Αγγλια - Ο Τζόνσον ζήτησε από την βασίλισσα την αναστολή της κοινοβουλευτικής περιόδου

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Αγγλια - Ο Τζόνσον ζήτησε από την βασίλισσα την αναστολή της κοινοβουλευτικής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 03 Σεπ 2019, 04:03

Παρόλο που ειμαι Εθνικη Αγγλίας στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν τους συμπάθησα ειδικά του Άγγλους πιο πολύ συμπαθώ τους Σκωτζεζους σαν λαό παρά την Αγγλία δεν ξέρω ο λαός αυτός ειναι χειρότερος και απο εμάς!!!
Καλύτερα να φύγουν απο την Ε.Ε διότι κανουν μεγάλο ΚΑΚΟ άσε που πάντα το παιζαν ανεξάρτητοι απο τις Η.Π.Α αλλά στην τελική ηταν πάντα τα σκυλάκια τους!!!Για αυτό μονο Σκωτία που κάποια στιγμή πρέπει να αποκοπεί απο το Ηνωμένο Βασίλειο

Εικόνα
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αγγλια - Ο Τζόνσον ζήτησε από την βασίλισσα την αναστολή της κοινοβουλευτικής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2019, 04:26

Η Μπέτυ είναι ο Παυλόπουλος της Αγγλίας.
Έχει κάνει μία παρέμβαση. Ήταν το 1974 μετά τις εκλογές του Φεβρουαρίου που κέρδισαν οι εργατικοί αλλά χωρίς αυτοδυναμία. Ο Χηθ δεν παραιτείτο και του είπε "άντε μκλ, άφτα". Αλλά ήταν σε στυλ Πάκη με τον νόμο για τους δικαστές τον Ιούνιο, παρέμβαση επί περιφερομένου πτώματος Τσίπρα δηλαδή.
Αλλά τώρα έχουμε απόδειξη ότι υποστηρίζει μπρέξι, αφού έβαλε τον αρχιεπίσκοπο του Καντερμπούρυ να κάνει δηλώσεις.
Φόρεσε και το μπλε με το καπελάκι με τα άστρα για κάλυψη μιά μέρα, αλλά νομίζω ότι η πλειοψηφία των royalist είναι στους Τόρυς και άρα αυτούς πάει πιό πολύ. Όχι ότι οι άλλοι θα της πουν ποτέ "απόψε πεθαίνει ο Γερμανός" - δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό στο Αγγλίος, εκτός ίσως από τρελαμένα κουμούνια.
Αλλά πάντα οι Τόρυς είναι οι πιό εκδηλωτικοί υπέρ της βασιλείας.
Οι δηλώσεις αρχιεπισκόπου με υποχρεώνουν να αναγνωρίσω ότι στηρίζει μπρέξι τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 03 Σεπ 2019, 05:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αγγλια - Ο Τζόνσον ζήτησε από την βασίλισσα την αναστολή της κοινοβουλευτικής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 03 Σεπ 2019, 05:42

Ζενίθεδρος έγραψε:
03 Σεπ 2019, 01:16
Northern Spirit έγραψε:
01 Σεπ 2019, 00:16
Αρίστος έγραψε:
31 Αύγ 2019, 03:41
H Eλισαβετ και οι φιλοβασιλικοι ηταν απο τους κυριοτερους μοχλους υπερ του Brexit.

Αποτελει εκπληξη για μενα οτι το αγνοει τοσος κοσμος και οτι υπαρχουν τυποι που πιστευαν οτι δεν θα συμφωνησει η Βασιλισα με τον Μπορις.

Το πιθανοτερο μαλιστα ηταν οτι την ιδεα για το κλεισιμο της Βουλης την εδωσε στον Μπορις το ιδιο το βασιλικο περιβαλλον, το οποιο μαλιστα προωθησε και τον ιδιο σαν πρωθυπουργο.

.
Η Βασιλισσα δεν εχει καμια ουσιαστικη εξουσια στην Βρετανια...Ειναι θεσμικα πιο αδυνατη ακομη και απο τον Προκοπη Παυλοπουλο. Το ποσο αδυναμη ειναι φαινεται απο το γεγονος οτι ακομη και το κειμενο του ετησιου Queen's Speech, που διαβαζει η βασιλισσα, της το εχει γραψε4ι η κυβερνηση.
Ειναι νσαν να διαβαζει ο Προκοπης λογο που το εδωσε ο Τσιπρας η ο Κυριακος.

Πιο κατω δεν εχει. Την κρατανε περισσοτερο για ιστορικους λογους και επειδη τους φερνει και καποια λεφτα απο τον τουρισμο και τις επενδυσεις βασιλοφρονων..

Κατα τα αλλα στη νομικη σχολη της Βρετανιας υπαρχει ενα κοματι στο δημοσιο δικαιο για τις εξουσιες της βασιλισσας. Και εκει λενε οτι η βασιλισα ειναι υποχρεωμενη να υπογραψει ακομη και νομνο που θα καταργει την βασιλεια (δηλαδη την θεση της).
Τί πιπες είναι αυτές. Αποφασίζει, χωρίς καν την έγκριση της κυβέρνησης, την αποστολή στρατού σε ξένο κράτος, όπως και έγινε στο Ιράκ. H βασίλισσα δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει τίποτα, θεωρητικά αναγνωρίζει για πρωθυπουργό και του αναθέτει σχηματισμό κυβέρνησης, όποιον γουστάρει. Και, είναι μεγαλομέτοχος, αν όχι ο μεγαλύτερος της ΒΡ.
Ποιος το λεει οτι εστειλε στρατο στο Ιρακ χωρις την εγκριση της κυβερνησης ή οτι κανει πρωθυπουργο οποιον γουσταρει;
Αυτα εχουνε εκαθαρισει υπερ του κοινοβουιου και αργοτερα υπερ της κυβερνησης εδω και αιωνες.

Ποτε ητανε η τελευταια φορα ππου εναντιωθηκε η βασιλισσα σε θεσεις της κυβερνησης;

οσο για την περιουσια της εχει μεγαλη γιατι της το επετρεψε η πολιτικη ηγεσια. Τους αφησαν σημαντικη περιουσια για να μην τους πληρωνουνε απο τον προυπολογισμο και υπαρχουνε μουρμουρες.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών