Η Κούβα των λαών

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 13 Ιούλ 2023, 14:53

Στρακαστρουκας έγραψε:
12 Ιούλ 2023, 19:23
dtri2020 έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 19:14
Sol έγραψε:
24 Μάιος 2023, 08:55
Επ, τι διαβάζουμε εδώ λεβέντη μου;


Cuba Travel Advice.jpg

Cuba travel advice

Υπάρχουν ελλείψεις λέει σε βασικά είδη, όπως τρόφιμα, φάρμακα και καύσιμα;

Ισχύει; Φυσικά και ισχύει, εκεί καταλήγει πάντα ο κομμουνισμός!
Σορι τελειωσε ο μηνας του "δες την Κουβα καταρρεει". Ωρα να πιασεις την Βενεζουελα
Το νήμα για την Κούβα δεν είναι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Ιούλ 2023, 15:53

dtri2020 έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 14:53


Το νήμα για την Κούβα δεν είναι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Οχι λεω τους μονους μηνες εχετε την πιπιλα για την "Κουβα που καταρρει" ενω τους ζυγους για την Βενεζουελα. Τωρα εχουμε ζυγο μηνα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 13 Ιούλ 2023, 16:03

Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 15:53
dtri2020 έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 14:53


Το νήμα για την Κούβα δεν είναι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Οχι λεω τους μονους μηνες εχετε την πιπιλα για την "Κουβα που καταρρει" ενω τους ζυγους για την Βενεζουελα. Τωρα εχουμε ζυγο μηνα
Μπα, κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8181
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 17 Ιούλ 2023, 06:44

Αν θέλετε να αγοράσετε το σπίτι μου και δεν μπορείτε, είναι απλά γιατί δεν θέλω να σας το πουλήσω, το νοικιάσω ή να το εκμισθώσω. Έτσι, εάν με αποκλείσετε στο σπίτι μου και δεν μπορώ να πάω στο φαρμακείο, στην τράπεζα, στην αγορά, και επίσης εάν δεν μου επιτρέπετε να πουλήσω τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας μου, και σε όλα αυτά μου ακυρώσετε όλους τους πιστωτικούς και αποταμιευτικούς λογαριασμούς. Μετά από λίγο καιρό η οικογένειά μου θα αρχίσει να υποφέρει και να απελπίζεται, κάποιοι θα προσπαθήσουν να το σκάσουν από τα παράθυρο, και εάν απέξω αρχίσετε να μου φωνάζετε πως είμαι ανίκανος να έχω τον έλεγχο του σπιτικού μου και ότι είμαι δικτάτορας, πως κάνω την οικογένειά μου να υποφέρει… τότε θα αρχίσουν να λένε πως η κυβέρνηση του σπιτιού βρίσκεται σε ΚΡΙΣΗ, και οι γείτονες θα έχουν την άδεια να ΕΠΕΜΒΟΥΝ και εξοντώσουν με σκοπό να αντιμετωπίσουν την ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ της οικογένειας μου.
Λοιπόν… δεν θα πεις ποτέ πως αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μείνεις στο σπίτι μου. Και αυτός είναι ο λόγος που με βάζεις σ’ αυτή την τόσο κρίσιμη κατάσταση απέναντι από την οικογένειά μου.
Roger Waters

.. για το 60χρονο εμπάργκο των ΗΠΑ στην Κούβα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 17 Ιούλ 2023, 08:38

Frappezitis έγραψε:
17 Ιούλ 2023, 06:44
Αν θέλετε να αγοράσετε το σπίτι μου και δεν μπορείτε, είναι απλά γιατί δεν θέλω να σας το πουλήσω, το νοικιάσω ή να το εκμισθώσω. Έτσι, εάν με αποκλείσετε στο σπίτι μου και δεν μπορώ να πάω στο φαρμακείο, στην τράπεζα, στην αγορά, και επίσης εάν δεν μου επιτρέπετε να πουλήσω τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας μου, και σε όλα αυτά μου ακυρώσετε όλους τους πιστωτικούς και αποταμιευτικούς λογαριασμούς. Μετά από λίγο καιρό η οικογένειά μου θα αρχίσει να υποφέρει και να απελπίζεται, κάποιοι θα προσπαθήσουν να το σκάσουν από τα παράθυρο, και εάν απέξω αρχίσετε να μου φωνάζετε πως είμαι ανίκανος να έχω τον έλεγχο του σπιτικού μου και ότι είμαι δικτάτορας, πως κάνω την οικογένειά μου να υποφέρει… τότε θα αρχίσουν να λένε πως η κυβέρνηση του σπιτιού βρίσκεται σε ΚΡΙΣΗ, και οι γείτονες θα έχουν την άδεια να ΕΠΕΜΒΟΥΝ και εξοντώσουν με σκοπό να αντιμετωπίσουν την ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ της οικογένειας μου.
Λοιπόν… δεν θα πεις ποτέ πως αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μείνεις στο σπίτι μου. Και αυτός είναι ο λόγος που με βάζεις σ’ αυτή την τόσο κρίσιμη κατάσταση απέναντι από την οικογένειά μου.
Roger Waters

.. για το 60χρονο εμπάργκο των ΗΠΑ στην Κούβα
Κι αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, το ΚΚΕ για τί πράγμα ακριβώς παλεύει; Για να γίνει και η Ελλάδα σαν την Κούβα, απομονωμένη από όλον τον κόσμο; Αν και δηλαδή απ'ότι φαίνεται δεν χρειάζεται να είσαι απομονωμένος απ'όλον τον κόσμο για να έχεις τα χάλια της Κούβας, μόνο το εμπάργκο από τις ΗΠΑ φτάνει.

Ή μήπως για να επικρατήσει παντού (και ταυτόχρονα) ο κομμουνισμός ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί ΠΟΤΕ;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Νοέμ 2023, 21:14

31ο ψήφισμα ΟΗΕ κατά του εγκληματικού εμπάργκο, που όπως έχουμε εξηγήσει ΔΕΝ αφορά μόνο τις ΗΠΑ αλλά και τρίτους που θέλουν συναλλαγές με την Κούβα.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 03 Νοέμ 2023, 11:29

micmic έγραψε:
17 Ιούλ 2023, 08:38
Κι αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, το ΚΚΕ για τί πράγμα ακριβώς παλεύει; Για να γίνει και η Ελλάδα σαν την Κούβα, απομονωμένη από όλον τον κόσμο; Αν και δηλαδή απ'ότι φαίνεται δεν χρειάζεται να είσαι απομονωμένος απ'όλον τον κόσμο για να έχεις τα χάλια της Κούβας, μόνο το εμπάργκο από τις ΗΠΑ φτάνει.
Ή μήπως για να επικρατήσει παντού (και ταυτόχρονα) ο κομμουνισμός ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί ΠΟΤΕ;
Μαλλον εσυ κατι δεν εχεις καταλαβει φιλε μου... Τι ελεγε ο μεγαλος Ιλονας (Μασκ)?? "Εγω δεν ειμαι δεξιος. Παντα ημουν αριστερος, αλλα πλεον η αριστερα εχει παει τοσο στα ακρα οπου εγω πλεον φανταζω συντηριτικος!! ".

Τι μας λεει αυτο φιλε μου?? Οτι η ΝουΔουλα ΚΑΠΟΤΕ ηταν δεξια. Τωρα ειναι οτι ηταν καποτε το ΠΑΣΟΚ (κεντροαριστερα) γιατι το αριστερο ακρο του "συνταγματικου τοξου" εχει ξεφυγει τοσο στα ακρα που εχει μετακινηθει ολος ο οριζοντας. Ετσι εξηγητε κ το οτι Συριζα, ΝΔ, ΜΠΑΣΟΚ εχουν κολητηλικια με τον Γιωργακη τον Σορο.... Εχουν τον ιδιο χρηματοδοτη ολοι, αν αυτο σου λεει κατι...

Ολη η ΕΕ λειτουργει αντιστοιχα. Ιδιες πολιτικες ανοιχτων συνορων, LGBTQ, κλιματικη αλλαγη κλπ κλπ. Ολοι σε ολα τα προτεκτορατα. Ακομα κ το Αμερικανισταν κυβερνατε απ την αριστερα μεσω των Δημοκρατικων.

Αρα, τα "αυτο δεν θα γινει ποτε" τα ξεχνας, μυριζεις τον καφε, ξυπνας, η Αριστερα ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ !!!
Ηδη εχει παρει ολη την Δυση κ δινει μαχη για Ευρασια/Νοτο. Οχι, δεν υπαρχει ακομα το τειχος του Βερολινου, δεν πολεμαει το ΝΑΤΟ τους κομουνιστες.
Καλημερα. Καλως ηρθες στον πλανητη Γη.

ΥΓ. Η Κουβα ειναι αλλη "κουμουνιστικη αιρεση" που δεν συμβιβαζεται με την δυτικη αριστεριλα. Γιαυτο κ την κυνηγανε. Οχι γιατι ειμαστε καπιταλιστες κ αλλα τραγελαφικα. Κ ο Πουτιν της χαμογελα ακριβως γιατι δεν μπορει να τα βρει με την Δυση, οχι γιατι αυτος ειναι αριστερος.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4126
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Νοέμ 2023, 14:05

Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30684
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 23 Νοέμ 2023, 00:24

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8181
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 02 Δεκ 2023, 14:15

Ιστορια ακαταληλη για νεοφιλελε μυαλα ...
το 1901 οι ΗΠΑ αναγκασαν την Κουβα να δεχτει την τροπολογια πλατ !!! τι ελεγε η τροπολογια ??οτι οι αμερικανοι εχουν δικαιωμα να επεμβαινουν στην κουβα με οποιο τροπο θελουν για να προστατεψουν τα συμφεροντα τους !! τσιφλικι τους δηλαδη και με βουλα !!! κατω απο τις λαικες διαδηλωσεις η συντακτικη συνελευση το αποριπτει !!φυσικα οι αμερικανοι δεν το βαζουν κατω και με πιεσεις πετυχαινουν την εγκριση της με ψηφους 15 -14 !!οι κουβανοι ομως ειχανε βαλει ορισμενες τροποποιησεις που δεν αρεσαν στα αφεντικα ! ετσι παλι με τον γνωστο τροπο πετυχαινουν με ψηφους 16-11 να την περασουν οπως αυτοι ηθελαν !! μετα απο αυτο οι αμερικανοι .. κανουν εκλογες στην κουβα και βγαζουν για πρωτο προεδρο εναν αμερικανο πολιτη με το ονομα εστραδα !!!! αυτα καταργησε η επανασταση και για αυτο την μισησαν τσιρακια λακεδες και αφεντικα!!
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4126
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Ιαν 2024, 21:56

Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Ιαν 2024, 22:00

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
03 Ιαν 2024, 21:56
Τσεπώνοντας σύνταξη απο τον Καναδά, ζει σαν μεγιστάνας στην Κούβα. Με σύνταξη απο τον Καναδά πάντα...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4868
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 10 Ιαν 2024, 08:54


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Η Κούβα των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Ιαν 2024, 19:19

15.01.2024
Η χώρα όπου η βενζίνη πωλείται 5 ευρώ το λίτρο.
Αύξηση πάνω από 420%.

Εικόνα

Η οικονομική κρίση σε αυτή τη χώρα της Λατινικής Αμερικής φτάνει στο αποκορύφωμά της, καθώς η τιμή της βενζίνης πρόκειται να αυξηθεί κατά 420%.


Την χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών βιώνει η κομμουνιστική Κούβα με την οικονομία της χώρας της Λατινικής Αμερικής να έχει δεχθεί επίσης σειρά ετών ισχυρότατα πλήγματα.

Κύριες αιτίες για την τραγική κατάσταση που βρίσκεται η οικονομία της χώρας είναι η πανδημία του κορωνοϊού, οι οικονομικές κυρώσεις από τις ΗΠΑ και η τραγική πτώση στα νούμερα των τουριστών που επισκέπτονταν τη χώρα -και άφηναν πολύτιμο συνάλλαγμα.

Στην βαθιά οικονομική κρίση έχει συμβάλλει επίσης και η φθίνουσα τα τελευταία χρόνια στήριξη από τη Βενεζουέλα, η οποία αντιμετωπίζει τα δικά της οικονομικά προβλήματα και δεν προμηθεύει πλέον την Κούβα με την ποσότητα των καυσίμων που χρειάζεται.

Με τον πληθωρισμό να έχει εκτιναχθεί οι κάτοικοι της χώρας αντιμετωπίζουν πλέον σημαντικές ελλείψεις σε αγαθά πρώτης ανάγκης εδώ και πάρα πολλούς μήνες, ενώ εξίσου άσχημα είναι τα πράγματα για τους ιδιοκτήτες οχημάτων που σχηματίζουν τεράστιες και πολύωρες ουρές στα πρατήρια καυσίμων για να γεμίζουν τα ρεζερβουάρ του.

Σα να μην έφταναν τα παραπάνω η κυβέρνηση της χώρας που δεν έχει δείξει μέχρι σήμερα την ικανότητα να χειριστεί με κάποια μορφή επιτυχίας την κατάσταση ανακοίνωσε μια σειρά οικονομικών μέτρων, με στόχο να βρει τα απαραίτητα κεφάλαια για να μπορεί να εισάγει, μεταξύ άλλων και καύσιμα στη χώρα.

Συγκεκριμένα και αναφορικά με τις τιμές των καυσίμων στη χώρα η κυβέρνηση της Κούβας ανακοίνωσε την αύξηση στην τιμή της απλής βενζίνης τον ερχόμενο Φεβρουάριο, από τα 0,95 ευρώ/λίτρο που βρίσκεται σήμερα στα 5,03 ευρώ, με την αύξηση να ξεπερνά σε ποσοστό το 425% μέσα σε μόλις λίγες εβδομάδες.

Με τον εξωπραγματικό πενταπλασιασμό της τιμής της απλής βενζίνης, για τα δεδομένα οποιασδήποτε οικονομίας, πόσο μάλλον της Κούβας, η κομμουνιστική κυβέρνηση ευελπιστεί να βρει το απαραίτητο χρήμα για εισαγωγές αγαθών πρώτης ανάγκης, φαρμάκων αλλά και καυσίμων.

Μάλιστα η κυβέρνηση θα θέσει εκ νέου σε λειτουργία 29 κρατικά πρατήρια καυσίμων, τα οποία θα πωλούν βενζίνη στους σχετικά λίγους κάτοικους της χώρας που έχουν στην κατοχή τους αυτοκίνητο, δεχόμενα μόνο δολάρια ΗΠΑ -τα οποία μπορούν να αποκτηθούν επί το πλείστο στη μαύρη αγορά.

Ήδη οι ιδιοκτήτες οχημάτων στη χώρα έχουν σχηματίσει ουρές χιλιομέτρων περιμένοντας να γεμίσουν τα ρεζερβουάρ τους με τις υπάρχουσες τιμές, με την κυβέρνηση να αυξάνει παράλληλα το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας αλλά και του υγραερίου, για τους μεγάλους καταναλωτές.

Με τον πενταπλασιαμό της τιμής της βενζίνης στη χώρα, για να γεμίσει ένα ρεζερβουάρ 40 λίτρων θα χρειαστούν περίπου 200 ευρώ. Αυτό τη στιγμή που ο μέσος μισθός ενός δημόσιου υπάλληλου στην Κούβα βρίσκεται στα μόλις 160 ευρώ.

Η παραπάνω τιμή αφορά το καλύτερο δυνατό σενάριο για τους κάτοικους της χώρας που μπορούν να ανταλλάξουν νόμιμα τα κουβανικά μετατρέψιμα πέσος -η Κούβα έχει και δεύτερο εγχώριο νόμισμα το «απλό» πέσο- με δολάρια Αμερικής.

Έτσι η χώρα της Λατινικής Αμερικής θα αποκτήσει την ακριβότερη ίσως βενζίνη στον κόσμο, ενώ είχε μέχρι σήμερα μια από τις χαμηλότερες τιμές.
https://www.pronews.gr/oikonomia/diethn ... -to-litro/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών