Θρίαμβος Ερντογάν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 25 Ιουν 2018, 01:32

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 01:13
Το αντίστροφο θυμάμαι εγώ:

στις επίσημες επαφές με τον Έλληνα πρωθυπουργό και τον ΠτΔ μίλησε για μουσουλμάνους πολίτες

στην Θράκη, στο μεταξύ μας, μίλησε για Τουρκία και έκανε το σήμα με τα 4 δάχτυλα
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 01:38

Α, εγώ για τον Σουλτάνο εννοούσα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιουν 2018, 07:36

Spiros252 έγραψε:
25 Ιουν 2018, 01:05
Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:53
Εγώ θα φοβόμουν τον Γκιουλέν. Θα είχε τη Δύση με το μέρος του.
:ne5: αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Γιατί όμως να τα έβαζε με εμάς, δύση δεν είμαστε; :roll:
Ο Τούρκος ποτέ δεν θα είναι φίλος μας και ακόμα και αν έπαιρνε αυτά που θέλει τώρα, πάντα θα θέλει περισσότερα.
Αλλά με τις υπάρχουσες διεκδικήσεις (που θα τις είχε και ο Γκιουλέν) και χρησιμοποιώντας την γεωπολιτική τους θέση χωρίς την κατσιβελοσυμπεριφορά του Ερντογάν, θα ήταν πιο συμπαθής και αξιόπιστος. Θα τον ήθελες σε διεθνείς οργανισμούς απέναντι στους δικούς μας;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 25 Ιουν 2018, 07:42

Από fb είναι, δεν διασταύρωσα.
Ο χάρτης δείχνει τι ψηφισαν ανα περιοχή. Στα παράλια ο Ερντογαν 2ος
Εικόνα
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 25 Ιουν 2018, 09:08

Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 21:20
:a040::e040:

Ο άλλος λένε έχει ελληνικές ρίζες και από μητέρα και από πατέρα; Ο Ιντζέ.
Παλιά το ίδιο λέγανε και μέσα στην Τουρκία για τον Ταγίπ, πως είναι πόντιος.Το πιθανότερο βέβαια να είναι Πέρσης. Οι Τούρκοι δεν έχουν εθνοφυλετική αντίληψη του Έθνους,παρα θρησκευτική-πολιτισμική, ούτε κάνα γαμάτο αρχαίο παρελθόν για να κατοχυρώσουν εκεί την εθνικότητα τους. Η συζήτηση αν είναι γνήσιοι Μόγγολοι, δεν παίζει, προφανώς δεν είναι. Το οτι οι περισσότεροι κατάγονται από Ρωμιούς και είναι βασικά Ευρωπαίοι, δεν είναι ταμπού μεταξύ τους, στις συζητήσεις το δέχονται χωρίς πολλές κουβέντες. Δεν τους κάνει όμως αυτό, λιγότερο Τούρκους.

Ο Ταγίπ Ερντογάν, είναι ίσως ο μεγαλύτερος παίκτης παγκοσμίως, μαζί με τον Πούτιν. Ηγέτης μιας μεγάλης χώρας, που μπροστά του φαίνεται μικρή. Είναι δυστύχημα για την Ελλάδα που της έκατσε απέναντί. Να ζούσε ο Ανδρέας θα το παλεύαμε με αξιοπρέπεια, όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση σήμερα, το άσε την σημαία να την πάρει ο αέρας είναι πατριωτική πράξη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2018, 09:28

argouen έγραψε:
25 Ιουν 2018, 07:42
Από fb είναι, δεν διασταύρωσα.
Ο χάρτης δείχνει τι ψηφισαν ανα περιοχή. Στα παράλια ο Ερντογαν 2ος
Εικόνα
Ο χάρτης αποδίδει επίσης και τις περιοχές της κοσμικής Τουρκίας, οπότε είναι φυσικό ο Ερντογάν να έρχεται δεύτερος.

Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι η "λύκαινα" Ακτσενέρ που είναι αρχηγός του εθνικιστικού κόμματος είναι κεμαλική. Και έχει όλο το πακέτο της δυτικής κοσμικότητας. Όπως και ο Κεμάλ άλλωστε.

Εικόνα

Μπέρδεμα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 25 Ιουν 2018, 09:55

οι παντες κλωτσουν την ελλαδα,δεν υπαρχει τετοιο κρατος στη δυση,που η πολιτικη ταξη,δεν αναγνωριζει εθνικα συμφεροντα

,αλλα δουλευει για τα συμφεροντα αγγλων γαλλων αμερικανων γερμανων
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 25 Ιουν 2018, 09:57

κι για να παραμεινει το κρατος με τα σύνορα που οι παππούδες μας χυσανε αιμα για να το φερουν

πρεπει να εξαφανιστεί ο ραγιαδισμος κι η ξενοδουλη παραδοση του αγγλικου γαλλικου ρωσικου κομματος
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 10:48

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
25 Ιουν 2018, 09:08
Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 21:20
:a040::e040:

Ο άλλος λένε έχει ελληνικές ρίζες και από μητέρα και από πατέρα; Ο Ιντζέ.
Παλιά το ίδιο λέγανε και μέσα στην Τουρκία για τον Ταγίπ, πως είναι πόντιος.Το πιθανότερο βέβαια να είναι Πέρσης. Οι Τούρκοι δεν έχουν εθνοφυλετική αντίληψη του Έθνους,παρα θρησκευτική-πολιτισμική, ούτε κάνα γαμάτο αρχαίο παρελθόν για να κατοχυρώσουν εκεί την εθνικότητα τους. Η συζήτηση αν είναι γνήσιοι Μόγγολοι, δεν παίζει, προφανώς δεν είναι. Το οτι οι περισσότεροι κατάγονται από Ρωμιούς και είναι βασικά Ευρωπαίοι, δεν είναι ταμπού μεταξύ τους, στις συζητήσεις το δέχονται χωρίς πολλές κουβέντες. Δεν τους κάνει όμως αυτό, λιγότερο Τούρκους.

Ο Ταγίπ Ερντογάν, είναι ίσως ο μεγαλύτερος παίκτης παγκοσμίως, μαζί με τον Πούτιν. Ηγέτης μιας μεγάλης χώρας, που μπροστά του φαίνεται μικρή. Είναι δυστύχημα για την Ελλάδα που της έκατσε απέναντί. Να ζούσε ο Ανδρέας θα το παλεύαμε με αξιοπρέπεια, όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση σήμερα, το άσε την σημαία να την πάρει ο αέρας είναι πατριωτική πράξη.
Προωθούσαν, αν έχω καταλάβει σωστά, οι εθνικιστές πολιτικοί του αντίπαλοι αυτό το στορυ για να πουν στον λαό, να, ο Ερντο είναι προδότης της Τουρκίας, είναι Έλληνας.
Γι αυτό και έκαναν και προπαγάνδα από τα μέσα ενημέρωσης όπως πχ κατα την επίσκεψη του Έρντο στο χωριό καταγωγής του, όπου ολόκληρη η περιοχή εκεί έχει ελληνικά τοπωνύμια και τα ρέστα και όπου ο Ταιγιούπ χρησιμοποίησε την ελληνική απόδοση των περιοχών ("Ποτάμια" το χωριό, "Ριζά/Ριζούντα" δεν θυμάμαι ακριβώς την περιφέρεια, μίλησε με τους κατοίκους σε τοπική διάλεκτο ας πούμε κτλ).
Βέβαια, ο Έρντο από την μεριά του, το έκανε αυτό ακριβώς στην λογική που υποστηρίζεις εσύ και την οποία πολιτική ακολουθει ο ίδιος: είναι μουσουλμάνος της Τουρκικής/Οθωμανικής αυτοκρατορίας.
Και σε ερώτηση που του είχαν κάνει για την καταγωγή του δημοσιογράφοι, είχε απαντήσει ακριβώς αυτό: ο πατέρας μου, λέει, όταν τον είχα ρωτήσει αν είμαστε Λαζοί (νομίζω για Λαζούς έκανε λόγο) μου απάντησε οτι αυτό που μας αρκεί ειναι να είμαστε σωστοί μουσουλμάνοι...
Γνωστά αυτά σε όλους μας οκ.

Επίσης έχω ακούσει άλλα σχόλια, πως έχει καταγωγή ως Γεωργιανός

ΥΠάρχουν βέβαια και κάποιες φωνές δικές μας, έχω παρατηρήσει, οι οποίες υποστηρίζουν ελληνική/ποντιακή /χριστιανορθόδοξη καταγωγή του Ερντο, την οποία και ο ίδιος και οι συντοπίτες του (από την επαρχία καταγωγής του) γνωρίζουν πολύ καλά και διαδίδουν τα παραπάνω.

Δεν θα αναφέρω τώρα ποιές φωνές, αλλά εμένα με προβληματίζει γιατί λέγονται αυτά, σε οποιαδήποτε περίπτωση....
(το αστείο πάντως είναι οτι εγώ ενδόμυχα ξεκίνησα να ψιλοσκέφτομαι κάτι τέτοιο πριν ακούσω τους άλλους να τους λένε :lol: )


Εσύ, Πέρση, από πού τον έβγαλες?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 25 Ιουν 2018, 15:13

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:48



Εσύ, Πέρση, από πού τον έβγαλες?
Νομίζω έτσι δήλωσε ο ίδιος.Σε μια γρήγορη έρευνα δεν βρήκα κάτι τέτοιο, παρα μια έμμεση παραδοχή της Ελληνικής του καταγωγής
«Είχα ρωτήσει το συγχωρεμένο τον πατέρα μου αν είμαστε Λαζοί ή Τούρκοι. Μου είχε απαντήσει ότι κι αυτός, πιο παλιά, είχε κάνει την ίδια ερώτηση στον δικό του πατέρα. Κι εκείνος του είπε: Κοίτα, ο δικός μου παππούς μού είπε ότι όταν πεθάνουμε και πάμε στον άλλο κόσμο, θα μας ρωτήσουν σε ποιον θεό πιστεύεις, ποιος είναι ο προφήτης σου και ποια είναι η θρησκεία σου. Δεν θα μας ρωτήσουν για την εθνική μας καταγωγή...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/giati-o-e ... amistikan/

Και ο τουρκομειονοτικος Ντεντε της Θράκης, που τον θυμάμαι παρόντα σε μια εκπομπή του Μέγα Χαρδαβέλα(μου λείπουν οι Πύλες ρε πστ), όταν του είπε ο Βελόπουλος πως ανθρωπολογικά δεν γίνεται να έχει τουρκική-μογγολική καταγωγή, δεν το αρνήθηκε,απάντησε πως απλά δεν έχει σημασία. Στην περιοχή οι περισσότεροι αναγνωρίζουν πως είναι εξισλαμισθέντες,αυτό δεν τους κάνει λιγότερο Τούρκους.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 15:18

αυτό, το ίδιο περιστατικό σου έγραψα παραπάνω για τον Ερντο, μόνο που όταν λέμε "Λαζός" δεν εννοούμε πόντιος, έλληνας
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Θρίαμβος Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 26 Ιουν 2018, 12:18

Φιλούν το χέρι του Ερντογάν οι ψηφοφόροι του!
Τι να κλάσουν οι Τούρκοι μπροστά στον Ευρωπαϊκό πολιτισμό μας...
35164757_10204177507994942_2045196880131915776_n.jpg

Εικόνα
36222511_10204177511635033_1409297096166604800_n.jpg
36222511_10204177511635033_1409297096166604800_n.jpg (34.86 KiB) Προβλήθηκε 375 φορές
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών