Το Νήμα της Σινοφοβίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Δεκ 2022, 16:28

ST48410 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 15:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 13:07
ST48410 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 12:54
Ήμαρτον τώρα. Τι είναι αυτός ρε συ; Τα παίρνει;
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης. Κι αν τα παίρνει τι έγινε; Σταμάτησα εγώ να βλέπω Χόλιγουντ ή να διαβάζω μέηνστρημ ΜΜΕ;
Όχι, απλά δεν τα δέχομαι άκριτα. Άμα θες λοιπόν δες, αν όχι μη βλέπεις. Εμένα μου άρεσε η σούμα του.
Σε ρώτησα μήπως ξέρεις επειδή συνήθως επιλέγεις τις πηγές σου και δεν βάζεις τυχαία πράγματα απλά για να υποστηρίξεις τη θέση σου.

Είναι βασιλικότερος του βασιλέως. Πάει να δικαιολογήσει ως σχεδιασμένες, αποφάσεις που παραδέχεσαι και εσύ σε άλλες αναρτήσεις ότι πάρθηκαν μάλλον υπό το καθεστώς πίεσης. Κακής μορφής λιβάνισμα και υπέθεσα μήπως είναι γνωστό σινομποτ ή συσχετιζόμενος κατά κάποιο τρόπο.

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Υπάρχει πρόβλημα εκεί και δυστυχώς το πραγματικό του μέγεθος δεν θα ανακοινωθεί επίσημα ή ό,τι τέλος πάντων ανακοινωθεί δεν θα ξέρουμε αν μπορούμε να το πιστέψουμε.

Τέλος πάντων αυτά είναι δευτερεύοντα. Κάποιος να σκουντήσει τον Πλεύρη να αλλάξει πλευρό.
Άλλο πράγμα η δική μου θέση, άλλο ένα βιντεάκι που βάζω ως μορφή διασκέδασης πιο πολύ, χωρίς συμπέρασμα δικό μου.

Πάρε όμως και μία καλύτερη πηγή για αυτό που σε απασχολεί στην τελευταία πρόταση.
However, the ECDC ( European Centre for Disease Prevention and Control) said it did not currently believe the surge in cases in China would impact the epidemiological situation in the EU "given higher population immunity in the EU/EEA, as well as the prior emergence and subsequent replacement of variants currently circulating in China".

Consequently, the agency considered "screenings and travel measures on travellers from China unjustified".

Potential imported infections were "rather low" compared to the numbers already circulating on a daily basis, which healthcare systems "are currently able to manage", the agency added.
https://www.france24.com/en/europe/2022 ... from-china
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Δεκ 2022, 18:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Άλλο πράγμα η δική μου θέση, άλλο ένα βιντεάκι που βάζω ως μορφή διασκέδασης πιο πολύ, χωρίς συμπέρασμα δικό μου.
Ένα δίκιο το έχεις. Το ποστ μου φάνηκε πιο αυστηρό από ό,τι θα ήθελα. Έπρεπε να βάλω κάποιο emoticon.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Πάρε όμως και μία καλύτερη πηγή για αυτό που σε απασχολεί στην τελευταία πρόταση.
Ευχαριστώ. Αλλά δεν μπορώ να τους πάρω στα σοβαρά. Όχι γιατί αυτό που λένε δεν ισχύει επιστημονικά, αλλά επειδή έδειξαν πολύ αργά αντανακλαστικά στις πρώτες φάσεις της πανδημίας. Και όχι μία φορά αλλά πολλές.

Το πράγμα είναι απλό. Αν σκάσει νέα μετάλλαξη δεν είναι σίγουρο πως θα ειδοποιήσουν οι Κινέζοι. Στην παρούσα φάση είναι περισσότερο πιθανό να μην ειδοποιήσουν. Ακόμα και γιατί μπορεί να μην το ανιχνεύσουν εγκαίρως. Θα περιμένουμε λοιπόν να πιαστεί κρούσμα σε άλλη χώρα, να ταυτοποιηθεί το νέο στέλεχος και μετά να κοινοποιηθεί στις Βρυξέλλες, να αξιολογήσει το επιστημονικό προσωπικό, να ενημερώσει τους πολιτικούς, να συνεδριάσουν οι πολιτικοί, να ληφθούν μέτρα, να τα φέρουν πίσω και να πάρει η κάθε κυβέρνηση τις όποιες αποφάσεις. Καληνύχτα. Αν πρόκειται για στέλεχος που δεν το πιάνουν τα τρέχοντα εμβόλια και η όποια ανοσία, θα έχουμε επανάληψη σκηνικού περασμένων ετών.

Ας συνεδριάσει η δική μας επιτροπή άμεσα και να προτείνει τι είναι προτιμότερο: τεστ σε κάθε Κινέζο που εισέρχεται στη χώρα; Κάποιες μέρες καραντίνα; Ό,τι προταθεί. Και δεν μπορεί να παραπονεθούν ή να αισθανθούν αδικημένοι. Όποιος ταξίδευε πέρσι εκεί, παρά τα τεστς, έμπαινε σε υποχρεωτική καραντίνα πολλών ημερών. Φίλος που εργαζόταν εκεί δεν ήρθε στην άδεια του να δει την οικογένειά του, μήπως δεν μπορέσει να επιστρέψει στην εργασία του.

Στην ουσία του θέματος και με αφορμή το video. Αν κατάλαβα καλά από τις 8 Ιανουαρίου ανοίγουν τους περιορισμούς στα σύνορά τους. Αν αυτό σημαίνει ότι θα επιτρέπουν και σε ασθενείς την επιβίβαση σε αεροσκάφος ή δεν θα απαιτούν τεστ, ενώ έχουν καλπάζουσα εξάπλωση αυτή την εποχή, τότε ο μόνος λόγος που μπορεί να εξηγηθεί μια τέτοια κίνηση είναι το να εκδικηθούν όσους τους έπρηζαν (από το εξωτερικό) το προηγούμενο διάστημα για τα αυστηρά μέτρα που εφάρμοζαν. Προσωπικά δεν μπορώ να επικροτήσω κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Δεκ 2022, 18:25

ST48410 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 18:12
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Άλλο πράγμα η δική μου θέση, άλλο ένα βιντεάκι που βάζω ως μορφή διασκέδασης πιο πολύ, χωρίς συμπέρασμα δικό μου.
Ένα δίκιο το έχεις. Το ποστ μου φάνηκε πιο αυστηρό από ό,τι θα ήθελα. Έπρεπε να βάλω κάποιο emoticon.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Πάρε όμως και μία καλύτερη πηγή για αυτό που σε απασχολεί στην τελευταία πρόταση.
Ευχαριστώ. Αλλά δεν μπορώ να τους πάρω στα σοβαρά. Όχι γιατί αυτό που λένε δεν ισχύει επιστημονικά, αλλά επειδή έδειξαν πολύ αργά αντανακλαστικά στις πρώτες φάσεις της πανδημίας. Και όχι μία φορά αλλά πολλές.

Το πράγμα είναι απλό. Αν σκάσει νέα μετάλλαξη δεν είναι σίγουρο πως θα ειδοποιήσουν οι Κινέζοι. Στην παρούσα φάση είναι περισσότερο πιθανό να μην ειδοποιήσουν. Ακόμα και γιατί μπορεί να μην το ανιχνεύσουν εγκαίρως. Θα περιμένουμε λοιπόν να πιαστεί κρούσμα σε άλλη χώρα, να ταυτοποιηθεί το νέο στέλεχος και μετά να κοινοποιηθεί στις Βρυξέλλες, να αξιολογήσει το επιστημονικό προσωπικό, να ενημερώσει τους πολιτικούς, να συνεδριάσουν οι πολιτικοί, να ληφθούν μέτρα, να τα φέρουν πίσω και να πάρει η κάθε κυβέρνηση τις όποιες αποφάσεις. Καληνύχτα. Αν πρόκειται για στέλεχος που δεν το πιάνουν τα τρέχοντα εμβόλια και η όποια ανοσία, θα έχουμε επανάληψη σκηνικού περασμένων ετών.

Ας συνεδριάσει η δική μας επιτροπή άμεσα και να προτείνει τι είναι προτιμότερο: τεστ σε κάθε Κινέζο που εισέρχεται στη χώρα; Κάποιες μέρες καραντίνα; Ό,τι προταθεί. Και δεν μπορεί να παραπονεθούν ή να αισθανθούν αδικημένοι. Όποιος ταξίδευε πέρσι εκεί, παρά τα τεστς, έμπαινε σε υποχρεωτική καραντίνα πολλών ημερών. Φίλος που εργαζόταν εκεί δεν ήρθε στην άδεια του να δει την οικογένειά του, μήπως δεν μπορέσει να επιστρέψει στην εργασία του.

Στην ουσία του θέματος και με αφορμή το video. Αν κατάλαβα καλά από τις 8 Ιανουαρίου ανοίγουν τους περιορισμούς στα σύνορά τους. Αν αυτό σημαίνει ότι θα επιτρέπουν και σε ασθενείς την επιβίβαση σε αεροσκάφος ή δεν θα απαιτούν τεστ, ενώ έχουν καλπάζουσα εξάπλωση αυτή την εποχή, τότε ο μόνος λόγος που μπορεί να εξηγηθεί μια τέτοια κίνηση είναι το να εκδικηθούν όσους τους έπρηζαν (από το εξωτερικό) το προηγούμενο διάστημα για τα αυστηρά μέτρα που εφάρμοζαν. Προσωπικά δεν μπορώ να επικροτήσω κάτι τέτοιο.
Προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός και στο αναγνωρίζω, αλλά νομίζω το έχεις πάει στο άλλο άκρο και παραδόξως έχεις θεοποιήσει την Κίνα σε βαθμό που θα νόμιζε κανείς ότι μόνο οι Κινέζοι σκέφτονται τα πάντα κι οι υπόλοιποι είναι μωρά.

Λες ότι το να μην ζητάς τεστ είναι πράξη εκδίκησης, η μόνη πιθανή εξήγηση. Και σε ρωτάω, ξέρεις κάποια χώρα, Δυτική ή μη Δυτική, που ζήτησε τεστ από ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες επειδή είχε πολλά κρούσματα; Πες μου ποια. Η Σουηδία όταν έκανε την περίφημη ανοσία της αγέλης το εφάρμοσε; Οι ΗΠΑ το εφάρμοσαν;
Μα τι είναι πια η Κίνα, ο κηδεμόνας του πλανήτη και είναι υπεύθυνη για όποιον ξεχνάει να πάρει ζακέτα;
Εντάξει, δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν η Ελλάδα βάλει περιορισμούς για 2 μήνες. Νερό θα περάσουν. Αλλά έχουν κουράσει αυτοί οι συμβολισμοί για μένα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Δεκ 2022, 18:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 18:25
ST48410 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 18:12
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Άλλο πράγμα η δική μου θέση, άλλο ένα βιντεάκι που βάζω ως μορφή διασκέδασης πιο πολύ, χωρίς συμπέρασμα δικό μου.
Ένα δίκιο το έχεις. Το ποστ μου φάνηκε πιο αυστηρό από ό,τι θα ήθελα. Έπρεπε να βάλω κάποιο emoticon.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:28
Πάρε όμως και μία καλύτερη πηγή για αυτό που σε απασχολεί στην τελευταία πρόταση.
Ευχαριστώ. Αλλά δεν μπορώ να τους πάρω στα σοβαρά. Όχι γιατί αυτό που λένε δεν ισχύει επιστημονικά, αλλά επειδή έδειξαν πολύ αργά αντανακλαστικά στις πρώτες φάσεις της πανδημίας. Και όχι μία φορά αλλά πολλές.

Το πράγμα είναι απλό. Αν σκάσει νέα μετάλλαξη δεν είναι σίγουρο πως θα ειδοποιήσουν οι Κινέζοι. Στην παρούσα φάση είναι περισσότερο πιθανό να μην ειδοποιήσουν. Ακόμα και γιατί μπορεί να μην το ανιχνεύσουν εγκαίρως. Θα περιμένουμε λοιπόν να πιαστεί κρούσμα σε άλλη χώρα, να ταυτοποιηθεί το νέο στέλεχος και μετά να κοινοποιηθεί στις Βρυξέλλες, να αξιολογήσει το επιστημονικό προσωπικό, να ενημερώσει τους πολιτικούς, να συνεδριάσουν οι πολιτικοί, να ληφθούν μέτρα, να τα φέρουν πίσω και να πάρει η κάθε κυβέρνηση τις όποιες αποφάσεις. Καληνύχτα. Αν πρόκειται για στέλεχος που δεν το πιάνουν τα τρέχοντα εμβόλια και η όποια ανοσία, θα έχουμε επανάληψη σκηνικού περασμένων ετών.

Ας συνεδριάσει η δική μας επιτροπή άμεσα και να προτείνει τι είναι προτιμότερο: τεστ σε κάθε Κινέζο που εισέρχεται στη χώρα; Κάποιες μέρες καραντίνα; Ό,τι προταθεί. Και δεν μπορεί να παραπονεθούν ή να αισθανθούν αδικημένοι. Όποιος ταξίδευε πέρσι εκεί, παρά τα τεστς, έμπαινε σε υποχρεωτική καραντίνα πολλών ημερών. Φίλος που εργαζόταν εκεί δεν ήρθε στην άδεια του να δει την οικογένειά του, μήπως δεν μπορέσει να επιστρέψει στην εργασία του.

Στην ουσία του θέματος και με αφορμή το video. Αν κατάλαβα καλά από τις 8 Ιανουαρίου ανοίγουν τους περιορισμούς στα σύνορά τους. Αν αυτό σημαίνει ότι θα επιτρέπουν και σε ασθενείς την επιβίβαση σε αεροσκάφος ή δεν θα απαιτούν τεστ, ενώ έχουν καλπάζουσα εξάπλωση αυτή την εποχή, τότε ο μόνος λόγος που μπορεί να εξηγηθεί μια τέτοια κίνηση είναι το να εκδικηθούν όσους τους έπρηζαν (από το εξωτερικό) το προηγούμενο διάστημα για τα αυστηρά μέτρα που εφάρμοζαν. Προσωπικά δεν μπορώ να επικροτήσω κάτι τέτοιο.
Προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός και στο αναγνωρίζω, αλλά νομίζω το έχεις πάει στο άλλο άκρο και παραδόξως έχεις θεοποιήσει την Κίνα σε βαθμό που θα νόμιζε κανείς ότι μόνο οι Κινέζοι σκέφτονται τα πάντα κι οι υπόλοιποι είναι μωρά.

Λες ότι το να μην ζητάς τεστ είναι πράξη εκδίκησης, η μόνη πιθανή εξήγηση. Και σε ρωτάω, ξέρεις κάποια χώρα, Δυτική ή μη Δυτική, που ζήτησε τεστ από ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες επειδή είχε πολλά κρούσματα; Πες μου ποια. Η Σουηδία όταν έκανε την περίφημη ανοσία της αγέλης το εφάρμοσε; Οι ΗΠΑ το εφάρμοσαν;
Μα τι είναι πια η Κίνα, ο κηδεμόνας του πλανήτη και είναι υπεύθυνη για όποιον ξεχνάει να πάρει ζακέτα;
Εντάξει, δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν η Ελλάδα βάλει περιορισμούς για 2 μήνες. Νερό θα περάσουν. Αλλά έχουν κουράσει αυτοί οι συμβολισμοί για μένα.
Μπορεί να έχεις δίκιο και να είμαι υπερβολικός. Ωστόσο μεγάλο μέρος του πλανήτη κατηγορεί τους Κινέζους (δικαίως ή αδίκως) για την αρχική εξάπλωση της πανδημίας. Έσω και μόνο υπό αυτό το πρίσμα θα έπρεπε οι χειρισμοί τους να είναι λίγο πιο προσεκτικοί.

Ένα πράγμα φάνηκε από την πανδημία μέχρι τώρα. Ότι αν δεν προλάβεις την εξάπλωση, τρέχεις καταϊδρωμένος πίσω από τις εξελίξεις, πληρώνοντας βαρύ φορτίο σε θανάτους και ζημιώνοντας την οικονομία. Τηρώ μέτρα από την αρχή, μέσα Μαρτίου του 2020. Κι εγώ έχω κουραστεί αρκετά και δεν θα ήθελα να ζορίσει η κατάσταση περαιτέρω και να υποβληθώ σε νέα αυστηρότερα μέτρα. Μακάρι να μην συμβεί.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιαν 2023, 13:05

Καλή και παραγωγική χρονιά!
Μαζεύουμε την οικογένεια να ακούσουμε παραδοσιακά το διάγγελμα.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιαν 2023, 15:36

Ανγοήστε την περιγραφή, ο σωστός τίτλος είναι "εγώ όταν ποστάρω στο νήμα".

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 02 Ιαν 2023, 17:51

Τελειωσε η zero covid policy των νυχτεριδοφαγων και τωρα κανουν αυτο που εκαναν ολες οι υπόλοιπες χώρες, περιμενουν να περασει.
Βέβαια οι δικοι μας ηλιθιοι εβαζαν θυματα απο τον κορονοιο μεχρι και τους ετοιμοθάνατους με καρκινο που κολλαγαν ενω οι Κινέζοι απατεωνες τωρα που νοσουν καμια 50ρια και βαλε εκατομμύρια, στις επισημες στατιστικες βαζουν 2=3 νεκρούς τη μερα (λολ)
Και φυσικά αν ρωτησει κανας ντοπιος δημοσιογράφος γιατι χρειαζοταν να τους γαμανε επι 3 χρονια για εναν ιο που δεν πεθαινει σχεδον κανενας -συμφωνα με τα κινεζοστατιστικα-, προφανως θα καταλήξει σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Για τετοια εμπνευσμένη ηγεσία μιλαμε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιαν 2023, 18:24

Νάνε το νου σου !!!!!


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 02 Ιαν 2023, 18:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Ιαν 2023, 15:36
Ανγοήστε την περιγραφή, ο σωστός τίτλος είναι "εγώ όταν ποστάρω στο νήμα".

:lol::lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιαν 2023, 18:41

Κινέζος σούπερμαν, ξηλώνει πολυκατοικία με γυμνα χέρια!!!


Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30695
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 02 Ιαν 2023, 21:41

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30695
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 02 Ιαν 2023, 21:44

https://t.me/jeffjbrown/3459

This is paranoia.

https://www.rt.com/news/569305-nasa-chi ... tion-moon/

"China may try to dominate the most resource-rich locations on the Moon, NASA administrator Bill Nelson has warned"
Наше дело правое - победа будет за нами!


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Ιαν 2023, 21:09



Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 03 Ιαν 2023, 21:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:05
Καλή και παραγωγική χρονιά!
Μαζεύουμε την οικογένεια να ακούσουμε παραδοσιακά το διάγγελμα.

τι σοι δυτικοποίηση είναι αυτή;.Η χρονιά αλλάζει στις 22 Ιανουαρίου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών