Supreme leader Trump

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Uppercut

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 06 Ιαν 2019, 23:54

Northern Spirit έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:19
Uppercut έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:11
Λες για το Μάτις; Γιατί έφυγε είπαμε; Α, για το pullout από τη Συρία. Δηλαδή την προεκλογική του δέσμευση να μη μετέχει σε χαζούς πολέμους. Ξέρεις, αυτην που δε πίστευες εσύ κι έλεγες ότι θα κάνει ντου στη Μέση Ανατολή κι ότι τρώμε παραμύθι οι οπαδοί του. Μαζί διαφωνούσαμε τότε για αυτό. Με σένα και τον άλλον το κομουνιστή το zteo που έκανε αναλύσεις.
Η εξωτερικη πολιτικη του Τραμ ειναι αλλοπροσαλλη...Πχ στη Συρια δεν υπηρχε ποτε μεγαλη στρατιωτικη δυναμη.2000 στρατιωτες μαξ..Η Συρια ειχε γινει μεγαλο θεμα στο φορουμ γιατι λεγατε οτι με Χιλαρι θα ξεκινουσε...παγκοσμιος πολεμος αναμεσα σε ΗΠΑ-Ρωσια αν εκλεγοτανε η Χιλαρι...ΚΑτι που δεν εγινε..

Ο δε Τραμπ προεκλογικως δεν ελεγε μονο για αποχωρηση...ελεγε και αλλα:
Trump: I’d ‘Bomb the S**t’ Out of ISIS
During a campaign speech at the Decker Auditorium of Fort Dodge, Iowa, Republican frontrunner Donald Trump elaborated on his plan for dealing with the so-called Islamic State: “Bomb the shit outta them.” The remark came as the business mogul lamented how, upon first entering the presidential race, media outlets repeatedly pressed him to reveal his self-described “secret plan” for dealing with ISIS. “I’d just bomb those suckers,” he continued. “I’d blow up the pipes, I’d blow up the refineries, I’d blow up every single inch, there would be nothing left.”
https://www.thedailybeast.com/trump-id- ... ut-of-isis

Η διαφορα με τον Ματις προεκυψε οταν Τραμπ ξαφνικα δηλωσε οτι ο πολεμος τελειωσε και οτι ηρθε η ωρα να αποχωρησουνε οι ΗΠΑ απο την Συρια. Ο ματις και οι στρατηγοι του στο εδαφος δεν πιστεουνε αυτο.
Ουτε εσυ με βαση διαφορα πσοτς το πιστευεις αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..Οταν το λεει ο αρχηγος κανετε αβαβα.. :lol:

απο εκει και περα οπως ειπα οι στρατωιτικες επιχειρησεις ολοκληρωνονται οταν ο στρατος επιτυχει τους στοχους του...Αυτο μονο στρατιωτικοι μπορουνε να το επιβεβαιωσουνε οχι ενας γιωτας ροεδρος που δεν υπηρετησε ποτε στο στρατο..
Δεν έγινε γιατί δε βγήκε η Χίλαρυ. Πάμε στην πραγματικότητα.

Και βέβαια, μη πάμε στα πολιτικοί vs στρατηγοί ή ποιος είναι γιωτάς λες κι ο Ομπάμα ή η Χίλαρυ είναι κομμάντος. Θες να πούμε πόσες φορές αγνόησε τους στρατηγούς ο Ομπάμα, όπως και τον ίδιο τον Μάτις τον οποίο έδιωξε; Θες να θυμηθούμε πόσους έδιωξε ο Ομπάμα επειδή του πήγαιναν κόντρα; Commander in Chief είναι ο Πρόεδρος, αυτός αποφασίζει.

Ναι, ο Τραμπ έλεγε ότι θα λιώσει τον ISIS κι ότι δε θα κάνει άχρηστους πολέμους. Στη Συρία ήταν μόνο για τον ISIS. O ΙSIS έχει ηττηθεί και δεν έχει καμία ελπίδα να κάνει κάτι. Αυτό λέω σ' όλα μου τα ποστς. Παντού έχω πει ότι η Αμερική συνέτριψε τον ISIS, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα του να επανέλθει. Άσσαντ, Έρντο κι όλοι υπόλοιποι που είναι απέναντι του μπορούν μια χαρά να τον αποτελειώσουν. Όλο η ουσία της πολιτικής για την οποία ψηφίστηκε ο Τραμπ είναι να μην πολεμάει η Αμερική τους πολέμους των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 06 Ιαν 2019, 23:56

Αν τον ταπωνει και η 29χρονη πιτσιρικα τοτε οντως εχει προβλημα..
“If the GOP wants a wall so badly, they can try to propose and pass a bill like anybody else,” she tweeted. “Instead, they are seizing gov operations + innocent people’s pay until they get what they want.”

She added: “This is called hostage-taking And no one can compromise or negotiate with that.”
https://www.independent.co.uk/news/worl ... 14451.html
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Ιαν 2019, 00:04

Uppercut έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:54



Δεν έγινε γιατί δε βγήκε η Χίλαρυ. Πάμε στην πραγματικότητα.

Και βέβαια, μη πάμε στα πολιτικοί vs στρατηγοί ή ποιος είναι γιωτάς λες κι ο Ομπάμα ή η Χίλαρυ είναι κομμάντος. Θες να πούμε πόσες φορές αγνόησε τους στρατηγούς ο Ομπάμα, όπως και τον ίδιο τον Μάτις τον οποίο έδιωξε; Θες να θυμηθούμε πόσους έδιωξε ο Ομπάμα επειδή του πήγαιναν κόντρα; Commander in Chief είναι ο Πρόεδρος, αυτός αποφασίζει.

Ναι, ο Τραμπ έλεγε ότι θα λιώσει τον ISIS κι ότι δε θα κάνει άχρηστους πολέμους. Στη Συρία ήταν μόνο για τον ISIS. O ΙSIS έχει ηττηθεί και δεν έχει καμία ελπίδα να κάνει κάτι. Αυτό λέω σ' όλα μου τα ποστς. Παντού έχω πει ότι η Αμερική συνέτριψε τον ISIS, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα του να επανέλθει. Άσσαντ, Έρντο κι όλοι υπόλοιποι που είναι απέναντι του μπορούν μια χαρά να τον αποτελειώσουν. Όλο η ουσία της πολιτικής για την οποία ψηφίστηκε ο Τραμπ είναι να μην πολεμάει η Αμερική τους πολέμους των άλλων.
Η Χιλαρι δεν ειχε ποτε υ-οσχθει πολεμο η αντιπαραθεση με τη Ρωσια..Παμε παρακατω..

Για το στρατο τωρα ο Τραμπ δηλωσε οτι θα ητανε καλο στρατηγος αν ητανε στο στρατο...Αυτα δεν τα δηλωσε ο Ομπαμα η η Χιλαρι..
Τωρα αν ακουγες καποιον αλλον φυγοστρατο να λεει οτι θα ητανε καλος στρατηγος, θα γελουσες..Απλα εδω επειδη ειναι ο Τραμπ που στηριζεις κανεις την παπια..

Για τον αν εχει ηττηθει η οχι το ΙΚ ρωτησα και πριν λεγες ημερες: πώς το ξερει ο Τραμπ αυτο; Ο υπουργος αμυνας ο Ματις δεν τι ελεγε αυτο, οι στρατηγοι επισης ουτε Μπολτον..Ο δε Τραμπ γι δυο χρονια δεν ειχε πατησει σε καμια στρατιωτικη βαση των ΗΠΑ στη Μεση Ανατολη τουλαχιστον για να συγκεντρωσει πληροφοριες..

Απο πού το ηξερε λοιπον;Προφανως το 3βγαλε απο τον κ*λο του ως συνηθως... ΚΑ μονο οτι εβγαλε ανακοινωση χωρις να ενημερωσει τους αμεσους συνεργατες του δεχνει το πως κανει πολτικη.

Υ.Γ.Αυτη την πιπα που αναμασησε ο Τραμπ οτι ο Ομπαμα απελυσε τον Ματις να την αφησετε..Ο τυπος που κραζει τον Ομπαμα σε καθε ευκαιρια θυμηθηκε τωρα να συμφωνησεη με τον Ομπαμα για την απολυση του Ματις;ΚΑι αν συμφωνουσε με την αποφαση του Ομπαμα γιατι προσελαβε τον Ματς;
Αφηστε τα αυτα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 07 Ιαν 2019, 00:09

Εικόνα
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιαν 2019, 00:12

Uppercut έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:54
O ΙSIS έχει ηττηθεί και δεν έχει καμία ελπίδα να κάνει κάτι. Αυτό λέω σ' όλα μου τα ποστς. Παντού έχω πει ότι η Αμερική συνέτριψε τον ISIS, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα του να επανέλθει.
Οπότε συμφωνείς με το τουίτ της 19 Δεκέμβρη που λέει ότι ο ISIS ηττήθηκε


και διαφωνείς με το τουίτ της 20 Δεκέμβρη που λέει κοφτε το λαιμό σας με τον ISIS, δεν μπορεί να χτυπήσει τις ΗΠΑ οπότε ΟΚ

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 07 Ιαν 2019, 00:22

Drexler έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:09
Εικόνα
ΟΡΚΟΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗΣ ΦΡΟΥΡΑΣ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ

Η Νύχτα απλώνεται και η βάρδιά μου ξεκινά. Δεν θα τελειώσει μέχρι το θάνατό μου. Δεν θα πάρω γυναίκα, δε θ’ αποκτήσω γη, δε θα κάνω παιδιά. Δεν θα φορέσω στέμμα και δεν θα γνωρίσω δόξα. Θα ζήσω και θα πεθάνω στο πόστο μου.

Είμαι το σπαθί το σκοτάδι. Είμαι ο φρουρός στις επάλξεις. Είμαι η φωτιά που καίει απέναντι την παγωνιά, το φως που φέρνει την αυγή, το κέρας που ξυπνάει όσους κοιμούνται, η ασπίδα που προστατεύει τα βασίλεια των ανθρώπων.
Γι’ αυτή τη νύχτα και για όλες τις νύχτες που θα ‘ρθουν, αφιερώνω τη ζωή και την τιμή μου στη Νυχτερινή Φρουρά»
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Ιαν 2019, 00:26

Drexler έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:22
Drexler έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:09
Εικόνα
ΟΡΚΟΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗΣ ΦΡΟΥΡΑΣ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ

Η Νύχτα απλώνεται και η βάρδιά μου ξεκινά. Δεν θα τελειώσει μέχρι το θάνατό μου. Δεν θα πάρω γυναίκα, δε θ’ αποκτήσω γη, δε θα κάνω παιδιά. Δεν θα φορέσω στέμμα και δεν θα γνωρίσω δόξα. Θα ζήσω και θα πεθάνω στο πόστο μου.

Είμαι το σπαθί το σκοτάδι. Είμαι ο φρουρός στις επάλξεις. Είμαι η φωτιά που καίει απέναντι την παγωνιά, το φως που φέρνει την αυγή, το κέρας που ξυπνάει όσους κοιμούνται, η ασπίδα που προστατεύει τα βασίλεια των ανθρώπων.
Γι’ αυτή τη νύχτα και για όλες τις νύχτες που θα ‘ρθουν, αφιερώνω τη ζωή και την τιμή μου στη Νυχτερινή Φρουρά»
Μας συγκινησες ρε συ..

Ερχονται οι whitewalkers για εισβολη στα νοτια συνορα των ΗΠΑ.. :roll:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Ιαν 2019, 00:30

Σεαλλα νες απο τη συναντηση Πουτιν-Τραμπ στο Ελσινκι περσυ δεν υπαρχουνε καθολου στοιχεια η πρακτικα..Μονο οι δυο ητανε και οι διερμηνεις..Αν κρινουμε απο το χαος που ακολουθησε οι εντολες που του εδωσε ο Πουτιν δεν ητανε για το καλο των ΗΠΑ..


MEMORY LOSS
We Need to Know What Happened When Trump Was Left Alone With Putin
From the Holocaust to Watergate, there are plenty of examples of how easily bad stuff happens when, like in Helsinki, there is no record of what is said.
https://www.thedailybeast.com/we-need-t ... n?ref=home
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Uppercut

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 07 Ιαν 2019, 00:39

Northern Spirit έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:04
Uppercut έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:54



Δεν έγινε γιατί δε βγήκε η Χίλαρυ. Πάμε στην πραγματικότητα.

Και βέβαια, μη πάμε στα πολιτικοί vs στρατηγοί ή ποιος είναι γιωτάς λες κι ο Ομπάμα ή η Χίλαρυ είναι κομμάντος. Θες να πούμε πόσες φορές αγνόησε τους στρατηγούς ο Ομπάμα, όπως και τον ίδιο τον Μάτις τον οποίο έδιωξε; Θες να θυμηθούμε πόσους έδιωξε ο Ομπάμα επειδή του πήγαιναν κόντρα; Commander in Chief είναι ο Πρόεδρος, αυτός αποφασίζει.

Ναι, ο Τραμπ έλεγε ότι θα λιώσει τον ISIS κι ότι δε θα κάνει άχρηστους πολέμους. Στη Συρία ήταν μόνο για τον ISIS. O ΙSIS έχει ηττηθεί και δεν έχει καμία ελπίδα να κάνει κάτι. Αυτό λέω σ' όλα μου τα ποστς. Παντού έχω πει ότι η Αμερική συνέτριψε τον ISIS, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα του να επανέλθει. Άσσαντ, Έρντο κι όλοι υπόλοιποι που είναι απέναντι του μπορούν μια χαρά να τον αποτελειώσουν. Όλο η ουσία της πολιτικής για την οποία ψηφίστηκε ο Τραμπ είναι να μην πολεμάει η Αμερική τους πολέμους των άλλων.
Η Χιλαρι δεν ειχε ποτε υ-οσχθει πολεμο η αντιπαραθεση με τη Ρωσια..Παμε παρακατω..

Για το στρατο τωρα ο Τραμπ δηλωσε οτι θα ητανε καλο στρατηγος αν ητανε στο στρατο...Αυτα δεν τα δηλωσε ο Ομπαμα η η Χιλαρι..
Τωρα αν ακουγες καποιον αλλον φυγοστρατο να λεει οτι θα ητανε καλος στρατηγος, θα γελουσες..Απλα εδω επειδη ειναι ο Τραμπ που στηριζεις κανεις την παπια..

Για τον αν εχει ηττηθει η οχι το ΙΚ ρωτησα και πριν λεγες ημερες: πώς το ξερει ο Τραμπ αυτο; Ο υπουργος αμυνας ο Ματις δεν τι ελεγε αυτο, οι στρατηγοι επισης ουτε Μπολτον..Ο δε Τραμπ γι δυο χρονια δεν ειχε πατησει σε καμια στρατιωτικη βαση των ΗΠΑ στη Μεση Ανατολη τουλαχιστον για να συγκεντρωσει πληροφοριες..

Απο πού το ηξερε λοιπον;Προφανως το 3βγαλε απο τον κ*λο του ως συνηθως... ΚΑ μονο οτι εβγαλε ανακοινωση χωρις να ενημερωσει τους αμεσους συνεργατες του δεχνει το πως κανει πολτικη.

Υ.Γ.Αυτη την πιπα που αναμασησε ο Τραμπ οτι ο Ομπαμα απελυσε τον Ματις να την αφησετε..Ο τυπος που κραζει τον Ομπαμα σε καθε ευκαιρια θυμηθηκε τωρα να συμφωνησεη με τον Ομπαμα για την απολυση του Ματις;ΚΑι αν συμφωνουσε με την αποφαση του Ομπαμα γιατι προσελαβε τον Ματς;
Αφηστε τα αυτα..
Κταρχάς ηρέμησε και πάμε ένα ένα.

Το ότι ο Ομπάμα απέλυσε το Μάττις δεν είναι κάτι που σκέφτηκε ο Τραμπ τώρα. Αυτό έγινε, ο ίδιος ο Μάτις έχει μιλήσει για αυτό κι είναι πασίγνωστο.

https://www.weeklystandard.com/daniel-h ... phone-call

Άσε λοιπόν τώρα που σας έπιασε ο πόνος για τον Μάτις. O Ομπάμα είχε 4 διαφορετικούς υπουργούς άμυνας στα 8 χρόνια που ήταν και δε λένε όλοι τα καλύτερα για αυτόν κι άμα πάμε στη λίστα στρατηγών κι άλλων αξιωματικών που έδιωξε, δε θα τελειώσουμε ούτε αύριο.

Ο Τρμαπ τον πήρε γιατί τον θεωρούσε ικανό. Ήταν μια χαρά ικανός, έκανε σωστά τη δουλειά του ως τώρα, πλέον διαφωνεί με τον Πρόεδρο, άρα δε μπορεί να συνεχίσει, είναι τόσο απλό. Πού διαφωνεί; Στο μεγάλο. Αν έχει νόημα να παραμένουν οι ΗΠΑ εκεί. Τώρα αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί ότι το ISIS σήμερα κατέχει κάποια στρατηγική περιοχή, κάποια σημαντική βάση ή οτιδήποτε που να απαιτεί την Αμερικανική παρουσία εκεί, θα πρέπει να το εξηγήσει. Εσύ λες ότι το έβγαλε από τον κώλο του κι ότι έπρεπ να πάει ο ίδιος στη βάση για να δει. Ότι να ναι. O ίδιος ο Μάτις δε λέει ότι δεν έχει ηττηθεί το ISIS, ίσα ίσα το επιβεβαιώνει:
Like you, I have said from the beginning that the armed forces of the United States should not be the policeman of the world. Instead, we must use all tools of American power to provide for the common defense, including providing effective leadership to our alliances. 29 democracies demonstrated that strength in their commitment to fighting alongside us following the 9-11 attack on America. The Defeat-ISIS coalition of 74 nations is further proof.
Ο ίδιος δε συμφωνεί κι εξηγεί μετά τι πιστεύει για την αντιμετώπιση στρατηγικών εχθρών όπως η Ρωσία κι η Κίνα και σ' αυτό το πλαίσιο θέτει την παραμονή των στρατευμάτων ως αναγκαιότητα. Προφανώς, ο Τραμπ διαφωνεί για τη σημασία της Συρίας σ' αυτό και προφανώς αυτός αποφασίζει αλλά εν πάσει περιπτώσει δε θέτει ο Μάτις θέμα για επάνοδο του ISIS.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Ιαν 2019, 15:00

Uppercut έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:39

Κταρχάς ηρέμησε και πάμε ένα ένα.

Το ότι ο Ομπάμα απέλυσε το Μάττις δεν είναι κάτι που σκέφτηκε ο Τραμπ τώρα. Αυτό έγινε, ο ίδιος ο Μάτις έχει μιλήσει για αυτό κι είναι πασίγνωστο.

https://www.weeklystandard.com/daniel-h ... phone-call

Άσε λοιπόν τώρα που σας έπιασε ο πόνος για τον Μάτις. O Ομπάμα είχε 4 διαφορετικούς υπουργούς άμυνας στα 8 χρόνια που ήταν και δε λένε όλοι τα καλύτερα για αυτόν κι άμα πάμε στη λίστα στρατηγών κι άλλων αξιωματικών που έδιωξε, δε θα τελειώσουμε ούτε αύριο.

Ο Τρμαπ τον πήρε γιατί τον θεωρούσε ικανό. Ήταν μια χαρά ικανός, έκανε σωστά τη δουλειά του ως τώρα, πλέον διαφωνεί με τον Πρόεδρο, άρα δε μπορεί να συνεχίσει, είναι τόσο απλό. Πού διαφωνεί; Στο μεγάλο. Αν έχει νόημα να παραμένουν οι ΗΠΑ εκεί. Τώρα αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί ότι το ISIS σήμερα κατέχει κάποια στρατηγική περιοχή, κάποια σημαντική βάση ή οτιδήποτε που να απαιτεί την Αμερικανική παρουσία εκεί, θα πρέπει να το εξηγήσει. Εσύ λες ότι το έβγαλε από τον κώλο του κι ότι έπρεπ να πάει ο ίδιος στη βάση για να δει. Ότι να ναι. O ίδιος ο Μάτις δε λέει ότι δεν έχει ηττηθεί το ISIS, ίσα ίσα το επιβεβαιώνει:
Like you, I have said from the beginning that the armed forces of the United States should not be the policeman of the world. Instead, we must use all tools of American power to provide for the common defense, including providing effective leadership to our alliances. 29 democracies demonstrated that strength in their commitment to fighting alongside us following the 9-11 attack on America. The Defeat-ISIS coalition of 74 nations is further proof.
Ο ίδιος δε συμφωνεί κι εξηγεί μετά τι πιστεύει για την αντιμετώπιση στρατηγικών εχθρών όπως η Ρωσία κι η Κίνα και σ' αυτό το πλαίσιο θέτει την παραμονή των στρατευμάτων ως αναγκαιότητα. Προφανώς, ο Τραμπ διαφωνεί για τη σημασία της Συρίας σ' αυτό και προφανώς αυτός αποφασίζει αλλά εν πάσει περιπτώσει δε θέτει ο Μάτις θέμα για επάνοδο του ISIS.
Οπως ειπα το αν εχει ηττηθει πληρως το ΙΚ η οχι ειναι θεμα στρατιωτικο. Οι πολιτικοι μπορουνε να λενε οτι θελουνε καθοτι εχουνε αλλους σκοπους. σε στρατιωτικο επιπεδο ομως μονο στρατιωτικοι μπορουνε να πουνε ποια ειναι η κατασταση.
Κανενας στις ΗΠΑ δεν κηρυξε το τελος των επιχειρησεων ατα του ΙΚ. Αν ειχε τελειωσει η υποθεση θα το κανανε.
Ακομη και μετα την φυγη του Ματις, ο Μπολτον συνεχιζει ουσιαστικα στην ιδια γραμμη, δηλαδη να μην αποχωρησουνε οι Αμερικανοι απο την Συρια αμεσα..
Απο οτι ειναι εμφανες ο τραμπ εκανε στο θεμα κωλοτουμπα, η απλα εκανε εκεινη τη δηλωση περι αποχωρησης χωρις να σκεφτει τις ευρυτερες συνεπειες και τον μαζεψανε..Οτι και να εγινε, η αποφαση για αποχωρηση απο τη Συρια δεν εγινε για στρατιωτικους λογους αλλα για πολιτικους, δηλαδη προσωπικη επιλογη του Τραμπ που διαφωνει και με τα στελεχη του.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Nero

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 07 Ιαν 2019, 19:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιαν 2019, 00:12
Uppercut έγραψε:
06 Ιαν 2019, 23:54
O ΙSIS έχει ηττηθεί και δεν έχει καμία ελπίδα να κάνει κάτι. Αυτό λέω σ' όλα μου τα ποστς. Παντού έχω πει ότι η Αμερική συνέτριψε τον ISIS, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα του να επανέλθει.
Οπότε συμφωνείς με το τουίτ της 19 Δεκέμβρη που λέει ότι ο ISIS ηττήθηκε


και διαφωνείς με το τουίτ της 20 Δεκέμβρη που λέει κοφτε το λαιμό σας με τον ISIS, δεν μπορεί να χτυπήσει τις ΗΠΑ οπότε ΟΚ

δε βλέπω να απαντάει αλλά ας βάλουμε και το σημερινό



Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιαν 2019, 20:14

Ο ISIS του Σρεντιγκερ!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Nero

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 07 Ιαν 2019, 20:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιαν 2019, 20:14
Ο ISIS του Σρεντιγκερ!
Τώρα περίμενε young leftist. Θα έρθει ο Uppercut να σου ανοίξει τη σούφρα χρησιμοποιώντας FACTS and LOGIC😱😩🤣

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιαν 2019, 20:20

If only facts cared about my feelings. 😥
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 07 Ιαν 2019, 20:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιαν 2019, 20:20
If only facts cared about my feelings. 😥


Καλή Χρονιά ρέντιτ

Διάβασα το νήμα προς τα πίσω και θέλω να σας ευχαριστήσω για τα γέλια, και σένα και τον άλλο που με έχει βλοκ.



Και σένα μακς ευχαριστώ για το γέλιο, που άλλαξες δέρμα και έγινες και εθνοπατριώτης για να την πείς στον τραμπ.


Μη φύγετε από το θρεντ σας παρακαλώ. :oops:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών