ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 22:28

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 00:01
Και τι ακριβώς έχει κάνει; Για κάνε μου μια λίστα με 10 πράγματα που πρόσφερε ο ίδιος ο καραγκιόζης στην Ευρώπη.
έχει φάει και έχει ταΐσει όσο λίγοι, έδειξε τον δρόμο σε όλους. Σπουδαίος.
In early November 2014, just days after becoming head of the commission, Juncker was hit by media disclosures—derived from a document leak known as LuxLeaks—that Luxembourg under his premiership had turned into a major European centre of corporate tax avoidance. With the aid of the Luxembourg government, companies transferred tax liability for many billions of euros to Luxembourg, where the income was taxed at a fraction of 1%. Juncker, who in a speech in Brussels in July 2014 promised to "try to put some morality, some ethics, into the European tax landscape", was sharply criticised following the leaks.[53] A subsequent motion of censure in the European parliament was brought against Juncker over his role in the tax avoidance schemes. The motion was defeated by a large majority.[54]

In 2017, leaked diplomatic cables show Juncker, as Luxembourg's prime minister from 1995 until the end of 2013, blocked EU efforts to fight tax avoidance by multinational corporations. Luxembourg agreed to multinational businesses on an individualised deal basis, often at an effective rate of less than 1%.[55]

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2018, 22:35

Ναι, είναι γνωστά αυτά. Και στον Νάνο γνωστά είναι, αλλά δεν συμφέρει την θύρα του και κάνει τουμπεκί. Περιμένω ακόμα την λίστα με τα 10 πράγματα που έκανε ο θεός της θρησκείας του και θα την περιμένω για πάντα, γιατί το μόνο που έχει κάνει στην ΕΕ είναι ζημιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 22:36

ο άνθρωπος είναι μια μηχανή απάτης με πόδια, ένας εγκέφαλος απεριόριστης δυνατότητας φορολογικής αποφυγής, το απόλυτο εργαλείο παράκαμψης, και τον βάζουν να ακούει σαχλαμάρες και να βλέπει σόου, ο κάθε ένας μας θα το έριχνε στο ποτό. Μην κρίνουμε, όταν είναι εκτός κάμερας μας κλέβει νηφάλιος.


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Νοέμ 2018, 22:41

Δεν θα λάβεις απάντηση γιατί το βιογραφικό του ΖΚΓ δεν είναι κρυφό, μπορείς να γκουγκλίσεις μόνος σου αντί να με βάλεις να γκουγκλίσω εγώ.
Επίσης γιατί δεν είμαι έτοιμος για ένα διάλογο του τύπου "απέδειξε μου ότι χωρίς αυτόν δεν θα είχε γίνει, με ακριβή περιγραφή του εναλλακτικού timeline".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2018, 23:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:41
Δεν θα λάβεις απάντηση γιατί το βιογραφικό του ΖΚΓ δεν είναι κρυφό, μπορείς να γκουγκλίσεις μόνος σου αντί να με βάλεις να γκουγκλίσω εγώ.
Αυτό είναι το πρόβλημα που καταδεικνύω κι ούτε καν το αντιλαμβάνεσαι. Υποστηρίζεις ένθερμα έναν τύπο που πρέπει να γκουγκλίσεις τους λόγους για τους οποίους τον υποστηρίζεις; Και δεν ντρέπεσαι να το λες αυτό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Νοέμ 2018, 23:18

Με ξεσκέπασες, δεν τον ήξερα καν τον κύριο μέχρι σήμερα.
Έτσι μου είπαν να λέω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 23:50

πάντως τα έχουμε κάνει σαν την μούρη των Γερμανών ρε γαμώτο. Κανονικά πρόεδρς της εε, με την έννοια αυτός που θα μιλήσει με τους εξωγήινους όταν θα κατέβουν ή θα τα πει με την κίνα είναι ο Τουσκ, ο πρόεδρος του συμβουλίου. Αλλά απο τότε που ο Φαράζε έκανε τον Ρομπάι ρόμπα, ο θεσμός πήρε την κάτω βόλτα, απο την αρχή δηλαδή. :e040:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2018, 00:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 23:18
Με ξεσκέπασες, δεν τον ήξερα καν τον κύριο μέχρι σήμερα.
Έτσι μου είπαν να λέω.
Μόνος σου λες ότι χρειάζεται να γκουγκλίσεις για να μάθεις για ποιον λόγο χτυπάς παλαμάκια. Δεν το είπα καν εγώ. Τι δείχνει αυτό;

Επιπροσθέτως, επειδή ξέρω ότι δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα, περιμένω από εσένα να μου πεις πράγματα που δεν ξέρω. Δεν μπορώ να μάθω πράγματα που δεν υπάρχουν. Είναι σαν να μου ζητάς να αποδείξω την μη ύπαρξη του Θεού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27153
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Νοέμ 2018, 20:10

Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2018, 01:35

Ε, Πασόκος. Τι θα έβαζες. Εννοείται ότι σαν καλοί οπαδοί ουγκαμπούγκα, δεν έχετε ποτέ κάποια απάντηση. Μόνο κάτι αφ' υψηλού μαλακίες, σαν αυτό που κάνεις τώρα, λες και είναι αυταπόδεικτα αυτά που πιστεύετε (δεν τα πιστεύετε δηλαδή, απλά χτυπάτε παλαμάκια, όπως όλοι χειροκροτητές).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Νοέμ 2018, 09:40

Τι απάντηση, αφού ξέρεις ήδη ότι δεν έχει κάνει τίποτα. Ότι και να σου φέρω θα το αρνηθείς, είναι σα να μιλάς με φλατ ερθερς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2018, 10:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 09:40
Τι απάντηση, αφού ξέρεις ήδη ότι δεν έχει κάνει τίποτα. Ότι και να σου φέρω θα το αρνηθείς, είναι σα να μιλάς με φλατ ερθερς.
Λες μαλακίες, γιατί σε συμφέρει. Κακόπιστα κιόλας, γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Μάθε να συνομιλείς σαν άνθρωπος. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα αρνηθώ κάτι που ισχύει. Φλατ έρθερ είσαι εσύ ακριβώς, γιατί πιστεύεις σε πράγματα που όχι μόνο δεν υπάρχουν αλλά δεν δέχεσαι και να μιλήσεις γι' αυτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Νοέμ 2018, 11:13

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:59
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 09:40
Τι απάντηση, αφού ξέρεις ήδη ότι δεν έχει κάνει τίποτα. Ότι και να σου φέρω θα το αρνηθείς, είναι σα να μιλάς με φλατ ερθερς.
Λες μαλακίες, γιατί σε συμφέρει. Κακόπιστα κιόλας, γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Μάθε να συνομιλείς σαν άνθρωπος. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα αρνηθώ κάτι που ισχύει. Φλατ έρθερ είσαι εσύ ακριβώς, γιατί πιστεύεις σε πράγματα που όχι μόνο δεν υπάρχουν αλλά δεν δέχεσαι και να μιλήσεις γι' αυτά.
Ο ΖΚΓ ήταν στο κέντρο όλων των σημαντικών αποφάσεων ως πρόεδρος του γιουρογρουπ μέχρι το 2013 και ως πρόεδρος της Κομισιον αργότερα. Όλο το έργο που παρήγαγαν οι εν λόγω θεσμοί χρεώνεται σε αυτόν, κάτι που πιστεύω ακράδαντα ότι είσαι πανέτοιμος να αρνηθείς παρότι υπάρχουν χιλιάδες έγγραφα με την υπογραφή του.
Υπάρχει επίσης το Σχέδιο Γιουνκερ, που μάντεψε ποιος το σχεδίασε.

Οπότε φυσικά και πιστεύω ότι δεν είσαι καλοπιστος σε αυτή τη συζήτηση. Αν είχα να κάνω με κάποιον καλοπιστο θα ανέφερα και το μη θεσμικό έργο του σε διπλωματικό επίπεδο, την ατελείωτη ενέργεια που αφιέρωσε κάνοντας το μεσάζοντα μεταξύ ηγετών.
Για να μην αναφέρω πόσο χρόνο αφιέρωσε προστατευοντας την Ελλάδα από τους κύκλους που την ήθελαν εκτός ευρώ για παραδειγματισμο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2018, 13:10

Α, ό,τι έχει την υπογραφή του είναι δικό του έργο; Δηλαδή όλα τα κρατικά έγγραφα που υπογράφονται από τον ΠτΔ είναι έργο του ΠτΔ; Πας καλά; Αυτό είναι που έχεις να του αποδώσεις σαν έργο; Δηλαδή αν ήταν στην θέση του π.χ. ο Καρανίκας, δεν θα υπήρχαν οι αντίστοιχες υπογραφές;

Όχι σε μένα γενικότητες για μεσάζοντες και διπλωματίες. Το σχέδιο Γιούνγκερ, για το οποίο ακόμα δεν έχουμε απολογισμό, το σχεδίασε η Κομισιόν. Επίσης μού προξενείται η εντύπωση ότι δεν ξέρεις καν τι είναι. Το σχέδιο αυτό περιελάμβανε την μετατόπιση ενός μέρους του μπάτζετ της ΕΕ σε χρηματοδότηση έργων υποδομών, δηλαδή δεν ήταν νέο χρήμα αλλά ανακατεύθυνση του μπάτζετ. Το αν αυτό είχε θετικό πρόσημο μένει να το δούμε. Εσύ πάντως φαίνεται ότι αποφάσισες εκ των προτέρων ότι είναι ένα έργο άξιο χειροκροτήματος.

Κακόπιστος είναι αυτός που είναι τυφλός οπαδός εν προκειμένω. Μόνο ζημιά κάνεις στην ΕΕ, γιατί χτυπάς παλαμάκια, άκριτα. Δεν σε έχω δει ποτέ να κάνεις κριτική ακόμη και για τις καταφανέστατες μαλακίες. Αν νομίζεις ότι προάγεις την υγιή συνέχιση και ύπαρξη ενός πράγματος με το να το χειροκροτείς, δεν καταλαβαίνεις τι είναι εξέλιξη και πολιτική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Νοέμ 2018, 14:24

:smt005:
Αυτά που γράφεις είναι ντροπιαστικοι παραλογισμοί.
Αν ήσουν δικαστής στις δίκες της Νυρεμβέργης θα είχες βγάλει λάδι όλους υψηλόβαθμους που "απλά εντολές υπέγραφαν", και θα είχες καταδικάσει τους τελευταίους τροχούς της αμαξης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών