Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6983
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 14 Σεπ 2019, 00:55

Ο Τσίπρας πάντως μιλάει καλύτερα αγγλικά απο άλλους ευρωπαίους αξιωματούχους.
Όχι ότι έχει σημασία, αλλά να 'χαμε να λέγαμε, μιας και ο φιλελες κατιμας της τρουθ τιμ
κοροϊδεύει επ' αυτού, κάνοντας αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 01:41

Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 00:45
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:29
Highlander έγραψε:
07 Σεπ 2019, 17:20
Την ανάγκη δημιουργίας ενός ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς μέχρι το προοδευτικό κέντρο, το οποίο θα προωθήσει γενναίες ευρωπαϊκές προοδευτικές πολιτικές και λύσεις, υπογράμμισε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, κατά την παρέμβασή του στο ετήσιο φόρουμ του European House Ambrosetti και το πάνελ για το μέλλον της Ευρώπης που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στο Κόμο της Ιταλίας.

Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης συμμετείχε το Σάββατο σε πάνελ μαζί με τρεις πρώην πρωθυπουργούς της Ιταλίας, -Πρόντι, Λέτα και Μόντι-, τον υπουργό Οικονομικών της Γαλλίας, Μπρουνό Λεμέρ και τον αρχηγό του ακροδεξιού κόμματος της Ολλανδίας, Γκερτ Βίλντερς.

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε ότι πέντε χρόνια πριν, που είχε ξαναβρεθεί στο Κόμο, «πολλοί πίστευαν ότι ο κίνδυνος για την Ευρώπη προέρχεται από την Αριστερά, αλλά αποδείχθηκε ότι προέρχεται από τη Δεξιά. Από την ακροδεξιά των Σαλβίνι και Λεπέν, τον εθνικό απομονωτισμό του Μπόρις Τζόνσον αλλά και τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές λιτότητας».

«Η Ευρώπη σήμερα, όπως και η Ελλάδα τα περασμένα χρόνια, βρίσκεται μπροστά στο δίλημμα μεταξύ εθνικιστικών πολιτικών και την παθητική αποδοχή νεοφιλελεύθερων πολιτικών. Η λύση πρέπει να είναι η εξεύρεση εναλλακτικών πολιτικών που βασίζονται σε γενναίες, προοδευτικές και ευρωπαϊκές λύσεις», τόνισε ο κ. Τσίπρας.

«Η Ελλάδα κινήθηκε σε αυτή την κατεύθυνση όταν απέρριψε το Grexit αλλά προστάτεψε και την κοινωνία, στη διαπραγμάτευση για έξοδο από την οικονομική κρίση. Όταν υπερασπίστηκε τα ανθρώπινα δικαιώματα και το διεθνές δίκαιο στο προσφυγικό, αλλά, παράλληλα, πάλεψε για συμφωνία με την Τουρκία προκειμένου να μειωθούν οι προσφυγικές ροές. Όταν συνεισέφερε στην ειρήνη στην περιοχή, απέναντι στον εθνικισμό, επιλύοντας το ονοματολογικό και κάνοντας σημαντικά βήματα και για την επίλυση του Κυπριακού», πρόσθεσε.

Επεσήμανε ωστόσο ότι «δυστυχώς η ΕΕ συνεχίζει να παίρνει αποφάσεις με βραχυπρόθεσμη προοπτική και μόνο όταν έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια».

Και πρόσθεσε: «Ο κίνδυνος επιστροφής σε σοβαρές κρίσεις στο προσφυγικό, την οικονομία και την ασφάλεια είναι υπαρκτός. Για αυτό το λόγο, αυτό που πραγματικά χρειάζεται η Ευρώπη είναι ένα ευρωπαϊκό μέτωπο από τα αριστερά της Αριστεράς μέχρι το προοδευτικό Κέντρο, το οποίο θα προωθήσει γενναίες ευρωπαϊκές προοδευτικές λύσεις σε τέσσερις τομείς:

1. Κοινωνική Ευρώπη και οικονομική σύγκλιση

2. Ολοκληρωμένη πολιτική για τη διαχείριση του προσφυγικού/μεταναστευτικού με την αναθεώρηση του Δουβλίνου, δίκαιο καταμερισμό φιλοξενίας και συγκροτημένη πολιτική με χώρες προέλευσης και διέλευσης Ασίας και Αφρικής.

3. Εκδημοκρατισμός των ευρωπαϊκών θεσμών.

4. Πιο δυναμική ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική υπέρ της ειρήνης και κατά του εθνικισμού, ειδικά στη γειτονιά της. Στο πλαίσιο αυτό, η ΕΕ θα πρέπει να έχει πιο ενεργό ρόλο στην επίλυση του Κυπριακού και την έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων με τη Βόρεια Μακεδονία».

Κλείνοντας τη παρέμβασή του, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, καλωσόρισε τη νέα ιταλική κυβέρνηση, τονίζοντας ότι «η Ευρώπη δεν μπορεί να προχωρήσει σε γενναίες προοδευτικές λύσεις χωρίς μια προοδευτική και φιλοευρωπαϊκή Ιταλία. Ελλάδα και Ιταλία πρέπει να συμπορευτούν σε αυτή την κατεύθυνση, μεταξύ άλλων και μέσω της Συνόδου για τις ευρωπαϊκές χώρες του Νότου, αλλά και διμερώς σε συνέχεια του πρώτου Ανωτάτου Συμβουλίου Συνεργασίας που πραγματοποιήθηκε στην Κέρκυρα το 2017».

Όταν ολοκλήρωσε την παρέμβασή του ο Αλέξης Τσίπρας, ο συντονιστής του πάνελ, πρώην Πρωθυπουργός της Ιταλίας, Ενρίκο Λέτα συνεχάρη τον πρώην πρωθυπουργό για την υπογραφή της συμφωνίας των Πρεσπών, σύμφωνα με συνεργάτες του κ. Τσίπρα.

«Όταν μιλάμε για πολιτική, μιλάμε για καθημερινότητα. Κάποιες φορές όμως μιλάμε και για την ιστορία και αυτούς που τη γράφουν. Θέλω να συγχαρώ τον Αλέξη Τσίπρα για την ιστορική Συμφωνία των Πρεσπών».

Όπως σημείωσαν ακόμη συνεργάτες του κ. Τσίπρα, κατά την παρέμβασή του ο υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας, κ. Λεμέρ τόνισε πως «ο κ. Τσίπρας έχει απόλυτο δίκιο ότι η ΕΕ δεν έχει μάθει από τα λάθη της.

«Χρειάζονται γενναίες αποφάσεις. Και θέλω να συγχαρώ τον Αλέξη Τσίπρα, ο οποίος, όπως είπα και στην επίσκεψή μου στην Αθήνα με τον πρόεδρο Μακρόν, έδειξε γενναιότητα ως προς την έξοδο της χώρας του από την οικονομική κρίση,» τόνισε.

Στο περιθώριο του φόρουμ, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, είχε συνάντηση με την πρώην υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, Χίλαρι Κλίντον. Κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους, συζήτησαν για τις εξελίξεις στις ευρωαμερικανικές σχέσεις.

Η κ. Κλίντον συνεχάρη τον κ. Τσίπρα για την έξοδο της Ελλάδας από την οικονομική κρίση, την ενίσχυση των ελληνοαμερικανικών σχέσεων και την συνολική αναβάθμιση της γεωπολιτικής θέσης της χώρας.

https://www.kathimerini.gr/1041591/arti ... iko-kentro



Πολύ καλό και ελπιδοφόρο :smt023
Xαοτικέ τι ελπιπδόφορο θα μας κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ιδιος ο Τσίπρας!!!
Ειδαμε την τετραετία το τι έπραξε ισα ισα με την στάση του βοήθησε να εκφασιστεί η κοινωνία
Ευρωεκλογές ειχα ψηφίσει τον Γιάνη και Εθνικές λευκό αλλά γενικότερα δεν βλέπω σωτηρία στον ΣΥΡΙΖΑ το δηλώνω και ειμαι πιο κοντά προς αριστερή άποψη και θέση διότι ειναι τσιράκια των αφεντικών και βολεψάκηδες!!!

Αυτά τα συζητώ μόνο ιδιωτικά. Δημόσια είμαι ΣΥΡΙΖΑ. Μπορεί να διαφωνείς αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είναι τακτική και να την σεβαστείς ως τέτοια :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 14 Σεπ 2019, 01:50

Parrot έγραψε:
14 Σεπ 2019, 00:55
Ο Τσίπρας πάντως μιλάει καλύτερα αγγλικά απο άλλους ευρωπαίους αξιωματούχους.
Όχι ότι έχει σημασία, αλλά να 'χαμε να λέγαμε, μιας και ο φιλελες κατιμας της τρουθ τιμ
κοροϊδεύει επ' αυτού, κάνοντας αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση...
Για πες κανέναν ευρωπαίο αξιωματούχο που μιλάει χειρότερα αγγλικά από τον Τσίπρα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 01:52

Τον Τάιζε μπλουμ :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 14 Σεπ 2019, 02:06

Ο Τσίπρας αδυνατεί πλέον να βγάλει κόσμο στο δρόμο, άρα θα λέει περισσότερες βλακείες απ' ότι πριν.

Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 14 Σεπ 2019, 02:44

Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 01:41
Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 00:45
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:29



Πολύ καλό και ελπιδοφόρο :smt023
Xαοτικέ τι ελπιπδόφορο θα μας κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ιδιος ο Τσίπρας!!!
Ειδαμε την τετραετία το τι έπραξε ισα ισα με την στάση του βοήθησε να εκφασιστεί η κοινωνία
Ευρωεκλογές ειχα ψηφίσει τον Γιάνη και Εθνικές λευκό αλλά γενικότερα δεν βλέπω σωτηρία στον ΣΥΡΙΖΑ το δηλώνω και ειμαι πιο κοντά προς αριστερή άποψη και θέση διότι ειναι τσιράκια των αφεντικών και βολεψάκηδες!!!

Αυτά τα συζητώ μόνο ιδιωτικά. Δημόσια είμαι ΣΥΡΙΖΑ. Μπορεί να διαφωνείς αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είναι τακτική και να την σεβαστείς ως τέτοια :102:
Θα χαρώ να τα πούμε απο κοντα για μπύρα η για καφέ αυτό πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτές τις τακτικές αφήνει τον Μητσοτάκη να παίζει μόνος του...ο μικροαστός αγαπητέ χαοτικέ εχει κατακαβλώσει με τον γιό του δρακουμέλ και γουστάρει ενώ ειχε την ιστορική ευκαιρία ο Τσίπρας να τα αλλάξει έχασε και με μεγάλη διαφορά απο το γιό του Δρακουμέλ αυτό δεν το λές και καλή στρατηγική
Τέσπα θα χαρώ να κάνουμε ιδιωτική κουβέντα περί αυτού του θέματος.
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 03:07

Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 02:44
Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 01:41
Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 00:45


Xαοτικέ τι ελπιπδόφορο θα μας κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ιδιος ο Τσίπρας!!!
Ειδαμε την τετραετία το τι έπραξε ισα ισα με την στάση του βοήθησε να εκφασιστεί η κοινωνία
Ευρωεκλογές ειχα ψηφίσει τον Γιάνη και Εθνικές λευκό αλλά γενικότερα δεν βλέπω σωτηρία στον ΣΥΡΙΖΑ το δηλώνω και ειμαι πιο κοντά προς αριστερή άποψη και θέση διότι ειναι τσιράκια των αφεντικών και βολεψάκηδες!!!

Αυτά τα συζητώ μόνο ιδιωτικά. Δημόσια είμαι ΣΥΡΙΖΑ. Μπορεί να διαφωνείς αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είναι τακτική και να την σεβαστείς ως τέτοια :102:
Θα χαρώ να τα πούμε απο κοντα για μπύρα η για καφέ αυτό πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτές τις τακτικές αφήνει τον Μητσοτάκη να παίζει μόνος του...ο μικροαστός αγαπητέ χαοτικέ εχει κατακαβλώσει με τον γιό του δρακουμέλ και γουστάρει ενώ ειχε την ιστορική ευκαιρία ο Τσίπρας να τα αλλάξει έχασε και με μεγάλη διαφορά απο το γιό του Δρακουμέλ αυτό δεν το λές και καλή στρατηγική
Τέσπα θα χαρώ να κάνουμε ιδιωτική κουβέντα περί αυτού του θέματος.
Ευχαρίστως κι εγώ.
Ναι το ξέρω για τον μικροαστό, αλλά δεν μπορούσε και παραπάνω ο Τσίπρας. Ας μη γελιόμαστε δεν προέρχεται από κανέναν ριζοσπαστικό χώρο. Στις εκλογές πάλι, αστική κυβέρνηση ψηφίζουμε. Θα ήταν πολύ ωραίο να καθόμαστε χαλαρά στο σπίτι μας και ένας πρωθυπουργός να έφερνε ριζική και θεμελιακά αλλαγή. Μα δεν έγινε ποτέ στην ιστορία. Τα πάντα είναι μηχανισμοί και κάτι κρύβεται από πίσω. Αυτό περί οράματος προϋποθέτει ότι από πίσω θα είναι ο λαός. Είχαμε τέτοιο λαό που θα ήταν ενωμένος και θα στήριζε πολιτική (και πορεία της χώρας) έξω από την ΕΕ; Όχι βέβαια. Από τη μεταπολίτευση και μετά αυτό που κατάφεραν οι... ξέρεις ποιοι είναι ακριβώς η αποχαύνωση και η αποκτήνωση εν τέλει αυτού του λαού. Το μόνο που μπορεί να κάνει μια αστική κυβέρνηση μέσα στις πιέσεις που θα δέχεται (και το ξέρεις ότι δέχεται, η κάθε κυβέρνηση από πιέσεις έως και απειλές) είναι τουλάχιστον εξυγίανση της πολιτικής κουλτούρας, προοδευτικοί νόμοι, εκδημοκρατισμός γενικά. Σίγουρα η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είχε διαφορά από όλες τις άλλες σε αυτά τα θέματα. Δες τους κοινωνικούς νόμους κλπ. Ένα φρένο στη ληστρικότητα της εγχώριας αστικής τάξης - φενάκη μεν, αλλά παρακαταθήκη για το μέλλον ως νοοτροπία και μόνο. Η αυθαιρεσία έδινε και έπαιρνε και είχε πρόσφορο έδαφος στην πολτική και κοινωνική ανηθικότητα που εδραζόταν στις συνειδήσεις. Ψέματα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 14 Σεπ 2019, 03:16

Χαοτικέ μου έδωσε πολλά πράγματα στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ και μην ξεχνας τους πλειστηριασμούς οχι σε δικαστηρία αλλά φιλε σε συμβολαιογραφία μέσο ιντερνετ και ευτυχώς που υπήρχαν κινήματα βλεπε ΜΕΡΑ25, η ΖΩΗ, το δεν Πληρώνω και αντιδράσανε!!!
Ειχατε κάνει επίσης μειωση συντάξεων και αυτξηση του φπα και θεωρείς οτι αυτό ειναι κοινωνική πολιτική;
Οχι φιλε ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχισε μια καθαρά ΚΕΝΤΡΟΔΡΙΣΤΕΡΗ πολιτική έγινε δηλαδη ΠΑΣΟΚ στην θεση του ΠΑΣΟΚ και μάλιστα σημητικό ΠΑΣΟΚ δηλαδή ακόμα χειρότερο πηγαινανε για το νεο 81 και τους βγήκε Σημίτης!!!
Για αυτό και στο λέω ανοιχτά για μένα ο Καρκινος της χώρας ηταν ο ιδιος ο Αλέξης Τσίπρας γιατι με την στάση του αντι να φέρει την ελπίδα και να συγκρουστεί με το εγχώριο κατεστημένο τι έκανε τα έφτιαξε με συγκεμριμένους νταβατζήδες και μετά οταν εχασε τι ειπε και το θυμασαι παρα πολύ καλα αγαπητέ εχασα με πολεμούσε το σύστημα της δεξιάς.Το ιδιο σύστημα που ο κεντροαριστερος αντισυστημικός Αλέξης προσκυνούσε οταν ηταν πρωθυπουργός.Για να ξεκαθαρισουμε εγώ δηλώνω ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ σοσιαλιστής και οχι ΠΑΣΟΚΟΣ η κρυφοπασοκος οπως ειναι οι ζαιοι και οι κάθε ζαιοι θελω κοινωνικό κράτος και οχι παρακμη, δεν γουστάρω και ειμαι εναντιον των πλειστηριασμών της κατοικιας απο τις τράπεζες που το ιδιο το κομμα που υποστηρίζεις μετα μανίας έπραξε και αλλα μνημονιακά μέτρα που ισοπεδωσαν την λαική τάξη.Δεν διαλύσατε την μεγαλοαστική τάξη,ούτε βάλατε σαν ΣΥΡΙΖΑ εντός φυλακής τον Μαρινακη και άλλους μεγαλοεπιχειρηματίες ισα ίσα και διεψευσε με εαν κανω λαθος τους κάνατε πιο ισχυρούς.Άρα λοιπον χαοτικέ λές απιστευτές παπαριές δημόσια και στο λέω φιλικά μην υπερασπίζεσαι αυτούς που εξαπατάνε και θα την εξαπατήσουν πάλι την ελευθερία σου.
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 03:46

Παπαριιές ξεπαπαριές έτσι είναι όμως. όταν μιλάμε για σοσιαλισμό θα πρέπει να συμφωνούμε ότι εννοούμε το ίδιο. Υπάρχει μεγαλύτερη παπαριά από το να δηλώνεις σοσιαλιστής και να περιμένεις ότι αυτό θα έρθει μέσα από τις εκλογές; Συγνώμη δηλαδή αλλά είναι μία ψυχολογική διαδικασία να βάζουμε πάντα την ελπίδα από πάνω για να διατηρούμε τον πόθο να πηδήξουμε και να τη φτάσουμε. Τι θα έκανε το οποιοδήποτε αριστερό κόμμα; Κι εγώ γουστάρω το Βαρουφάκη αλλά για τον τσαμπουκά που πούλησε στους μαλάκες τους Ευρωπαίους. όχι ότι έχει κάποιο πρόγραμμα που θα μας ελευθερώσει από τα δεσμά. Γι αυτό το πράγμα μόνο οι κουκουέδες έχουν δλικιο. Απλά το δίκιο αυτό είναι θεωρητικό γιατί κι αυτοί παπάρια προσανατολισμό έχουν. όμως χωρίς λαό δεν στέκει σοσιαλισμός. Και στην τελική μου τη σπάει και η Ζωάρα με το αυτιστικέ μικροαστικό πλαίσιο της και τους γαμημένους αστικούς θεσμούς των οποίων προβάλει την προάσπισή τους. Το ίδιο και ο Ναρουφάκης με το ψώνιμά του καΙ το κόλλημα του με την ΕΕ. καλύτερα με τα γκρουπούσκουλα που λένε έξω από την ΕΕ.
Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι πλέον παίζουμε με συνταγές. Κάθε τι παίζει το ρόλο του και κάτι έχει να εξυπηρετήσει. Οι ανάρχες κάτι που δεν ια πιάσει ποτέ κανένα κόμμα, οι αριστεριστές μία ιδεολογική καθαρότητα και τα αριστερά κόμματα αυτό που περιέγραψα προηγουμένως. Με τον ΣΥΡΙΖΑ σαν άνεργος είχες δωρεάν μετακίνηση και εμβόλια και γιατρούς. Είχες νόμους για τις κοινωνικές ομάδες που μια ζωή αδικούνται και γενικά βοηθηθήκαν τα φτωχά στρώματα. Η αστική του διαχείριση ήταν τέτοια που κατάφερε να αποδώσει καρπούς που τρώνε τώρα τα λαμόγια ποτ έφεραν στη εξουσία οι ανεγκέφαλοι ρουσφετολάγνοι νομίζοντας ότι θα περισσέψει μεγάλη μπουκιά και γι αυτούς. Έλυσε διεθνές πρόβλημα της χώρας που εντελώς ανεύθυνα αφήναν οι άλλοι χωρίς να νοιάζονται τι θα γίνει στο μέλλον που θα ζουν τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους. Καλά αυτοί θα τα έστελναν έξω και θα είχαν μαζέψει κομπόδεμα. Δες τι επίπεδο πολιτισμού έχουν αφήσει ρε. Φάτε ότι μπορείτε και στα παπάρια σας το μάλλον. Αυτή είναι η οδεολογία τους. Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν θα βρεις σκάνδαλα και λαμογιές. Ουτε μίζες που οι άλλοι το θεωρούν και θεσμικό δικαίωμα. Θα δεις εξυγίανση κι αυτό έγινε. Τι άλλο ήθελες Να καταργηθούν και τα σύνορα και τα όπλκα και οι πόλεμοι και να είχαμε μία παγκόσμια ειρήνη σε αταξική κοινωνία. Έλα ρε τώρα!!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 14 Σεπ 2019, 04:07

Δεν μιλάω γενικά ΧΑΟΤΙΚΕ μιλάω συγκεκριμένα επι ΣΥΡΙΖΑ ειχαμε μέτρα ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ
1)Καταργηση ΕΚΑΣ και ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς
2)Έσβησε τα χρέη του Κοντομηνα και βοήθησε τον Ρώσοποντιο μεγιστάνα ΙΒΑΝ
3)Το μακεδονικό ζήτημα δεν λύθηκε απλά επι της ουσίας έστησες κώλο και έδωσες το δικαιωμα στους γειτόνες να αποκαλούνται Μακεδόνες ειτε νότιοι ειτε βόρειοι κλπ.Επι της ουσίας θα μπορουσες να βρει άλλη λυσή αλλα επειδή πιεζε ο ΤΡΑΜΠ ασφυκτικά τον Τσίπρα-Καμμενο ειπανε λαχα λαχα το ΝΑΙ και τελείωσε το θέμα εκει.Δεν ειναι επιτυχία να και πες μου σοβαρά χαοτικές να αποδέχεσαι θεση των ιμπεριαλιστών των ΗΠΑ και έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ έπαθε ηττα σε πολλά σημεια της Μακεδονία λόγο αυτης της κακής συμφωνίας άσε που ειχαμε συλλαλητήρια που μας αποδειξαν οτι ο φασισμός υπάρχει καλυμμένος αλλά υπάρχει εκει που το 15 ειχε χαθεί με την συμφωνία αυτη ο Τσιπρας τους ανέστησε κάνεις λάθος?Ειχα παει σε ενα στην Αθήνα και τα ειχα δει ολα οπως και τις προβοκάτσιες των ναζιστών για να πέσει ξύλο και να δειξει οτι η κακη κυβέρνηση μας βαράει
4)Δεν ηταν και δεν ειναι σοσιαλιστική μια κυβερνηση που δεν ακούει την κοινωνία και μετατρέπεται σε μια κακή απομίμηση του πασοκικου σημιτικού μπλοκ
5)Έχω απαιτήσεις απο ΣΥΡΙΖΑ και απο κάθε προοδευτικό μετωπο για την αλλαγή των κοινωνικών δομών απλά αγαπητέ χαοτικέ ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορει πήρε ενα 32% φοβικό οχι επειδη το εχει ιδεολογικά, εγώ στηρίξα μισο τον Γιανη γιατι εχει πει κάποια σωστα και κινειται σε μια σοσιαλιστική κατευθυνση αλλά αυτά τα ψωνιστικά δεν τα γουστάρω ούτε και εγω
6)Το ΚΚΕ για μενα ειναι δεκανικι της δεξιάς και δεν το θεωρώ καν αριστερό ειναι χειρότεροι απο το ΚΙΝΑΛ που ειναι γραφικό!!!Το ΚΚΕ θα ειναι σταθερό στο 5% γιατί ειναι ενα κομμα που το τροφοδοτεί το ιδιο σύστημα
7)Διαφωνώ με τους αναρχες οχι για την ιδεολογία τους αλλά ειναι στον κόσμο τους, βασικά δεν ειναι διαβασμένοι ανάρχες, ακόμα και ο Ρουβικωνας που το παιζει οι Εκδικητές των εξαρχειων και της αναρχίας ειναι εκτός τόπου και χρόνου, αυτές οι ενοπλες οργανωσεις τυπου ΕΑ και ΣΠΦ επισης απαράδεκτες με φασιζουσα φρασεολογία του τυπου ο ταξιτζης της γειτονιάς!!!Με αυτούς θα γινει η επανάσταση....γελάει ο κόσμος
Για αυτό φοβαμαι οτι η δεξιά παιζει άνετα μπαλίτσα στο σύστημα και χρειάζεται αλλαγη νοοτροπίας αλλιώς θα ζούμε με αυταπάτες οπως δυστυχώς βιώνεις εδώ και καιρό!!!
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Σεπ 2019, 12:53

Στη Ρώμη βρίσκεται από χτες ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις του festival του κόμματος Articolo Uno - Σειρά επαφών με υψηλόβαθμα στελέχη της ιταλικής κυβέρνησης, προσωπικότητες της Αριστεράς και τον πάπα Φραγκίσκο - Ήρθε η στιγμή για ένα μεγάλο προοδευτικό μέτωπο με κορμό την Αριστερά, τους Σοσιαλιστές και τους Πράσινους", υπογράμμισε σε παρέμβασή του σε συνεδρία με τίτλο: "Ένα Νέο Προοδευτικό Μέτωπο για την Ευρώπη", στο φεστιβάλ του Articolo Uno - Σήμερα η συνάντηση με τον πάπα Φραγκίσκο

https://left.gr/news/sti-romi-o-al-tsip ... ai-savvato

Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 22 Σεπ 2019, 01:10

Ο Τσιπρας σαν νέο ηγέτης της Αριστεράς!!!Γελάει ο κόσμος

Εικόνα
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 22 Σεπ 2019, 01:20

Rakomelofronas έγραψε:
07 Σεπ 2019, 18:30
Δεν μπορεί να υπάρξει μέτωπο με την ακροαριστερά για συνιστώσα. Ας σκεφτούν κάτι πιο σοβαρό και δημοκρατικό.
Αν ξαποστειλει την ακροαριστερά και κάτι βλαμενους αντιεξουσιαστές οι οποίοι αν μη τι άλλο ...δεν ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ στις τελευταίες εκλογές , το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ θα ανέβει κατά πολύ

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 22 Σεπ 2019, 01:26

Με την ίδεα του μετώπου ο Τσίπρας θυμάται τα λαικομέτωπα του Μεσοπολέμου όπως αυτό της Ισπανίας το 1936 πριν τον πιουν από τον Φράνκο και αυτό της Γαλλίας πάλι το 1936 το οποίο κέρδισε τις εκλογές αλλά έπεσε 2 χρόνια αργότερα.Ήταν η στρατηγική της Κομιντερν μετά το φιάσκο στη Γερμανία να ωθήσει τους κομμουνιστές σε συνεργασία με ευρύτερες δυνάμεις για την αντιμετώπιση του φασιμού υποτίθεται.Βέβαια αυτό κατέληξε σε συμμαχίες ιδεολογικό τουρλουμπούκι που απέτυχαν.Οι ιδεοληψίες και οι τακτικές της αριστεράς στον Μεσοπόλεμο πάντα είχαν απήχηση στα Συριζαικά στέκια.Βέβαια στο τώρα τι κοινό έχεις ας πούμε ο Σταύρος Θεοδωράκης που θεωρείται προοδευτικό κέντρο μέχρι τον Λαφαζάνη και την Ζωή Κωσταντοπούλου που θα ενωθούν για να πολεμήσουν τους φαντασιακούς έχθρους που μόνο ο νταουλιέρης γνωρίζει.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18074
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Τσίπρας: Aνάγκη δημιουργίας ευρωπαϊκού μετώπου από τα αριστερά της αριστεράς ως το προοδευτικό κέντρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 22 Σεπ 2019, 01:29

Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 03:46
Παπαριιές ξεπαπαριές έτσι είναι όμως. όταν μιλάμε για σοσιαλισμό θα πρέπει να συμφωνούμε ότι εννοούμε το ίδιο. Υπάρχει μεγαλύτερη παπαριά από το να δηλώνεις σοσιαλιστής και να περιμένεις ότι αυτό θα έρθει μέσα από τις εκλογές; Συγνώμη δηλαδή αλλά είναι μία ψυχολογική διαδικασία να βάζουμε πάντα την ελπίδα από πάνω για να διατηρούμε τον πόθο να πηδήξουμε και να τη φτάσουμε. Τι θα έκανε το οποιοδήποτε αριστερό κόμμα; Κι εγώ γουστάρω το Βαρουφάκη αλλά για τον τσαμπουκά που πούλησε στους μαλάκες τους Ευρωπαίους. όχι ότι έχει κάποιο πρόγραμμα που θα μας ελευθερώσει από τα δεσμά. Γι αυτό το πράγμα μόνο οι κουκουέδες έχουν δλικιο. Απλά το δίκιο αυτό είναι θεωρητικό γιατί κι αυτοί παπάρια προσανατολισμό έχουν. όμως χωρίς λαό δεν στέκει σοσιαλισμός. Και στην τελική μου τη σπάει και η Ζωάρα με το αυτιστικέ μικροαστικό πλαίσιο της και τους γαμημένους αστικούς θεσμούς των οποίων προβάλει την προάσπισή τους. Το ίδιο και ο Ναρουφάκης με το ψώνιμά του καΙ το κόλλημα του με την ΕΕ. καλύτερα με τα γκρουπούσκουλα που λένε έξω από την ΕΕ.
Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι πλέον παίζουμε με συνταγές. Κάθε τι παίζει το ρόλο του και κάτι έχει να εξυπηρετήσει. Οι ανάρχες κάτι που δεν ια πιάσει ποτέ κανένα κόμμα, οι αριστεριστές μία ιδεολογική καθαρότητα και τα αριστερά κόμματα αυτό που περιέγραψα προηγουμένως. Με τον ΣΥΡΙΖΑ σαν άνεργος είχες δωρεάν μετακίνηση και εμβόλια και γιατρούς. Είχες νόμους για τις κοινωνικές ομάδες που μια ζωή αδικούνται και γενικά βοηθηθήκαν τα φτωχά στρώματα. Η αστική του διαχείριση ήταν τέτοια που κατάφερε να αποδώσει καρπούς που τρώνε τώρα τα λαμόγια ποτ έφεραν στη εξουσία οι ανεγκέφαλοι ρουσφετολάγνοι νομίζοντας ότι θα περισσέψει μεγάλη μπουκιά και γι αυτούς. Έλυσε διεθνές πρόβλημα της χώρας που εντελώς ανεύθυνα αφήναν οι άλλοι χωρίς να νοιάζονται τι θα γίνει στο μέλλον που θα ζουν τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους. Καλά αυτοί θα τα έστελναν έξω και θα είχαν μαζέψει κομπόδεμα. Δες τι επίπεδο πολιτισμού έχουν αφήσει ρε. Φάτε ότι μπορείτε και στα παπάρια σας το μάλλον. Αυτή είναι η οδεολογία τους. Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν θα βρεις σκάνδαλα και λαμογιές. Ουτε μίζες που οι άλλοι το θεωρούν και θεσμικό δικαίωμα. Θα δεις εξυγίανση κι αυτό έγινε. Τι άλλο ήθελες Να καταργηθούν και τα σύνορα και τα όπλκα και οι πόλεμοι και να είχαμε μία παγκόσμια ειρήνη σε αταξική κοινωνία. Έλα ρε τώρα!!
:smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών