Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιαν 2020, 13:47

Υπάρχει σκάνδαλο αλλά με το ότι η Πορτογαλία είχε αποικία την Αγκόλα πριν 50 χρόνια έχει μόνο πάρα πολύ έμμεση και δευτερεύουσα σχέση.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 23 Ιαν 2020, 13:48

paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:40
Ενταξει ρε παιδια, αφου βλεπετε οτι αυτο ειναι το "φυσικο" των πραγματων παω πασο. Επομενως δεν υπαρχει και σκανδαλο, ολα καλα.
Σκάνδαλο υπάρχει. Σχέση με την αποικιοκρατία δεν υπάρχει. Θα μπορούσε να είχε συμβεί (και συμβαίνει ενίοτε με μικρότερη συχνότητα και μεγεθοσ απ’ όσο στην Αγκολα ας πούμε) οπουδήποτε στον κόσμο. Και στην Γερμανία συμβαίνουν τέτοια.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιαν 2020, 13:51

Αντιθέτως ας πούμε ένα άλλο που νομίζω ότι ανέφερες, το σύστημα που έχει η Γαλλία με τα νομίσματα των πρώην αποικιών είναι όντως σχεδιασμένο να τις κλέβει και η ανάμιξη των Γάλλων στα εσωτερικά αυτών των χωρών είναι εντονότατη και σχεδόν πάντα προς το κακό τους.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιαν 2020, 13:58

Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paul25 την 23 Ιαν 2020, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιαν 2020, 13:59

foscilis έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:51
Αντιθέτως ας πούμε ένα άλλο που νομίζω ότι ανέφερες, το σύστημα που έχει η Γαλλία με τα νομίσματα των πρώην αποικιών είναι όντως σχεδιασμένο να τις κλέβει και η ανάμιξη των Γάλλων στα εσωτερικά αυτών των χωρών είναι εντονότατη και σχεδόν πάντα προς το κακό τους.
Η Γαλλια και η Βρετανια ειναι πιο εντονες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιαν 2020, 14:31

paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:58
Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Δεν είναι τόσο εύκολο για τον λαό να απαλλαγεί από το μαφιόζικο παρακράτος που είναι σχεδόν κάθε αφρικανική κυβέρνηση. Είναι πολύ απλοϊκό να του τα φορτώνουμε.

Αλλά δε μπορεί και ο δυτικός να ανακατεύεται στα εσωτερικά τους απλώς και μόνο επειδή αυτός είναι δυτικός και εκείνοι πρώην αποικιοκρατούμενοι.

Η τράπεζα ας πούμε δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητήσει το δικαίωμα της Ντος Σάντος να κάνει δουλειές (και συνακόλουθα την κυριαρχία της Αγκόλας που είναι η μόνη αρμόδια να δικάσει τη Ντος Σάντος ή να αιτηθεί πάγωμα λογαριασμών κλπ) μόνο και μόνο επειδή το ζήτησε μια βουλευτίνα ενός πορτογαλικού κόμματος με κατά βάση πολιτικά κριτήρια! Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό θα συνιστούσε πάρα πολύ βάρβαρη υποτίμηση της κυριαρχίας της Αγκόλας;

Αν έχω εγώ λογαριασμό στην Πορτογαλία και έχω πάει τα χαρτιά από την Ελλάδα που λένε ότι είναι τίμια κερδισμένα λεφτά όλα είναι μια χαρά (εκτός αν γίνει κάποιου είδους πάρα πολύ χοντρή έρευνα από τις εφορίες και τις εισαγγελείες και των δύο χωρών), ενώ αν ήμουν από την Αγκόλα δε μετράει τίποτα μπροστά στον ισχυρισμό μιας απλής βουλευτίνας; Επειδή αυτή είναι λευκή κι εμείς αραπάδες χωρίς πραγματική χώρα;

Δεν ξέρω ποια είναι η λύση στο ενδημικό πρόβλημα διαφθοράς που έχει η υποσαχάρια Αφρική, αλλά σίγουρα δεν είναι να αποφασίζει και να διατάσσει η πρώην μητρόπολη και μάλιστα μέσω δευτερεύουσας σημασίας πολιτικών της.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Ιαν 2020, 15:16

paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:01
Εγώ αυτό που σιχαίνομαι πιο πολύ απο όλα είναι οτι μας την λένε οι Ευρωπαίοι υποκριτικά για την κατάσταση μας, όταν ξέρουν πως παλεύουμε μόνοι μας για την οικονομία μας και οι Έλληνες φορολογούμενοι πληρώνουν 100% τη ζημιά, δεν έχουμε αποικίες να τις στραγγίζουμε όπως έχουν αυτοί και να μας κάνουν και τον καμπόσο.
Στο είπε κανένας στα μούτρα και το άφησες αναπάντητο; Μάλλον όχι.
Για τους άλλους λαούς και ειδικά τα μέλη τους που ασχολούνται μαζί μας, προσωπικά έχω χεσμένη την γνώμη τους, αφού υπάρχουν ράμματα για την γούνα του κάθε λαού.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Ιαν 2020, 15:22

paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:58
Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Η Ηθική ΔΕΝ είναι ο κανόνας που διέπει τις διεθνείς σχέσεις.

Κάποτε ο Τομ Κλάνσυ είχε γράψει πως διπλωματία είναι η προσπάθεια ενός κράτους να γαμήσει τα άλλα με εύσχημο τρόπο (ή κάπως έτσι).
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιαν 2020, 19:24

Nandros έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:16
paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:01
Εγώ αυτό που σιχαίνομαι πιο πολύ απο όλα είναι οτι μας την λένε οι Ευρωπαίοι υποκριτικά για την κατάσταση μας, όταν ξέρουν πως παλεύουμε μόνοι μας για την οικονομία μας και οι Έλληνες φορολογούμενοι πληρώνουν 100% τη ζημιά, δεν έχουμε αποικίες να τις στραγγίζουμε όπως έχουν αυτοί και να μας κάνουν και τον καμπόσο.
Στο είπε κανένας στα μούτρα και το άφησες αναπάντητο; Μάλλον όχι.
Για τους άλλους λαούς και ειδικά τα μέλη τους που ασχολούνται μαζί μας, προσωπικά έχω χεσμένη την γνώμη τους, αφού υπάρχουν ράμματα για την γούνα του κάθε λαού.
Ε! Το λενε.Ταδε εφη Μερκελ.

Πρόσθεσε πως ταυτόχρονα, η Πορτογαλία και η Ιρλανδία έχουν επιστρέψει στην ανταγωνιστικότητα. Η Καγκελάριος, επεσήμανε μάλιστα ότι η Ευρώπη έχει πάρει τα μαθήματά της από την οικονομική κρίση της περασμένης δεκαετίας.

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/merk ... rythmiseis
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιαν 2020, 19:30

Nandros έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:22
paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:58
Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Η Ηθική ΔΕΝ είναι ο κανόνας που διέπει τις διεθνείς σχέσεις.
αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μη διέπει τις απόψεις σου. Δεν είσαι χώρα.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιαν 2020, 19:34

Nandros έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:22
paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:58
Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Η Ηθική ΔΕΝ είναι ο κανόνας που διέπει τις διεθνείς σχέσεις.

Κάποτε ο Τομ Κλάνσυ είχε γράψει πως διπλωματία είναι η προσπάθεια ενός κράτους να γαμήσει τα άλλα με εύσχημο τρόπο (ή κάπως έτσι).
.
Δεν διαφωνω, αλλα εμεις γνωριζουμε οτι η εκμεταλλευση μιας καταστασης προς οφελος σου ανεντιμα ειναι ανηθικο και εχεις μεριδιο ευθυνης σε αυτο. Επομενως η Πορτογαλια εκμεταλλευομενη την αυξημενη επιρροη της στην Ανγκολα φροντιζει να κανει βρωμικες δουλειες με την διεφθαρμενη ελιτ, φυσικα και φταιει (και ας υπαρχουν διεφθαρμενοι στην Ανγκολα) επομενως μπορουμε καλλιστα να πουμε πως πατωντας στις σχεσεις που αφησαν οι πρωην αποικιες τους συνεχιζει να οφελειτε κανοντας ετσι μια προβολη και επεκταση της αλλοτε αμεσης εκμεταλλευσης των υποτελων τους σε μια εμμεση και πιο διακριτικη. Μπορουμε να πουμε οτι τα αρνητικα της αποικιοκρατιας του παρελθοντος συνεχιζουν μεχρι και σημερα. Τοτε ειχαμε την αποικιοκρατια, τωρα εχουμε την "αποικιοκρατια".
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιαν 2020, 19:35

Στην ίδια ανέντιμη σχέση η διαφθορά διαχέεται σε όλη την Πορτογαλία αλλά όχι σε όλη την Αγκόλα;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιαν 2020, 19:46

paul25 έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:14
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 01:56
paul25 έγραψε:
22 Ιαν 2020, 01:03


Διοτι σε ολα τα σκανδαλα παρομοιου τυπου που εχουν σκασει κατα καιρους στο παρελθον, τα διαφυγοντα κεφαλαια ηταν παντα στις τραπεζες των χωρων των πρωην αποικιοκρατων. Κατα διαολικη συμπτωση παντα αυτο συμβαινει. Αλλωστε δεν ειναι και μυστικο οτι ειναι συνηθης πρακτικη αυτη, οι παντες το γνωριζουν. Το ιδιο συμβαινει και εδω, η εγκαθετη κυβερνηση της Ανγκολας συνεργαζεται με τους πρωην αποικιοκρατες τις, αν ηταν αλλοιως το μοτιβο θα μου προξενουσε εντυπωση. Δεν ειναι τυχαιο πως η χωρα αναπαυσης των διαφυγοντων κεφαλαιων ειναι η Πορτογαλια.
Η Ανγκόλα έχει μαρξιστική κυβέρνηση εδω και 50 χρόνια περίπου. Οι σχέσεις της συγκεκριμένης κυβέρνησης με
τις δυτικές χώρες, δεν είναι πάντοτε οι καλύτερες δυνατές. Για την ακρίβεια, η Ανγκόλα στα πρώτα χρόνια
ύπαρξης της, άνηκε στο φιλοσοβιετικό μπλόκ, τώρα μάλλον ανήκει στη σφαίρα επιρροής της Κίνας. Οι Κινέζοι
έχουν επενδύσει κεφάλαια εκεί κάτω.
Οχι μονο η Ανγκολα, οι περισσοτερες επαναστατημενες πρωην αποικιες ηταν Μαρξιστικες, σε Αφρικη, Ινδοκινα κλπ
Δε θέλω να φανώ ειρωνικός, αλλά δε καταλαβαίνω πως αυτό το σχόλιο ταιριάζει με το συλλογισμό που
αναπτύσσεις στο παρόν νήμα? Θέλω να πω ότι αφού οι περισσότερες χώρες της Αφρικής και της Ινδοκίνας
ήταν( ή παραμένουν) μαρξιστικές πως έπεσαν θύματα εκμετάλλευσης των δυτικών?

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Ιαν 2020, 19:48

foscilis έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:30
Nandros έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:22
paul25 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:58
Το θεμα ειναι απο ποια ηθικη πλευρα το βλεπεις, εγω λεω φταινε οι δυτικοι που συντηρουν εταιρειες διαπλεκομενες με την κυβερνηση και συνεχιζουν να διαιωνιζουν και να συντηρουν την διαφθορα αυτη γιατι τους βολευει, ενω αλλος το βλεπει ως οτι το φταιξιμο το εχει ο λαος που δεν κανει τιποτα να χτυπησει τη διαφθορα, τι φταινε οι δυτικοι αφου θελουν να βγαζουν το κερδος τους;
Η Ηθική ΔΕΝ είναι ο κανόνας που διέπει τις διεθνείς σχέσεις.
αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μη διέπει τις απόψεις σου. Δεν είσαι χώρα.
Για κράτη μίλησα, όχι για μένα. Και εσύ είσαι ο πιο αναρμόδιος να με κρίνεις.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Γιατι και πως οι πρωην αποικιακες χωρες μενουν φτωχες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Ιαν 2020, 19:59

Μια καλη αναλυση για την αποτυχια των διαφορων πρωην αποκιων και οχι μονο

Εικόνα
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών