Το Νήμα της Σινοφοβίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιουν 2021, 19:02

Πάλι ψεκάζεστε; Είναι κάπου κάποτε μια παράμετρος που την παρακολουθούν, οκ. Το σπαμμάρουμε και αφήνουμε το πόπολο να καταλάβει ότι υπάρχει διαρροή.

Meanwhile όταν η Ιαπωνία ελευθερώνει τα νερά της Φουκουσίμα με την Κίνα να διαμαρτύρεται ότι δεν έχουν επεξεργασθεί αρκετά, στηρίζετε την Ιαπωνία ότι όλα κομπλέ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιουν 2021, 19:16

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιουν 2021, 12:20
Εικόνα
Οι Ρώσοι που είναι σήμερα; :8) Διότι τότε ήσαν.Να σε δώ τώρα να λες ότι ο Πούτιν είναι καλύτερος από τον Μπάιντεν περιμένω.Δεν έχεις άλλη επιλογή.


Δεν τίθεται θέμα καλυτεράδας. Η σημερινή Ρωσία δεν είναι στο τραπέζι όχι λόγω ηθικής ανωτερότητας αλλά γιατί είναι στο μενού. Όπως είναι και η Κίνα.
Απλά αποδεικνύονται δυσκολοχώνευτες. :D

Πλέον δεν έχω εύκολη απάντηση για ποιος είναι "καλύτερος".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιουν 2021, 20:14

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Ιουν 2021, 21:43

Δεν τίθεται θέμα καλυτεράδας.
α, εσύ είσαι προχωρημένος. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιουν 2021, 14:03

:smt047
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2021, 12:46

Παιδιά σας φέρνω ΤΗΝ τελευταία λέξη στον τομέα της Σινοφοβίας. Η Κίνα θα κλέψει το DNA μας, διαδώστε!

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Ιουν 2021, 11:11

μετά το τελευταίο μποτοξάκι, πιστεύω ο πρόεδρος αξίζει μια τιμητική θέση στο νήμα

Εικόνα

ας αποφανθεί ο Dwarven Blacksmith για τη σφραγίδα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Ιουν 2021, 11:38

Ο τίτλος του νηματος είναι παραπλανητικος
Δεν ειναι phobia, ειναι awareness.

Σημερα οι αισχροι δικτάτορες του πεκινου συνελλαβαν δημοσιογραφους στο Hong Kong

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... ning-raids

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιουν 2021, 11:39

Σενέκας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:11
μετά το τελευταίο μποτοξάκι, πιστεύω ο πρόεδρος αξίζει μια τιμητική θέση στο νήμα

Εικόνα

ας αποφανθεί ο Dwarven Blacksmith για τη σφραγίδα
Δεν είμαι σίγουρος, ρωτάς αν ο Βλαδίμηρος Πούτιν μπορεί πλέον να θεωρηθεί ΣΙνοφοβικός;
Η απάντηση είναι όχι, δεν έχει πάρει καν το μάτι μου κάτι για lip service έστω στη θεωρία της κινεζικής απειλής.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Ιουν 2021, 11:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:39
Σενέκας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:11
μετά το τελευταίο μποτοξάκι, πιστεύω ο πρόεδρος αξίζει μια τιμητική θέση στο νήμα

Εικόνα

ας αποφανθεί ο Dwarven Blacksmith για τη σφραγίδα
Δεν είμαι σίγουρος, ρωτάς αν ο Βλαδίμηρος Πούτιν μπορεί πλέον να θεωρηθεί ΣΙνοφοβικός;
Η απάντηση είναι όχι, δεν έχει πάρει καν το μάτι μου κάτι για lip service έστω στη θεωρία της κινεζικής απειλής.
αν μπορεί να θεωρηθεί τιμητικά κινέζος ρωτάω :oops::oops::oops:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιουν 2021, 11:55

Σενέκας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:39
Σενέκας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:11
μετά το τελευταίο μποτοξάκι, πιστεύω ο πρόεδρος αξίζει μια τιμητική θέση στο νήμα

Εικόνα

ας αποφανθεί ο Dwarven Blacksmith για τη σφραγίδα
Δεν είμαι σίγουρος, ρωτάς αν ο Βλαδίμηρος Πούτιν μπορεί πλέον να θεωρηθεί ΣΙνοφοβικός;
Η απάντηση είναι όχι, δεν έχει πάρει καν το μάτι μου κάτι για lip service έστω στη θεωρία της κινεζικής απειλής.
αν μπορεί να θεωρηθεί τιμητικά κινέζος ρωτάω :oops::oops::oops:
Α. Όχι από μένα. Η συνεργασία μας είναι βαθιά και πολύπλευρη, μα είμαστε πολύ διαφορετικοί.
Κρίμα, θα με ενδιέφερε αν πίστευε κάποιος ότι στη συνάντηση αυτή έγιναν περισσότερα απ' όσα φάνηκαν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιουν 2021, 12:12

Σενέκας επίσης θα ήθελα να ξέρω αν ακόμα έχεις την παρακάτω άποψη:
Nero έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:06
εξάγει εκεί το πολιτικό της σύστημα; Δεν το ξέρω καλά το θέμα για να πω σίγουρα αλλά δε μου φαίνεται πιθανό. Φυσικά και προσπαθεί να καταστήσει την Αφρική αποικία και τα καταφέρνει πολύ καλά αλλά δε νομίζω ότι συνδυάζεται αυτό με εξαγωγή πολιτική ιδεολογίας, νοοτροπίας ή ακόμα και πολιτικού συστήματος γιατί ιστορικά αυτός δεν ήταν ο τρόπος που επεκτείνονταν οι κινέζοι. Η εξαγωγή/ επιβολή ιδεών στου κατακτημένους, έχω την εντύπωση ότι μέρος της ευρωπαικής αποικιοκρατικής ιδεολογίας αλλά δε σημαίνει ότι είναι μονόδρομος, και μάλλον ο συγκεκριμένος τρόπος έχει ξεκάθαρη γενεαλογία που αυτόματα πάει πίσω στον χριστιανισμό. Η Κίνα ιστορικά έκανε δορυφόρους αλλά ο έλεγχος που ασκούσε και οι απαιτήσεις που είχε ήταν κάπως διαφορετικές απο τις Ευρωπαικές, γιατί η Κίνα ήταν πάντα η κίνα και λόγω ιδεολογίας δεν έβλεπε τον λόγο να κινεζοποιήσει τις αποικίες γιατί ήταν απλά "οι άλλοι' και δεν υπήρχε λόγος να γίνουν κινέζοι, αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να γίνουν κιόλας
Επ' αφορμή των όσων λέει ο Σιγκαπουριανός πολιτικός George Yeo και που θα μπορούσα να είχα πει κι εγώ.
GT: In your opinion, how likely is it for China to become a superpower equal to the US?

Yeo: China's economy will overtake the US. In terms of PPP (purchasing price parity), China's economy is already significantly bigger than that of the US. But in terms of per capita income, China is way behind the US and the US will continue to be the most advanced country in the world for a long time, because of its wealth, technology, stock of capital (not just in the US but worldwide), its financial system, and so on.

But already, China is viewed as a threat to a lot of people because of its sheer size and because of the unity of the Chinese people. If China were like India, divided by language, religion, caste, I don't think the US will be worried at all. You can be from Northeast China, Xinjiang or Guangdong, you can speak different dialects and have different accents, but you are Chinese especially for the Han people. The Han Chinese believe that they are all Yan Huang Zisun (descendants of Yan and Huang, ancient Chinese emperors). They believe in a common literature, in common heroes, and in a common history. That enables China to be united and extremely productive when it is united.

Does it mean that China wants to be a super power the way the Soviet Union was or the way the US is - wanting to pass judgment in other countries or wanting to export its governing system and its philosophy to others?

China is too old and wise to ever want such a thing. China will never want to be super power, because it knows such an ambition depletes you and would bring troubles upon yourself. Let's be good neighbors, good friends, try and help each other. That is Chinese approach.

It's a very different mentality from that of the West, which has a missionary tradition. The Americans, without embarrassment, call themselves an exceptional power with a manifest destiny, which is to spread its values to the whole world. That's how it sees itself. The Soviet Union had the same self-conception. China, I don't believe, will ever have such an instinct. It is certainly not in its history. It's certainly not in its interest.

It is true that the US is used to being dominant everywhere in the world. I don't think China wants to take over the US position as the world's big brother. I think China is happy for the US to remain big brother so long as its own interests are not badly affected. There will be some inevitable conflict between the US and China and this will go on for many years. But one day the US will realize that China's nature is different from the nature of the US. And because the natures are different, there is a greater possibility of coexistence and cooperation. China should persist, because this will decide war and peace in the world.

China will become a great power and be very influential. This will be a threat to the Western liberal system. There are many countries in the third world who are not Western and are also finding their way to the future. Western countries tell them that there's only one way to the future, that the Western way is the only way. Now they see China has a different way.

To that extent, the fact of China's success will challenge a conventional wisdom - that the only way is the Western way. Does it mean that the Western way is bad? There are many good things in the Western liberal system. We should learn from the good things and try to incorporate them into our own system. This is not a zero-sum game.
https://www.globaltimes.cn/page/202106/1226255.shtml
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Ιουν 2021, 12:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιουν 2021, 12:12
Σενέκας επίσης θα ήθελα να ξέρω αν ακόμα έχεις την παρακάτω άποψη:
Nero έγραψε:
19 Μαρ 2020, 22:06
εξάγει εκεί το πολιτικό της σύστημα; Δεν το ξέρω καλά το θέμα για να πω σίγουρα αλλά δε μου φαίνεται πιθανό. Φυσικά και προσπαθεί να καταστήσει την Αφρική αποικία και τα καταφέρνει πολύ καλά αλλά δε νομίζω ότι συνδυάζεται αυτό με εξαγωγή πολιτική ιδεολογίας, νοοτροπίας ή ακόμα και πολιτικού συστήματος γιατί ιστορικά αυτός δεν ήταν ο τρόπος που επεκτείνονταν οι κινέζοι. Η εξαγωγή/ επιβολή ιδεών στου κατακτημένους, έχω την εντύπωση ότι μέρος της ευρωπαικής αποικιοκρατικής ιδεολογίας αλλά δε σημαίνει ότι είναι μονόδρομος, και μάλλον ο συγκεκριμένος τρόπος έχει ξεκάθαρη γενεαλογία που αυτόματα πάει πίσω στον χριστιανισμό. Η Κίνα ιστορικά έκανε δορυφόρους αλλά ο έλεγχος που ασκούσε και οι απαιτήσεις που είχε ήταν κάπως διαφορετικές απο τις Ευρωπαικές, γιατί η Κίνα ήταν πάντα η κίνα και λόγω ιδεολογίας δεν έβλεπε τον λόγο να κινεζοποιήσει τις αποικίες γιατί ήταν απλά "οι άλλοι' και δεν υπήρχε λόγος να γίνουν κινέζοι, αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να γίνουν κιόλας
Επ' αφορμή των όσων λέει ο Σιγκαπουριανός πολιτικός George Yeo και που θα μπορούσα να είχα πει κι εγώ.
GT: In your opinion, how likely is it for China to become a superpower equal to the US?

Yeo: China's economy will overtake the US. In terms of PPP (purchasing price parity), China's economy is already significantly bigger than that of the US. But in terms of per capita income, China is way behind the US and the US will continue to be the most advanced country in the world for a long time, because of its wealth, technology, stock of capital (not just in the US but worldwide), its financial system, and so on.

But already, China is viewed as a threat to a lot of people because of its sheer size and because of the unity of the Chinese people. If China were like India, divided by language, religion, caste, I don't think the US will be worried at all. You can be from Northeast China, Xinjiang or Guangdong, you can speak different dialects and have different accents, but you are Chinese especially for the Han people. The Han Chinese believe that they are all Yan Huang Zisun (descendants of Yan and Huang, ancient Chinese emperors). They believe in a common literature, in common heroes, and in a common history. That enables China to be united and extremely productive when it is united.

Does it mean that China wants to be a super power the way the Soviet Union was or the way the US is - wanting to pass judgment in other countries or wanting to export its governing system and its philosophy to others?

China is too old and wise to ever want such a thing. China will never want to be super power, because it knows such an ambition depletes you and would bring troubles upon yourself. Let's be good neighbors, good friends, try and help each other. That is Chinese approach.

It's a very different mentality from that of the West, which has a missionary tradition. The Americans, without embarrassment, call themselves an exceptional power with a manifest destiny, which is to spread its values to the whole world. That's how it sees itself. The Soviet Union had the same self-conception. China, I don't believe, will ever have such an instinct. It is certainly not in its history. It's certainly not in its interest.

It is true that the US is used to being dominant everywhere in the world. I don't think China wants to take over the US position as the world's big brother. I think China is happy for the US to remain big brother so long as its own interests are not badly affected. There will be some inevitable conflict between the US and China and this will go on for many years. But one day the US will realize that China's nature is different from the nature of the US. And because the natures are different, there is a greater possibility of coexistence and cooperation. China should persist, because this will decide war and peace in the world.

China will become a great power and be very influential. This will be a threat to the Western liberal system. There are many countries in the third world who are not Western and are also finding their way to the future. Western countries tell them that there's only one way to the future, that the Western way is the only way. Now they see China has a different way.

To that extent, the fact of China's success will challenge a conventional wisdom - that the only way is the Western way. Does it mean that the Western way is bad? There are many good things in the Western liberal system. We should learn from the good things and try to incorporate them into our own system. This is not a zero-sum game.
https://www.globaltimes.cn/page/202106/1226255.shtml
δεν άλλαξε κάτι. Βέβαια αυτός, το ότι δεν προσπαθεί να επιβάλλει θεσμούς το θεωρεί αυτόματα καλό, ωστόσο είναι συζητήσιμο. Είναι αυτό που υπονοώ και στην τελευταία γραμμή στο παραπάνω ποστ: το ότι δε νοιάζονται να επιβάλλουν νοοτροπίες/θεσμούς κλπ στους υπηκόους, μπορεί απλά να σημαίνει ότι δεν το κάνουν γιατί το θεωρούν χαμένο κόπο, γιατί θεωρούν ότι τα υποκείμενα αξίζουν μόνο για να βγάζουν το κοβάλτιο με τα χέρια. Σε τελική ανάλυση, όση κριτική και να ασκήσει κανείς στην αποστολική νοοτροπία και τα σύγχρονα παρακλάδια της, μέχρι και στο βάρος του λευκού ανθρώπου, απο πίσω της υποβόσκει μια σχετική εξισωτική αρχή. Όπως έλεγε και ο De Las Casas, οι ιθαγενείς του νέου κόσμου μπορούν να γίνουν χριστιανοί γιατί έχουν ψυχή σαν κι εμάς, και δεν είναι κατώτερα όντα.

Γι'αυτό το ζήτημα είναι λίγο πιο περίπλοκο απ'όσο το παρουσιάζει ο κύριος Yeo
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιουν 2021, 13:11

Οκ. Σε αυτό έχω τρείς αντιρρήσεις.
Η υπόθεση ότι κάθε μη universalist φιλοσοφία είναι σωβινιστική είναι συζητήσιμη, άλλωστε δε τη λες με βεβαιότητα.
Αν πίστευαν ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι, δε νομίζω πάντως να ήταν ανοιχτοί σε ξένες ιδέες. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται μια αχρείαστη άσκηση να προσπαθείς να μαντέψεις τι παίζει στο μυαλό του άλλου, ενώ αυτό που αφορά εσένα είναι η δράση του.

Φυσικά η μεγαλύτερη αντίρρηση μου είναι ότι υπάρχουν άποικισμενοι ή υπήκοοι της Κίνας εκτός Κίνας. Μόνο από μαρξιστική σκοπιά θα ήταν έστω συζητήσιμο αυτό. Από φιλελεύθερη/καπιταλιστική σκοπιά δεν συμβαίνει τίποτε άλλο παρά επενδύσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11667
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 17 Ιουν 2021, 14:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:39
Σενέκας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 11:11
μετά το τελευταίο μποτοξάκι, πιστεύω ο πρόεδρος αξίζει μια τιμητική θέση στο νήμα

Εικόνα

ας αποφανθεί ο Dwarven Blacksmith για τη σφραγίδα
Δεν είμαι σίγουρος, ρωτάς αν ο Βλαδίμηρος Πούτιν μπορεί πλέον να θεωρηθεί ΣΙνοφοβικός;
Η απάντηση είναι όχι, δεν έχει πάρει καν το μάτι μου κάτι για lip service έστω στη θεωρία της κινεζικής απειλής.
Για την ακρίβεια, στη συνέντευξη που έδωσε προχθές στο NBC φάνηκε να χάνει την ψυχραιμία του μόνο σε ένα σημείο, όταν ο δημοσιογράφος τον πίεσε για να καταδικάσει τη συμπεριφορά της Κίνας προς τους Ουϊγούρους. Του απάντησε θυμωμένα ότι έχει μιλήσει με Ουϊγούρους και περνάνε μια χαρά και ότι οι Αμερικανοί και ο ίδιος ο δημοσιογράφος προσωπικά με τις ερωτήσεις του :lol: προσπαθούν να αποσπάσουν δηλώσεις που θα χαλάσουν τη σχέση Ρωσίας-Κίνας.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών