Ρωσία - Λευκορωσία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Απρ 2021, 16:58

Sid Vicious έγραψε:
19 Απρ 2021, 16:51
Ειδικα για Ουκρανους δεν χρειαζεται καθολου σκαψιμο, το αιτημα αυτοδιαθεσης το ειχαν ηδη σαν Κοζακοι, ακομη και στην μαχη της Πολταβα με τους Σουηδους πηγαν.
Αντισοβιετισμος και αντιρωσισμος δεν χωρανε στην ιδια προταση ειναι αντιθετες εννοιες. Ο σοβιετσμος ηταν ενας ακραιος, στυγνος και φανατικος αντιρωσισμος.
επικίνδυνη ανιστορική γενίκευση για Ουκρανούς
ναι, οι Ουκρανοί Κοζάκοι του Μαζέπα πήγαν το 1709 με Σουηδούς (που όμως όλος ο γηγενής ορθόδοξος κλήρος της Ουκρανίας συντάχτηκε με Μεγάλο Πέτρο και ενέκρινε τον αφορισμό του Μαζέπα)
αλλά οι επίσης Ουκρανοί Κοζάκοι του Χμελνίτσκι, το 1654, ομόθυμα αποφάσισαν την ένωση με Ρωσία έναντι της Πολωνίας ή μιας επίπλαστης ανεξαρτησίας
γενικά, στο "πού" θέλουν να ανήκουν οι Ουκρανοί πολιτικο-θρησκευτικο-πολιτιστικά, δεν είναι και δεν ήταν ποτέ ένας μονόλιθος, πάντα υπήρχε και υπάρχει η αντιπαράθεση δυτικόφιλων-σλαβό(διάβαζε ρωσό)φιλων (και πώς να μην υπάρχει άλλωστε, όταν - ακόμα κι αν δεχτούμε την Ουκρανία σαν ξεχωριστή εθνότητα, που τη δέχομαι - σε 50 γενιές βάθος, δεν υπάρχει ούτε ένας Ουκρανός/Ουκρανή που να μην έχει έστω έναν πρόγονο παντρεμένο με Ρώσο/Ρωσίδα).

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17431
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 19 Απρ 2021, 17:03

Σιγά ρε που θα πρέπει να ασχοληθούμε κιόλας με τις λεπτές διάφορες ανάμεσά τους. Όσοι δεν είναι Πολωνοί, είναι Ρώσοι. Τέλος. Απλα τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Απρ 2021, 17:04

Λέτε να έχουμε Πολτάβα 2 μέσα στο 2021;
Z

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Απρ 2021, 17:07

Jolly Roger έγραψε:
19 Απρ 2021, 16:58
Sid Vicious έγραψε:
19 Απρ 2021, 16:51
Ειδικα για Ουκρανους δεν χρειαζεται καθολου σκαψιμο, το αιτημα αυτοδιαθεσης το ειχαν ηδη σαν Κοζακοι, ακομη και στην μαχη της Πολταβα με τους Σουηδους πηγαν.
Αντισοβιετισμος και αντιρωσισμος δεν χωρανε στην ιδια προταση ειναι αντιθετες εννοιες. Ο σοβιετσμος ηταν ενας ακραιος, στυγνος και φανατικος αντιρωσισμος.
επικίνδυνη ανιστορική γενίκευση για Ουκρανούς
ναι, οι Ουκρανοί Κοζάκοι του Μαζέπα πήγαν το 1709 με Σουηδούς (που όμως όλος ο γηγενής ορθόδοξος κλήρος της Ουκρανίας συντάχτηκε με Μεγάλο Πέτρο και ενέκρινε τον αφορισμό του Μαζέπα)
αλλά οι επίσης Ουκρανοί Κοζάκοι του Χμελνίτσκι, το 1654, ομόθυμα αποφάσισαν την ένωση με Ρωσία έναντι της Πολωνίας ή μιας επίπλαστης ανεξαρτησίας
γενικά, στο "πού" θέλουν να ανήκουν οι Ουκρανοί πολιτικο-θρησκευτικο-πολιτιστικά, δεν είναι και δεν ήταν ποτέ ένας μονόλιθος, πάντα υπήρχε και υπάρχει η αντιπαράθεση δυτικόφιλων-σλαβό(διάβαζε ρωσό)φιλων (και πώς να μην υπάρχει άλλωστε, όταν - ακόμα κι αν δεχτούμε την Ουκρανία σαν ξεχωριστή εθνότητα, που τη δέχομαι - σε 50 γενιές βάθος, δεν υπάρχει ούτε ένας Ουκρανός/Ουκρανή που να μην έχει έστω έναν πρόγονο παντρεμένο με Ρώσο/Ρωσίδα).
Αυτο ισχυε και ισχυει σε ολους τους Σλαβους, υπαρχουν οι φιλορωσοι και οι αντιρωσοι (και πολλες φορες ευθυνονται οι Ρωσοι για αντιρωσισμο αλλων Σλαβων, πχ οκ φιλε ναι αδελφια ειμαστε αλλα δεν θα με κανεις με το ζορι Ρωσο αφου Τσεχος, Ουκρανος, Πολωνος κτλ ειμαι)
Σε 50 γενιες βαθος θα εχουν και Ελληνα, Πολωνο η Σουηδο προγονο, δεν λεει κατι.
Προσωπικα ειμαι ως Ευρωπαιστης κιολας υπερ του να τα βρουν μεταξυ τους, ουτε εναντιον του ενος ουτε του αλλου, θεωρω και τους δυο αδελφους λαους και μια αιματοχυσια μεταξυ τους καταστροφη.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Απρ 2021, 17:07

Maspoli έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:03
Σιγά ρε που θα πρέπει να ασχοληθούμε κιόλας με τις λεπτές διάφορες ανάμεσά τους. Όσοι δεν είναι Πολωνοί, είναι Ρώσοι. Τέλος. Απλα τα πράγματα.
:smt005::smt005::smt005:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Απρ 2021, 17:07

Καραμελίτσα έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:04
Λέτε να έχουμε Πολτάβα 2 μέσα στο 2021;
Μπα.
ο Μέγας Πέτρος ήταν 2,03, ο Πούτιν 1,70.
ο Κάρολος ο ΙΒ' ήταν 27 χρονών, ο Μπάιντεν 80.
ο Μέγας Πέτρος ήταν μπαρόκ στην αρχιτεκτονική του, ο Πούτιν νεοφουτουριστής.
το μόνο κοινό είναι ότι η Ελλάδα και τότε και τώρα έπαιρνε τσιμπούκια σε σουλτάνους.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Απρ 2021, 17:08

Λευκορώσοι + Ουρανοί = Ρώσοι
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Απρ 2021, 17:09

Sid Vicious έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:07
Jolly Roger έγραψε:
19 Απρ 2021, 16:58
Sid Vicious έγραψε:
19 Απρ 2021, 16:51
Ειδικα για Ουκρανους δεν χρειαζεται καθολου σκαψιμο, το αιτημα αυτοδιαθεσης το ειχαν ηδη σαν Κοζακοι, ακομη και στην μαχη της Πολταβα με τους Σουηδους πηγαν.
Αντισοβιετισμος και αντιρωσισμος δεν χωρανε στην ιδια προταση ειναι αντιθετες εννοιες. Ο σοβιετσμος ηταν ενας ακραιος, στυγνος και φανατικος αντιρωσισμος.
επικίνδυνη ανιστορική γενίκευση για Ουκρανούς
ναι, οι Ουκρανοί Κοζάκοι του Μαζέπα πήγαν το 1709 με Σουηδούς (που όμως όλος ο γηγενής ορθόδοξος κλήρος της Ουκρανίας συντάχτηκε με Μεγάλο Πέτρο και ενέκρινε τον αφορισμό του Μαζέπα)
αλλά οι επίσης Ουκρανοί Κοζάκοι του Χμελνίτσκι, το 1654, ομόθυμα αποφάσισαν την ένωση με Ρωσία έναντι της Πολωνίας ή μιας επίπλαστης ανεξαρτησίας
γενικά, στο "πού" θέλουν να ανήκουν οι Ουκρανοί πολιτικο-θρησκευτικο-πολιτιστικά, δεν είναι και δεν ήταν ποτέ ένας μονόλιθος, πάντα υπήρχε και υπάρχει η αντιπαράθεση δυτικόφιλων-σλαβό(διάβαζε ρωσό)φιλων (και πώς να μην υπάρχει άλλωστε, όταν - ακόμα κι αν δεχτούμε την Ουκρανία σαν ξεχωριστή εθνότητα, που τη δέχομαι - σε 50 γενιές βάθος, δεν υπάρχει ούτε ένας Ουκρανός/Ουκρανή που να μην έχει έστω έναν πρόγονο παντρεμένο με Ρώσο/Ρωσίδα).
Αυτο ισχυε και ισχυει σε ολους τους Σλαβους, υπαρχουν οι φιλορωσοι και οι αντιρωσοι (και πολλες φορες ευθυνονται οι Ρωσοι για αντιρωσισμο αλλων Σλαβων, πχ οκ φιλε ναι αδελφια ειμαστε αλλα δεν θα με κανεις με το ζορι Ρωσο αφου Τσεχος, Ουκρανος, Πολωνος κτλ ειμαι)
Σε 50 γενιες βαθος θα εχουν και Ελληνα, Πολωνο η Σουηδο προγονο, δεν λεει κατι.
Προσωπικα ειμαι ως Ευρωπαιστης κιολας υπερ του να τα βρουν μεταξυ τους, ουτε εναντιον του ενος ουτε του αλλου, θεωρω και τους δυο αδελφους λαους και μια αιματοχυσια μεταξυ τους καταστροφη.
Έλληνα ή Σουηδό άντε να έχουν σε 1 γενιά από τις 50, Ρώσο σε 45 από τις 50, δεν είναι το ίδιο. Τέσπα, θα συμφωνήσω περί του καταστρεπτικού της αιματοχυσίας και περί του ωραίου των δύο λαών.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Απρ 2021, 17:30

Σουηδο προγονο λογικα θα εχουν ολοι τους. Και οι Ρως Σουηδοι ηταν υπηρξαν και μεταναστευσεις Σουηδων και αργοτερα στην Ουκρανια. Α τωρα που το θυμηθηκα η νονα μου ειναι Σουηδεζα της Ουκρανιας απο αυτους που επιστρεψαν στην Σουηδια μετα την Πολταβα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Απρ 2021, 17:36

Καλά, στην Ουκρανία το θέμα είναι ότι οι διάφορες περιοχές που συνιστούν τη χώρα έχουν λιγότερα κοινά μεταξύ τους απότι το ανατολικό κομμάτι της χώρας με τη Ρωσία.

Συνεχής προπαγάνδα και 5 και 10 και 20 χρόνων δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Πατούν ακόμα στη φαντασίωση ότι η πρόσδεση στο άρμα της δύσης θα φέρει ευημερία.
Z

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Απρ 2021, 17:41

Έκαναν "εχθρό" στα σύνορά τους και "φίλο" στην άλλη πλευρά του πλανήτη και άμα τους χαχόλους, παρεξηγούνται. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Απρ 2021, 17:43

εντωμεταξύ "χαχόλ" προφέρεται κι ο Gogol, που τον λένε εθνικό τους ποιητή αλλά τα ουκρανικά δεν τα ήξερε και έγραφε στα ρώσικα. :lol:

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 19 Απρ 2021, 17:47

vagabondo έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:41
Έκαναν "εχθρό" στα σύνορά τους και "φίλο" στην άλλη πλευρά του πλανήτη και άμα τους χαχόλους, παρεξηγούνται. :lol:
Ειδες να μην δέχονται μαριονετες του Πουτιν για προεδρους. Αχαριστος λαος.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Απρ 2021, 17:49

Jolly Roger έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:43
εντωμεταξύ "χαχόλ" προφέρεται κι ο Gogol, που τον λένε εθνικό τους ποιητή αλλά τα ουκρανικά δεν τα ήξερε και έγραφε στα ρώσικα. :lol:
ξέρεις ουκρανικα;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ρωσία - Λευκορωσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Απρ 2021, 17:49

NewModelArmy έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:47
vagabondo έγραψε:
19 Απρ 2021, 17:41
Έκαναν "εχθρό" στα σύνορά τους και "φίλο" στην άλλη πλευρά του πλανήτη και άμα τους χαχόλους, παρεξηγούνται. :lol:
Ειδες να μην δέχονται μαριονετες του Πουτιν για προεδρους. Αχαριστος λαος.
Και γίνεται μαριονέτα του αμερικάνου. :lol:
Πράγματι όμως, οι ρώσοι τους θεωρούν αχάριστους.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών