Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 28 Οκτ 2020, 03:13

lonelyrider έγραψε:
28 Οκτ 2020, 02:59
Golden Age έγραψε:
28 Οκτ 2020, 02:40
lonelyrider έγραψε:
28 Οκτ 2020, 02:31


Με αυτό που κάνει τώρα ο Μακρόν και τα σαρλί δυναμιτίζουν το κλίμα που κάπως είχε ηρεμήσει τα τελευταία χρόνια και επίσης θα ξεσηκώσουν και τους μετριοπαθείς μουσουλμάνους πέρα από τους τζιχαντιστές που έχουν καιρό να φανούν κατά κει.

Για ποιο κλίμα λες; Εδώ οι τζιχαντιστές αποκεφάλισαν δάσκαλο. Εμφανίστηκε μάλιστα κι ο Ερντογάν τις προηγούμενες ημέρες να του πουλήσει προστασία στο εσωτερικό της Γαλλίας για να εκβιάσει την εξωτερική της πολιτική.

Είναι δυνατόν αρχηγός κράτους να κάτσει να τα δεχτεί όλα αυτά;

Οι μετριοπαθείς ας αποφασίσουν εαν τους μπορούν να συνυπάρξουν με τη Γαλλία έτσι όπως είναι. Αν δεν τους αρέσει, μπορούν να την εγκαταλείψουν. Δεν γίνεται να ζητούν και αυτοί να προσαρμοστεί η Γαλλία στα μέτρα τους.

Όποιος θέλει να κατευνάσει, ας πάει να κάνει κατευνασμό στα διάφορα εδάφη που ελέγχουν οι τζιχαντιστές. Δεν θα αυτοκαταστραφούν οι χώρες της Ευρώπης επειδή κάποιοι δεν θέλουν να σηκωθούν απο την επίκυψη στους επιτακτικούς "μουσαφιραίους".
Ο αποκεφαλισμος από έναν ψυχακια μουσλιμ δεν ειναι ο κανόνας των μουσουλμάνων στη Γαλλία. Ειναι μια εξαιρεση. Εδω στην Ελλαδα που τους έχουμε τους μουσουλμανους τόσες δεκαετίες άκουσες παρομοιο περιστατικό? Οχι.
Απλά αυτό που λεω ειναι οτι με τους χειρισμούς μακρον και σαρλι βλέπω να έρχεται λαίλαπα.
Οι μετριοπαθεις μουσλιμ στη Γαλλία δε θεωρώ οτι είναι το πρόβλημα. Τώρα θα γίνουν κι αυτοι με φαίνεται. Οι ακραίοι τζιχαντοψυχακηδες καναν οτι καναν με ως τώρα τις γνωστές επιθέσεις.
Δεν είναι ο κανόνας των Μουσουλμάνων, είναι όμως ο κανόνας των τζιχαντιστών. Και τελευταία χρόνια τέτοιες επιθέσεις έχουν αυξηθεί και μάλιστα απο "μοναχικούς λύκους" (που όμως πνεύοντια και υποκινούντια απο τζιχαντιστικά δίκτυα). Τους δε δράστες το σύστημα τους παρουσίαζε ως "ψυχάκηδες", ενώ πρόκειτια για φανατισμένους με συγκεκριμένες ιδέες.

Δεν είναι 1 και 2, είναι πολλοί, πάρα πολλοί στη Γαλλία. Γι' αυτό και ο Μακρόν αποφάσισε να έλθει σε ανοιχτή ρήξη μαζί τους, και να ξεμπερδέψει η Γαλλία, έστω και δύσκολα, παρά να είναι πάρα πολύ αργά κάπου παρακάτω.

Όσον αφορά τους μετριοπαθείς, καθένας ας κρατήσει τη στάση που του επιβάλλει η συνείδησή του. Εαν κάποιος αποδέχεται τη Γαλλία όπως είναι, δεν υπάρχει θέμα με αυτόν, είτε του αρέσει έτσι είτε όχι. Εαν κάποιος δεν μπορεί αν συνυπάρξει με τη Γαλλία όπως είναο, δεν έχει δικαίωμα να της επιβάλλει αλλαγή στα ιδεολογικά του μέτρα, οπότε μπορεί να φύγει. Εαν πάλι κάποιος συνταχθεί με τους τζιχαντιστές, θα το έκανε έτσι κι αλλιώς σε κάποια ευκαιρία που θα θεωρούσε "χρονικά κατάλληλη" και άρα δεν είναι πραγματικά μετριοπαθής.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 03:17

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:09
Πώς θα είχε εξελιχθεί η ζωή χωρις την έλευση των Τούρκων, προφανώς δεν έχει νόημα να το υποθέσουμε.
Το πως ακριβώς δεν έχει νόημα. Ότι θα υπήρχε όμως εξέλιξη είναι κάτι περισσότερο από πιθανό. Δηλαδή υπήρχε σε όλα τα άλλα μεγάλα και μικρότερα κέντρα στην Ευρώπη και δεν θα υπήρχε στην Κωνσταντινούπολη;
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:09
Σχετικά με τον Παλεστρίνα μάλλον πρόκειται για μύθο. Σίγουρα χάραξε την μουσική πορεία με την Αντίστιξη (διδάσκεται άλλωστε μέχρι σήμερα στα ωδεία), αλλά ότι επηρέασε εκκλησιαστικούς κύκλους αμφισβητείται ως πραγματικό γεγονός.
Αυτό έχω κατά νου. Διαβάζω τώρα ότι δεν είναι και σίγουρο. Επίσης όμως δεν φαίνεται και σαν κάτι τόσο τραβηγμένο. Ήταν πολύ καλός σε αυτό που έκανε ο μακαρίτης.

Εν τω μεταξύ είχε συγκληθεί η Σύνοδος του Τρέντο (13 Δεκεμβρίου 1545 - 4 Δεκεμβρίου 1563). Αν και βασικός στόχος της Συνόδου ήταν ο καθορισμός των δογμάτων της Καθολικής Εκκλησίας - καθώς είχε ήδη εμφανιστεί το κίνημα των Διαμαρτυρομένων - ένας επιπρόσθετος στόχος ήταν η αναμόρφωση της εσωτερικής οργάνωσης της Καθολικής Εκκλησίας και η αντιμετώπιση ποικίλων διαστρεβλώσεων που είχαν εμφανιστεί στο εσωτερικό της. Στα πλαίσια αυτών των αναμορφώσεων και των διαταγμάτων της Συνόδου, ο Πάπας Πίος ο Δ΄ ανέθεσε σε επιτροπή καρδιναλίων την βελτίωση της διοίκησης και της διαμόρφωσης της Παπικής Χορωδίας. Στα πλαίσια αυτά, ο καρδινάλιος Επίσκοπος Μιλάνου Άγιος Κάρολος του Μπορρομέο (St. Charles Borromeo), ανεψιός και γραμματέας του Πάπα, ο οποίος προστάτευσε τον Παλεστρίνα, προκάλεσε την ακρόαση της "Λειτουργίας του Πάπα Μαρκέλλου" παρουσία του Πάπα στις 19 Ιουνίου 1565. Είναι πιθανόν η ακρόαση αυτή να προκάλεσε τις αποφάσεις για τις κατευθυντήριες γραμμές που έδωσε η Καθολική εκκλησία σχετικά με τη χρήση της πολυφωνικής μουσικής στους ιερούς ναούς. Δεν υπάρχουν περισσότερα ιστορικά στοιχεία περί αυτού, πράγμα που προκάλεσε τη δημιουργία σχετικών θρύλων περί καταδίκης της πολυφωνικής μουσικής από ορισμένους καρδιναλίους και την προάσπισή της από τον ίδιο τον Παλεστρίνα. Οι θρύλοι αυτοί απλά καταδεικνύουν το γεγονός ότι οι συνθέσεις του Παλεστρίνα επηρέασαν τις αποφάσεις του Συμβουλίου και του Πάπα.[18] Για ορισμένους είναι γεγονός ότι η παρουσία του Παλεστρίνα και οι συνθέσεις του διέσωσαν την παρουσία της πολυφωνικής μουσικής στην Καθολική εκκλησία, γι' αυτό και αποκλήθηκε "σωτήρας της πολυφωνικής μουσικής"[20], ωστόσο οι ιστορικές έρευνες δεν καταδεικνύουν κάτι παρόμοιο με ακρίβεια.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Οκτ 2020, 03:28

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:11
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:02
ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 02:32

Που να τα βρεις; Κάποια λίγα πράγματα θα έχουν οι ειδικοί ερευνητές. Τρέχα γύρευε...
Γιατί, δεν υπάρχουν νότες; Σήμερα τα πάντα βρίσκεις.
Δεν ξέρω και δεν θέλω να πω πράγματα από το κεφάλι μου. Και αν εννοείς νότες με την σημερινή μορφή, πιθανολογώ πως όχι. Ίσως υπήρχαν νεύματα για την κύρια μελωδία και κάποιες σημειώσεις εδώ κι εκεί για την συνοδεία, πάλι με νεύματα.
Ε ναι, αυτό εννοώ. Ταμπουλατούρα ή όποια σημειογραφία είχαν τότε. Εδώ έχουμε δείγματα (υποτίθεται τουλάχιστον) από αρχαία ελληνική μουσική του Πανιάγκουα, δεν ξέρω αν το ξέρεις... Η εγκυρότητα αμφισβητείται νομίζω, αλλά έχει ενδιαφέρον.


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 03:41

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:28
Ε ναι, αυτό εννοώ. Ταμπουλατούρα ή όποια σημειογραφία είχαν τότε. Εδώ έχουμε δείγματα (υποτίθεται τουλάχιστον) από αρχαία ελληνική μουσική του Πανιάγκουα, δεν ξέρω αν το ξέρεις... Η εγκυρότητα αμφισβητείται νομίζω, αλλά έχει ενδιαφέρον.
Μεγάλο θέμα ανοίγεις. Όσο πιο πίσω πας τόσο πιο πολλές είναι οι υποθέσεις.

Πχ για τον επιτάφιο του Σείκιλου έχεις αυτό εδώ:

Εικόνα

Ότι ακούς και αφορά την συνοδεία των άλλων οργάνων πλην της μελωδίας είναι λογικές υποθέσεις και τίποτα παραπάνω. Μια απόδοση να σου δείξουν πως θα μπορούσε να είναι. Μπορεί όμως να απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα. Λεπτομερή και αναλυτική σημειογραφία έχεις μόνο σχετικά πρόσφατα.

Νομίζω όμως ότι έχω ξεφύγει εκτός θέματος πάρα πολύ.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Οκτ 2020, 03:53

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:41
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:28
Ε ναι, αυτό εννοώ. Ταμπουλατούρα ή όποια σημειογραφία είχαν τότε. Εδώ έχουμε δείγματα (υποτίθεται τουλάχιστον) από αρχαία ελληνική μουσική του Πανιάγκουα, δεν ξέρω αν το ξέρεις... Η εγκυρότητα αμφισβητείται νομίζω, αλλά έχει ενδιαφέρον.
Μεγάλο θέμα ανοίγεις. Όσο πιο πίσω πας τόσο πιο πολλές είναι οι υποθέσεις.

Πχ για τον επιτάφιο του Σείκιλου έχεις αυτό εδώ:

Εικόνα

Ότι ακούς και αφορά την συνοδεία των άλλων οργάνων πλην της μελωδίας είναι λογικές υποθέσεις και τίποτα παραπάνω. Μια απόδοση να σου δείξουν πως θα μπορούσε να είναι. Μπορεί όμως να απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα. Λεπτομερή και αναλυτική σημειογραφία έχεις μόνο σχετικά πρόσφατα.

Νομίζω όμως ότι έχω ξεφύγει εκτός θέματος πάρα πολύ.
Ενδιαφέρον, δεν το γνώριζα.


Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Οκτ 2020, 12:08

Hector Buas έγραψε:
28 Οκτ 2020, 04:02
Ξυπνήστε! Ο Αγιος Παντελεήμονας έχει ήδη "πέσει". Με την συμβολή των Ισλαμοαριστερών...


Soti_Triantafylou.jpg


Σώτη Τριανταφύλλου: Ισλάμ και Ισλαμοαριστερά διαλύουν σιγά-σιγά την Ευρώπη
Ο Άγιος Παντελεήμονας ήταν σε ασφαλή χέρια αλλά θέλατε δικαιοσύνη :102:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42857
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Οκτ 2020, 12:54

Uppercut έγραψε:
28 Οκτ 2020, 01:28
Ποιο είναι το νόημα σ' αυτό που έκανε ο Μακρόν; Δεν γουστάρεις τους Μουσουλμάνους; Πες το. Ποιο το νόημα να προσβάλλεις συλλήβδην όλους τους Μουσουλμάνους αλλιώς; Γιατί αυτός είναι ο Προφήτης για όλους τους Μουσουλμάνους, όχι ειδικά για τους τρομοκράτες. Πρέπει να μπορεί μία εφημερίδα να κάνει καρικατούρες του Μωάμεθ; Ναι. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνει το ίδιο και η Γαλλική Πολιτεία και ο Πρόεδρος; Το ότι οι τρομοκράτες σκότωσαν με αφορμή τέτοια σκίτσα σημαίνει ότι παύουν να είναι προσβλητικά και μπορεί να τα βάζει ο Πρόεδρος σε δημόσια κτήρια; Πώς το ένα αιτιολογεί το άλλο;

Ό,τι να ναι. Κι όσοι νομίζουν ότι έγινε ξαφνικά προστάτης του Δυτικού Πολιτισμού, ας προσέξουν ότι έσπευσε να βάλει και τον Χριστό για να τηρήσει ίσες αποστάσεις, ότι δεν είναι κατά του Ισλάμ αλλά γενικά του θρησκευτικού φονταμενταλισμού, λες και είναι οι Χριστιανοί που επίσης κάνουν τρομοκρατικά. Έχω γράψει πολλές φορές για την ασυμβατότητα Ισλάμ - Δύσης, αλλά δεν λύνεις το πρόβλημα έτσι, δεν είναι καν με κάποιον τρόπο στη σωστή κατεύθυνση. Απάντηση πεντάχρονου σε μια προσπάθεια αντιπερισπασμού από αυτό που όντως συνέβη. Ας μας πει ποιο είναι το σχέδιο του για να μην αποκεφαλίζονται Γάλλοι πολίτες αντί να κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια.
Δεν προβάλλονται όλοι οι μουσουλμάνοι. Για όσους η θρησκεία είναι ατομικό θέμα, δεν θα σχεδίαζαν τον Μωάμεθ οι ίδιοι γιατί το θεωρούν αμαρτία. Αλλά δεν τους νοιάζει αν τον σχεδιάσει κάποιος άλλος.

Το σχέδιο του ή μέρος του, το έχει παρουσιάσει, άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς, υπάρχει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 28 Οκτ 2020, 13:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Οκτ 2020, 12:54
Uppercut έγραψε:
28 Οκτ 2020, 01:28
Ποιο είναι το νόημα σ' αυτό που έκανε ο Μακρόν; Δεν γουστάρεις τους Μουσουλμάνους; Πες το. Ποιο το νόημα να προσβάλλεις συλλήβδην όλους τους Μουσουλμάνους αλλιώς; Γιατί αυτός είναι ο Προφήτης για όλους τους Μουσουλμάνους, όχι ειδικά για τους τρομοκράτες. Πρέπει να μπορεί μία εφημερίδα να κάνει καρικατούρες του Μωάμεθ; Ναι. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνει το ίδιο και η Γαλλική Πολιτεία και ο Πρόεδρος; Το ότι οι τρομοκράτες σκότωσαν με αφορμή τέτοια σκίτσα σημαίνει ότι παύουν να είναι προσβλητικά και μπορεί να τα βάζει ο Πρόεδρος σε δημόσια κτήρια; Πώς το ένα αιτιολογεί το άλλο;

Ό,τι να ναι. Κι όσοι νομίζουν ότι έγινε ξαφνικά προστάτης του Δυτικού Πολιτισμού, ας προσέξουν ότι έσπευσε να βάλει και τον Χριστό για να τηρήσει ίσες αποστάσεις, ότι δεν είναι κατά του Ισλάμ αλλά γενικά του θρησκευτικού φονταμενταλισμού, λες και είναι οι Χριστιανοί που επίσης κάνουν τρομοκρατικά. Έχω γράψει πολλές φορές για την ασυμβατότητα Ισλάμ - Δύσης, αλλά δεν λύνεις το πρόβλημα έτσι, δεν είναι καν με κάποιον τρόπο στη σωστή κατεύθυνση. Απάντηση πεντάχρονου σε μια προσπάθεια αντιπερισπασμού από αυτό που όντως συνέβη. Ας μας πει ποιο είναι το σχέδιο του για να μην αποκεφαλίζονται Γάλλοι πολίτες αντί να κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια.
Δεν προβάλλονται όλοι οι μουσουλμάνοι. Για όσους η θρησκεία είναι ατομικό θέμα, δεν θα σχεδίαζαν τον Μωάμεθ οι ίδιοι γιατί το θεωρούν αμαρτία. Αλλά δεν τους νοιάζει αν τον σχεδιάσει κάποιος άλλος.

Το σχέδιο του ή μέρος του, το έχει παρουσιάσει, άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς, υπάρχει.
Όχι, όλοι προσβάλλονται (ΟΚ εκτός από όσους είναι μουσουλμάνοι όσο είσαι εσύ χριστιανός, που όμως δεν είναι πολλοί), δεν τίθεται ζήτημα επί αυτού. Το θέμα είναι πόσοι από αυτούς είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι για αυτό, και τι. Το σχέδιο είναι να καταλάβουν ότι το να αποκεφαλίζεις δεν είναι αποδεκτή μορφή αντίδρασης στη Γαλλία, ασχέτως αν θα ήταν στο Αφγανιστάν, στο Σουδάν ή στην Τσετσενία.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37777
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 14:15

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:28
ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:11
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 03:02

Γιατί, δεν υπάρχουν νότες; Σήμερα τα πάντα βρίσκεις.
Δεν ξέρω και δεν θέλω να πω πράγματα από το κεφάλι μου. Και αν εννοείς νότες με την σημερινή μορφή, πιθανολογώ πως όχι. Ίσως υπήρχαν νεύματα για την κύρια μελωδία και κάποιες σημειώσεις εδώ κι εκεί για την συνοδεία, πάλι με νεύματα.
Ε ναι, αυτό εννοώ. Ταμπουλατούρα ή όποια σημειογραφία είχαν τότε. Εδώ έχουμε δείγματα (υποτίθεται τουλάχιστον) από αρχαία ελληνική μουσική του Πανιάγκουα, δεν ξέρω αν το ξέρεις... Η εγκυρότητα αμφισβητείται νομίζω, αλλά έχει ενδιαφέρον.

Αυτό που "αμφισβητείται" δεν είναι η ίδια η μουσική περ σε αλλά ο τρόπος εκφοράς του λόγου, η προφορά δηλαδή της ελληνικής γλώσσας που "εφηύρε" ένας Ολλαντός για να μπορούν και οι υπόλοιποι Ολλαντοί φίλοι του να τα μιλούν πιο εύκολα, τίποτε παραπάνω.
Όσον αφορά τώρα την ίδια την μουσική σαφέστατα και είχε την δική της σημειογραφεία η οποία ήτανε τα ίδια τα ελληνικά γράμματά με κάποια πρόσθετα σημεία στίξης - σύμβολα, τα ελληνικά γράμματά δηλαδή αποτελούσαν εκτός από τα γράμματά που όλοι ξέρουμε (;), τους αριθμούς και όπως μόλις έμαθες τις αντίστοιχες νότες - μουσική σημειογραφεία της εποχής.
Ο Στάθης νωρίτερα έκανε αναφορά στην ύδραυλις, αυτό που δεν σας έγραψε είναι ότι το πρώτο όργανο (sic.) που έκαναν δώρο στην Εσπανία είχε πάνω από το κάθε πλήκτρον και ένα γράμμα, πχ, λέμε τώρα (😇) ξεκινάει από την νότα λα όπως την λέμε σήμερα, είχε από επάνω το γράμμα Α, η επόμενη νότα στην διατονική κλίμακα είναι η Σι, άρα Β, στην συνέχεια η ντο, Γ (C - 😁), η ρε (Δ - D), η μι (Ε) κοκ.
Ο Στάθης πιστεύω έχει πιάσει ήδη το Neumann.
:wink
Εσύ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Οκτ 2020, 14:39

del
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 28 Οκτ 2020, 14:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37777
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 14:42

Κακώς ασχολούμαι με κρετίνους, το ξέρω, αλλά έχει πλάκα ρε Στάθη, τι να κάνω.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Οκτ 2020, 14:46

del
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 28 Οκτ 2020, 14:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 14:49

sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 14:42
Κακώς ασχολούμαι με κρετίνους, το ξέρω, αλλά έχει πλάκα ρε Στάθη, τι να κάνω.
(:
Δώσε του κι άλλες πληροφορίες. Μη σε πτοεί ένα πείραγμα. Αυτό που εννοούσα εγώ είναι ότι ο κόσμος που δεν γνωρίζει ακούει ή βλέπει κάτι και το παίρνει τις μετρητοίς.

Εδώ ας πούμε έχεις (στο κρατικό κανάλι παρακαλώ!) εκτέλεση με συνοδεία κοντραμπάσου (ήμαρτον) και την άρπα να βάζει και συγχορδίες (ξανά ήμαρτον). Από που κι ως που να ξέρει τώρα ο καθένας τι από αυτό που ακούει οφείλεται σε δημιουργική ασάφεια (τι κάνει αυτή η ψυχή;), έλλειψη στοιχείων ή ερμηνευτική πρωτοτυπία του εκτελεστή;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 28 Οκτ 2020, 14:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 14:50

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 14:46
Έλα ρε συ. Προφανώς αστειεύεται και ο sys. Θα παραξηγηθούμε τώρα για κάτι τέτοιο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 28 Οκτ 2020, 14:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών