Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Οκτ 2019, 18:43

bolek έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:29
parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 16:44
Σου θυμίζω κάτι που οι Ευρωπαίοι με τον πολιτισμό τους σε έκαναν να το ξεχάσεις:

Το ελληνικό ερωτηματικό βρίσκεται στο πλήκτρο Q και είναι το «;».
:p2: για το ξενο ερωτηματικο και πολλα αλλα τετοια λαθη δεν φταινε οι ευρωπαιοι αλλα το ελληνικο κρατος
Για το ξένο ερωτηματικό μέσα στα ελληνικά φταίνε όσοι το χρησιμοποιούν.

Το ελληνικό κράτος το χρησιμοποιεί στα επίσημα έγγραφα; Ή μήπως θα έπρεπε να το απαγορεύσει στα ΜΜΕ;

Ενδέχεται να κάνω μια παρουσίαση στο μέλλον, και σκέφτομαι την τελευταία διαφάνεια των ερωτήσεων να την γεμίσω με ελληνικά ερωτηματικά. Αλλά μετά εγώ θα είμαι ο γραφικός που πάω κόντρα στο ρεύμα... :e040:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 11 Οκτ 2019, 18:49

Sid Vicious έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:42
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:38
Sid Vicious έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:29
Προσωπικά νιώθω μεγαλύτερη οικειότητα με Άγγλους ή Σουηδούς και κάτι τουρκους η άραβες τους σιχαίνομαι, χειραψία να ανταλλάξεις πρέπει μετά να πας να πλύνεις τα χέρια σου.
εσύ νιώθεις, αυτοί δε νιώθουν.
Εσύ πως γίνεται σε κάθε ποστ να πέφτεις τόσο απίστευτα έξω είναι άξιο απορίας :102:
ως κάτοικος και θαμών Τούμπας, φαντάζομαι τα περί σκατόδερμων τα κρατάς μέσα σου... :lol:

σοκερντέ

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 11 Οκτ 2019, 18:51

parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:43
bolek έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:29
parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 16:44
Σου θυμίζω κάτι που οι Ευρωπαίοι με τον πολιτισμό τους σε έκαναν να το ξεχάσεις:

Το ελληνικό ερωτηματικό βρίσκεται στο πλήκτρο Q και είναι το «;».
:p2: για το ξενο ερωτηματικο και πολλα αλλα τετοια λαθη δεν φταινε οι ευρωπαιοι αλλα το ελληνικο κρατος


Το ελληνικό κράτος το χρησιμοποιεί στα επίσημα έγγραφα; Ή μήπως θα έπρεπε να το απαγορεύσει στα ΜΜΕ;

αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα. οπως πριν πολλα χρονια οι γαλλοι απαγορεψαν την λεξη e mail στα κρατικα εγγραφα ετσι μπορει να κανει και το κρατος εδω.
τα ιδια ισχυουν και για τις πινακιδες καταστηματων και πολλα πολλα αλλα.
το κρατος ειναι αυτο που αποφασιζει, πως θα μιλας πως θα γραφεις, σε ποιον θεο θα πιστευεις κτλ

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Οκτ 2019, 18:52

bolek έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:51
σε ποιον θεο θα πιστευεις κτλ
Εδώ μας τα χάλασες κουμπάρε :lol::lol::lol:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 11 Οκτ 2019, 18:56

parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:52
bolek έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:51
σε ποιον θεο θα πιστευεις κτλ
Εδώ μας τα χάλασες κουμπάρε :lol::lol::lol:
:003: παντως αυτο εχει αποδειξει η ιστορια

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Οκτ 2019, 19:06

parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:43
bolek έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:29
parafrwn έγραψε:
11 Οκτ 2019, 16:44
Σου θυμίζω κάτι που οι Ευρωπαίοι με τον πολιτισμό τους σε έκαναν να το ξεχάσεις:

Το ελληνικό ερωτηματικό βρίσκεται στο πλήκτρο Q και είναι το «;».
:p2: για το ξενο ερωτηματικο και πολλα αλλα τετοια λαθη δεν φταινε οι ευρωπαιοι αλλα το ελληνικο κρατος
Για το ξένο ερωτηματικό μέσα στα ελληνικά φταίνε όσοι το χρησιμοποιούν.

Το ελληνικό κράτος το χρησιμοποιεί στα επίσημα έγγραφα; Ή μήπως θα έπρεπε να το απαγορεύσει στα ΜΜΕ;

Ενδέχεται να κάνω μια παρουσίαση στο μέλλον, και σκέφτομαι την τελευταία διαφάνεια των ερωτήσεων να την γεμίσω με ελληνικά ερωτηματικά. Αλλά μετά εγώ θα είμαι ο γραφικός που πάω κόντρα στο ρεύμα... :e040:
Δεν είναι θέμα απαγόρευσης.
Είναι θέμα να κάνει διάβημα το ΥΠΕΞ στο facebook διότι δοκιμάστε να γράψετε κάτι και μετά ;).
Παραδείγματος χάριν "ο Ρωμαίος εισήλθεν εις το δωμάτιον της Ιουλιέττας (αλλ' ο Σαίξπηρ δεν μας εξηγεί, αύτη ήτο ενδεδυμένη ;)".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Οκτ 2019, 19:10

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:49
Sid Vicious έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:42
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:38


εσύ νιώθεις, αυτοί δε νιώθουν.
Εσύ πως γίνεται σε κάθε ποστ να πέφτεις τόσο απίστευτα έξω είναι άξιο απορίας :102:
ως κάτοικος και θαμών Τούμπας, φαντάζομαι τα περί σκατόδερμων τα κρατάς μέσα σου... :lol:

σοκερντέ
Αυτό πώς το καταφέρνεις, να μην πέφτεις ποτέ σε τίποτα μέσα; Μα τίποτα όμως :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Οκτ 2019, 19:16

Highlander έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:27
Οθωμανέλλην έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:21
Sid Vicious έγραψε:
11 Οκτ 2019, 18:16

Σκατοδερμιτης ε;
Εγω προσωπικά είμαι ξανθός με ανοιχτά χαρακτηριστικά παρ'όλα αυτά ξερω οτι ο φαινοτυπος μου ειναι σπανιος στην Ελλάδα. Εμεις οι Έλληνες μοιαζουμε περισσότερο στην εμφανιση με ανατολικούς λαούς.

Σε καθε περίπτωση φυλές δεν υπάρχουν, και αυτο αποδεικνύεται και επιστημονικά. Το θέμα ειναι ο πολιτισμός και προφανώς ο δικός μας συνορεύει με τον τούρκο και τον λυβιο και οχι με τον Αγγλο ή τον Σουηδό
Είμαστε μείγμα πολλών και διαφορετικών λαών. Μοιάζουμε με τους υπόλοιπους μεσογειακούς σε γενικές γραμμές.
Έτσι, μάλλον θα πρέπει να προσδιορίσεις τι εννοείς όταν λες "ευρώπη".

Πάντως δε νομίζω ότι βρισκόμαστε περισσότερο κοντά στον λιβυκό πολιτισμό σε σχέση με τον αγγλικό. Που και οι πολιτισμοί δεν είναι καθόλου κάτι το στατικό.
Αν αντικαταστήσεις τουρκία με κύπρο και λιβύη με κρήτη θα καταλάβεις τί εννοεί :c020:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Antigeist

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Οκτ 2019, 19:39

Εγώ νιώθω Ρωμαίος, σαν τον Ανδρόνικο, τον Λάσκαρη η τον Φωκά. Ούτε Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος.

Άμα οι Ευρωπαίοι θεωρούν τους Έλληνες πολιτιστικούς τους προγόνους, τότε ελληνικό θα είναι και το τέλος τους. Οι κοσμοπολίτες πάντα ήταν βραχύβιοι.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Οκτ 2019, 19:48

Γιατί θεωρούμε ότι οι λαοί της κεντρικής, βόρειας, δυτικής Ευρώπης την εποχή της γνωστής ιστορικά ακμής του ελληνισμού έτρωγαν βελανίδια; Αφού αναφέρονται εμπορικές σχέσεις, ταξίδια των Ελλήνων, αναφέρεται ότι ο Πυθαγόρας έκανε πυθαγόρειο κάποιον ιερέα του Απόλλωνα από την υπερβορεία και σίγουρα υπάρχουν πολλά στοιχεία για αυτές τις σχέσεις.
Σαν Έλληνες της αρχαιότητας θεωρούμε φυλές με εύρος χαρακτηριστικών από ξανθούς και κοκκινομάλληδες με ανοιχτόχρωμα μάτια μέχρι καστανούς και μελαχρινούς.
Ασχέτως του χρώματος, υπάρχει μια διαφορά στην έκφραση του προσώπου, στον τρόπο ζωής, στα ιδανικά, στην αρχοντιά, αυτού που ακολουθεί τον ελληνικό πολιτισμό, από τους υπόλοιπους. Παράδειγμα η αρχαία Αίγυπτος που βρισκόταν υπό ελληνική διοίκηση.
Με βάση αυτό το χαρακτηριστικό, μεγάλο μέρος του πληθυσμού της Ελλάδας σήμερα δεν μπορεί να θεωρηθεί ελληνικής νοοτροπίας και παιδείας. Μόνο ελληνόφωνο. Αλλά και της Ευρώπης και γενικά της δύσης.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Οκτ 2019, 19:56

Antares έγραψε:
11 Οκτ 2019, 19:48
Γιατί θεωρούμε ότι οι λαοί της κεντρικής, βόρειας, δυτικής Ευρώπης την εποχή της γνωστής ιστορικά ακμής του ελληνισμού έτρωγαν βελανίδια; Αφού αναφέρονται εμπορικές σχέσεις, ταξίδια των Ελλήνων, αναφέρεται ότι ο Πυθαγόρας έκανε πυθαγόρειο κάποιον ιερέα του Απόλλωνα από την υπερβορεία και σίγουρα υπάρχουν πολλά στοιχεία για αυτές τις σχέσεις.
Σαν Έλληνες της αρχαιότητας θεωρούμε φυλές με εύρος χαρακτηριστικών από ξανθούς και κοκκινομάλληδες με ανοιχτόχρωμα μάτια μέχρι καστανούς και μελαχρινούς.
Ασχέτως του χρώματος, υπάρχει μια διαφορά στην έκφραση του προσώπου, στον τρόπο ζωής, στα ιδανικά, στην αρχοντιά, αυτού που ακολουθεί τον ελληνικό πολιτισμό, από τους υπόλοιπους. Παράδειγμα η αρχαία Αίγυπτος που βρισκόταν υπό ελληνική διοίκηση.
Με βάση αυτό το χαρακτηριστικό, μεγάλο μέρος του πληθυσμού της Ελλάδας σήμερα δεν μπορεί να θεωρηθεί ελληνικής νοοτροπίας και παιδείας. Μόνο ελληνόφωνο. Αλλά και της Ευρώπης και γενικά της δύσης.
Κατ' αρχήν τα βελανίδια τα λένε οι Ιταλοί και το ακούσαμε κάποια στιγμή από τους Ιταλούς και το λέμε κι εμείς.
Έτρωγαν όμως. Ποιά Γερμανική-Αγγλική-Βελγική πόλη η μνημείο από την εποχή προ του Ιουλίου Καίσαρος γνωρίζουμε ;
Δεν αποκλείεται βέβαια να υπήρχε κάπου και ο αρχαίος Αντετοκούμπο και να τον κάναμε ιερέα του Απόλλωνος κλπ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 11 Οκτ 2019, 20:06

Antigeist έγραψε:
11 Οκτ 2019, 19:39
Εγώ νιώθω Ρωμαίος, σαν τον Ανδρόνικο, τον Λάσκαρη η τον Φωκά. Ούτε Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος.

Eίμεθα Ρωμαίοι.

Ούτε Φράγγοι ούτε Έλληνες.

Εύγε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Οκτ 2019, 20:18

wooded glade έγραψε:
11 Οκτ 2019, 19:56
Κατ' αρχήν τα βελανίδια τα λένε οι Ιταλοί και το ακούσαμε κάποια στιγμή από τους Ιταλούς και το λέμε κι εμείς.
Έτρωγαν όμως. Ποιά Γερμανική-Αγγλική-Βελγική πόλη η μνημείο από την εποχή προ του Ιουλίου Καίσαρος γνωρίζουμε ;
Δεν αποκλείεται βέβαια να υπήρχε κάπου και ο αρχαίος Αντετοκούμπο και να τον κάναμε ιερέα του Απόλλωνος κλπ.
Ο ιερέας του Απόλλωνα από την υπερβορεία αναφέρεται από συγγραφείς που έγραψαν για τους πυθαγόρειους.
Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω. Μνημείο που να είναι εμφανές δεν υπάρχει. Το stonehenge της Βρετανίας ίσως. Ανακαλύπτονται όμως και άλλα στοιχεία πολιτισμού, αγγεία, εργαλεία, ίσως και κατοικίες.
Η Ευρώπη τροφοδοτούνταν συνεχώς από Έλληνες από την αρχαιότητα έως και σήμερα. Σε λίγο δεν θα υπάρχει Έλληνας στην Ελλάδα, αυτό βλέπω εγώ.
Ο διευθυντής μου έχει γυναίκα Αγγλίδα. Όπως την έχω δει στο facebook είναι από τις ωραίες Αγγλίδες, με μεγάλα αμυγδαλωτά γαλανά μάτια, ξανθά μαλλιά και ωραίο υγιές χρώμα. Ε αυτή μπορεί να είναι Ελληνίδα, απόγονος των Μακεδόνων, ποιος ξέρει;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Οκτ 2019, 20:22

Antares έγραψε:
11 Οκτ 2019, 20:18
wooded glade έγραψε:
11 Οκτ 2019, 19:56
Κατ' αρχήν τα βελανίδια τα λένε οι Ιταλοί και το ακούσαμε κάποια στιγμή από τους Ιταλούς και το λέμε κι εμείς.
Έτρωγαν όμως. Ποιά Γερμανική-Αγγλική-Βελγική πόλη η μνημείο από την εποχή προ του Ιουλίου Καίσαρος γνωρίζουμε ;
Δεν αποκλείεται βέβαια να υπήρχε κάπου και ο αρχαίος Αντετοκούμπο και να τον κάναμε ιερέα του Απόλλωνος κλπ.
Ο ιερέας του Απόλλωνα από την υπερβορεία αναφέρεται από συγγραφείς που έγραψαν για τους πυθαγόρειους.
Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω. Μνημείο που να είναι εμφανές δεν υπάρχει. Το stonehenge της Βρετανίας ίσως. Ανακαλύπτονται όμως και άλλα στοιχεία πολιτισμού, αγγεία, εργαλεία, ίσως και κατοικίες.
Η Ευρώπη τροφοδοτούνταν συνεχώς από Έλληνες από την αρχαιότητα έως και σήμερα. Σε λίγο δεν θα υπάρχει Έλληνας στην Ελλάδα, αυτό βλέπω εγώ.
Ο διευθυντής μου έχει γυναίκα Αγγλίδα. Όπως την έχω δει στο facebook είναι από τις ωραίες Αγγλίδες, με μεγάλα αμυγδαλωτά γαλανά μάτια, ξανθά μαλλιά και ωραίο υγιές χρώμα. Ε αυτή μπορεί να είναι Ελληνίδα, απόγονος των Μακεδόνων, ποιος ξέρει;
Άλλο το ωραίοι άλλο το πολιτισμός.
Το stonehedge δε λέγεται μνημείο.
Ήταν κάτι σαν το σημερινό Albert hall για τους Δρυϊδες, αλλά δεν λέγεται μνημείο.
Δεν υπήρχε πολιτισμός, τι να κάνουμε. Όπως πιθανόν δεν υπήρχε και στην Ελλάδα το 19000 πχ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τελικά οι Έλληνες είναι Ευρωπαίοι ή οι Ευρωπαίοι είναι Έλληνες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Οκτ 2019, 20:54

Antigeist έγραψε:
11 Οκτ 2019, 19:39
Εγώ νιώθω Ρωμαίος, σαν τον Ανδρόνικο, τον Λάσκαρη η τον Φωκά. Ούτε Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος.

Άμα οι Ευρωπαίοι θεωρούν τους Έλληνες πολιτιστικούς τους προγόνους, τότε ελληνικό θα είναι και το τέλος τους. Οι κοσμοπολίτες πάντα ήταν βραχύβιοι.
Όλοι αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους πολιτισμικούς απόγονους της Αρχαίας Ελλάδας και το δείχνουν, προς λύσσαν κάποιων μισ/ανθελλήνων.

ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών