Η Κούβα των λαών

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιούλ 2021, 08:29

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:27
Fluffy έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:20
Όλα καλά λοιπόν.
Με το καλά εκφράζεις την αισιοδοξία σου ότι η Κούβα θα μπορέσει να σταθεί στον παγκόσμιο ανταγωνισμό στην αγορά εμβολίων; Μένει να το δούμε. Θα έχει δύσκολο έργο.
Θα με συγχωρέσεις αλλά θα σταθώ μόνο σε αυτό. Οι αντεπαναστατικές προσπάθειες που γίνονται είναι οργανικό μέρος της αγοράς εμβολίων.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 17 Ιούλ 2021, 08:36

Fluffy έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:29
Θα με συγχωρέσεις αλλά θα σταθώ μόνο σε αυτό. Οι αντεπαναστατικές προσπάθειες που γίνονται είναι οργανικό μέρος της αγοράς εμβολίων.
:smt005::smt005::smt005:

Αυτό είναι επιχείρημα επιπέδου Ανατολικής Γερμανίας που έλεγαν ότι έφτιαξαν το τείχος για να μη τους επιτεθεί η δύση.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 17 Ιούλ 2021, 08:39

Έλα Fluffy, με τις υγείες σου:

Covid-19: Η G7 θα αναγγείλει τη δωρεά ενός δισ. δόσεων εμβολίων στις φτωχές χώρες
Οι χώρες της G7 θα δεσμευθούν να διανείμουν στις φτωχές χώρες ένα δισ. δόσεις εμβολίων για την Covid-19

https://www.kathimerini.gr/world/561395 ... es-chores/

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιούλ 2021, 08:41

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:36
Fluffy έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:29
Θα με συγχωρέσεις αλλά θα σταθώ μόνο σε αυτό. Οι αντεπαναστατικές προσπάθειες που γίνονται είναι οργανικό μέρος της αγοράς εμβολίων.
:smt005::smt005::smt005:

Αυτό είναι επιχείρημα επιπέδου Ανατολικής Γερμανίας που έλεγαν ότι έφτιαξαν το τείχος για να μη τους επιτεθεί η δύση.
¨οχι είναι επιχείρημα ξεκαθαρό πως οι εταιρείες προασπίζονται τα συμφεροντα τους.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιούλ 2021, 08:41

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:39
Έλα Fluffy, με τις υγείες σου:

Covid-19: Η G7 θα αναγγείλει τη δωρεά ενός δισ. δόσεων εμβολίων στις φτωχές χώρες
Οι χώρες της G7 θα δεσμευθούν να διανείμουν στις φτωχές χώρες ένα δισ. δόσεις εμβολίων για την Covid-19

https://www.kathimerini.gr/world/561395 ... es-chores/
ολα καλα, είπαμε.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 17 Ιούλ 2021, 09:59

Fluffy έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 08:41
ολα καλα, είπαμε.
Το είπες, στο αναγνωρίζω αυτό.

Ξέχασες να πεις επιπλέον ότι κατάπιες και τη γλώσσα σου.

Επίσης, εσύ ως χρήστης του forum είσαι σταθερά ευγενής αλλά σε περιστάσεις όπως αυτή δείχνεις ότι δεν έχεις ντροπή.

Αλλιώς δε θα έλεγες από τη βολή σου τερατολογίες όπως αυτή για ανθρώπους που παίζουν το κεφάλι τους ή την ελευθερία τους.

Είναι υποχείρια των Αμερικανών, εξεγείρονται γιατί όλος ο πλανήτης φοβάται το εμβόλιο της Κούβας ( :smt005: ). Τι έχει το menu για μετά Fluffy;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιούλ 2021, 10:37

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 07:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιούλ 2021, 19:26
Συνεχίζονται οι μαζικές διαδηλώσεις στην Κούβα
Το ότι δε σε προβληματίζει το γεγονός ότι το καθεστώς απαγορεύει τις διαδηλώσεις που ... δε φοβάται και δολοφονεί, απαγάγει και φυλακίζει όσους συμμετέχουν, κόβει τη πρόσβαση στο internet για να μη μπορεί κανείς να επικοινωνήσει και τους συκοφαντεί ως πράκτορες των ΗΠΑ σε αυτές δείχνει απλώς το λογικό χάσμα στο τρόπο σκέψης σου.
Απλά μου αρέσει να γλενταω όσους νομίζουν ότι οι ΗΠΑ έχουν ακόμα ισχύ για πολύχρωμες. Στις πόσες αποτυχίες θα το χωνέψετε;

Τα υπόλοιπα που λες δεν έχω δει αντικειμενική πηγή ότι συμβαίνουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34339
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Ιούλ 2021, 10:51

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 09:59
Επίσης, εσύ ως χρήστης του forum είσαι σταθερά ευγενής αλλά σε περιστάσεις όπως αυτή δείχνεις ότι δεν έχεις ντροπή.
Επειδή λόγω ηλικίας ίσως δεν θυμάσαι τις συζητήσεις που έγιναν στην Ελλάδα για τον Γιαρουζέλσκι ή το Τσερνομπίλ θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχει καμμία σημασία η φρασεολογία ή ακόμη και τυχόν καλλιτεχνική τάση ή ευαισθησία ενός κομμουνιστή με τη συμπαράταξή του με οποιαδήποτε βαρβαρότητα χρειασθεί για να σώσει το καθεστώς που υποστηρίζει.
Δεν έχει σημασία εάν είναι Ρίτσος ή πυρηνικός φυσικός,είναι το ίδιο με έναν υπάλληλο της ΣΤΑΖΙ στο θέμα αυτό.Είναι παλιά ιστορία και δεν αλλάζει.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Ιούλ 2021, 12:03

georgebi έγραψε:
16 Ιούλ 2021, 16:12
ΜΠΡΑΒΟ στο ΚΚΕ


Εικόνα


"Μισθοφόροι των ΗΠΑ στην Κούβα"... Τί μαθαίνει κανείς απο το ΚΚΕ ρε παιδί μου :smt005:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Ιούλ 2021, 12:19

:o:o

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Ιούλ 2021, 12:24

:o:o

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Ιούλ 2021, 12:31

«Στη χώρα του Φιντέλ δεν πιάνουν απειλές»


Εικόνα









Εικόνα

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 17 Ιούλ 2021, 17:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 10:37
Απλά μου αρέσει να γλενταω όσους νομίζουν ότι οι ΗΠΑ έχουν ακόμα ισχύ για πολύχρωμες. Στις πόσες αποτυχίες θα το χωνέψετε;

Τα υπόλοιπα που λες δεν έχω δει αντικειμενική πηγή ότι συμβαίνουν.
Για να μπορείς να γλεντάς καλά θα πρέπει πριν απ' όλα η βάση της επιχειρηματολογίας σου να μην είναι σαθρή. Οι κινητοποιήσεις (που το καθεστώς κατέπνιξε γρήγορα) ήταν αποτέλεσμα εσωτερικής δυσαρέσκειας. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη περί εμπλοκής των ΗΠΑ παρά μόνο η προπαγάνδα του καθεστώτος. Και όσες κινητοποιήσεις και να κάνει το ΚΚΕ εδώ δε θα κάνει το άσπρο μαύρο.

Τα υπόλοιπα που λέω μια χαρά ισχύουν. Και η δολοφονία και οι συλλήψεις, και το block στα social media, όλα.

Άμα θες αντικειμενικές πηγές, στα καθεστώτα αυτά δεν είναι πολύ εύκολο γιατί δεν επιτρέπουν ακριβώς την ελεύθερη δράση δημοσιογράφων, μη κυβερνητικών οργανώσεων κλπ. Τέτοιες πολυτέλειες μόνο στη Δύση.
πατησιωτης έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 10:51
Επειδή λόγω ηλικίας ίσως δεν θυμάσαι τις συζητήσεις που έγιναν στην Ελλάδα για τον Γιαρουζέλσκι ή το Τσερνομπίλ θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχει καμμία σημασία η φρασεολογία ή ακόμη και τυχόν καλλιτεχνική τάση ή ευαισθησία ενός κομμουνιστή με τη συμπαράταξή του με οποιαδήποτε βαρβαρότητα χρειασθεί για να σώσει το καθεστώς που υποστηρίζει.
Δεν έχει σημασία εάν είναι Ρίτσος ή πυρηνικός φυσικός,είναι το ίδιο με έναν υπάλληλο της ΣΤΑΖΙ στο θέμα αυτό.Είναι παλιά ιστορία και δεν αλλάζει.
Αυτά όντως δε τα πρόλαβα αλλά έχω κι εγώ το μερίδιο συζητήσεων με κομμουνιστές κι αυτό που λες το ξέρω. Κι ότι δε μπορούν να κρύψουν ή να παραποιήσουν θα βγουν και θα το υπερασπιστούν και φωναχτά, όσο εξοργιστικό κι αν είναι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιούλ 2021, 17:24

Jack Shephard έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 17:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 10:37
Απλά μου αρέσει να γλενταω όσους νομίζουν ότι οι ΗΠΑ έχουν ακόμα ισχύ για πολύχρωμες. Στις πόσες αποτυχίες θα το χωνέψετε;

Τα υπόλοιπα που λες δεν έχω δει αντικειμενική πηγή ότι συμβαίνουν.
Για να μπορείς να γλεντάς καλά θα πρέπει πριν απ' όλα η βάση της επιχειρηματολογίας σου να μην είναι σαθρή. Οι κινητοποιήσεις (που το καθεστώς κατέπνιξε γρήγορα) ήταν αποτέλεσμα εσωτερικής δυσαρέσκειας. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη περί εμπλοκής των ΗΠΑ παρά μόνο η προπαγάνδα του καθεστώτος. Και όσες κινητοποιήσεις και να κάνει το ΚΚΕ εδώ δε θα κάνει το άσπρο μαύρο.

Τα υπόλοιπα που λέω μια χαρά ισχύουν. Και η δολοφονία και οι συλλήψεις, και το block στα social media, όλα.

Άμα θες αντικειμενικές πηγές, στα καθεστώτα αυτά δεν είναι πολύ εύκολο γιατί δεν επιτρέπουν ακριβώς την ελεύθερη δράση δημοσιογράφων, μη κυβερνητικών οργανώσεων κλπ. Τέτοιες πολυτέλειες μόνο στη Δύση.
Α, δηλαδή εσύ δεν μπορείς να φέρεις αντικειμενικές πηγές, αλλά η δική μου επιχειρηματολογία είναι σαθρή.
Εγώ δεν αμφιβάλλω ότι οι κινητοποιήσεις ήταν αποτέλεσμα εσωτερικής δυσαρέσκειες. Σίγουρα όμως ο αμερικανικός ιμπεριαλισμός επιχείρησε να επωφεληθεί, με κινήσεις και εντός Κούβας, και μασάζ της κοινής γνώμης εκτός.

Στην Κούβα οι διαδηλώσεις επιτρέπονται, άλλωστε γίνανε και φιλοκυβερνητικές (μεγαλύτερες). Μόνο οι απόπειρες ανατροπής καταπνίγηκαν (ορθώς) και όχι οι απλοί διαδηλωτές.

Κατά τ' άλλα :003:

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 17 Ιούλ 2021, 17:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 17:24
Στην Κούβα οι διαδηλώσεις επιτρέπονται, άλλωστε γίνανε και φιλοκυβερνητικές (μεγαλύτερες). Μόνο οι απόπειρες ανατροπής καταπνίγηκαν (ορθώς) και όχι οι απλοί διαδηλωτές.
Το παραπάνω είναι απλώς γελοιότητα.

Τώρα για την πλακίτσα* που κάνεις, πολύ καλά κάνεις και την κάνεις και είναι ακόμα πολυτέλεια που σου προσφέρει η Δύση. Βλέπεις ότι πραγματικά ανήκεις εδώ;

Στη Κούβα (ή στην Κίνα) θα σε τάιζαν κάτι τέτοιο και θα το έτρωγες με όρεξη, διαφορετικά θα σου συνέβαιναν πολύ κακά πράγματα. Στη Κίνα π.χ. αφού κάνεις τέτοιες πλακίτσες απέναντι στην εξουσία έχεις ήδη -250 πόντους στο social score σου.

* και στο άλλο νήμα με τον κόλπο των χοίρων ήταν πληρωμένη απάντηση όπως το έγραψε ο άλλος. Αλλά εμένα με αδικείς. Εγώ θα υποστήριζα κανονική εισβολή τακτικού στρατού των ΗΠΑ. Μου αρέσει οι δουλειές να γίνονται σωστά. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι ρεαλιστικό στο κοντινό και μεσοπρόθεσμο μέλλον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών