Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Απρ 2020, 23:58

independent_44 έγραψε:
08 Απρ 2020, 23:48
Η Κίνα; Μπορεί και να έχει εξαφανίσει από προσώπου γης και 10 εκατομμύρια ασθενείς.
Δεν καταγράφηκαν πουθενά, δεν υπήρξαν ποτέ
με το 5g μπορει να τους εστειλε και σε άλλη διασταση
τι ζουμε θε μου

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Απρ 2020, 01:00

Δεν ξέρω τί λέτε οι κύριοι που μιλάτε υπέρ των ευρωσυστημάτων υγείας, αλλά εδώ ο Φεράρι μάλλον πιο πολύ μ' εμένα συμφωνεί (οχι αυτός με τ' αμάξια):
Σε δήλωσή του στους Financial Times αναφέρει ότι «έχασε την πίστη του στο σύστημα», κάνει λόγο για «εσωτερική πολιτική καταιγίδα» και δηλώνει «άκρως απογοητευμένος από την ευρωπαϊκή απάντηση στη νόσο Covid-19».

Επίσης, προβάλλει ως αιτία της παραίτησής του, πέρα από την ανεπαρκή χρηματοδότηση των επιστημόνων, «την παντελή απουσία συντονισμού στις πολιτικές παροχής υπηρεσιών υγείας μεταξύ των κρατών-μελών».

«Έφτασα στο ERC ως ένθερμος υποστηρικτής της ΕΕ [αλλά] η κρίση του Covid-19 άλλαξε εντελώς τις απόψεις μου, αν και εξακολουθώ να υποστηρίζω με ενθουσιασμό τα ιδανικά της διεθνούς συνεργασίας».
https://www.liberal.gr/news/ee-paraitit ... oio/296258
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Απρ 2020, 01:05

https://www.real.gr/kosmos/arthro/o_kon ... as-626878/
Ο Κόντε προειδοποιεί για διάλυση της Ευρωπαϊκής Ένωσης εξαιτίας της στάσης Γερμανίας και Ολλανδίας
Nα η προειδοποιητική... :smt047
Έρχεται το σιχτίρισμα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Απρ 2020, 01:12

Kauldron έγραψε:
09 Απρ 2020, 01:05
https://www.real.gr/kosmos/arthro/o_kon ... as-626878/
Ο Κόντε προειδοποιεί για διάλυση της Ευρωπαϊκής Ένωσης εξαιτίας της στάσης Γερμανίας και Ολλανδίας
Nα η προειδοποιητική... :smt047
Έρχεται το σιχτίρισμα.
και η μπαντοδυναμη μητερουλα? :a040:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Απρ 2020, 01:13

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
09 Απρ 2020, 01:12
Kauldron έγραψε:
09 Απρ 2020, 01:05
https://www.real.gr/kosmos/arthro/o_kon ... as-626878/
Ο Κόντε προειδοποιεί για διάλυση της Ευρωπαϊκής Ένωσης εξαιτίας της στάσης Γερμανίας και Ολλανδίας
Nα η προειδοποιητική... :smt047
Έρχεται το σιχτίρισμα.
και η μπαντοδυναμη μητερουλα? :a040:
Ελπίζουμε σε δεύτερο λούτσο για τη λαθρομαμά Μέρκελ.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 09 Απρ 2020, 10:14

Alphabet έγραψε:
08 Απρ 2020, 22:36
perseus έγραψε:
05 Απρ 2020, 21:51
με το πιο μπαζο ολων , το γερμανικο.
Σιγουρα κανεις πλακα...
Με τα σημερινα δεδομενα:

Εικόνα
In absolute terms, the United Kingdom (28 200 deaths, or 24% of the EU total) was the Member State that recorded the most deaths from pneumonia in 2014, followed by Germany (16 700, 14%), Poland (12 300, 10%), France (11 100, 9%), Italy (9 100, 8%) and Spain (8 400, 7%).
πραγματικα εντυπωσιακο.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Απρ 2020, 16:37

https://www.militaire.gr/o-quot-lagos-q ... -voitheia/
Ο “λαγός” της Γερμανίας που ζητά νέα μνημόνια για να δώσει έστω κι ένα ευρώ βοήθεια!
Βρε, θα 'ρθει ένα Ραουσιχτίρ...
Δε νογάνε τα Γερμανούχτεν.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Medicine Man
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:38
Phorum.gr user: Medicine Man

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Medicine Man » 09 Απρ 2020, 20:47

Fluffy έγραψε:
08 Απρ 2020, 23:32
Medicine Man έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:58
Το ΚΚΚ ιδίως ακόμη και αυτή την στιγμή που μιλάμε σίγουρα κρύβει αρκετά στοιχεία.
τι είδους στοιχεια, τυπου εχει φαρμακο και το κρυβει
και πως βγάζεις αυο το συμπέρασμα


καπως συνομωσιολογικο ακουγεται, π.χ. οι εβραιοι είναι πισω απολα
Φάρμακο δεν έχουν βρει σίγουρα. Αναφέρομαι σε στοιχεία για το πραγματική διάσταση της πανδημίας.

For months, the residents of Wuhan had been told they could not pick up the ashes of their loved ones who had died during the height of China’s coronavirus outbreak. Now that the authorities say the epidemic is under control, officials are pushing the relatives to bury the dead quickly and quietly, and they are suppressing online discussion of fatalities as doubts emerge about the true size of the toll.

China’s official death toll from the coronavirus stood at 3,322 on Friday, but medical workers and others have suggested the count should be higher. The C.I.A. has warned the White House for weeks that China vastly understated its epidemic, current and former American intelligence officials say.

As China tries to control the narrative, the police in Wuhan, where the pandemic began, have been dispatched to break up groups on WeChat, a popular messaging app, set up by the relatives of coronavirus victims. Government censors have scrubbed images circulating on social media showing relatives in the city lining up at funeral homes to collect ashes. Officials have assigned minders to relatives like Mr. Liu, to follow them as they pick burial plots, claim their loved ones’ remains and bury them, grieving family members say.

“Where is the dignity after death?” Mr. Liu asked. “Where is the humanity?”

The ruling Communist Party says it is trying to prevent large gatherings from causing a new outbreak. But its tight controls appear to be part of a concerted attempt to avoid an outpouring of anguish and anger that could be a visceral reminder of its early missteps and efforts to conceal the outbreak. Those same public displays or discussions of loss could also feed skepticism over how China has counted the dead.

Wuhan accounted for nearly two-thirds of China’s total infections and more than three-quarters of its deaths. But in the early weeks of the outbreak, medical workers said many deaths from the coronavirus weren’t counted because of a shortage of test kits.

https://www.nytimes.com/2020/04/03/worl ... eaths.html

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Απρ 2020, 19:21

Με κάθε επιφύλαξη (το όνομά του δεν φαίνεται ελληνικό, γι' αυτό δεν άνοιξα ξεχωριστό νήμα), ας πούμε κάτι και για την Σουηδία.

Συγκλονίζει Ελληνας με κορονοϊό στη Σουηδία: Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό
Συγκλονίζει Ελληνας με κορονοϊό στη Σουηδία: Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό
11.04.2020

«Να αγαπάμε την Ελλάδα και να μη μιλάμε ποτέ άσχημα για αυτή» προτρέπει ο Έλληνας περιγράφοντας με σκληρές περιγραφές τα όσα βίωσε
Ένας Έλληνας που μένει μόνιμα στη Σουηδία και ασθένησε από κορονοϊό έγραψε ένα γράμμα για να περιγράψει την τραγική κατάσταση που βίωσε σε μία χώρα που ακολουθεί το μοντέλο της «ανοσίας της αγγέλης». Ο Alex A Solt περιγράφει τις δύο δύσκολες εβδομάδες αλλά και το πως αντιλαμβάνονται οι Σουηδοί την κρίση μέσα από την πανδημία:

«Εκμηδένισαν την αγάπη μου»
«Να είμαι λοιπόν πάλι έξω. Όχι από το νοσοκομείο. Από το σπίτι μου. Δεν είμαι καν ένα καταγεγραμμένο επίσημα περιστατικό για το σουηδικό κράτος. Είμαι ένας από τους ανώνυμους πάσχοντες που είτε επιβιώνουν είτε πεθαίνουν αβοήθητοι στο σπίτι τους. Δύο εβδομάδες μάχη με τον κορονοϊό. Υψηλός πυρετός, βήχας, πόνοι στο σώμα, σπασμοί. 14 μέρες συνεχούς αγωνίας. Δίπλα η Karin σε κάθε δύσκολη στιγμή μου. Κρατούσε το χέρι μου και απoκοιμόταν δίπλα μου. Δύο εβδομάδες που έφτασαν ώστε όποια αγάπη και θαυμασμό είχα για το σουηδικό κράτος να την εκμηδενίσουν. Μία χώρα που είναι τυλιγμένη με τον μύθο του κράτους που μάχεται ανά το κόσμο για τις ανθρώπινες αξίες καταδικάζει σε θάνατο οτιδήποτε μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην οικονομική του ανάπτυξη».

«Να μην το περάσει άλλος άνθρωπος»
Ο Alex A Solt περιγράφει με δραματικά λόγια τα όσα βίωσε μετά την 11η ημέρα όταν η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο: «Αυτό που μου έκαναν οι υπάλληλοι αυτού του κράτους, το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό τους, όταν ζήτησα την βοήθεια τους την 11η μέρα, εύχομαι να μην το πάθει άλλος άνθρωπος, αλλά εύχομαι οι ίδιοι να ζήσουν τα χειρότερα και να ψοφήσουν σαν αδέσποτα σκυλιά στον δρόμο, όπως κόντεψα εγώ, όταν με ξεφόρτωσαν στον δρόμο έξω από την κλειδωμένη πόρτα των επειγόντων περιστατικών με 39.5 πυρετό και μια υπόσχεση ότι έρχονται να με πάρουν μέσα. Ποτέ δεν ήρθαν και παρέμεινα 45 λεπτά στο έλεος του κρύου ανέμου. Είχα για αυτούς την Πανώλη του Μεσαίωνα. Είχα όμως λάδι ακόμα στο καντήλι μου. Καθίκια».

«Η ανάπτυξη υπερισχύει του ανθρωπισμού»
Δεν θέλω να κάνω τον γενναίο όμως η αλήθεια είναι ότι μετά από αρκετές εμπύρετες ήμερες δεν φοβόμουν για την ζωή μου. Τακτοποίησα τις οικονομικές μου υποχρεώσεις, μετέφερα τα χρήματα σε μέλη της οικογένειας μου ώστε αν δεν υπάρξει καλή έκβαση να μην έχουν άλλα στο κεφάλι τους. Έδινα τον αγώνα μου και ό,τι προκύψει. Μια φορά μόνο έβαλα τα κλάματα. Όταν η σύντροφος μου μου είπε για έναν 35χρονο πατέρα τριών παιδιών όπου πήγε το ασθενοφόρο στο σπίτι το οποίο μάλιστα κάλεσε η σύζυγος του για δεύτερη φορά και τους είπαν ότι δεν θα τον πάνε στο νοσοκομείο γιατί δεν είναι γέρος και είναι δυνατός και θα τα καταφέρει. Την άλλη μέρα πέθανε. Για αυτόν τον άνθρωπο έκλαψα. Όχι για μένα. Για έμενα δάκρυ δεν έχυσα. Η σύντροφος μου ναι. Εγώ όχι. Οργή ένιωθα και νιώθω όλο αυτόν τον καιρό. Όχι φόβο. Οργή διότι το ανεπτυγμένο κατά τα άλλα αυτό κράτος με την προσδοκία της ολοένα και μεγαλύτερης ανάπτυξης έχει χάσει αυτό που ονομάζεται ανθρωπισμός και υπερισχύει η βαρβαρότητα που συντροφεύουν τα οικονομικά διαγράμματα.

«Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό»
Και συνεχίζει: «Το σουηδικό μοντέλο λοιπόν. Η σύντροφος μου δουλεύει σαν νοσοκόμα σε νοσοκομείο. Δεν την είχαν καν ενημερώσει ότι οι ασθενείς της ήταν ύποπτοι για κορονοϊό. Όταν εγώ κόλλησα με αντιμετώπισαν σαν λεπρό. Όπως σας λέω. Σαν λεπρό. Το Σουηδικό μοντέλο είναι το εξής. Μας συμφέρει μακροπρόθεσμα οικονομικά να πάρουμε μετρά; Όχι. Θα μας κοστίσει πολύ περισσότερο αν προσπαθήσουμε να περιορίσουμε την εξάπλωση. Όλα τα παιδιά σχολείο λοιπόν. Τώρα το αν κολλήσουν μετά τους γονείς και τους παππούδες ααααα εκεί είναι θέμα ατομικής ευθύνης.

«Η άξια της ανθρώπινης ζωής δεν κοστολογείται»
Και βεβαία θα πάνε σχολείο. Πώς αλλιώς ο μπαμπάς και η μαμά θα πάνε στην δουλειά τους. Η άξια της ανθρώπινης ζωής δεν είναι δυνατόν να κοστολογηθεί. Το ποσό που δίνουν για συντάξεις και την υποστήριξη των ασθενών έχει γνωστό κόστος. Όπως και το αβάσταχτο κόστος του να πάρουν μέτρα. (Αβάσταχτο. Που όμως η Ελλάδα των μνημονίων το δέχτηκε για να σώσει τους πολίτες της). Αν βάλεις λοιπόν τα έξοδα που θα προκύψουν από περιοριστικά μέτρα δεν τους βγαίνει με τίποτα. Άσε τους να πεθάνουν λοιπόν. Λέει ο πίνακας λοιπόν ότι στην Σουηδία έχουμε σήμερα περίπου 9000 περιστατικά και πέθαναν 800. Αμ δε, εμένα δεν με έχουν μέσα. Όπως και αυτούς που πεθαίνουν στα σπίτια τους. Test? Τι λες τώρα. Δεν έχει νόημα. Άσε που χαλάει και την στατιστική εικόνα τους προς τα έξω. Το ίδιο είναι 9000 και το ίδιο είναι 60.000; Όχι δα μην τρελαθούμε. Το ίδιο 800 θάνατοι αντί 5000? Φυσικά όχι. Ας μην χαλάσουμε λοιπόν το image του κράτους. Κάνουν καλά την δουλειά τους οι εδώ αρχές».

«Να αγαπάμε την Ελλάδα»

Τέλος ο Alex A Solt αναφέρει: «Να αγαπάμε την Ελλάδα. Να μην μιλάμε υποτιμητικά για αυτήν. Δεν έχουμε τα χρήματα των πλουσίων Ευρωπαίων αλλά έχουμε φιλότιμο και ανθρωπιά. Εν έτη 2020 ακόμα διδάσκουμε πολιτισμό».

Alex A Solt
Stockholm
Ένας Έλληνας στη Σουηδία ...
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 11 Απρ 2020, 19:32

Τα πάντα είναι εμπόρευμα στον καπιταλισμό, δεν του είπανε;

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30575
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 11 Απρ 2020, 21:13

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Απρ 2020, 20:15

Juno έγραψε:
11 Απρ 2020, 19:21
Με κάθε επιφύλαξη (το όνομά του δεν φαίνεται ελληνικό, γι' αυτό δεν άνοιξα ξεχωριστό νήμα), ας πούμε κάτι και για την Σουηδία.

Συγκλονίζει Ελληνας με κορονοϊό στη Σουηδία: Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό
SpoilerShow
Συγκλονίζει Ελληνας με κορονοϊό στη Σουηδία: Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό
11.04.2020

«Να αγαπάμε την Ελλάδα και να μη μιλάμε ποτέ άσχημα για αυτή» προτρέπει ο Έλληνας περιγράφοντας με σκληρές περιγραφές τα όσα βίωσε
Ένας Έλληνας που μένει μόνιμα στη Σουηδία και ασθένησε από κορονοϊό έγραψε ένα γράμμα για να περιγράψει την τραγική κατάσταση που βίωσε σε μία χώρα που ακολουθεί το μοντέλο της «ανοσίας της αγγέλης». Ο Alex A Solt περιγράφει τις δύο δύσκολες εβδομάδες αλλά και το πως αντιλαμβάνονται οι Σουηδοί την κρίση μέσα από την πανδημία:

«Εκμηδένισαν την αγάπη μου»
«Να είμαι λοιπόν πάλι έξω. Όχι από το νοσοκομείο. Από το σπίτι μου. Δεν είμαι καν ένα καταγεγραμμένο επίσημα περιστατικό για το σουηδικό κράτος. Είμαι ένας από τους ανώνυμους πάσχοντες που είτε επιβιώνουν είτε πεθαίνουν αβοήθητοι στο σπίτι τους. Δύο εβδομάδες μάχη με τον κορονοϊό. Υψηλός πυρετός, βήχας, πόνοι στο σώμα, σπασμοί. 14 μέρες συνεχούς αγωνίας. Δίπλα η Karin σε κάθε δύσκολη στιγμή μου. Κρατούσε το χέρι μου και απoκοιμόταν δίπλα μου. Δύο εβδομάδες που έφτασαν ώστε όποια αγάπη και θαυμασμό είχα για το σουηδικό κράτος να την εκμηδενίσουν. Μία χώρα που είναι τυλιγμένη με τον μύθο του κράτους που μάχεται ανά το κόσμο για τις ανθρώπινες αξίες καταδικάζει σε θάνατο οτιδήποτε μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην οικονομική του ανάπτυξη».

«Να μην το περάσει άλλος άνθρωπος»
Ο Alex A Solt περιγράφει με δραματικά λόγια τα όσα βίωσε μετά την 11η ημέρα όταν η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο: «Αυτό που μου έκαναν οι υπάλληλοι αυτού του κράτους, το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό τους, όταν ζήτησα την βοήθεια τους την 11η μέρα, εύχομαι να μην το πάθει άλλος άνθρωπος, αλλά εύχομαι οι ίδιοι να ζήσουν τα χειρότερα και να ψοφήσουν σαν αδέσποτα σκυλιά στον δρόμο, όπως κόντεψα εγώ, όταν με ξεφόρτωσαν στον δρόμο έξω από την κλειδωμένη πόρτα των επειγόντων περιστατικών με 39.5 πυρετό και μια υπόσχεση ότι έρχονται να με πάρουν μέσα. Ποτέ δεν ήρθαν και παρέμεινα 45 λεπτά στο έλεος του κρύου ανέμου. Είχα για αυτούς την Πανώλη του Μεσαίωνα. Είχα όμως λάδι ακόμα στο καντήλι μου. Καθίκια».

«Η ανάπτυξη υπερισχύει του ανθρωπισμού»
Δεν θέλω να κάνω τον γενναίο όμως η αλήθεια είναι ότι μετά από αρκετές εμπύρετες ήμερες δεν φοβόμουν για την ζωή μου. Τακτοποίησα τις οικονομικές μου υποχρεώσεις, μετέφερα τα χρήματα σε μέλη της οικογένειας μου ώστε αν δεν υπάρξει καλή έκβαση να μην έχουν άλλα στο κεφάλι τους. Έδινα τον αγώνα μου και ό,τι προκύψει. Μια φορά μόνο έβαλα τα κλάματα. Όταν η σύντροφος μου μου είπε για έναν 35χρονο πατέρα τριών παιδιών όπου πήγε το ασθενοφόρο στο σπίτι το οποίο μάλιστα κάλεσε η σύζυγος του για δεύτερη φορά και τους είπαν ότι δεν θα τον πάνε στο νοσοκομείο γιατί δεν είναι γέρος και είναι δυνατός και θα τα καταφέρει. Την άλλη μέρα πέθανε. Για αυτόν τον άνθρωπο έκλαψα. Όχι για μένα. Για έμενα δάκρυ δεν έχυσα. Η σύντροφος μου ναι. Εγώ όχι. Οργή ένιωθα και νιώθω όλο αυτόν τον καιρό. Όχι φόβο. Οργή διότι το ανεπτυγμένο κατά τα άλλα αυτό κράτος με την προσδοκία της ολοένα και μεγαλύτερης ανάπτυξης έχει χάσει αυτό που ονομάζεται ανθρωπισμός και υπερισχύει η βαρβαρότητα που συντροφεύουν τα οικονομικά διαγράμματα.

«Με αντιμετώπισαν σαν λεπρό»
Και συνεχίζει: «Το σουηδικό μοντέλο λοιπόν. Η σύντροφος μου δουλεύει σαν νοσοκόμα σε νοσοκομείο. Δεν την είχαν καν ενημερώσει ότι οι ασθενείς της ήταν ύποπτοι για κορονοϊό. Όταν εγώ κόλλησα με αντιμετώπισαν σαν λεπρό. Όπως σας λέω. Σαν λεπρό. Το Σουηδικό μοντέλο είναι το εξής. Μας συμφέρει μακροπρόθεσμα οικονομικά να πάρουμε μετρά; Όχι. Θα μας κοστίσει πολύ περισσότερο αν προσπαθήσουμε να περιορίσουμε την εξάπλωση. Όλα τα παιδιά σχολείο λοιπόν. Τώρα το αν κολλήσουν μετά τους γονείς και τους παππούδες ααααα εκεί είναι θέμα ατομικής ευθύνης.

«Η άξια της ανθρώπινης ζωής δεν κοστολογείται»
Και βεβαία θα πάνε σχολείο. Πώς αλλιώς ο μπαμπάς και η μαμά θα πάνε στην δουλειά τους. Η άξια της ανθρώπινης ζωής δεν είναι δυνατόν να κοστολογηθεί. Το ποσό που δίνουν για συντάξεις και την υποστήριξη των ασθενών έχει γνωστό κόστος. Όπως και το αβάσταχτο κόστος του να πάρουν μέτρα. (Αβάσταχτο. Που όμως η Ελλάδα των μνημονίων το δέχτηκε για να σώσει τους πολίτες της). Αν βάλεις λοιπόν τα έξοδα που θα προκύψουν από περιοριστικά μέτρα δεν τους βγαίνει με τίποτα. Άσε τους να πεθάνουν λοιπόν. Λέει ο πίνακας λοιπόν ότι στην Σουηδία έχουμε σήμερα περίπου 9000 περιστατικά και πέθαναν 800. Αμ δε, εμένα δεν με έχουν μέσα. Όπως και αυτούς που πεθαίνουν στα σπίτια τους. Test? Τι λες τώρα. Δεν έχει νόημα. Άσε που χαλάει και την στατιστική εικόνα τους προς τα έξω. Το ίδιο είναι 9000 και το ίδιο είναι 60.000; Όχι δα μην τρελαθούμε. Το ίδιο 800 θάνατοι αντί 5000? Φυσικά όχι. Ας μην χαλάσουμε λοιπόν το image του κράτους. Κάνουν καλά την δουλειά τους οι εδώ αρχές».

«Να αγαπάμε την Ελλάδα»

Τέλος ο Alex A Solt αναφέρει: «Να αγαπάμε την Ελλάδα. Να μην μιλάμε υποτιμητικά για αυτήν. Δεν έχουμε τα χρήματα των πλουσίων Ευρωπαίων αλλά έχουμε φιλότιμο και ανθρωπιά. Εν έτη 2020 ακόμα διδάσκουμε πολιτισμό».

Alex A Solt
Stockholm
Ένας Έλληνας στη Σουηδία ...



12 Απρ 2020
Κορωνοϊός: Δεν αποδίδει το «πείραμα» της Σουηδίας - Αυξάνονται οι θάνατοι.

Εικόνα

Καθ’ όλη την διάρκεια της πανδημίας του κορωνοϊού, η θέση της Σουηδίας ήταν περίεργη.

Η Σκανδιναβική χώρα, σε αντίθεση με τα άλλα κράτη της Ευρώπης, αρνήθηκε να πάρει αυστηρά μέτρα προστασίας για την μείωση της εξάπλωσης του ιού στον πληθυσμό.

Μάλιστα, τα καφέ και τα εστιατόρια παρέμεναν ανοιχτά, όπως επίσης και τα σχολεία. Και παρόλο που η κυβέρνηση ζήτησε την αποφυγή των μη απαραίτητων ταξιδιών, οι Σουηδοί συνέχιζαν κανονικά την ζωή τους. Βέβαια, πολλοί ήταν οι επικριτές που θεώρησαν πως τα μέτρα της κυβέρνησης ήταν ελλιπή, με αποτέλεσμα τώρα οι ειδικοί να προειδοποιούν πως μπορεί να υπάρξουν χιλιάδες νεκροί.

Παραδοχή πρωθυπουργού: Είναι προφανές ότι δεν κάναμε αρκετά.

Και τώρα, ο πρωθυπουργός της χώρας, Στέφαν Λόφβεν, παραδέχεται ότι η Σουηδία δεν ήταν καλά προετοιμασμένη για την πανδημία του κορωνοϊού και πως «είναι προφανές ότι η χώρα δεν έχει κάνει αρκετά». Μιλώντας στον σουηδικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα SVT, τόνισε πως πλέον τα εστιατόρια που δεν παρακολουθούν την κοινωνική αποστασιοποίηση θα πρέπει να κλείσουν.

Να σημειωθεί πως στην Σουηδία 870 άνθρωποι έχουν χάσει την ζωή τους από κορωνοϊό – πολύ περισσότεροι από την γειτονική Δανία (247) που ετοιμάζεται να άρει κάποια περιοριστικά μέτρα, αλλά και την Νορβηγία (113), από την έναρξη του lockdown στις αρχές Μαρτίου.
https://taxalia.blogspot.com/2020/04/blog-post_107.html

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Απρ 2020, 03:34

Έλληνας με κορωνοϊό στη Σουηδία: Aυτό που μου έκαναν να μη το πάθει άλλος
Αυτό που μου έκαναν οι υπάλληλοι αυτού του κράτος, το ιατρονοσηλευτικο προσωπικό τους, όταν ζήτησα την βοήθεια τους την 11η μέρα εύχομαι να μην το πάθει άλλος άνθρωπος αλλά εύχομαι οι ίδιοι να ζήσουν τα χειρότερα και να ψοφήσουν σαν αδέσποτα σκυλιά στον δρόμο όπως κόντεψα εγώ όταν με ξεφόρτωσαν στον δρόμο έξω από την κλειδωμένη πόρτα των επειγόντων περιστατικών με 39.5 πυρετό και μια υπόσχεση ότι έρχονται να με πάρουν μέσα. Ποτέ δεν ήρθαν και παρέμεινα 45 λεπτά στο έλεος του κρύου ανέμου. Είχα για αυτούς την Πανώλη του Μεσαίωνα. Είχα όμως λάδι ακόμα στο καντήλι μου. Καθίκια..
https://www.e-daily.gr/news/148554/elli ... athi-allos

Ευρω-ΠΕΗ.
Σκατά στην Ευρώπη.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Απρ 2020, 04:11

Ναφυγετεναπαταλλου..πουμουμπαστακωθηκες εδω
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29097
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Για τα μπάζα το Σύστημα Υγείας των Ευρωπαϊκών κρατών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 14 Απρ 2020, 04:42

Pedro έγραψε:
14 Απρ 2020, 04:11
Ναφυγετεναπαταλλου..πουμουμπαστακωθηκες εδω
Δεν του συμπεριφέρθηκαν έτσι επειδή είναι Έλληνας, αλλά επειδή αυτή τη νοοτροπία έχει η Σουηδία για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών