Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Φεβ 2020, 18:21

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:45

α γι αυτο το λογο ο 25χρονος Αλεξανδρος, στουπι στο μεθυσι, διεταξε την ισοπεδωση της Περσεπολης, και οταν ξεμεθυσε και καταλαβε τη μαλακια του, διεταξε την αναστυλωση της (που δεν εγινε).
Τον πειραξε το λυκοφως της Ανατολης*

*το πιο κουλο οξυμωρο που εχω ακουσει ποτε, ευγε.
Πάντως Ισλάμ δεν υπήρχε εκείνη την εποχή. Αναφέρθηκα και εγώ στους αρχαίους πολιτισμούς αυτών των κρατών και μακάρι να είχαν διατηρήσει έως σήμερα τις ίδιες θρησκείες και να μην είχαν προσβληθεί από τον ιό του Ισλάμ. Στο Ιράν, Ιράκ κρύβονται πολλά αρχαία από τους πρώτους πολιτισμούς της ανθρωπότητας.
Οι πρώτοι που έκαναν εκστρατείες και επιτέθηκαν ήταν οι Πέρσες. Ιστορικός δεν είμαι για να έχω λεπτομερειακή γνώση, αλλά δεν θα έλεγα τον Μέγα Αλέξανδρο σφαγέα. Με τους στρατούς συγκρούονταν και η τακτική του ήταν να μεταφέρει τον ελληνικό πολιτισμό γι' αυτό ενθάρρυνε τους μικτούς γάμους.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Φεβ 2020, 18:24

nemo έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:18
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:09
nemo έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:57


κανέναν! θα τους εκτελούσε απλά
Hephaestion has entered the chat
είσαι χαζός προσπάθησε να πάρεις για συντροφιά -θα σε βοηθήσει μια γάτα ή έναν σκύλο τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μια γάτα
-ο σκύλος θέλει φροντίδα
δε σε χαλασε
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Φεβ 2020, 18:26

Antares έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:21
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:45

α γι αυτο το λογο ο 25χρονος Αλεξανδρος, στουπι στο μεθυσι, διεταξε την ισοπεδωση της Περσεπολης, και οταν ξεμεθυσε και καταλαβε τη μαλακια του, διεταξε την αναστυλωση της (που δεν εγινε).
Τον πειραξε το λυκοφως της Ανατολης*

*το πιο κουλο οξυμωρο που εχω ακουσει ποτε, ευγε.
Πάντως Ισλάμ δεν υπήρχε εκείνη την εποχή. Αναφέρθηκα και εγώ στους αρχαίους πολιτισμούς αυτών των κρατών και μακάρι να είχαν διατηρήσει έως σήμερα τις ίδιες θρησκείες και να μην είχαν προσβληθεί από τον ιό του Ισλάμ. Στο Ιράν, Ιράκ κρύβονται πολλά αρχαία από τους πρώτους πολιτισμούς της ανθρωπότητας.
Οι πρώτοι που έκαναν εκστρατείες και επιτέθηκαν ήταν οι Πέρσες. Ιστορικός δεν είμαι για να έχω λεπτομερειακή γνώση, αλλά δεν θα έλεγα τον Μέγα Αλέξανδρο σφαγέα. Με τους στρατούς συγκρούονταν και η τακτική του ήταν να μεταφέρει τον ελληνικό πολιτισμό γι' αυτό ενθάρρυνε τους μικτούς γάμους.
εσυ τα χεις κανει λιγο αχταρμα, αλλα δεν πειραζει, κουβεντα να γινεται.

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 28 Φεβ 2020, 18:29

Γιατί πήγε να του κάνει πάλι πουστια ο Τούρκος παρά τη μεταξύ τους συμφωνία και τις καλές σχέσεις τον τελευταίο καιρό, νόμιζε ότι έχει να κάνει με την Ελλάδα ή την ΕΕ.

Ε, ο άλλος μεγάλωσε στα υπόγεια της KGB και μπορεί να ανεχθηκε κάποτε την κατάρριψη τιυ ρωσικού αεροσκάφους, αλλά όταν άρχισαν να βάλουν κατά ρωσικών αεροσκαφών και στη Συρία τον πετσοκοψε.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21102
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Φεβ 2020, 18:34

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:24
nemo έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:18
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:09


Hephaestion has entered the chat
είσαι χαζός προσπάθησε να πάρεις για συντροφιά -θα σε βοηθήσει μια γάτα ή έναν σκύλο τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μια γάτα
-ο σκύλος θέλει φροντίδα
δε σε χαλασε
Εικόνα
Το αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι gif από ταινία και δεν είναι βίντεο με τον ίδιο τον Μέγα Αλέξανδρο;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Φεβ 2020, 18:35

Ναι, λες και δεν υπάρχει η παραποίηση της ιστορίας, η χλευασμός ιστορικών προσώπων, η δημιουργία μύθων γύρω από αυτά, για κατανάλωση σανού.
Τουλάχιστον δεν τα έχω μπερδεμένα στην παρούσα ζωή μου και δεν αρέσκομαι στην κατανάλωση σανού και συναισθηματισμού, όπως βλέπω να γίνεται με πολλούς. Έχω καλούς συμβούλους.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Φεβ 2020, 18:38

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:45
Antares έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:32
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:22

ειπε ο ελληνας που εχει μεγαλωσει νομιζοντας πως ο Μεγαλεξαντρος ηταν καποιου ειδους ειρηνικου εκπολιτιστη των αγριων, ενω στην πραγματικοτητα ηταν ενας στυγνος κατακτητης, σφαγεας και μεθυστακας καταστροφεας του πολυ ανεπτυγμενου περσικου πολιτισμου, επειδη ειχε κομπλεξ κατωτεροτητας εξαιτιας των μηδενικων πολιτιστικων επιτευγματων του χωριατικου βασιλειου του.
Αυτά να τα λες στους ομοίους σου. Ο ελληνισμός συμβολίζει την ελευθερία. Θέλει τον άνθρωπο ελεύθερο, όχι βλάκα σε ένα παγκοσμιοποιημένο μαντρί όπου θα ελέγχεται και θα εκτρέφεται σαν ζώο από πιο ίσα ζώα.
α γι αυτο το λογο ο 25χρονος Αλεξανδρος, στουπι στο μεθυσι, διεταξε την ισοπεδωση της Περσεπολης, και οταν ξεμεθυσε και καταλαβε τη μαλακια του, διεταξε την αναστυλωση της (που δεν εγινε).
Τον πειραξε το λυκοφως της Ανατολης*

*το πιο κουλο οξυμωρο που εχω ακουσει ποτε, ευγε.
πολιτισμός οι ανατολίτες όχι αστεία τότε παντρεύονταν της αδερφές τους σήμερα τις ξαδέρφες τους.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Φεβ 2020, 18:39

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:34
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:24
nemo έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:18

είσαι χαζός προσπάθησε να πάρεις για συντροφιά -θα σε βοηθήσει μια γάτα ή έναν σκύλο τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μια γάτα
-ο σκύλος θέλει φροντίδα
δε σε χαλασε
Εικόνα
Το αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι gif από ταινία και δεν είναι βίντεο με τον ίδιο τον Μέγα Αλέξανδρο;
αυτον βαζουν στα χεντερ ολων των εθνικιστικων μπλογκ ως αλεξανδρο παντως, οπως βαζουν τον ιρλανδο, σκωτσεζο τι ειναι, Τζεραλντ Μπατλερ για Λεωνιδα.
Κι εδω που τα λεμε τον επαιρνε λιγακι ο μεγαλεκος, δεν ειναι δα και κανα μυστικο.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5060
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 28 Φεβ 2020, 18:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Φεβ 2020, 16:13

Ειναι ο μοναδικός λαος που ειναι υπερηφανος για τις καταστροφές και τις λεηλασιες του. Και οι κουτόφραγκοι λεηλατησαν την Πολη, αλλα ντρέπονται γι αυτο. Δεν ειναι τυχαίο που ακομα και στην ιδια την Οθωμανική αυτοκρατορία η λεξη Τούρκος ηταν βρισιά:

Μια χαρα υπερηφανοι ειναι και οι ΕΛ για τον Μεγαλεκο.Σπουδαιοτερο Ελ της ιστοριας τον ψηφισαν.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7228
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 28 Φεβ 2020, 18:40

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:24
nemo έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:18
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:09


Hephaestion has entered the chat
είσαι χαζός προσπάθησε να πάρεις για συντροφιά -θα σε βοηθήσει μια γάτα ή έναν σκύλο τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μια γάτα
-ο σκύλος θέλει φροντίδα
δε σε χαλασε
Εικόνα
θα στο πω διαφορετικά μήπως το καταλάβεις λίγο ηγγοιθ9υγυφ8τ9ηι7τ59υ09θοιθγιθ87τ άντε κάλο μου να πιεις μια μαλαματίνα
-που μου γίνατε όλα τα χαζά μαζί ειδήμονες για τον Αλέξανδρο :102:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Φεβ 2020, 18:42

NewModelArmy έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:39
EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Φεβ 2020, 16:13

Ειναι ο μοναδικός λαος που ειναι υπερηφανος για τις καταστροφές και τις λεηλασιες του. Και οι κουτόφραγκοι λεηλατησαν την Πολη, αλλα ντρέπονται γι αυτο. Δεν ειναι τυχαίο που ακομα και στην ιδια την Οθωμανική αυτοκρατορία η λεξη Τούρκος ηταν βρισιά:

Μια χαρα υπερηφανοι ειναι και οι ΕΛ για τον Μεγαλεκο.Σπουδαιοτερο Ελ της ιστοριας τον ψηφισαν.
έλα ρε έκανε σφαγές ο μέγας αλέξανδρος στα 300 πχ? Παραβίαζε μήπως και τη συνθήκη της Γενεύης? Σε λίγο θα αμς πεις ότι δεν ήταν και καλός χριστιανός.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Φεβ 2020, 18:43

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:39
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:34
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:24

δε σε χαλασε
Εικόνα
Το αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι gif από ταινία και δεν είναι βίντεο με τον ίδιο τον Μέγα Αλέξανδρο;
αυτον βαζουν στα χεντερ ολων των εθνικιστικων μπλογκ ως αλεξανδρο παντως, οπως βαζουν τον ιρλανδο, σκωτσεζο τι ειναι, Τζεραλντ Μπατλερ για Λεωνιδα.
Κι εδω που τα λεμε τον επαιρνε λιγακι ο μεγαλεκος, δεν ειναι δα και κανα μυστικο.
λένε ότι οι πούστηδες αναγνωρίζεστε μεταξύ σας αρα για να το λες σε πιστεύω
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Φεβ 2020, 18:44

Lord Brum έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:38
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:45
Antares έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:32


Αυτά να τα λες στους ομοίους σου. Ο ελληνισμός συμβολίζει την ελευθερία. Θέλει τον άνθρωπο ελεύθερο, όχι βλάκα σε ένα παγκοσμιοποιημένο μαντρί όπου θα ελέγχεται και θα εκτρέφεται σαν ζώο από πιο ίσα ζώα.
α γι αυτο το λογο ο 25χρονος Αλεξανδρος, στουπι στο μεθυσι, διεταξε την ισοπεδωση της Περσεπολης, και οταν ξεμεθυσε και καταλαβε τη μαλακια του, διεταξε την αναστυλωση της (που δεν εγινε).
Τον πειραξε το λυκοφως της Ανατολης*

*το πιο κουλο οξυμωρο που εχω ακουσει ποτε, ευγε.
πολιτισμός οι ανατολίτες όχι αστεία τότε παντρεύονταν της αδερφές τους σήμερα τις ξαδέρφες τους.
οπως και ολοι σχεδον οι βασιλικοι οικοι της παραδοσιακης Λευκης Χριστιανικης Ευρωπης, με πρωταθλητες τον οικο των Αψβουργων: ο οίκος προέλευσης όλων των επίλεκτων Αυτοκρατόρων της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας μεταξύ του 1438 και του 1740, καθώς και η δυναστεία της αυτοκρατορίας της Αυστρίας και της αυτοκρατορίας της Ισπανίας, αλλά και των βασιλείων πολλών άλλων χωρών.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Φεβ 2020, 18:47

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:44
Lord Brum έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:38
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 17:45


α γι αυτο το λογο ο 25χρονος Αλεξανδρος, στουπι στο μεθυσι, διεταξε την ισοπεδωση της Περσεπολης, και οταν ξεμεθυσε και καταλαβε τη μαλακια του, διεταξε την αναστυλωση της (που δεν εγινε).
Τον πειραξε το λυκοφως της Ανατολης*

*το πιο κουλο οξυμωρο που εχω ακουσει ποτε, ευγε.
πολιτισμός οι ανατολίτες όχι αστεία τότε παντρεύονταν της αδερφές τους σήμερα τις ξαδέρφες τους.
οπως και ολοι σχεδον οι βασιλικοι οικοι της παραδοσιακης Λευκης Χριστιανικης Ευρωπης, με πρωταθλητες τον οικο των Αψβουργων: ο οίκος προέλευσης όλων των επίλεκτων Αυτοκρατόρων της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας μεταξύ του 1438 και του 1740, καθώς και η δυναστεία της αυτοκρατορίας της Αυστρίας και της αυτοκρατορίας της Ισπανίας, αλλά και των βασιλείων πολλών άλλων χωρών.

Εικόνα
σε έλληνες μιλάς όχι σε γερμανικά φύλα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5060
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ακατανόητες ενέργειες στη διεθνή σκηνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 28 Φεβ 2020, 18:47

Lord Brum έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:42
NewModelArmy έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:39
EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Φεβ 2020, 16:13

Ειναι ο μοναδικός λαος που ειναι υπερηφανος για τις καταστροφές και τις λεηλασιες του. Και οι κουτόφραγκοι λεηλατησαν την Πολη, αλλα ντρέπονται γι αυτο. Δεν ειναι τυχαίο που ακομα και στην ιδια την Οθωμανική αυτοκρατορία η λεξη Τούρκος ηταν βρισιά:

Μια χαρα υπερηφανοι ειναι και οι ΕΛ για τον Μεγαλεκο.Σπουδαιοτερο Ελ της ιστοριας τον ψηφισαν.
έλα ρε έκανε σφαγές ο μέγας αλέξανδρος στα 300 πχ? Παραβίαζε μήπως και τη συνθήκη της Γενεύης? Σε λίγο θα αμς πεις ότι δεν ήταν και καλός χριστιανός.
Μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαφορα των κατακτησεων του Αλεξανδρου με αυτες της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας;Γιατι οι Τουρκοι να πρεπει να ντρεπονται για τις δευτερες ενω οι Ελληνες να ειναι υπερηφανοι για τις πρωτες;H νομιζεις οτι ο Αλεκος εφτασε εκει που εφτασε με λουλουδια και με την... πειθω του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών