Τζούλιαν Ασανζ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 17 Απρ 2019, 07:17

Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
Cloud87 έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:12
Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 06:53


Και στη Ρουμανία ο Τσαουσέσκου είχε παλάτι, δεν είδαμε πολλούς Δυτικούς να εγκαθίστανται στη Ρουμανία να βρουνε στέγη στου Τσαουσέσκου επειδή ήταν καλά.
Η μαλακία είναι οτι κάτι τέτοιους σαν αυτόν που λες τους φοβούνται. Ενω δεν πρέπει...όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή οι peseants τους χώνουν το σπαθί απο πίσω και βγαίνει από κάπου άλλου. Αλλά ποιός πιστεύει το τσοπανόσκυλο...
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός είχε την πιστευτή θεωρία ότι στην Αλβανία και αλλού τα καθεστώτα έπεσαν πλοπ, σαν ώριμα φρούτα, χωρίς πολλά πολλά, γιατί οι καθεστωτικοί είχαν δει τι έγινε στη Ρουμανία και δεν ήταν διατεθειμένοι να δοκιμάσουν να δουν μήπως ξαναγίνει.
Ναι έτσι είναι αυτά. Ετσι λειτουργούν οι άνθρωποι. Σαν ντόμινο. Δεν έχουν αποφασίστικότητα την ώρα που χρειάζεται γι αυτό.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35022
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Απρ 2019, 07:54

Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός είχε την πιστευτή θεωρία ότι στην Αλβανία και αλλού τα καθεστώτα έπεσαν πλοπ, σαν ώριμα φρούτα, χωρίς πολλά πολλά, γιατί οι καθεστωτικοί είχαν δει τι έγινε στη Ρουμανία και δεν ήταν διατεθειμένοι να δοκιμάσουν να δουν μήπως ξαναγίνει.

Mόνο για την Αλβανία ισχύει αυτό.Όλα τα υπόλοιπα προηγήθηκαν της Ρουμανίας.Ο χορός των πτώσεων άνοιξε με την Πολωνία το καλοκαίρι του 1989 και μέχρι τον χειμώνα είχαν πέσει όλα αναίμακτα πλην Ρουμανίας (η Αλβανία δεν ήταν στο Σύμφωνο της Βαρσοβίας).Ο Τσαουσέσκου αρνείτο να φύγει και κατέληξε σε αιματοχυσία τα Χριστούγεννα.Αλλά όλοι οι άλλοι είχαν προηγηθεί.Η Αλβανία που ήταν χωριστή περίπτωση έτσι κι αλλιώς κράτησε άλλα δύο χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15894
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 18 Απρ 2019, 00:49

Ο Ασάντζ, η Αμερική του Τραμπ και ο Τύπος

http://www.kathimerini.gr/1019424/artic ... ai-o-typos

:popc:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Απρ 2019, 02:27

Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός
:lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Απρ 2019, 03:42

koukouvagia έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:24
μίστερ μαξ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:18
koukouvagia έγραψε:
14 Απρ 2019, 17:00


Νομίζω πως είναι άστοχο, ότι ο Ασαντζ ήταν υποστηρικτής του Τραμπ. Ήδη οι ΗΠΑ έχουν ζητήσει την έκδοση του.
Αυτό που είναι πιο πιθανό να συμβαίνει, είναι αυτό που λέει ο Ζιζεκ. https://www.independent.co.uk/voices/ju ... 66741.html

Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν τον θεωρώ τραμπικό, ίσα-ίσα το αντίθετο.
Δυστυχώς αυτός θα πάει φυλακή και ο Σνόουντεν εξακολουθεί να είναι κυνηγημένος.
Εκτιμώ τον Ζιζέκ, αλλά εχω διαφορετική ανάγνωση εδώ. Ο Ασανζ βοήθησε τον Τραμπ όσο μπορούσε, την καλύτερη στιγμή που μπορούσε.
Ενδιαφέρον. Πώς όμως το στηρίζεις αυτό δεδομένου πως τα γεγονότα συνηγορούν για το ακριβώς αντίθετο;
Είναι απλό, είναι πολύ λεβέντης.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 07:08

Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:27
Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός
:lol:
Γιατί γελάς; :102: Μπορεί να μιλάμε και με Αλβανούς ξες. Οι περισσότεροι δεν είναι φύρα, εχουν πράγματα να πουν και έχουν προσφέρει. Τουλάχιστον εκείνη η γενιά, που ακόμα βρίσκουν δουλειά όσο ορισμένοι άλλοι που τελειώσαν ένα λύκειο μπορεί και να μη βρίσκουν, στα ενδιαφέροντά τους.

Δεν το βρίσκω κακό να μιλάω με ανθρώπους που έχουν κάτι να πουν. Γιατί γελάς κιόλας, αναγκαστικά μένεις σε άλλη χώρα σε περιοχή που αποφεύγουν οι γηγενείς της χώρας αυτής και αναγκαστικά ήρθες κοντά με ανθρώπους που δεν θα ερχόσουν εδώ καθώς το στάτους τους εδώ είναι πιο κάτω από τους Αλβανούς και μετάνιωσες μάλλον για τις μπριζόλες που έχεις φάει στη ζωή σου. Μήπως είναι λίγο ρατσιστικό το γέλιο;

Τέλος πάντων, τι σου κάνει εντύπωση, δεν καταλαβαίνω κιόλας. Ειδικά εδώ μέσα βρίσκεσαι να μιλάς με ανθρώπους που στην πραγματική ζωή σε κοιτάνε και θεωρούν ότι δεν έχετε τίποτα να πείτε και το αντίστροφο. Στην κανονική ζωή μιλάω με πολύ κόσμο, με ενδιαφέρει. Εσύ όχι;

Η συγκεκριμένη κουβέντα ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες που έκανα τα τελευταία χρόνια. Είχε ενδιαφέρον να ακούς ανθρώπους που είχαν ζήσει καθεστώτα τι θυμούνται από αυτό. Τι τους έκανε εντύπωση. Λίγα πράγματα με εντυπωσιάζουν πια και αυτή η κουβέντα είχε ενδιαφέρον. Ούτε μπορείς να φανταστείς ότι θα τύχαινε να την κάνει αυτή την κουβέντα μια γυναίκα στην Ελλάδα; Γιατί;

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 08:10

πατησιωτης έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:54
Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός είχε την πιστευτή θεωρία ότι στην Αλβανία και αλλού τα καθεστώτα έπεσαν πλοπ, σαν ώριμα φρούτα, χωρίς πολλά πολλά, γιατί οι καθεστωτικοί είχαν δει τι έγινε στη Ρουμανία και δεν ήταν διατεθειμένοι να δοκιμάσουν να δουν μήπως ξαναγίνει.

Mόνο για την Αλβανία ισχύει αυτό.Όλα τα υπόλοιπα προηγήθηκαν της Ρουμανίας.Ο χορός των πτώσεων άνοιξε με την Πολωνία το καλοκαίρι του 1989 και μέχρι τον χειμώνα είχαν πέσει όλα αναίμακτα πλην Ρουμανίας (η Αλβανία δεν ήταν στο Σύμφωνο της Βαρσοβίας).Ο Τσαουσέσκου αρνείτο να φύγει και κατέληξε σε αιματοχυσία τα Χριστούγεννα.Αλλά όλοι οι άλλοι είχαν προηγηθεί.Η Αλβανία που ήταν χωριστή περίπτωση έτσι κι αλλιώς κράτησε άλλα δύο χρόνια.
Ναι, σωστά. Το ξεχνάω αυτό. Και για την παράξενη φήμη που είχαν δημιουργήθηκαν εντυπώσεις καθώς είχαν προηγηθεί και εκπρόσωποι άλλων λαών από τις ανατολικές χώρες εδώ λίγα χρόνια πριν.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Απρ 2019, 10:43

Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 07:08
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:27
Athina__P έγραψε:
17 Απρ 2019, 07:14
To οφτοπικ της ημέρας, αλλά ένας γνωστός Αλβανός
:lol:
Γιατί γελάς; :102: Μπορεί να μιλάμε και με Αλβανούς ξες.

Mου κανει εντυπωση διοτι με βαση αυτα που γραφεις στο φορουμ δεν θα επρεπε να μιλας με κανεναν αλλοδαπο μεταναστη στην Ελλαδα.. :lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 10:55

Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:43
Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 07:08
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 02:27


:lol:
Γιατί γελάς; :102: Μπορεί να μιλάμε και με Αλβανούς ξες.

Mου κανει εντυπωση διοτι με βαση αυτα που γραφεις στο φορουμ δεν θα επρεπε να μιλας με κανεναν αλλοδαπο μεταναστη στην Ελλαδα.. :lol:
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που στο 2019 άνθρωποι έχουν κουτάκια που βάζουν τους άλλους μέσα και έτσι μπηκα και εγώ! Κάνε έναν κόπο, πριν βιαστείς να γράψεις δημόσια την καλή σου την κουβέντα, σχετικά με ένα δικό σου συμπέρασμα και κάνε ένα search με το νικ μου και τη συγκεκριμένη ενθικότητα. Θα εκπλαγείς.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Απρ 2019, 11:08

Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:55
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:43


Mου κανει εντυπωση διοτι με βαση αυτα που γραφεις στο φορουμ δεν θα επρεπε να μιλας με κανεναν αλλοδαπο μεταναστη στην Ελλαδα.. :lol:
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που στο 2019 άνθρωποι έχουν κουτάκια που βάζουν τους άλλους μέσα και έτσι μπηκα και εγώ! Κάνε έναν κόπο, πριν βιαστείς να γράψεις δημόσια την καλή σου την κουβέντα, σχετικά με ένα δικό σου συμπέρασμα και κάνε ένα search με το νικ μου και τη συγκεκριμένη ενθικότητα. Θα εκπλαγείς.
Good, good! Στηριζω.. :lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 11:12

Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:08
Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:55
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:43


Mου κανει εντυπωση διοτι με βαση αυτα που γραφεις στο φορουμ δεν θα επρεπε να μιλας με κανεναν αλλοδαπο μεταναστη στην Ελλαδα.. :lol:
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που στο 2019 άνθρωποι έχουν κουτάκια που βάζουν τους άλλους μέσα και έτσι μπηκα και εγώ! Κάνε έναν κόπο, πριν βιαστείς να γράψεις δημόσια την καλή σου την κουβέντα, σχετικά με ένα δικό σου συμπέρασμα και κάνε ένα search με το νικ μου και τη συγκεκριμένη ενθικότητα. Θα εκπλαγείς.
Good, good! Στηριζω.. :lol:
Δεν είναι τόσο απλό όμως! Δεν έχω ένα κουτάκι για όλους τους μετανάστες, εκτιμώ τους Αλβανούς γιατί δεν έχουν τσακωθεί με την έννοια σηκώνομαι και πάω στη δουλειά. Και όταν ήρθαν, δούλευαν όλοι καλά εντάξει ορισμένοι είχαν "επαγγέλματα" άλλου τύπου, όχι αυτό που λέμε δουλειά, άλλο θέμα αυτό, πάντως δεν έκαναν βόλτες προκλητικά όλη μέρα δείχνοντας ότι δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν τίποτα καλό. Και βέβαια δεν είχαν έρθει να δείξουν ότι τους προσβάλλει αυτό που ήδη κάνουμε εμείς και πρέπει να αλλάξουμε εμείς κάτι. Όμως μερικά από τα παιδιά τους όπως και από τα παιδιά μας βέβαια, πάνε και πιάνουν τουρίστες και τους λένε πεινάμε, δεν έχει δουλειές, μιλάω και με τουρίστες και τους λέω, αφού κυκλοφορείτε, βλέπετε κόσμο να δουλεύει ή όχι; Γύρω σας υπάρχουν εργαζόμενοι; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Όπως επίσης δεν έχω ντραπεί να πω τη γνώμη μου για κείνους που πιάνουν τους άλλους και τους λένε ότι το ένα και το άλλο που τρώνε είναι αμαρτία... Τα έχουμε ξαναπεί. Η ζωή έχει ήδη αρκετούς κανόνες χωρίς να την κάνεις πιο δύσκολη και τυποποιημένη. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι μετανάστες, αλλά με το ότι κάνουν πράγματα ενοχλητικά.

Α και βέβαια δεν τρελαίνομαι με αυτό που είναι η Αγγλία τώρα και αυτό γιατί τις αξίες της ανεκτικότητας που είχε η Αγγλία τις εκμεταλλεύτηκαν κατά τύχη ή όχι, έτσι ώστε πια να καταργηθεί στην πράξη αρκετά μεγάλο μέρος από ό,τι έκανε τη Βρετανία αξιοθαύμαστη. Και πάλι η Βρετανία δεν είναι και τόσο άσχημα σε σχέση με κανα-δυο άλλες χώρες. Γιατί; Γιατί πας σε άλλες χώρες και βλέπεις πραγματικά ό,τι πιο άσχημο θα έβλεπες στις πιο άσχημες γωνιές του πλανήτη να έχει μεταφερθεί εκεί αυτούσιο. Δεν ξέρω και πού θα πάει. Απλά βλέπω τα πράγματα λίγο πιο παραδοσιακά ίσως και λίγο πιο σύνθετα σε σχέση ότι σε κάθε χώρα υπάρχουν οι μετανάστες και οι άλλοι. Και εγώ είχα θαυμάσει τη Βρετανία λίγα χρόνια πριν και είχα σκεφτεί για λίγο να μείνω εκεί, για αυτό που ήταν τότε η Βρετανία. Και τώρα έχει δουλειές και τώρα θέλει μεγάλο μέρος του πλανήτη να πάει εκεί :o Αλλά με στενοχωρεί λίγο γιατί την είχα ζήσει αλλιώς. Θα μου πεις και τι είναι ίδιο;

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Απρ 2019, 11:42

Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:12
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:08
Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 10:55


Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που στο 2019 άνθρωποι έχουν κουτάκια που βάζουν τους άλλους μέσα και έτσι μπηκα και εγώ! Κάνε έναν κόπο, πριν βιαστείς να γράψεις δημόσια την καλή σου την κουβέντα, σχετικά με ένα δικό σου συμπέρασμα και κάνε ένα search με το νικ μου και τη συγκεκριμένη ενθικότητα. Θα εκπλαγείς.
Good, good! Στηριζω.. :lol:
Δεν είναι τόσο απλό όμως! Δεν έχω ένα κουτάκι για όλους τους μετανάστες, εκτιμώ τους Αλβανούς γιατί δεν έχουν τσακωθεί με την έννοια σηκώνομαι και πάω στη δουλειά. Και όταν ήρθαν, δούλευαν όλοι καλά εντάξει ορισμένοι είχαν "επαγγέλματα" άλλου τύπου, όχι αυτό που λέμε δουλειά, άλλο θέμα αυτό, πάντως δεν έκαναν βόλτες προκλητικά όλη μέρα δείχνοντας ότι δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν τίποτα καλό. Και βέβαια δεν είχαν έρθει να δείξουν ότι τους προσβάλλει αυτό που ήδη κάνουμε εμείς και πρέπει να αλλάξουμε εμείς κάτι. Όμως μερικά από τα παιδιά τους όπως και από τα παιδιά μας βέβαια, πάνε και πιάνουν τουρίστες και τους λένε πεινάμε, δεν έχει δουλειές, μιλάω και με τουρίστες και τους λέω, αφού κυκλοφορείτε, βλέπετε κόσμο να δουλεύει ή όχι; Γύρω σας υπάρχουν εργαζόμενοι; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Όπως επίσης δεν έχω ντραπεί να πω τη γνώμη μου για κείνους που πιάνουν τους άλλους και τους λένε ότι το ένα και το άλλο που τρώνε είναι αμαρτία... Τα έχουμε ξαναπεί. Η ζωή έχει ήδη αρκετούς κανόνες χωρίς να την κάνεις πιο δύσκολη και τυποποιημένη. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι μετανάστες, αλλά με το ότι κάνουν πράγματα ενοχλητικά.

Α και βέβαια δεν τρελαίνομαι με αυτό που είναι η Αγγλία τώρα και αυτό γιατί τις αξίες της ανεκτικότητας που είχε η Αγγλία τις εκμεταλλεύτηκαν κατά τύχη ή όχι, έτσι ώστε πια να καταργηθεί στην πράξη αρκετά μεγάλο μέρος από ό,τι έκανε τη Βρετανία αξιοθαύμαστη. Και πάλι η Βρετανία δεν είναι και τόσο άσχημα σε σχέση με κανα-δυο άλλες χώρες. Γιατί; Γιατί πας σε άλλες χώρες και βλέπεις πραγματικά ό,τι πιο άσχημο θα έβλεπες στις πιο άσχημες γωνιές του πλανήτη να έχει μεταφερθεί εκεί αυτούσιο. Δεν ξέρω και πού θα πάει. Απλά βλέπω τα πράγματα λίγο πιο παραδοσιακά ίσως και λίγο πιο σύνθετα σε σχέση ότι σε κάθε χώρα υπάρχουν οι μετανάστες και οι άλλοι. Και εγώ είχα θαυμάσει τη Βρετανία λίγα χρόνια πριν και είχα σκεφτεί για λίγο να μείνω εκεί, για αυτό που ήταν τότε η Βρετανία. Και τώρα έχει δουλειές και τώρα θέλει μεγάλο μέρος του πλανήτη να πάει εκεί :o Αλλά με στενοχωρεί λίγο γιατί την είχα ζήσει αλλιώς. Θα μου πεις και τι είναι ίδιο;
Οι μεταναστες ειναι γενικα οππως και οι ντοπιοι: καποιοι ειναι εργατικοι καποιοι λιγοτεροι εργατικοι, καποιοι τεμπεληδες..Ομως σε σχεση με τους ντοπιους εχουνε ενα επιπλεον κινητρο να εργαστουνε: την ιδια την μεταναστευση αφου αν δεν ηθελαν να εργαστουνε δεν θα ειχανε και λογο να φυγουνε απο τις χωρες τους και να αφησυνε τα σπιτια τους...Αρα οι τεμπεληδες ειναι αναλογικα λιγοτεροι..Και πολυ λιγοτεροι εχουνε μαμαδες να τους ταιζουνε..

Για την Βρετανια αυτο που την εκανε αξιοθαυμαστη ητανε η Αυτοκρατορια..Και αυτο αυτοματα την εκανε πολυεθνικη...
Γινανε πολυεθνικη οχι απο ανοχη στους ξενους ή επειδη τους την επεσε μεταναστευτικο ρευμα που δεν θελανε αλλα λογω της Αυτοκρατοριας την οποια επιδιωξανε..
Οταν κανεις αυτοκρατορια δεπεικτονομενος σε αλλες χωρες, θα καταντησεις πολυεθνικος στο τελος..Αυτο ειναι αναποφευκτο..
Αυτο που χαλαει ορισμενους Αγγλους, νπσταλγους της αυτοκρατοριας, ειναι οτι στη σημερινη εποχη οθ μετανασατες ειναι ισοι με τους ντοπιους..
Οι Αγγλου ειχανε συνηθησει να ειναι μαστερς και οι ξενοι β κατηγοριας που τουςε κανανε οτι θελανε και τους πληρωνανε οσο θελανε..Τωρα οι μεταναστες εχουνε δικαιωματα και σε πολλες περιπτωσεις παιρνουνε με την αξια τους δουλειες Αγγλων κατι που οι Αγγλοι παλαιοτερα θεωρουσανε αδιανοητο..
Εχουνε αλλαξει ομως οι καιροι και η δουλεια καταργηθηκε:

Υ.Γ. Η Βρετανια ειχε ενα απο τα πιο φιλελυεθερα μεταναστευτικα συστηματα, πιο φιλελευθερο απο σημερα στις αρχες του 20ου αιωνα..Δεν τους εκανε η παγκοσμιοποιηση η η ΕΕ ανοιχτους στη μεταναστευση.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 11:46

Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:42
Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:12
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:08


Good, good! Στηριζω.. :lol:
Δεν είναι τόσο απλό όμως! Δεν έχω ένα κουτάκι για όλους τους μετανάστες, εκτιμώ τους Αλβανούς γιατί δεν έχουν τσακωθεί με την έννοια σηκώνομαι και πάω στη δουλειά. Και όταν ήρθαν, δούλευαν όλοι καλά εντάξει ορισμένοι είχαν "επαγγέλματα" άλλου τύπου, όχι αυτό που λέμε δουλειά, άλλο θέμα αυτό, πάντως δεν έκαναν βόλτες προκλητικά όλη μέρα δείχνοντας ότι δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν τίποτα καλό. Και βέβαια δεν είχαν έρθει να δείξουν ότι τους προσβάλλει αυτό που ήδη κάνουμε εμείς και πρέπει να αλλάξουμε εμείς κάτι. Όμως μερικά από τα παιδιά τους όπως και από τα παιδιά μας βέβαια, πάνε και πιάνουν τουρίστες και τους λένε πεινάμε, δεν έχει δουλειές, μιλάω και με τουρίστες και τους λέω, αφού κυκλοφορείτε, βλέπετε κόσμο να δουλεύει ή όχι; Γύρω σας υπάρχουν εργαζόμενοι; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Όπως επίσης δεν έχω ντραπεί να πω τη γνώμη μου για κείνους που πιάνουν τους άλλους και τους λένε ότι το ένα και το άλλο που τρώνε είναι αμαρτία... Τα έχουμε ξαναπεί. Η ζωή έχει ήδη αρκετούς κανόνες χωρίς να την κάνεις πιο δύσκολη και τυποποιημένη. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι μετανάστες, αλλά με το ότι κάνουν πράγματα ενοχλητικά.

Α και βέβαια δεν τρελαίνομαι με αυτό που είναι η Αγγλία τώρα και αυτό γιατί τις αξίες της ανεκτικότητας που είχε η Αγγλία τις εκμεταλλεύτηκαν κατά τύχη ή όχι, έτσι ώστε πια να καταργηθεί στην πράξη αρκετά μεγάλο μέρος από ό,τι έκανε τη Βρετανία αξιοθαύμαστη. Και πάλι η Βρετανία δεν είναι και τόσο άσχημα σε σχέση με κανα-δυο άλλες χώρες. Γιατί; Γιατί πας σε άλλες χώρες και βλέπεις πραγματικά ό,τι πιο άσχημο θα έβλεπες στις πιο άσχημες γωνιές του πλανήτη να έχει μεταφερθεί εκεί αυτούσιο. Δεν ξέρω και πού θα πάει. Απλά βλέπω τα πράγματα λίγο πιο παραδοσιακά ίσως και λίγο πιο σύνθετα σε σχέση ότι σε κάθε χώρα υπάρχουν οι μετανάστες και οι άλλοι. Και εγώ είχα θαυμάσει τη Βρετανία λίγα χρόνια πριν και είχα σκεφτεί για λίγο να μείνω εκεί, για αυτό που ήταν τότε η Βρετανία. Και τώρα έχει δουλειές και τώρα θέλει μεγάλο μέρος του πλανήτη να πάει εκεί :o Αλλά με στενοχωρεί λίγο γιατί την είχα ζήσει αλλιώς. Θα μου πεις και τι είναι ίδιο;
Οι μεταναστες ειναι γενικα οππως και οι ντοπιοι: καποιοι ειναι εργατικοι καποιοι λιγοτεροι εργατικοι, καποιοι τεμπεληδες..Ομως σε σχεση με τους ντοπιους εχουνε ενα επιπλεον κινητρο να εργαστουνε: την ιδια την μεταναστευση αφου αν δεν ηθελαν να εργαστουνε δεν θα ειχανε και λογο να φυγουνε απο τις χωρες τους και να αφησυνε τα σπιτια τους...Αρα οι τεμπεληδες ειναι αναλογικα λιγοτεροι..Και πολυ λιγοτεροι εχουνε μαμαδες να τους ταιζουνε..

Για την Βρετανια αυτο που την εκανε αξιοθαυμαστη ητανε η Αυτοκρατορια..Και αυτο αυτοματα την εκανε πολυεθνικη...
Γινανε πολυεθνικη οχι απο ανοχη στους ξενους ή επειδη τους την επεσε μεταναστευτικο ρευμα που δεν θελανε αλλα λογω της Αυτοκρατοριας την οποια επιδιωξανε..
Οταν κανεις αυτοκρατορια δεπεικτονομενος σε αλλες χωρες, θα καταντησεις πολυεθνικος στο τελος..Αυτο ειναι αναποφευκτο..
Αυτο που χαλαει ορισμενους Αγγλους, νπσταλγους της αυτοκρατοριας, ειναι οτι στη σημερινη εποχη οθ μετανασατες ειναι ισοι με τους ντοπιους..
Οι Αγγλου ειχανε συνηθησει να ειναι μαστερς και οι ξενοι β κατηγοριας που τουςε κανανε οτι θελανε και τους πληρωνανε οσο θελανε..Τωρα οι μεταναστες εχουνε δικαιωματα και σε πολλες περιπτωσεις παιρνουνε με την αξια τους δουλειες Αγγλων κατι που οι Αγγλοι παλαιοτερα θεωρουσανε αδιανοητο..
Εχουνε αλλαξει ομως οι καιροι και η δουλεια καταργηθηκε:

Υ.Γ. Η Βρετανια ειχε ενα απο τα πιο φιλελυεθερα μεταναστευτικα συστηματα, πιο φιλελευθερο απο σημερα στις αρχες του 20ου αιωνα..Δεν τους εκανε η παγκοσμιοποιηση η η ΕΕ ανοιχτους στη μεταναστευση.
Αυτό με την αυτοκρατορία είναι ένα πρόσχημα, γιατί προφανώς ας πούμε 20 χρόνια πριν, ο πληθυσμός με 2 γονείς όχι από τα Βρετανικά νησιά είχε πολύ πολύ μικρότερο ποσοστό. Η Βρετανική αυτοκρατορία διαλύθηκε λίγο μετά το Β ΠΠ. Και η αναλογία βρετανών που δεν κατάγονται από τα Βρετανικά νησιά άλλαξε πολύ τα τελευταία 20 χρόνια. Μην πω τα τελευταία 5-10 χρόνια. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες που είχαν αποικίες. Ελάχιστοι σχετικά κάτοικοι είχαν έρθει από τις αποικίες και είχαν πάρει υπηκοότητα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 11:57

Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:42
Για την Βρετανια αυτο που την εκανε αξιοθαυμαστη ητανε η Αυτοκρατορια..Και αυτο αυτοματα την εκανε πολυεθνικη...
Γινανε πολυεθνικη οχι απο ανοχη στους ξενους ή επειδη τους την επεσε μεταναστευτικο ρευμα που δεν θελανε αλλα λογω της Αυτοκρατοριας την οποια επιδιωξανε..
Οταν κανεις αυτοκρατορια δεπεικτονομενος σε αλλες χωρες, θα καταντησεις πολυεθνικος στο τελος..Αυτο ειναι αναποφευκτο..
Εκτός από το ό,τι μεσολάβησαν καμιά 50ριά χρόνια από τα τέλη των αυτοκρατοριών για τα μεταναστευτικά ρεύματα αυτά...

Θα πάει κάποιος σήμερα στο Παρίσι και θα δει στα μαγαζιά εμποροϋπάλληλους Ασιάτες πάρα πολλούς, από κάπου ξεφύτρωσαν αυτοί. Η Γαλλία όσον αφορά την αποικιοκρατία είχε ανακατευτεί μόνο στην περιοχή Indochine να πεις ή κάπου προς τα εκεί και πριν 20 χρόνια είχε μερικούς Γάλλους με καταγωγή από εκεί αλλά ήταν πραγματικά μετρημένοι στα δάχτυλα. Τώρα είναι γεμάτο.

Επίσης, ένα περίεργο πράγμα, όπου έχει μετανάστες που κινεζοφέρνουν, πάντα καταφέρνουν αυτοί οι άνθρωποι να βρίσκουν δουλειά και να μην κοιμούνται στο δρόμο! Εντυπωσιακό!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τζούλιαν Ασανζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Απρ 2019, 12:40

Athina__P έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:57
Northern Spirit έγραψε:
18 Απρ 2019, 11:42
Για την Βρετανια αυτο που την εκανε αξιοθαυμαστη ητανε η Αυτοκρατορια..Και αυτο αυτοματα την εκανε πολυεθνικη...
Γινανε πολυεθνικη οχι απο ανοχη στους ξενους ή επειδη τους την επεσε μεταναστευτικο ρευμα που δεν θελανε αλλα λογω της Αυτοκρατοριας την οποια επιδιωξανε..
Οταν κανεις αυτοκρατορια δεπεικτονομενος σε αλλες χωρες, θα καταντησεις πολυεθνικος στο τελος..Αυτο ειναι αναποφευκτο..
Εκτός από το ό,τι μεσολάβησαν καμιά 50ριά χρόνια από τα τέλη των αυτοκρατοριών για τα μεταναστευτικά ρεύματα αυτά...

Θα πάει κάποιος σήμερα στο Παρίσι και θα δει στα μαγαζιά εμποροϋπάλληλους Ασιάτες πάρα πολλούς, από κάπου ξεφύτρωσαν αυτοί. Η Γαλλία όσον αφορά την αποικιοκρατία είχε ανακατευτεί μόνο στην περιοχή Indochine να πεις ή κάπου προς τα εκεί και πριν 20 χρόνια είχε μερικούς Γάλλους με καταγωγή από εκεί αλλά ήταν πραγματικά μετρημένοι στα δάχτυλα. Τώρα είναι γεμάτο.

Επίσης, ένα περίεργο πράγμα, όπου έχει μετανάστες που κινεζοφέρνουν, πάντα καταφέρνουν αυτοί οι άνθρωποι να βρίσκουν δουλειά και να μην κοιμούνται στο δρόμο! Εντυπωσιακό!

Τιποτε δεν μεσολαβησε...Η Κοινοπολιτεια ακομη και σημερα δινει καποια μεταναστευτικα προνομια..Κι πολλοι ειναι συγγενεις οσων ειχανε μεταναστευσει τοτε..

Για την Γαλλια δεν τα ξερεις καλα...Πχ ξεχασες την Αλγερια, Σενεγαλη, Μαλι και αλλου στην Αφρικη..Η Γαλλια ειναι τιγκα στους Αλγερινους μετα τις Γαλλικες βρωμιες στην Αλγερια..Πολλοι απο τους Αλγερινους που μεταναστευσαν στην γαλλια τοτε ητανε συμμαχοι των Γαλλων στην Αλγερια και τοπικοι αξιωματουχοι που πηγανε με τις οικογενιες τους γιατι φοβοντουσαν τις συνεπειες μετα την αποχωρηση των Γαλλων..
Οι ΓΑλλοι ειναι απολυτως υπευθυνοι για τα γκετο στη Γαλλια.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών