Το Νήμα της Σινοφοβίας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 19 Μαρ 2020, 21:27

Δεν είναι ένα νήμα αυτοδικαίωσης.
Ναι, σας είχα προειδοποιήσει για αυτούς τους μοχθηρούς σατανάδες που αγνοούν την προσωπική τους υγιεινή και αφήνουν το εφηβαίο τους με μπούκλες.
Δεν ανοίγω όμως το νήμα για αυτό.


Η ανερχόμενη παγκόσμια δύναμη που όλες οι χώρες του Silk Road της έκαναν τα γλυκά μάτια, μας γάμησε ολοκληρωτικά και τώρα μας προσφέρει μάσκες.

Το ολοκληρωτικό σύστημα οργουελικού τύπου, αποκτάει φανς και θεωρείται (ίσως και να είναι) πιο αποτελεσματικό.

Είστε έτοιμοι να υποταχθείτε στους Ασιάτες και να καταλάβατε τι σημαίνει σκληρός ιμπεριαλισμός και δεσποτισμός από τους Κινέζους φίλους σας;
Είστε έτοιμοι να αναπολήσετε Άγγλους και Αμερικανούς;
Είστε έτοιμοι για social credit και ελευθερία κινήσεων βάσει του πόσο πιστά σκυλάκια του Συστήματος είστε;

Όχι ακόμα;
Θέλετε και Covid-20;

ντισκάς
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2020, 21:34

Το κύριο πόιντ σου, ότι η Κίνα δηλαδή θα εξάγει επιθετικά το σύστημα της προς τις φίλιες χώρες, είναι απλά ένας ισχυρισμός στον αέρα.
Τώρα το αν γοητεύει κάποιους το σύστημα είναι άλλο θέμα, αλλά κι αυτό έχει τα όρια του. Καθένας χτίζει πάνω στην πολιτική του παράδοση.
π.χ. Έχουν περάσει δεκαετίες ως αιώνες κι ακόμα δεν υπάρχει κάποιο "πρότυπο δημοκρατικού πολιτεύματος" που ακολουθούν πιστά όλοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 19 Μαρ 2020, 21:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:34
Το κύριο πόιντ σου, ότι η Κίνα δηλαδή θα εξάγει επιθετικά το σύστημα της προς τις φίλιες χώρες, είναι απλά ένας ισχυρισμός στον αέρα.
Έχεις ακούσει για την ήπειρο που λέγεται Αφρική;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 19 Μαρ 2020, 21:40

σινοφοβικοί δεν είναι μόνο όσοι δεν έχουν συνεργασθεί ποτέ με τη σπορά του σατανά
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2020, 21:40

elchav έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:34
Το κύριο πόιντ σου, ότι η Κίνα δηλαδή θα εξάγει επιθετικά το σύστημα της προς τις φίλιες χώρες, είναι απλά ένας ισχυρισμός στον αέρα.
Έχεις ακούσει για την ήπειρο που λέγεται Αφρική;
Δεν έχω αντίρρηση να πάμε εκεί, με aknowledgment όμως ότι πρόκειται για κούνημα των γκολποστ αφού στο αρχικό ποστ μας ρωτάς αν είμαστε έτοιμοι να υποταχθούμε και δεν νομίζω να εννοείς "εσείς οι Αφρικανοί".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 19 Μαρ 2020, 21:44

Μαυροβασίλης έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:40
σινοφοβικοί δεν είναι μόνο όσοι δεν έχουν συνεργασθεί ποτέ με τη σπορά του σατανά
μέγιστε :smt038

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:40
elchav έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:34
Το κύριο πόιντ σου, ότι η Κίνα δηλαδή θα εξάγει επιθετικά το σύστημα της προς τις φίλιες χώρες, είναι απλά ένας ισχυρισμός στον αέρα.
Έχεις ακούσει για την ήπειρο που λέγεται Αφρική;
Δεν έχω αντίρρηση να πάμε εκεί, με aknowledgment όμως ότι πρόκειται για κούνημα των γκολποστ αφού στο αρχικό ποστ μας ρωτάς αν είμαστε έτοιμοι να υποταχθούμε και δεν νομίζω να εννοείς "εσείς οι Αφρικανοί".
έχεις την εντύπωση ότι σε θεωρούν καλύτερο από τους Αφρικανούς;
Ειδικά Βρετανούς, Πορτογάλους και Γάλλους τους έχουν τρομερό άχτι, ακόμα
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2020, 21:47

Πάλι πάνε βόλτα τα γκολποστ. Νομίζω ήταν ξεκάθαρο τι λέω. Εσύ ρωτάς εμάς, μετά πας να πεις για Αφρική, τώρα λες ότι είναι ρεβανσιστές και ρατσιστές.
Έτσι δε γίνεται δουλειά. Να πιάσουμε ένα-ένα επιχείρημα να το συζητήσουμε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 19 Μαρ 2020, 21:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:47
Πάλι πάνε βόλτα τα γκολποστ. Νομίζω ήταν ξεκάθαρο τι λέω. Εσύ ρωτάς εμάς, μετά πας να πεις για Αφρική, τώρα λες ότι είναι ρεβανσιστές και ρατσιστές.
Έτσι δε γίνεται δουλειά. Να πιάσουμε ένα-ένα επιχείρημα να το συζητήσουμε.
Μαν, τι λες για γκολποστ;

Όταν σε βρουν μπόσικο, θα σε υποτάξουν όπως ακριβώς έχουν κάνει με φεουδαρχικό στυλ στην Αφρική.
Εσύ μας είπες ότι αυτό είναι υπόθεση. Ε, δεν είναι, συμβαίνει ήδη, στη διπλανή ήπειρο.

Και θα έρθει και στη δική σου. Δεν σε θεωρούν ανώτερο, έχουν πίστη στο σύστημά τους και είναι brainwashed ώστε να ξεπλύνουν τον Αιώνα της Ντροπής.
Και αυτοί που τον προκάλεσαν ήταν Ευρωπαίοι. Do the math και αν επικρατήσουν, ο τρόπος που θα φέρονται στους Αφρικανούς θα είναι όνειρο
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 19 Μαρ 2020, 21:51

Οργουελικές καταστάσεις υπάρχουν και στην Αγγλία, δε νομίζω να θεωρεί κανείς πως τις επέβαλλαν Κινέζοι. Ή μήπως δεν είναι η cancel culture μια μορφή social credit; Ο προορισμός φαίνεται να είναι ίδιος για όλους ανεξαιρέτως οδηγού, σε βαθμό που θυμίζει προσομοίωση. Σε ένα τέτοιο σενάριο, ναι, θα προτιμούσα Κινέζο δεσπότη από οτιδήποτε πατάει run.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Μαρ 2020, 21:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:40

Δεν έχω αντίρρηση να πάμε εκεί, με aknowledgment όμως ότι πρόκειται για κούνημα των γκολποστ αφού στο αρχικό ποστ μας ρωτάς αν είμαστε έτοιμοι να υποταχθούμε και δεν νομίζω να εννοείς "εσείς οι Αφρικανοί".
*acknowledgement

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 19 Μαρ 2020, 21:55

Μιλλένιαλ έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:51
Οργουελικές καταστάσεις υπάρχουν και στην Αγγλία, δε νομίζω να θεωρεί κανείς πως τις επέβαλλαν Κινέζοι. Ή μήπως δεν είναι η cancel culture μια μορφή social credit; Ο προορισμός φαίνεται να είναι ίδιος για όλους ανεξαιρέτως οδηγού, σε βαθμό που θυμίζει προσομοίωση. Σε ένα τέτοιο σενάριο, ναι, θα προτιμούσα Κινέζο δεσπότη από οτιδήποτε πατάει run.
Καμια σχεση η Βρετανια με την Κινα...Μερα με τη νυχτα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Μαρ 2020, 21:56

Η Κίνα δοκίμασε με την Αλβανία το 1960 αλλά μετά βαρέθηκε.
Πρέπει να πηδήξει πολλές χώρες για να φτάσει εδώ.
Το σύστημα τους είναι βασικά το συριζαϊκό, αν και τα λαμόγια τύπου Πετσίτη επιτρέπονται.
Έχει βέβαια και στρατό-ναυτικό και μπορεί να επιβάλει "δικτατορία του προλεταριάτου".

Οι εδώ Κινέζοι μάλιστα παίρνουν στο κινητό τους οδηγίες από την μυστική αστυνομία. Μου φάνηκε περίεργο αυτό και λέω "μα πως γίνεται ;".
Μόνο στο Περλ Χάρμπορ ήξερα ότι είχε γίνει αυτό που πήραν τηλέφωνο οι Γιαπωνέζοι τους κατασκόπους στα σταθερά για να τους πουν τους στόχους.
Αλλά με κορόϊδευαν. Δεν υπάρχουν πιά σταθερά και εξ άλλου η μυστική αστυνομία δεν ξέρει -υποτίθεται- που βρίσκεται ο κάθε Κινέζος για να του τηλεφωνήσει ή να μην του τηλεφωνήσει.

Με τον κορονοϊό επίσης δεν νομίζω ότι λέει να υποταχθούμε στην Κίνα ή να μην υποταχθούμε.
Διότι πως η Κίνα -που είναι έστω καθαρή τώρα- θα διώξει τον δικό μας κορονοϊό για να ανακληθούν τα μέτρα ;
Εκτός αν έχουν το εμβόλιο και το δίνουν μόνο σε όσες χώρες υποτάσσονται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Nero

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 19 Μαρ 2020, 22:06

elchav έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 21:34
Το κύριο πόιντ σου, ότι η Κίνα δηλαδή θα εξάγει επιθετικά το σύστημα της προς τις φίλιες χώρες, είναι απλά ένας ισχυρισμός στον αέρα.
Έχεις ακούσει για την ήπειρο που λέγεται Αφρική;
εξάγει εκεί το πολιτικό της σύστημα; Δεν το ξέρω καλά το θέμα για να πω σίγουρα αλλά δε μου φαίνεται πιθανό. Φυσικά και προσπαθεί να καταστήσει την Αφρική αποικία και τα καταφέρνει πολύ καλά αλλά δε νομίζω ότι συνδυάζεται αυτό με εξαγωγή πολιτική ιδεολογίας, νοοτροπίας ή ακόμα και πολιτικού συστήματος γιατί ιστορικά αυτός δεν ήταν ο τρόπος που επεκτείνονταν οι κινέζοι. Η εξαγωγή/ επιβολή ιδεών στου κατακτημένους, έχω την εντύπωση ότι μέρος της ευρωπαικής αποικιοκρατικής ιδεολογίας αλλά δε σημαίνει ότι είναι μονόδρομος, και μάλλον ο συγκεκριμένος τρόπος έχει ξεκάθαρη γενεαλογία που αυτόματα πάει πίσω στον χριστιανισμό. Η Κίνα ιστορικά έκανε δορυφόρους αλλά ο έλεγχος που ασκούσε και οι απαιτήσεις που είχε ήταν κάπως διαφορετικές απο τις Ευρωπαικές, γιατί η Κίνα ήταν πάντα η κίνα και λόγω ιδεολογίας δεν έβλεπε τον λόγο να κινεζοποιήσει τις αποικίες γιατί ήταν απλά "οι άλλοι' και δεν υπήρχε λόγος να γίνουν κινέζοι, αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να γίνουν κιόλας

θα σου τα πουν καλύτερα ο Mole και ο The Age of Aquarius αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές έτσι είναι

Paralimnitis
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 16:33

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paralimnitis » 19 Μαρ 2020, 22:12

Eχουν γαμησει τον πλανητη ΠΑΛΙ οι βρωμιαρηδες νυχτεριδοφαγοι, παρακολουθω ντοκυμαντερ για την σφαγη του Ναnjing για να καλμαρω τα νευρα μου.

akkarkessel1
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 16:59
Phorum.gr user: akkarkessel

Re: Το Νήμα της Σινοφοβίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akkarkessel1 » 19 Μαρ 2020, 22:12

Δεν έχω σε φοβερή εκτίμηση τους κίτρινους στο δέρμα λαούς. Είναι λίγο for the eemperoor..! Και καμικάζι. Οπότε ναι λίγος Οργουελισμός εκεί που γενικά δεν μου είναι απ τα συμπαθητικά πράγματα. Γιατί να τους σεβαστούμε; Επείδη έχουν τον πληθυσμό μας χ1000; Επειδή έχουν 10% ρυθμό ανάπτυξης; ή επειδή έχουν καλύτερα όπλα. Όχι you have to earn it sir. Αλλιώς Μολών λαβέ.
He who is ignorant is in the dark. Knowledge is the light.
The emperor's light is upon me. My faith is my shield.
Λάθος έχεις…

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών