Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Απρ 2019, 21:22

Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:17
Το τελευταίο περιστατικό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι μίας διευθύντριας με είκοσι και πλέον χρόνια σε θέση μεγάλου κρατικού οργανισμού έμαθε ενώ ήταν σε πάνελ συζήτησης ότι μετατίθεται δυσμενώς σε άλλη θέση, παρόμοια αλλά σε άλλη πόλη. Μιλάμε τώρα για πάνελ επί σκηνής σε εκείνα τα χαώδη συνεδριακά κέντρα με εκατοντάδες λαό από κάτω, γιγαντοοθόνες κλπ. Η κακομοίρα της τρέχανε τα δάκρυα αλλά καθόταν ακίνητη χωρίς άλλη αντίδραση. Τέτοιο πράγμα δεν έχω δει πουθενά αλλού
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Απρ 2019, 21:25

Το φλιπ σάιντ, βέβαια, είναι ότι υπάρχει τέτοιος δαρβινισμός που λέσια τύπου ξέρω γω καρανίκα ή κικίλια (για να μη λέτε) αποκλείεται να επιβιώσουν. Όσοι φθάνουν στα ανώτερα επίπεδα είναι πραγματικά υπερατού
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2019, 21:27

τα λές τρομακτικά αν ο σκοπός είναι να κάνουμε οτι αποδίδουμε λουφάροντας. Αν δεν είναι αυτός ο σκοπός και δεν λαλήσουν με τον σκοπό που έχουν, καλά κάνουν μάλλον. Και εμείς έχουμε λαλήσει, δεν αλλάζει κάτι αν δεν τα καταφέρουν.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 21:33

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:22
Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:17
Το τελευταίο περιστατικό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι μίας διευθύντριας με είκοσι και πλέον χρόνια σε θέση μεγάλου κρατικού οργανισμού έμαθε ενώ ήταν σε πάνελ συζήτησης ότι μετατίθεται δυσμενώς σε άλλη θέση, παρόμοια αλλά σε άλλη πόλη. Μιλάμε τώρα για πάνελ επί σκηνής σε εκείνα τα χαώδη συνεδριακά κέντρα με εκατοντάδες λαό από κάτω, γιγαντοοθόνες κλπ. Η κακομοίρα της τρέχανε τα δάκρυα αλλά καθόταν ακίνητη χωρίς άλλη αντίδραση. Τέτοιο πράγμα δεν έχω δει πουθενά αλλού
Φρικτό. Και για εκτάσεις Κίνας παίζει να ήταν και 4-5 ώρες αεροπορικώς.
Καλά δεν ντρέπονται; Καπιταλιστές με κομμουνιστική ψυχή: ο άνθρωπος είναι πράγμα. Εφάρμοσαν τα γκουλάγκ στον καπιταλισμό.
Κανονικά πρέπει να τους μαζέψουν διεθνείς αρχές για εργασία σε συνθήκες δουλείας και να πέσουν πρόστιμα.

Αυτό στον δυτικό κόσμο, λέγεται εργασιακή παρενόχληση (mobbing) και αποζημιώνεται αδρά βάσει νομοθεσίας (επειδή είναι δύσκολο να το αποδείξουν, η αποζημίωση είναι μεγάλη με τη λογική ότι επειδή δεν μπορώ να σε πιάσω, αν σε πιάσω θα σε ******). Και γι' αυτό δεν γίνονται τέτοιες χοντράδες εδώ, για να μην ξεπουπουλιαστούν στα πρόστιμα. Τούμπες και πιρουέτες θα έκαναν οι αντίστοιχοι διευθυντές σε Ευρώπη και ΗΠΑ για να τους κάνουν κάτι τέτοιο, με την αποζημίωση θα ζούσαν και τα εγγόνια τους.
Άρα με τέτοια συμπεριφορά και φαντάσου πόσο βάναυση στις κατώτερες βαθμίδες, εννοείται πως μπορούν να παράγουν πολύ φθηνότερα προϊόντα, αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.
SpoilerShow
Στείλτε με στις Βρυξέλλες, έχω όρεξη για blood bath. :smt077
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 19 Απρ 2019, 21:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 21:35

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:25
Το φλιπ σάιντ, βέβαια, είναι ότι υπάρχει τέτοιος δαρβινισμός που λέσια τύπου ξέρω γω καρανίκα ή κικίλια (για να μη λέτε) αποκλείεται να επιβιώσουν. Όσοι φθάνουν στα ανώτερα επίπεδα είναι πραγματικά υπερατού
Είναι υπερατού σε ευφυία και γνώσεις, αλλά δεν είναι πλέον άνθρωποι.
Εγώ αν ήμουν σε ανώτερο επίπεδο εκεί και ήξερα πως εικοσάχρονα βάζουν ραβασάκια στις τσέπες των ρούχων που ράβουν "βοηθήστε με, είμαι σκλάβα, δουλεύω 16 ώρες τη μέρα" ή και αυτοκτονούν, θα είχα αυτοκτονήσει και εγώ. Ή θα ήμουν με χάπια.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2019, 21:43

Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:35
Εγώ αν ήμουν σε ανώτερο επίπεδο εκεί και ήξερα πως εικοσάχρονα βάζουν ραβασάκια στις τσέπες των ρούχων που ράβουν "βοηθήστε με, είμαι σκλάβα, δουλεύω 16 ώρες τη μέρα" ή και αυτοκτονούν, θα είχα αυτοκτονήσει και εγώ. Ή θα ήμουν με χάπια.
να κάνουμε κίνημα, με αρχή από εδώ από το φόρουμ. Πάρτε το κινητό, βγάλτε ό,τι ρούχο φοράτε τώρα από κίνα και ανεβάστε ολόσωμη, θα σκίσουμε. :)

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 21:51

enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:43
Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:35
Εγώ αν ήμουν σε ανώτερο επίπεδο εκεί και ήξερα πως εικοσάχρονα βάζουν ραβασάκια στις τσέπες των ρούχων που ράβουν "βοηθήστε με, είμαι σκλάβα, δουλεύω 16 ώρες τη μέρα" ή και αυτοκτονούν, θα είχα αυτοκτονήσει και εγώ. Ή θα ήμουν με χάπια.
να κάνουμε κίνημα, με αρχή από εδώ από το φόρουμ. Πάρτε το κινητό, βγάλτε ό,τι ρούχο φοράτε τώρα από κίνα και ανεβάστε ολόσωμη, θα σκίσουμε. :)
Θα χάσεις.
Βέβαια να πω πως έχω από άλλες χώρες, αλλά τα κινέζικα είναι συνήθως χαμηλής ποιότητας, τουλάχιστον αυτά που φέρνουν εδώ. Πρέπει να έχω δύο φουστάνια και το ένα είναι δώρο. Πάντως ποτέ δεν μπήκα σε κινέζικα καταστήματα.
Τώρα αν κυκλοφορούν πολλά κινέζικα και κάποιες φορές ο κόσμος δεν βρίσκει κάτι άλλο, δεν φταίει ο κόσμος. Δείξε μου πού μπορούμε να ψωνίσουμε και να μην έχει κινέζικα.

Αυτό όμως που βλέπω είναι πως ενώ θα μπορούσαν να ρίξουν διεθνώς βαριές ποινές στην Κίνα, όχι αστεία, δεν το κάνουν και προσπαθούν να φέρουν τις ίδιες συνθήκες εδώ. Τώρα αν δεν μπορούν να τους απομονώσουν για άλλους λόγους πχ ισχύος, διπλωματίας κλπ, δεν ξέρω, δεν έχω σχετικές γνώσεις. Αλλά νομίζω πως είναι καθαρά θέμα κέρδους, θέλουν κομμάτι από την πίτα.

Από τη στιγμή όμως που θέλουν να κάνουν την Κίνα στην άκρη και δεν παίζει να το κάνουν όπως στη Μέση Ανατολή και ο πιο ηλίθιος το ξέρει αυτό, είναι βλακεία να μην πατάνε πάνω στις ελεεινές συνθήκες εργασίας εκεί.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 19 Απρ 2019, 21:53

Δεν σας χάλασε, σύντροφοι, η πολιτιστική επανάσταση που φέρνουν οι Κινέζοι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 21:57

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, ξαναλέω ότι το άρθρο αφορά τον τομέα υψηλής τεχνολογίας.

Παρόμοια είναι τα πράγματα και στις ΗΠΑ, μη νομίζετε.
https://www.wired.com/2017/06/silicon-v ... e-balance/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2019, 21:58

Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:51
Θα χάσεις.
ε καλά θα παίξουμε στρίπ πόκερ με εσένα μετά, μέχρι τότε θα ωραία θα είναι. :vp7:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 22:01

enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:58
Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:51
Θα χάσεις.
ε καλά θα παίξουμε στρίπ πόκερ με εσένα μετά, μέχρι τότε θα ωραία θα είναι. :vp7:
Δεν κάνω τέτοιες βλακείες. Τζόγος με ρούχα, μπουκάλες, θάρρος ή αλήθεια... μακριά.
Και δεν τζογάρω γενικώς ούτε με άλλο αντίτιμο. Έχω βρει ένα συστηματάκι να βγάζω κάτι ψιλά στον κουλοχέρη και όποτε πάω σε καζίνο, μία φορά κάθε πέντε χρόνια δηλαδή και αυτό κατά λάθος, βγάζω 20-30 ευρώ κέρδος, έτσι για το καλό. Και τέρμα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2019, 22:09

Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:01
Δεν κάνω τέτοιες βλακείες. Τζόγος με ρούχα, μπουκάλες, θάρρος ή αλήθεια... μακριά.
Και δεν τζογάρω γενικώς ούτε με άλλο αντίτιμο. Έχω βρει ένα συστηματάκι να βγάζω κάτι ψιλά στον κουλοχέρη και όποτε πάω σε καζίνο, μία φορά κάθε πέντε χρόνια δηλαδή και αυτό κατά λάθος, βγάζω 20-30 ευρώ κέρδος, έτσι για το καλό. Και τέρμα.
ε καλά, εσύ θα τα βγάλεις γιατί είσαι καλός άνθρωπος, έτσι χωρίς λόγο, έλα να κάνουμε το κίνημα. :a040:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 22:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:57
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, ξαναλέω ότι το άρθρο αφορά τον τομέα υψηλής τεχνολογίας.

Παρόμοια είναι τα πράγματα και στις ΗΠΑ, μη νομίζετε.
https://www.wired.com/2017/06/silicon-v ... e-balance/
Ναι, λέει για τον Elon Musk που κοιμόταν σε sleeping bag στο γραφείο του, καλά. Αυτός είναι το αφεντικό και όταν προσπαθείς να στήσεις επιχείρηση, θα εργαστείς και 18ωρα και θα είσαι στο τηλέφωνο 24/7.
Εμείς λέμε για τους υπαλλήλους που θα βλέπουν ένα ξερό μισθό άντε και κανένα bonus. Και δεν θα δουν ποτέ τα λεφτά που θα βγάλει ο επιχειρηματίας, αν πετύχει. Και δεν είναι σκλάβοι του να τους ξεζουμίζει.
Αυτός λιώνει για να στήσει ή και να κρατήσει την επιχείρησή του και η επιβράβευσή του, αν πετύχει, θα είναι να ζει πλούσια ζωή που οι υπάλληλοί του δεν θα τη ζήσουν ποτέ. Θα έχουν συγκεκριμένες απολαβές σύμφωνα με τη νομοθεσία, αλλά και συγκεκριμένο ωράριο. Τόσο απλό.
Να τους έχει όμως για σκλάβους να δουλεύουν 12ωρα και 16ωρα, έξι μέρες την εβδομάδα για να κερδίσει αυτός, πάμε αλλού. Φάση γκουλαγκ της ΕΣΣΔ και στρατοπέδων εργασίας των ναζί, το ίδιο και το αυτό είναι.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Απρ 2019, 22:12

enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:09
Juno έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:01
Δεν κάνω τέτοιες βλακείες. Τζόγος με ρούχα, μπουκάλες, θάρρος ή αλήθεια... μακριά.
Και δεν τζογάρω γενικώς ούτε με άλλο αντίτιμο. Έχω βρει ένα συστηματάκι να βγάζω κάτι ψιλά στον κουλοχέρη και όποτε πάω σε καζίνο, μία φορά κάθε πέντε χρόνια δηλαδή και αυτό κατά λάθος, βγάζω 20-30 ευρώ κέρδος, έτσι για το καλό. Και τέρμα.
ε καλά, εσύ θα τα βγάλεις γιατί είσαι καλός άνθρωπος, έτσι χωρίς λόγο, έλα να κάνουμε το κίνημα. :a040:
Εγώ φταίω που απάντησα. :fp:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αποχαιρέτα εμάς που χανόμαστε αν επικρατήσει η Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Απρ 2019, 11:15

fagano3 έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:09
Highlander έγραψε:
18 Απρ 2019, 20:21
Εβδομάδα 72 ωρών εργασίας επιθυμούν οι Κινέζοι επιχειρηματίες, που προσπαθούν να επιβάλλουν στους εργαζόμενους να εργάζονται 12 ώρες την ημέρα, 6 ημέρες την εβδομάδα
https://www.francetvinfo.fr/replay-radi ... 62453.html
Δηλαδη την μιση μερα θα κοιμουνται και θα το κωλοβαρανε; :D

Παει χαλασανε και οι Κινεζοι.Πρεπει να απαγορεψουν τα ταξιδια στην Σαντορινη.



Περα απο την πλακα δεν ξερω πως ειναι οι Κινεζοι στην Κινα αλλα εδω δουλευουν 16 ωρες το 24.

Εχουν αγορασει ολα τα συνοικιακα μπαρακια και οποιαδηποτε ωρα και να περασεις ειναι μεσα.

Εννοειται οτι κανεις δεν μπορει να τους συναγωνιστει.(1,5 ευρω το μπουκαλι η μπυρα με τα πατατακια) Μονο τα τουριστικα στο κεντρο εχουν μη κινεζους εργαζομενους και συνηθως ειναι λατινοι και αυτοι.

Mετα εχεις 50% ανεργια στους ντοπιους νεους γιατι δεν θελουν να δουλευουν σαν σκλαβοι οπως οι Κινεζοι.

Οι ντοπιοι ζουν απο τα ενοικια και το δημοσιο και οι νεοι απο τη βοηθεια των γονιων τους μιας και οι νεες θεσεις στο δημοσιο ειναι περιορισμενες πια
Σε ποιο μέρος γίνονται αυτά;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών