Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 16 Ιούλ 2019, 16:20

Μα δεν το κάνει για τον ίδιο, για τους πολίτες που βιώνουν τα ίδια και χειρότερα αντέδρασε. Ο ίδιος κυκλοφορεί μόνος του με τη μηχανή στην Αθήνα, χωρίς συνοδεία, χωρίς αυτοκίνητο και οδηγούς και μιλάει με τον καθένα στο δρόμο. Αυτό είναι ναρκισσισμός;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70552
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιούλ 2019, 16:25

Spiros252 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:20
Μα δεν το κάνει για τον ίδιο, για τους πολίτες που βιώνουν τα ίδια και χειρότερα αντέδρασε. Ο ίδιος κυκλοφορεί μόνος του με τη μηχανή στην Αθήνα, χωρίς συνοδεία, χωρίς αυτοκίνητο και οδηγούς και μιλάει με τον καθένα στο δρόμο. Αυτό είναι ναρκισσισμός;
Αυτό είναι ρόλος.

Όταν πρέπει να αποδεχθεί τους κανόνες της ισότητας φέρεται σαν κακομαθημένο παλιόπαιδο που θα φωνάξει τον μπαμπά του για να τιμωρήσει τον σερβιτόρο επειδή τον άγγιξε...

Και ακριβώς γι' αυτό είναι ΓΕΛΟΙΟΣ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

- Casper -

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιούλ 2019, 16:28

Και εγώ μπορώ να απαντήσω προκατειλημμένη γιατί δούλευα αεροδρόμιο και πολλές φορές με έβαζαν σε πόστο που ήμουνα ένα βήμα από τους αστυνομικούς και παρατηρούσα κάθε κίνηση και αντίδραση επί ώρες. Ε μετά από ένα χρόνο και όλες τις αντιδράσεις που έχω δει, έφτασα στο σημείο να σιχαίνομαι τους περισσότερους. Δεν ακολουθούν απλά διαδικασίες. Μιλάμε για κατάχρηση εξουσίας. Και δεν ντρέπονται κιόλας κάποιοι και τα λένε. Ήμουνα και μπροστά σε περιστατικό που έπαιξε ξύλο και η κατάσταση δεν ήταν καν σοβαρή. Απλά έτσι, επειδή μπορούν.

Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Εγώ δεν παίρνω θέση πάντως. Δεν ήμουνα μπροστά και ούτε άκουσα και τις 2 μεριές. Μπορεί να είχε και άδικο.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 16 Ιούλ 2019, 16:28

Η λέξη "βιαιπραγεί" είναι τόσο υπερβολική που αφαιρεί κάθε σοβαρότητα που θα μπορούσε να έχει αυτό το νήμα.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Ιούλ 2019, 16:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:13
Spiros252 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:00
Εσύ ΓΑΛΗ αν ήσουν ελληνίδα βουλευτής και σου φερόντουσαν έτσι τί θα έκανες; Δεν θα αντιδρούσες; Θα έκανες την πάπια;
Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα ΠΩΣ ακριβώς του φέρθηκαν, βρίσκω την περιγραφή του σχεδόν κωμική.

Το σίγουρο είναι ότι οτιδήποτε και να συνέβαινε σε μένα, δεν θα ξεφώνιζα ότι είμαι ελληνίδα βουλευτής. :lol:
Αυτό το θεωρώ τον απόλυτο καραμπαμπισμό.

Ποτέ δεν τον είχα σε εκτίμηση τον τύπο αλλά ειδικώς μετά από αυτό το σκηνικό, τον θεωρώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ γραφικό.
Αυτό σου έλειπε ρε καφενείο, να πεις ότι είσαι και βουλευτής :smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 16 Ιούλ 2019, 16:34

Η ιδιότητα του βουλευτή δεν συνεπάγεται ιδιάιτερα προνόμοια στους ελέγχους των αεροδρομίων. Εγώ και να ήμουν δε θα το έλεγα. Θα έλεγα είμαι πολίτης κράτους ΕΕ και συγκεκριμένα της Ελλάδας, καθώς από αυτή μου την ιδιότητα αντλώ τα συγκεκριμένα δικαιώματα.
Οι άνθρωποι που λένε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, είμαι ο Τάδες" με εκνευρίζουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pal την 16 Ιούλ 2019, 16:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Ιούλ 2019, 16:34

- Casper - έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:28
Και εγώ μπορώ να απαντήσω προκατειλημμένη γιατί δούλευα αεροδρόμιο και πολλές φορές με έβαζαν σε πόστο που ήμουνα ένα βήμα από τους αστυνομικούς και παρατηρούσα κάθε κίνηση και αντίδραση επί ώρες. Ε μετά από ένα χρόνο και όλες τις αντιδράσεις που έχω δει, έφτασα στο σημείο να σιχαίνομαι τους περισσότερους. Δεν ακολουθούν απλά διαδικασίες. Μιλάμε για κατάχρηση εξουσίας. Και δεν ντρέπονται κιόλας κάποιοι και τα λένε. Ήμουνα και μπροστά σε περιστατικό που έπαιξε ξύλο και η κατάσταση δεν ήταν καν σοβαρή. Απλά έτσι, επειδή μπορούν.

Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Εγώ δεν παίρνω θέση πάντως. Δεν ήμουνα μπροστά και ούτε άκουσα και τις 2 μεριές. Μπορεί να είχε και άδικο.
Σωστή.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιούλ 2019, 16:35

pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:34
Η ιδιότητα του βουλευτή δεν συνεπάγεται συγκεκριμένα προνόμοια στους ελέγχους των αεροδρομίων. Εγώ και να ήμουν δε θα το έλεγα. Θα έλεγα είμαι πολίτης κράτους ΕΕ και συγκεκριμένα της Ελλάδας, καθώς από αυτή μου την ιδιότητα έχω τα συγκεκριμένα δικαιώματα.
Οι άνθρωποι που λένε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, είμαι ο Τάδες" με εκνευρίζουν.
Σε κάποια αεροδρόμια έχουν συγκεκριμένα προνόμια και ελέγχους πάντως.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 16 Ιούλ 2019, 16:36

- Casper - έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:35
pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:34
Η ιδιότητα του βουλευτή δεν συνεπάγεται συγκεκριμένα προνόμοια στους ελέγχους των αεροδρομίων. Εγώ και να ήμουν δε θα το έλεγα. Θα έλεγα είμαι πολίτης κράτους ΕΕ και συγκεκριμένα της Ελλάδας, καθώς από αυτή μου την ιδιότητα έχω τα συγκεκριμένα δικαιώματα.
Οι άνθρωποι που λένε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, είμαι ο Τάδες" με εκνευρίζουν.
Σε κάποια αεροδρόμια έχουν συγκεκριμένα προνόμια και ελέγχους πάντως.
Ήταν συναφής η επίκληση της ιδιότητας του βουλευτή στην περίπτωση αυτή (ρωτάω, δεν ξέρω)?
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70552
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιούλ 2019, 16:40

Χαοτικός έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:31

Αυτό σου έλειπε ρε καφενείο, να πεις ότι είσαι και βουλευτής :smt005:
Τι έγινε ρε χαοτικέ, στην είπανε στο άλλο θέμα τα παλιόπαιδα και ήρθες να κατουρήσεις κι εδώ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Ιούλ 2019, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

- Casper -

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιούλ 2019, 16:41

pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:36
- Casper - έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:35
pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:34
Η ιδιότητα του βουλευτή δεν συνεπάγεται συγκεκριμένα προνόμοια στους ελέγχους των αεροδρομίων. Εγώ και να ήμουν δε θα το έλεγα. Θα έλεγα είμαι πολίτης κράτους ΕΕ και συγκεκριμένα της Ελλάδας, καθώς από αυτή μου την ιδιότητα έχω τα συγκεκριμένα δικαιώματα.
Οι άνθρωποι που λένε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, είμαι ο Τάδες" με εκνευρίζουν.
Σε κάποια αεροδρόμια έχουν συγκεκριμένα προνόμια και ελέγχους πάντως.
Ήταν συναφής η επίκληση της ιδιότητας του βουλευτή στην περίπτωση αυτή (ρωτάω, δεν ξέρω)?
Δεν ξέρω τι ισχύει στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο αλλά ούτε εγώ βρίσκω σωστή την επίκληση της οποιασδήποτε ιδιότητας. Αλλά δεν διαβάζω ότι επικαλέστηκε την ιδιότητα του βουλευτή.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Ιούλ 2019, 16:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 08:32
Ένα μικρό δράμα στο αεροδρόμιο του Παρισιού



:D


Διαβάστε και τα σχόλια.
Και αυτό το θλιβερό αντικείμενο μπήκε στη Βουλή.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 16 Ιούλ 2019, 16:46

- Casper - έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:41
pal έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:36
- Casper - έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:35


Σε κάποια αεροδρόμια έχουν συγκεκριμένα προνόμια και ελέγχους πάντως.
Ήταν συναφής η επίκληση της ιδιότητας του βουλευτή στην περίπτωση αυτή (ρωτάω, δεν ξέρω)?
Δεν ξέρω τι ισχύει στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο αλλά ούτε εγώ βρίσκω σωστή την επίκληση της οποιασδήποτε ιδιότητας. Αλλά δεν διαβάζω ότι επικαλέστηκε την ιδιότητα του βουλευτή.
Πράγματι, στο βίντεο δεν λέει κάτι τέτοιο. Το είπανε πιο πάνω σε ποστ, μάλλον από το νού τους το βγάλανε.
Δε βλέπω κάτι κακό στη συμπεριφορά του Βαρουφάκη. Θα μπορούσε να αποφύγει τις εκφράσεις "you are a disgrace" και να περιοριστεί να κρίνει μόνο τη συμπεριφορά του αστυνομικού. Πολύ καλά έκανε και φώναξε έναν ανώτερο, αφού είχε χρόνο και διάθεση, γιατί όσο αφήνουμε τις κακές συμπεριφορές να υπάρχουν, τόσο πολλαπλασιάζονται.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Ιούλ 2019, 16:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:40
Χαοτικός έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:31

Αυτό σου έλειπε ρε καφενείο, να πεις ότι είσαι και βουλευτής :smt005:
Τι έγινε ρε χαοτικέ, στην είπανε στο άλλο θέμα τα παλιόπαιδα και ήρθες να κατουρήσεις κι εδώ;
Πρώτον: Δεν την είπανε αλλά βρίσανε. Έχει μια διαφορά
Δεύτερον: Και να μην με τσαντίζανε αλλού, δεν θα σου έλεγα ποτέ κάτι ανάλογο;
Αφού προκατειλημμένα μιλάς πάντα. Ακόμα και βίντεο να υπήρχε και να έδειχνε τον αστυνομικό να κάνει αίσχη, πάλι εσύ θα σφύραγες κλέφτικα. Ψέμματα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

sigmund
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2019, 16:39

Re: Αστυνομικος βιαιοπραγει κατα του Βαρουφακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sigmund » 16 Ιούλ 2019, 16:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 16:13
Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα ΠΩΣ ακριβώς του φέρθηκαν, βρίσκω την περιγραφή του σχεδόν κωμική.
θα σου πω εγώ που παρακολουθώ τις έρευνες.με κάποιο ανεξήγητο ακόμα τρόπο διατήρησε την μοριακή του συνοχή και δεν μπόρεσε να τον διαπεράσει το βουλευτικό ενεργειακό πεδίο του βαρουφάκη.αν δεν είναι ο βιασμός των νόμων της φυσικής από ένα μπάτσο ακραία μορφή βίας τι άλλο είναι μετά?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών