Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 19 Απρ 2019, 21:46

Golden Age έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:43
Τώρα θυμήθηκατε την κοινωνική εξαθλίωση απο τις 365 ημέρες το χρόνο;

Όχι, τα λεφτά επιβάλλεται να πάνε για την αποκατάσταση του ναού. Υπάρχουν άλλες 364 ημέρες.

Οι κομμουνιστές τόσες περιουσίες έχουν. Τί τα κάνουν τα λεφτά τους;
Τυπικο εθνικι ο οποίος θέλει νηστικούς τους ομο εθνεις του και να κτίζονται φετιχιστικα σύμβολα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 19 Απρ 2019, 22:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:08
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:05
Άνθρωπε μου την παλεύεις καθόλου;
Ποιος βρε, ο μπακαλογατος του πχωρουμ? :lol:
Αυτος γουσταρει να ειναι πνευμα αντιλογιας για να ξεχναει οτι δουλεια του ειναι να καθαριζει κουνουπιδια :giggle:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 23:12

πατησιωτης έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:46
Orion22 έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:16
Το μπιμπιμπότ δεν έλεγε πριν 5-6 σελίδες οτι δεν δίνανε λεφτά για συντήρηση;

Όλοι το λέγανε.Μπορείς να βρεις πολλά σχόλια με το "αστικό γαλλικό κράτος" και τους "Γάλλους αστούς" που αδιαφορούν για κάτι που κατά πάσα πιθανότητα προήλθε από βραχυκύκλωμα για το οποίο υπεύθυνος φυσικά είναι κάποιος τεχνίτης,μέλος δηλαδή της εργατικής τάξης με την οποία μας πρήζουν.
Όταν άρχισαν να πέφτουν οι προσφορές των "αστών" και έφθασαν τα 1 δις άρχισαν να λένε γιατί δεν τα δίνουν αλλού. :D
Βέβαια η άλλη όψη του νομίσματος είναι ότι θυμήθηκαν τώρα να το κάνουν, για να τσιμπήσουν και την διαφημισούλα τους και να δείξουν τι καλοί είναι. Προηγουμένως θα ήταν γι' αυτούς πεταμένα λεφτά, γι' αυτό και δεν βγήκε καμμιά εταιρεία να σπονσοράρει τις εργασίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 23:14

Ju-87 έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:08
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:05
Άνθρωπε μου την παλεύεις καθόλου;
Ποιος βρε, ο μπακαλογατος του πχωρουμ? :lol:
Αυτος γουσταρει να ειναι πνευμα αντιλογιας για να ξεχναει οτι δουλεια του ειναι να καθαριζει κουνουπιδια :giggle:
Χιλιάρικα καθαρίζω όσο εσύ λαμβάνεις 0,40. Είναι βέβαια προκλητικό να το λέω έτσι, αλλά η μετριοφροσύνη δεν ανήκε ποτέ στις αμέτρητες αρετές μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 20 Απρ 2019, 05:21

Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 20 Απρ 2019, 10:56

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 23:14
Ju-87 έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:08

Άνθρωπε μου την παλεύεις καθόλου;
Ποιος βρε, ο μπακαλογατος του πχωρουμ? :lol:
Αυτος γουσταρει να ειναι πνευμα αντιλογιας για να ξεχναει οτι δουλεια του ειναι να καθαριζει κουνουπιδια :giggle:
Χιλιάρικα καθαρίζω όσο εσύ λαμβάνεις 0,40. Είναι βέβαια προκλητικό να το λέω έτσι, αλλά η μετριοφροσύνη δεν ανήκε ποτέ στις αμέτρητες αρετές μου.
Χέλλη, αν έχεις καθόλου έλεος, άλλαξε άβαταρ γιατί μερικές φορές τρώω καθώς μπαίνω στο πχώρουμ :-?Εικόνα
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Ορέστης 35

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Απρ 2019, 19:26

Gherschaagk έγραψε:
16 Απρ 2019, 14:50
Μηχανικός έγραψε:
16 Απρ 2019, 14:45
Gherschaagk έγραψε:
16 Απρ 2019, 14:41
Πέρυσι τέτοιο καιρό είμαι πρωινή σε κατάστημα με ρούχα, πάω ταμείο και μπροστά μου είναι μια 27χρονη, πολύ ωραία, πολύ περιποιημένη, λίγο αλαφιασμένη. Και όπως κάνει να πληρώσει, με κάρτα εννοείται, βλέπω το χέρι μιας 65χρονης. Το είπα σε μια φίλη και μου είπε συγχαρητήρια στον πλαστικό της. Δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Δεν πιστεύω να έμπαινα στη διαδικασία να τα στάζω κάθε δίμηνο γερά για να παραμείνω "νέα".
Δεν βλέπεις καλά, την 65χρονη ούτε ο Θεός δεν μπορεί να την κάνει να φαίνεται για 27χρονη. :D
Δεν ήσουν μπροστά για αυτό το λες. Βέβαια για αυτό ήταν αλαφιασμένη και κάπως συνεσταλμένη και κάπως αγοραφοβική. Δεν κατηγορώ, ούτε παρεξηγώ. Απλά ένας άνθρωπος που μπαίνει σε μια διαδικασία να καμουφλάρεται για να περνιέται για πολύ μικρότερος όσο να πεις προκαλεί και οίκτο. Κι εμένα μου λένε πως φαίνομαι μικρότερη αλλά δεν υπάρχει λόγος να το πιστέψω.
Οσοι με αντιπαθουν λενε οτι φαινομαι μεγαλυτερος και οσοι με συμπαθουν οτι φαινομαι μικροτερος. Αλλα ειμαστε οφ τοπικ.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 20 Απρ 2019, 19:33

Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που επωφελούνται από την καταστροφή του ναού. Για παράδειγμα ο πρόεδρος τηε Γαλλίας ο Μακρόν: https://www.protothema.gr/world/article ... ou-makron/
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Ορέστης 35

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Απρ 2019, 20:19

Rojas έγραψε:
16 Απρ 2019, 19:46
Nito έγραψε:
16 Απρ 2019, 19:42
Rojas έγραψε:
16 Απρ 2019, 19:38


της μιας,της Carole,έχω ακόμα στο λαπ τοπ αποθηκευμένη φωτογραφία με το διαβατήριο της.
Χρησιμοποίησε το λαπ τοπ μου για να κάνει λογαριασμό το Air bnb

είναι Γαλλίδες 100%
Γαλλικό threesome δηλαδή; Ωραίος!
όχι
ξέχωρα
με διαφορά καμιά βδομάδα μεταξύ
δεν ήταν φίλες
Που τις γνωρισες φιλε μου;

Ορέστης 35

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Απρ 2019, 20:34

panos291 έγραψε:
16 Απρ 2019, 20:57
Ίφιδα έγραψε:
16 Απρ 2019, 20:42
Άσχετο, πιστεύετε ότι αν ανατιναζόταν η Ακρόπολη θα έβαζαν οι Έλληνες εκατομμυριούχοι λεφτά για την αναστήλωσή της;
Φυσικα και οχι, και πολυ καλα θα εκαναν.
Θυμαμαι μια φορα σε κάποια φωτια (ηλεια?) που εκαναν τηλεερανο και ελεγε η παρουσιαστρια "που ειναι ο κύριος βαρδινογιαννης???"
Και οπως γινεται παντα, εφαγαν τα λεφτα.
Κατι μου θυμιζει αυτο. Βγηκε μετα ο Βαρδινογιαννης και ελεγε οτι εκανε ξεχωριστη δωρεα;


Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 20 Απρ 2019, 21:21

Patriot έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:08
Ο Μακρόν πάλι υπόσχεται ουτοπίες. Δε γίνεται σε πέντε χρόνια μόνο να ξαναφτιαχτει η Παναγία των Παρισίων.
Παραλίγο να μας πει οτι θα την ξαναφτιάξει σε τρεις ημέρες...
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Απρ 2019, 01:49

Γνωστός ραβίνος: «Το κάψιμο της Παναγίας των Παρισίων ήταν θεϊκή τιμωρία για το κάψιμο χιλιάδων Ταλμούδ στο Παρίσι τον 13ο αιώνα»

http://redskywarning.blogspot.com/2019/04/13.html

θα επρεπε να ντρεπεται που καπηλευεται την θεση του και στρεφει τον κοσμο εναντιον των εβραιων στην καταγωγη
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Καίγεται η Παναγία των Παρισίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Απρ 2019, 21:21

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2019
Γνωστός ραβίνος:
«Το κάψιμο της Παναγίας των Παρισίων ήταν θεϊκή τιμωρία για το κάψιμο χιλιάδων Ταλμούδ στο Παρίσι τον 13ο αιώνα»


Εικόνα

Όσοι ευθέως ή ενδόμυχα χάρηκαν (!) ή δεν λυπήθηκαν με την καταστροφική πυρκαγιά στην Παναγία των Παρισίων, ας γνωρίσουν ότι μαζί τους συντάσσεται γνωστός σιωνιστής ραββίνος.

Εικόνα

"Η πυρκαγιά της Notre Dame μπορεί να είναι θεϊκή τιμωρία, λέει γνωστός ραβίνος που ζητάει από τους «θεοφοβούμενους Εβραίους» να απέχουν από τη θλίψη.

"Η κορυφαία θρησκευτική σιωνιστική φιγούρα επικαλείται το κάψιμο του Ταλμούδ του 13ου αιώνα ως πιθανό λόγο για την καταστροφική πυρκαγιά.

"Η πυρκαγιά στη Notre Dame de Paris, η οποία κατέστρεψε σοβαρά τον αρχαίο καθεδρικό ναό τη Δευτέρα, ήταν πιθανώς θεϊκή τιμωρία, δήλωσε γνωστός Ισραηλινός ραβίνος την Τετάρτη 17 Απριλίου, επικαλούμενος την καύση εβραϊκών γραφών του 13ου αιώνα.

"... όταν του ζητήθηκε να απαντήσει στην ερώτηση: "Έτσι δεν μπορεί να ειπωθεί ότι ήταν τιμωρία;" ο ραβίνος έγραψε: «Είναι δυνατόν, τελικά». Η πρώτη μεγάλη καύση των Ταλμούδ ήταν στο Παρίσι, εκεί στην πλατεία του καθεδρικού ναού της Παναγίας.

"Ο ραββίνος Aviner δήλωσε ότι ήταν αποτέλεσμα της δίκης του Παρισιού", στην οποία Εβραίοι σοφοί της Γαλλίας εκείνης της εποχής αναγκάστηκαν να έρθουν αντιμέτωποι με Χριστιανούς σοφούς. Το αποτέλεσμα ήταν η καύση του Ταλμούδ. "Τα βιβλία του Ταλμούδ οδηγήθηκαν στην πλατεία της Notre Dame σε 20 άμαξες ... και κάηκαν εκεί, δηλαδή 1.200 βιβλία Ταλμούδ".

"Ο γεννημένος στην Γαλλία Shlomo Aviner, που είναι τώρα ραβίνος του οικισμού Beit El της Δυτικής Όχθης, δήλωσε επίσης ότι είναι μια mitzvah - μια πράξη που γίνεται από θρησκευτικό καθήκον - να πυρπολείς εκκλησίες στο Ισραήλ ..."
https://www.haaretz.com/israel-news/.pr ... -1.7136101

"Ο ραβίνος Shlomo Aviner, ο ραβίνος του οικισμού Beit El και επικεφαλής του Ateret Yerushalayim yeshiva, δήλωσε ότι ο Χριστιανισμός είναι για εμάς ο υπ’ αριθμόν ένα εχθρός σε όλη την ιστορία".
https://www.timesofisrael.com/radical-r ... d-burning/

"Η μεγάλη χριστιανική εκκλησία στο Παρίσι καίγεται. Πρέπει να λυπούμαστε για αυτό, ή πρέπει να χαρούμε, καθώς [ο καθεδρικός ναός] είναι ειδωλολατρία, που αποτελεί mitzvah να καεί;" - Ισραηλινός ραβίνος Shlomo Aviner

"Αρκετοί εξαιρετικά σημαντικοί ραβινικοί ηγέτες, ο πιο σημαντικός από αυτούς,
ο Μαϊμονίδης, έκρινε ότι οι εκκλησίες είναι τόποι ειδωλολατρίας και πρέπει να καταστραφούν.
https://mondoweiss.net/2019/04/mitzvah- ... mplicated/

Εικόνα
Στις 17 Ιουνίου 2015, η καθολική εκκλησία "των άρτων και των ιχθύων" (θεωρείται ότι στο σημείο εκείνο ο Χριστός έκανε το γνωστό θαύμα) πυρπολήθηκε από φανατικούς Ιουδαίους.

Υστερόγραφο από τον Michael Hoffman:

Εικόνα

Υπάρχουν πολυάριθμα κτίρια στην Αμερική που φέρουν το όνομα του ραβίνου Μωυσή Μαϊμωνίδη, του «σοφού» που λατρεύεται τόσο από την λίμπεραλ όσο και από τη δεξιά ιντελιγκέντσια στη Δύση, παρά το γεγονός ότι ο ραβίνος Μαϊμωνίδης:

• Δήλωσε ότι ο Ιησούς Χριστός πήρε αυτό που άξιζε όταν σκοτώθηκε.

• Δίδαξε ότι οι χριστιανικές εκκλησίες πρέπει να καίγονται. (Ο Μαϊμωνίδης παραμένει η halachic έμπνευση για τον εμπρησμό εκκλησιών μέχρι σήμερα).
https://www.jpost.com/Israel-News/Rabbi ... ory-411268

• Δήλωσε ότι οι μαύροι άνθρωποι δεν είναι ανθρώπινοι (Maimonides, The Guide of the Perplexed [University of Chicago Press, 1963, εισαγωγή Leo Strauss], vol. 2, σελ. 618-619).

Το ίδιο το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ είναι το πιο ιερό βιβλίο του Ορθοδόξου Ιουδαϊσμού, γεμάτο με ακύρωση του βιβλικού νόμου του Θεού, προειδοποιήσεις για κάψιμο χριστιανικών βιβλίων και ψέματα, διάπραξη του κακού ανώνυμα και καταστροφή των μη Εβραίων. Επιπλέον, το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ διδάσκει ότι ο Ιησούς ήταν ένας μάγος, η Μητέρα του μια πόρνη και ότι ο Ιησούς είναι τώρα στην κόλαση που καίγεται για πάντα σε καυτά περιττώματα.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι πολλοί ευγενείς Ιουδαίοι αντιτίθενται στο περιεχόμενο του Ταλμούδ και το έχουν απορρίψει.

Σε αντίθεση με τον Ταλμουδικό Ιουδαϊσμό, ο Ιησούς μας δίδαξε να αγαπάμε τους εχθρούς μας και να ευεργετούμε όσους μας διώκουν. Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε στον Θεό (Ρωμαίους 12:19).

Εικόνα

Η πρώιμη και μεσαιωνική Καθολική Εκκλησία αντιτάχθηκε πράγματι στο Ταλμούδ, βασισμένη σε μεγάλο βαθμό στη μαρτυρία πρώην Ιουδαίων μελετητών του Ταλμούδ όπως ο Nicholas Donin, Εβραίος ο οποίος έγινε καθολικός και συμμετείχε στη συζήτηση των Παρισίων εναντίον των ραβίνων.

Αιώνες αργότερα, όμως, κατά την Αναγέννηση, στην ιεραρχία της Εκκλησίας της Ρώμης εισχώρησαν ξένα στοιχεία και οι πάπες άρχισαν να τιμούν τις ραββινικές παραδόσεις και το δόγμα που περιέχεται στην Καμπάλα και το Ταλμούδ.
Για παράδειγμα, η λεπτότερη έκδοση του Ταλμούδ εκείνης της εποχής, η έκδοση Bomberg, δημοσιεύθηκε υπό την παπική αιγίδα της Αναγέννησης της Βενετίας, 1519-1523.
redskywarning.blogspot.com
https://revisionistreview.blogspot.com/ ... cause.html

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών