Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 09 Σεπ 2020, 21:43

Σενέκας έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:29
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:17
Σενέκας έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:10


Το αποτέλεσμα, και αυτό μπορεί να το καταλάβει οποιοσδήποτε άνθρωπος με νοημοσύνη λίγο κάτω του μετρίου, θα ήταν να βάζει ο κόσμος μάσκες αντί η μάσκα να γίνει αντικείμενο πολιτικής διαμάχης, να μαζεύεται ο κόσμος στα σπίτια του, και οι κυβερνήτες θα έπαιρναν εξ αρχής τα μέτρα που έπρεπε να πάρουν, αφού δε θα υπήρχε η ντιρεκτίβα να παριστάνουν ότι ο ιός είναι μια ακίνδυνη γριπούλα που θα εξαφανιστεί μαζικά απο μόνη της.

Αυτά χοντρά χοντρά...είπαμε, για όποιον έχει μια στοιχειώδη αντιληπτική ικανότητα
Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπόψη ότι οι Αμερικάνοι είναι από τους πλέον καθυστερημένους πολιτικά λαούς. Ίσως έχει δίκιο ο Τραμπ, που να τους έλεγε για καραντίνες, μεταδοτικότητα και μέτρα προστασίας; Θα ξεκινούσε ο εμφύλιος μήνες νωρίτερα.
Όχι. Ξεκάθαρα όχι.

αν παρακολουθείς την κατάσταση μ'αυτόν τον τύπο εδώ και 5 χρόνια, ξέρεις(ακόμα και εδώ στο πχορουμ φαίνεται, απο άτομα που δεν ζουν η ψηφίζουν αμερική) ξέρεις ότι είναι κάποιου είδους αρχηγός σέχτας που οι οπαδοί του τον ακολουθούν τυφλά σαν να ήτα μεσσιανική φιγούρα. Αν τους έλεγε την αλήθεια, έπαιρνε τα μέτρα που έπρεπε και ξεκαθάριζε την κατάσταση, θα τον άκουγαν χωρίς 2η σκέψη. Απο τη στιγμή που αποφάσιε να πάει με τη γραμμή "κορονοϊός"= hoax των δημοκρατικών, η σέχτα του, απο τους κυβερνήτες των πολιτειών μέχρι τους απλούς ψηφοφόρους, τον ακολούθησε, με τα αποτελέσματα που βλέπουμε.

Πολιτικά, το να κάνει το α) ήταν και η πιο λογική επιλογή. Ο Κορονοϊος, όπως συμβαίνει συνήθως με τέτοιες κρίσεις, ήταν βούτυρο στο ψωμί του Τραμπ. Αν έκανε ο,τι έπρεπε να κάνει , θα είχε αυτή στιγμή δημοτικότητα στο 70%, και είναι ο Τραμπ. Απλά δες πόσο θετική επίδραση είχε για τις περισσότερες κυβερνήσεις αν τον κόσμο. Ειδικά σε περίοδο εκλογών, άνετα μπορούσε να τον ξανκουβαλήσει ο ιός στον Λευκό Οίκο.

αντίθετα πήγε με τη γραμμή του hoax για 3 λόγους: γιατί μέχρι τότε η δύναμή του ήταν τα νούμερα στο χρηματιστήριο και πανικοβλήθηκε ότι θα του τα χαλάσει ο ιός, οπότε περίμενε ότι η ζημια θα είναι μικρότερη αν παριστάνει ότι είναι όλα μια χαρά, β) οι χρηματοδότες του προφανώς άσκησαν πιέσεις για να μη γίνει κανένα lockdown ή έστω περιοριστικά μέτρα που που θα έβλαπταν τα κέρδη τους, και γ) έπαιξε ρόλο η αλλοπρόσαλλη εριστική προσωπικότητά του: οι δημοκρατικοί επέμεναν ότι είναι σοβαρό ζήτημα οπότε έπρεπε να τους πάει κόντρα γιατί έτσι, γιατί αυτό έκανε πάντα.

Συνταγή για καταστροφή
Θα σου απαντήσω παλι στην ίδια λογική. Μιλάμε για Αμερικάνους ψηφοφόρους. Ναι, αυτούς που οι Δημοκρατικοί με αντίπαλο τον Τραμπ, έχασαν τις εκλογές. Και παίζει να τις χάσουν ξανά βάζοντας απέναντί του το χούφταλο. Πρέπει να είναι τεράστιο κατόρθωμα.

Δηλαδή, οκ ο Τραμπ είναι μία γραφική και επικινδυνη περσόνα, αλλά είναι ΤΟΣΟ γραφικός που το να τον κάνεις POTUS είναι εξωφρενικό κατόρθωμα

Ρε συ μιλάμε για τύπο που γλύφει σέχτες σαν τους QΑnon! Τι λέμε τώρα;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 09 Σεπ 2020, 21:46

Σενέκας έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:10
Prepon έγραψε:
09 Σεπ 2020, 20:55
Φαντάσου λοιπόν ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν ο κόσμος πανικοβαλλονταν κι όλας .....
Το αποτέλεσμα, και αυτό μπορεί να το καταλάβει οποιοσδήποτε άνθρωπος με νοημοσύνη λίγο κάτω του μετρίου, θα ήταν να βάζει ο κόσμος μάσκες αντί η μάσκα να γίνει αντικείμενο πολιτικής διαμάχης, να μαζεύεται ο κόσμος στα σπίτια του, και οι κυβερνήτες θα έπαιρναν εξ αρχής τα μέτρα που έπρεπε να πάρουν, αφού δε θα υπήρχε η ντιρεκτίβα να παριστάνουν ότι ο ιός είναι μια ακίνδυνη γριπούλα που θα εξαφανιστεί μαζικά απο μόνη της.

Αυτά χοντρά χοντρά...είπαμε, για όποιον έχει μια στοιχειώδη αντιληπτική ικανότητα
Εγώ βλέπω μάστορα πως οι μαύροι και οι αντιφα είναι αυτοί που καταστρατηγούν τους κανόνες σχετικά με τον κορονοιο.
Όχι οι ψηφοφόροι του Τραμπ.

Τεσπά, εσύ θα ξέρεις καλύτερα από τον πρόεδρο των ΗΠΑ, αλίμονο
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Σεπ 2020, 21:47

vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:43

Θα σου απαντήσω παλι στην ίδια λογική. Μιλάμε για Αμερικάνους ψηφοφόρους. Ναι, αυτούς που οι Δημοκρατικοί με αντίπαλο τον Τραμπ, έχασαν τις εκλογές. Και παίζει να τις χάσουν ξανά βάζοντας απέναντί του το χούφταλο. Πρέπει να είναι τεράστιο κατόρθωμα.

Δηλαδή, οκ ο Τραμπ είναι μία γραφική και επικινδυνη περσόνα, αλλά είναι ΤΟΣΟ γραφικός που το να τον κάνεις POTUS είναι εξωφρενικό κατόρθωμα

Ρε συ μιλάμε για τύπο που γλύφει σέχτες σαν τους QΑnon! Τι λέμε τώρα;

Δύο πράγματα να ρωτήσω

1. Τι έκανε ο Τραμπ και τον λες επικίνδυνο
2. Θεωρείς ότι το πιο επικίνδυνο πράγμα που νταραβεριζονται διάφοροι αμερικανοί πολιτικοί είναι το qanon ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Σεπ 2020, 21:48

vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:43
Σενέκας έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:29
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:17


Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπόψη ότι οι Αμερικάνοι είναι από τους πλέον καθυστερημένους πολιτικά λαούς. Ίσως έχει δίκιο ο Τραμπ, που να τους έλεγε για καραντίνες, μεταδοτικότητα και μέτρα προστασίας; Θα ξεκινούσε ο εμφύλιος μήνες νωρίτερα.
Όχι. Ξεκάθαρα όχι.

αν παρακολουθείς την κατάσταση μ'αυτόν τον τύπο εδώ και 5 χρόνια, ξέρεις(ακόμα και εδώ στο πχορουμ φαίνεται, απο άτομα που δεν ζουν η ψηφίζουν αμερική) ξέρεις ότι είναι κάποιου είδους αρχηγός σέχτας που οι οπαδοί του τον ακολουθούν τυφλά σαν να ήτα μεσσιανική φιγούρα. Αν τους έλεγε την αλήθεια, έπαιρνε τα μέτρα που έπρεπε και ξεκαθάριζε την κατάσταση, θα τον άκουγαν χωρίς 2η σκέψη. Απο τη στιγμή που αποφάσιε να πάει με τη γραμμή "κορονοϊός"= hoax των δημοκρατικών, η σέχτα του, απο τους κυβερνήτες των πολιτειών μέχρι τους απλούς ψηφοφόρους, τον ακολούθησε, με τα αποτελέσματα που βλέπουμε.

Πολιτικά, το να κάνει το α) ήταν και η πιο λογική επιλογή. Ο Κορονοϊος, όπως συμβαίνει συνήθως με τέτοιες κρίσεις, ήταν βούτυρο στο ψωμί του Τραμπ. Αν έκανε ο,τι έπρεπε να κάνει , θα είχε αυτή στιγμή δημοτικότητα στο 70%, και είναι ο Τραμπ. Απλά δες πόσο θετική επίδραση είχε για τις περισσότερες κυβερνήσεις αν τον κόσμο. Ειδικά σε περίοδο εκλογών, άνετα μπορούσε να τον ξανκουβαλήσει ο ιός στον Λευκό Οίκο.

αντίθετα πήγε με τη γραμμή του hoax για 3 λόγους: γιατί μέχρι τότε η δύναμή του ήταν τα νούμερα στο χρηματιστήριο και πανικοβλήθηκε ότι θα του τα χαλάσει ο ιός, οπότε περίμενε ότι η ζημια θα είναι μικρότερη αν παριστάνει ότι είναι όλα μια χαρά, β) οι χρηματοδότες του προφανώς άσκησαν πιέσεις για να μη γίνει κανένα lockdown ή έστω περιοριστικά μέτρα που που θα έβλαπταν τα κέρδη τους, και γ) έπαιξε ρόλο η αλλοπρόσαλλη εριστική προσωπικότητά του: οι δημοκρατικοί επέμεναν ότι είναι σοβαρό ζήτημα οπότε έπρεπε να τους πάει κόντρα γιατί έτσι, γιατί αυτό έκανε πάντα.

Συνταγή για καταστροφή
Θα σου απαντήσω παλι στην ίδια λογική. Μιλάμε για Αμερικάνους ψηφοφόρους. Ναι, αυτούς που οι Δημοκρατικοί με αντίπαλο τον Τραμπ, έχασαν τις εκλογές. Και παίζει να τις χάσουν ξανά βάζοντας απέναντί του το χούφταλο. Πρέπει να είναι τεράστιο κατόρθωμα.

Δηλαδή, οκ ο Τραμπ είναι μία γραφική και επικινδυνη περσόνα, αλλά είναι ΤΟΣΟ γραφικός που το να τον κάνεις POTUS είναι εξωφρενικό κατόρθωμα

Ρε συ μιλάμε για τύπο που γλύφει σέχτες σαν τους QΑnon! Τι λέμε τώρα;
θεωρείς την παράνοια αυτονόητη δηλαδή; Ότι ας πούμε δεν υπήρχε περίπτωση να αντιμετωπίσουν το θέμα με ένα ελάχιστο βαθμό σοβαρότητας;

Δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος. Νομίζω είναι καλό να να συνεχίσουν να μας σοκάρουν αυτά που βλέπουμε, και για την ώρα, αυτά τα ηχητικά είναι το peak της παράνοιας μέχρι το επόμενο επεισόδιο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 09 Σεπ 2020, 21:57

Otto Weininger έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:47
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:43

Θα σου απαντήσω παλι στην ίδια λογική. Μιλάμε για Αμερικάνους ψηφοφόρους. Ναι, αυτούς που οι Δημοκρατικοί με αντίπαλο τον Τραμπ, έχασαν τις εκλογές. Και παίζει να τις χάσουν ξανά βάζοντας απέναντί του το χούφταλο. Πρέπει να είναι τεράστιο κατόρθωμα.

Δηλαδή, οκ ο Τραμπ είναι μία γραφική και επικινδυνη περσόνα, αλλά είναι ΤΟΣΟ γραφικός που το να τον κάνεις POTUS είναι εξωφρενικό κατόρθωμα

Ρε συ μιλάμε για τύπο που γλύφει σέχτες σαν τους QΑnon! Τι λέμε τώρα;

Δύο πράγματα να ρωτήσω

1. Τι έκανε ο Τραμπ και τον λες επικίνδυνο
2. Θεωρείς ότι το πιο επικίνδυνο πράγμα που νταραβεριζονται διάφοροι αμερικανοί πολιτικοί είναι το qanon ;
1. Είναι από ανικανος να διαχειριστεί κρίσεις (π.χ. φυλετικό ζήτημα, κορονοϊός) μέχρι επικίνδυνος και προκλητικός σε σημείο να υποδαυλίζει με τα έργα και τα λόγια του τις καταστάσεις που αντιμετωπίζει. Πρόσεξε, δεν είναι άγιοι οι Δημοκρατικοί και είμαι βέβαιος ότι λειτουργούν κατά το δυνατόν προβοκατόρικα. Αλλά δεν έχουν αυτοί το τιμόνι.

2. Με τρομάζεις!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Σεπ 2020, 22:01

vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:57
....
2. Με τρομάζεις!
:003:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 09 Σεπ 2020, 22:04

Σενέκας έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:48
θεωρείς την παράνοια αυτονόητη δηλαδή; Ότι ας πούμε δεν υπήρχε περίπτωση να αντιμετωπίσουν το θέμα με ένα ελάχιστο βαθμό σοβαρότητας;

Δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος. Νομίζω είναι καλό να να συνεχίσουν να μας σοκάρουν αυτά που βλέπουμε, και για την ώρα, αυτά τα ηχητικά είναι το peak της παράνοιας μέχρι το επόμενο επεισόδιο
Κοίτα, πράγματα που εδώ θεωρούνται αδιανόητα (και ευλόγως, όπως πχ η χρηματοδότηση πολιτικών και κομμάτων φόρα παρτίδα και μετά περνάνε νόμους υπέρ των χρηματοδοτών και δεν τρέχει κάστανο) εκεί τα θεωρούν νορμάλ.
Ο ψεκασμός στις ΗΠΑ είναι σε αστρονομικό λέβελ. Έχει προφανώς συμβάλλει και το γεγονός ότι η διείσδυση των SM είχε επέλθει νωρίτερα από άλλες χώρες.
Πολιτικά είναι τελείως γτπ. Ο μέσος αμερικάνος ψηφοφόρος είναι κάπου στο επίπεδο του Ελ χρυσαυγίτη/πρώην πασοκτζή. Πιστεύουν πολύ εύκολα κάθε θεωρία συνομωσίας, το αξιακό τους σύστημα βάζει την ιδιοκτησία πάνω από την ανθρώπινη ζωή (αυτό από μόνο του αρκεί, δε χρειαζόταν να γράψω τίποτε άλλο), δεν έχουν ιστορία και πολιτισμό (λογικό).

Ε, λογικό ήταν να βγάλουν πρόεδρο το μεγαλύτερο καραγκιόζη. Αναλογικά πάνε αυτά, εδώ Μπερλουσκόνι/Τζόνσον/5 αστέρια/Τσίπρα/Ορμπάν κλπ, εκεί Τραμπ. Υπερδύναμη σε όλα λέμε.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Σεπ 2020, 22:05

vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:57

1. Είναι από ανικανος να διαχειριστεί κρίσεις (π.χ. φυλετικό ζήτημα, κορονοϊός)
Ο Τραμπ δεν έκλεισε τις πτησεις με Κινα κ τον εκραζαν ολοι ως ρατσιστή; :smt017
Το blm δεν υπήρχε κ επι Ομπαμα; :smt017

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Σεπ 2020, 22:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Σεπ 2020, 22:05
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:57

1. Είναι από ανικανος να διαχειριστεί κρίσεις (π.χ. φυλετικό ζήτημα, κορονοϊός)
Ο Τραμπ δεν έκλεισε τις πτησεις με Κινα κ τον εκραζαν ολοι ως ρατσιστή; :smt017
Το blm δεν υπήρχε κ επι Ομπαμα; :smt017
Το αφήγημα είναι ότι φταίει ο Τραμπ για τους τρεις μήνες συνεχόμενων riots γιατί έριχνε λάδι στη φωτιά .

Και το πιστεύουν αυτό.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 09 Σεπ 2020, 22:12

Ε δεν εβγαλαν και προεδρο εναν Κουτσουμπα για να δειξουν αικιου Λεονάρντο ντα Βιντσι.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 09 Σεπ 2020, 22:14

vantono έγραψε:
09 Σεπ 2020, 20:41
Αυτός ο άνθρωπος είτε ξανα εκλεχθεί είτε όχι, θα μείνει στην ιστορία ως ο πιο τρολ πρόεδρος που έχει περάσει ποτέ παγκοσμίως. Δεν πρόκειται πιστεύω, να ξανα δούμε όμοιό του, στο μέλλον. Ειναι χωρίς καμία υπερβολή, σαν χαρακτήρας προέδρου απο καλτ αμερικάνικες καφροκωμωδίες, που τον ενσάρκωνε πάντα ο υπέρτατος Λέσλι Νίλσεν :lol:
:lol::smt023

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 09 Σεπ 2020, 22:14

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Σεπ 2020, 22:05
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:57

1. Είναι από ανικανος να διαχειριστεί κρίσεις (π.χ. φυλετικό ζήτημα, κορονοϊός)
Ο Τραμπ δεν έκλεισε τις πτησεις με Κινα κ τον εκραζαν ολοι ως ρατσιστή; :smt017
Το blm δεν υπήρχε κ επι Ομπαμα; :smt017
Δεν τον έλεγαν ρατσιστή για τις προελεύσεις που απαγόρευσε τις πτήσεις αλλά για αυτές που άφησε, δηλαδή το ΗΒ, όπου ήδη γινόταν ο κακός χαμός με κόβιντ και χωρίς να υπάρχει δηλωμένη πρόθεση από την κυβέρνηση Μπόρις να πάρει ουσιαστικά μέτρα.

Βασικά νομίζω δεν τον έλεγαν ρατσιστή γενικά, αλλοπρόσαλλο μαλάκα που εν όψει πανδημίας παίζει ηλίθια φέιβοριτς θα τον έλεγαν, αν οτιδήποτε.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 09 Σεπ 2020, 22:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Σεπ 2020, 22:05
vatraxos έγραψε:
09 Σεπ 2020, 21:57

1. Είναι από ανικανος να διαχειριστεί κρίσεις (π.χ. φυλετικό ζήτημα, κορονοϊός)
Ο Τραμπ δεν έκλεισε τις πτησεις με Κινα κ τον εκραζαν ολοι ως ρατσιστή; :smt017
Το blm δεν υπήρχε κ επι Ομπαμα; :smt017
Κοίτα, αν η δικαιολογία του Τραμπ για όσα έπραξε για την αντιμετώπιση της πανδημίας είναι το πού και γιατί τον έκραζαν οι άλλοι, να παραιτηθεί να κυβερνήσουν οι άλλοι.

Δεν είναι δα και πολύς ο καιρός που μας παρουσίαζε τον ιό σαν κάτι παροδικό που θα περάσει μόνο του και δε χρειάζονται μέτρα, ούτε όταν αναρωτιώταν αν η χλωρίνη και οι υπεριώδεις ακτινοβολίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την καταπολέμησή του (και έτρεχαν οι εταιρίες να προλάβουν τα ΖΩΑ μην τυχόν και πιούν τα dettol με τους κουβαδες).

Ασφαλώς και υπήρχε το blm επί Ομπάμα, μα, δεν είναι καινούριο φρούτο ο ρατσισμός στις ΗΠΑ, είναι ακριβώς μία ακόμα απόδειξη του πόσο καθυστερημένοι είναι οι τύποι.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τραμπ: Ξέρω ότι δεν είναι γριπούλα αλλά τους ζήτησα να τον υποτιμούν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Σεπ 2020, 22:19

vantono έγραψε:
09 Σεπ 2020, 20:41
Αυτός ο άνθρωπος είτε ξανα εκλεχθεί είτε όχι, θα μείνει στην ιστορία ως ο πιο τρολ πρόεδρος που έχει περάσει ποτέ παγκοσμίως. Δεν πρόκειται πιστεύω, να ξανα δούμε όμοιό του, στο μέλλον. Ειναι χωρίς καμία υπερβολή, σαν χαρακτήρας προέδρου απο καλτ αμερικάνικες καφροκωμωδίες, που τον ενσάρκωνε πάντα ο υπέρτατος Λέσλι Νίλσεν :lol:
Γεγονός!

Αλλά παρ' όλα αυτά - ευτυχώς - οι Αμερικάνοι κατάλαβαν αμέσως οτι η Χιλαρι θα ήταν χειρότερη επιλογή. Ίσως λοιπόν να μην είναι όσο χαζοι όσο νομίζουμε.


Το μόνο πράγμα που έδειξαν εκείνες οι εκλογές ήταν η όλως δι όλου τρισάθλια κατάσταση του πολιτικού συστήματος γενικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών