως ότι η μέχρι τώρα εμπειρία μου με generative AI εργαλεία παραγωγής κώδικα δεν μου εμπνέει την ίδια ανησυχία για το job security μου όσο τον ρίντλευ, και αν φτάσουμε ποτέ σε σημείο να μπορείι ένα AI να αυτοdebugαριστεί και να γράφει καινούριες δυνατότητες στον εαυτό του από την αρχή και χωρίς να χρειάζεται την ίδια ενέργεια που καίει η θεσσαλονική σε μια βδομάδα για να το κάνει, η συζήτηση που θα ακολουθήσει πιθανότατα δεν θα επικεντρώνεται στα εργατικά δικαιώματα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality


Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3720
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 15 Ιούλ 2023, 15:51

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:21
Σενέκας έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:22
Sol πρόκειται για μεγάλο θέμα και δε βλέπω να το καλύπτεις, δεν έχει πάρει θέση το κκε;
Έτοιμος για Καλιφόρνια ήταν ο Κουτσούμπας όπως πήγε και στη Γαλλία αλλά τον έπιασε η μέση του και αναρρώνει.
Είχε φέρει όμως ένα μαύρο συνδικαλιστή της Άμαζον που είχε ρολόγια και ρούχα που άξιζαν όσο ο μισός Περισσός σε μια διαδήλωση και είπε ότι η Αμερική χρειάζεται ένα εργατικό κόμμα.
:o😮

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20304
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Ιούλ 2023, 16:21

axilmar έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 10:43
Green Dragon έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:10
Αυτό θα γίνει όσο και αν σου φαίνεται περίεργο σήμερα. Γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση.
Υπαρχει, να μας ψοφησουν ολους και να μεινουν μια χουφτα εκλεκτοι που θα απολαμβανουν τα καλουδια του πλανητη.
Οι πολύ πολύ ισχυροί δεν ενδιαφέρονται για τα λεφτά γιατί απλώς αποφασίζουν πόσα λεφτά θα έχουν αύριο, μεθαύριο κλπ. Αρέσκονται στο να παίζουν σκάκι πάνω στον πλανήτη πράγμα που δεν θα μπορούν να κάνουν αν μείνουν μόνοι τους και λίγοι. Επίσης, δεν γίνεται να είναι τόσο κακοί ούτε τόσο τρελοί.

Οι πιο αποτυχημένες θεωρίες συνομωσίας είναι εκείνες που ισχυρίζονται ότι κάποια παγκόσμια ελίτ θέλει μείωση πληθυσμού. Βλέπεις εσύ κανένα τέτοιο δείγμα; Αντιθέτως, ο υπερπληθυσμός αγνοείται επιδεικτικά.

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 15 Ιούλ 2023, 16:58

foscilis έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:52
Στις τσόντες πάντως σίγουρα μπορεί να γίνει και σε μεγάλο βαθμό γίνεται ήδη με αποτέλεσμα να φρικάρουν οι πουτάνες του OF.
Πως γίνεται ήδη δηλαδή; Πες μου για να ξέρω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιούλ 2023, 17:04

Βγαζουν εντελως τεχνητες τσοντες.

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 15 Ιούλ 2023, 18:00

foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 17:04
Βγαζουν εντελως τεχνητες τσοντες.
κάνα λινκ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών