Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Που;

Κίνα
5
22%
Ιράν
7
30%
Πενσυλβάνια
7
30%
Καλιφόρνια
4
17%
 
Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:06

The Trump administration abruptly dumped the leaders of three agencies that oversee the nuclear weapons stockpile, electricity and natural gas regulation, and overseas aid during the past two days, drawing a rebuke from a prominent Republican senator for one of the decisions.

The sudden departures included:

Lisa Gordon-Hagerty, administrator of the National Nuclear Security Administration, the first woman to oversee the agency in charge of the nuclear stockpile. She was required to resign on Friday.

Bonnie Glick, deputy administrator of the U.S. Agency for International Development. She was replaced by the acting administrator John Barsa, who had run out of time for his more senior role under the Federal Vacancies Reform Act.
Neil Chatterjee, chairman of the Federal Energy Regulatory Commission and a former aide to Senate Majority Leader Mitch McConnell. He was replaced as chairman, though he will remain at FERC, an independent agency, as a commissioner.
The firings were overshadowed by the prolonged drama of the presidential election, which as of Friday had not yet been declared.

The White House declined comment on the firings, and declined to say whether there would be more in the wake of the election.

The Republican chairman of the Senate Armed Services Committee Sen. Jim Inhofe issued a statement criticizing Trump's Energy Secretary Dan Brouillette, who he said "effectively demanded" the resignation of Gordon-Hagerty. (The NNSA is a semi-autonomous agency that is part of the Energy Department.)

Inhofe called Gordon-Hagerty "an exemplary public servant and remarkable leader" and said Brouillette's decision "during this time of uncertainty demonstrates he doesn't know what he's doing in national security matters and shows a complete lack of respect for the semi-autonomous nature of NNSA."

https://www.npr.org/sections/live-updat ... 4755476522

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ πες μας ρε συ που είσαι σχετικά νηφάλιος για τραμπικό, τι λόγος έχει να απολύει την τύπισσα που έχει τα κλειδιά των πυρηνικών 3 μέρες μετά τις εκλογές και ενώ η χώρα είναι ακυβέρνητο καζάνι; Είναι καλό σημάδι λες; :-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Νοέμ 2020, 16:15

Χωρίς να διαβάσω το ποστ, κοιτάζοντας μόνο την ερώτηση μου ήρθε κατευθείαν στον νου Ιραν

Τί έκανε ο Δονάλδος, δεν κατάλαβα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:18

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:15
Χωρίς να διαβάσω το ποστ, κοιτάζοντας μόνο την ερώτηση μου ήρθε κατευθείαν στον νου Ιραν

Τί έκανε ο Δονάλδος, δεν κατάλαβα
ε, διάβασε ντε. Απέλυσε την τύπισσα που είχε τα κλειδιά των πυρηνικών. Επι κεφαλής της υπηρεσίας για την πυρηνική ασφάλεια :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Νοέμ 2020, 16:19

Interesting, ας ελπίσουμε ότι είναι απλά βολέματα της τελευταίας στιγμής.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Νοέμ 2020, 16:20

Εξήγησέ μου λίγο αν θες τί σημαίνει αυτό γιατί είμαι και σε άλλη φάση εγκεφαλικής λειτουργίας τώρα :102:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:23

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:19
Interesting, ας ελπίσουμε ότι είναι απλά βολέματα της τελευταίας στιγμής.
είναι φιλάνθρωπος και βοηθάει κόσμο να γεμίσει το βιογραφικό του λες; Δεν ξέρω, περίεργη έγνοια για να έχει μετεκλογικά, και στην κατάσταση που βρίσκεται και ο ίδιος και η χώρα, αλλά αυτό είναι το ευχάριστο σενάριο.

απο τα υπόλοιπα σενάρια, το πιο θετικό, είναι ότι σχεδιάζει να σκοτώσει καμιά πυρηνική κεφαλή σε τρίτους για να ξεχρεώσει
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:27

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:20
Εξήγησέ μου λίγο αν θες τί σημαίνει αυτό γιατί είμαι και σε άλλη φάση εγκεφαλικής λειτουργίας τώρα :102:
τι θες να εξηγήσω; Απλό είναι νομίζω
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Νοέμ 2020, 16:29

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:20
Εξήγησέ μου λίγο αν θες τί σημαίνει αυτό γιατί είμαι και σε άλλη φάση εγκεφαλικής λειτουργίας τώρα :102:
αφου παραιτηθηκε ο υπουργος αμυνας λογικο ειναι να απολυθει και η αντιστοιχη υπαλληλος ... μην ασχολεισαι με ψεκασμενα νηματα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:31

nostromos έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:29
Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:20
Εξήγησέ μου λίγο αν θες τί σημαίνει αυτό γιατί είμαι και σε άλλη φάση εγκεφαλικής λειτουργίας τώρα :102:
αφου παραιτηθηκε ο υπουργος αμυνας λογικο ειναι να απολυθει και η αντιστοιχη υπαλληλος ... μην ασχολεισαι με ψεκασμενα νηματα
η υπηρεσία δεν υπάγεται στο υπουργείο άμυνας ψεξασμένε φίλε μου, το λέει, υπάγεται στο υπουργείο ενέργειας.

μάθετε να διαβάζετε
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Νοέμ 2020, 16:31

Το πρώτο πυρηνικό που έπεσε ήταν βέβαια πυρηνικό αλλά έπεσε πάνω-κάτω με τη νοοτροπία "έλα μωρέ, ένα βομβάκι είναι". Επίσης φόβος αντιπυρηνικών δεν υπήρχε. Το ίδιο και το δεύτερο.
Από εκεί και ύστερα δεν είδαμε κανένα να πέφτει αλλά δεν είδαμε και κανένα να πέφτει σε μικρή χώρα, διότι όποιος μεγάλος το έριχνε ο άλλος μεγάλος θα έπαιρνε το μέρος αυτουνού που το έφαγε.
Αυτό το nuclear stalemate κινδύνευσε λένε μιά-δυό φορές, με την κρίση της Κούβας π.χ. και από ατυχήματα, αλλά μπα, δεν το πιστεύω.
Τώρα αν είναι ας πούμε εχθρός της Αμερικής αλλά χωρίς την προστασία της Ρωσίας ή της Κίνας, θα μπορούσε ; Και πρέπει να είναι εχθρός επικίνδυνος βέβαια όχι όπως το Ιράκ που δεν ήταν επικίνδυνο (από τη στιγμή που δεν είχε wmd). Θα μπορούσε ;
Μιά υποψηφιότητα θέτει το Ιράν, άλλη η Βόρειος Κορέα. Επίσης -γιατί όχι- το Ιράν ή η Βόρειος Κορέα θα μπορούσαν να επιχειρήσουν first strike, οπότε θα μιλάμε βέβαια για πυρηνικό πόλεμο που δεν τον ξεκίνησαν οι μεγάλοι.
Θα το δούμε αυτό πως θα εξελιχθεί αλλά αν την είχε βρει ο Άντολφ την ατομική βόμβα θα είχε γίνει χαμός. Αυτός έριχνε Υ2 στην Αγγλία μέχρι την τελευταία μέρα που ήταν και ακίνδυνα βομβάκια αυτά (ως προς το να επηρεάσουν την πορεία του πολέμου). Από εκδίκηση τα έριχνε.
Ή ακόμα θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί το Μανχάτταν πρότζεκτ το 1943, οπόταν θα ήταν οι Αμερικάνοι αυτοί που θα έριχναν μπόλικες, και στο ανατολικό μέτωπο.
Ήταν divine providence ότι η a-bomb ανακαλύφθηκε από τους Αμερικάνους το 1945 και όχι από τους Χίτλερ-Χιροχίτο-Στάλιν. Επίσης ήταν divine providence ότι θυσιάστηκε η Χιροσίμα διότι αν είχε συνθηκολογήσει η Ιαπωνία τον Ιούλιο του 45, θα ήξεραν μεν όλοι ότι επρόκειτο για lethal weapon αλλά δεν θα είχαν δει ιδίοις όμμασι τα αποτελέσματα και θα ξεκίναγε ο Γ' παγκόσμιος πόλεμος μεταξύ Αμερικής-Ρωσίας.
Divine providence ήταν και ο κορονοϊός που δημιουργήθηκε για να πέσει ο Τραμπ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Νοέμ 2020, 16:31

Ποιόν από τους δυο σας να πιστέψω τώρα?

Νέρο, ελαμπορέιτ πλιζ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Νοέμ 2020, 16:32

Σενέκας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:31
nostromos έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:29
Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:20
Εξήγησέ μου λίγο αν θες τί σημαίνει αυτό γιατί είμαι και σε άλλη φάση εγκεφαλικής λειτουργίας τώρα :102:
αφου παραιτηθηκε ο υπουργος αμυνας λογικο ειναι να απολυθει και η αντιστοιχη υπαλληλος ... μην ασχολεισαι με ψεκασμενα νηματα
η υπηρεσία δεν υπάγεται στο υπουργείο άμυνας ψεξασμένε φίλε μου, το λέει, υπάγεται στο υπουργείο ενέργειας.

μάθετε να διαβάζετε
και δεν σχετιζονται πουθενα δηλ. ... κοιτα τι μαθαινουμε
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14637
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Νοέμ 2020, 16:33

nostromos έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:32
Σενέκας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:31
nostromos έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:29


αφου παραιτηθηκε ο υπουργος αμυνας λογικο ειναι να απολυθει και η αντιστοιχη υπαλληλος ... μην ασχολεισαι με ψεκασμενα νηματα
η υπηρεσία δεν υπάγεται στο υπουργείο άμυνας ψεξασμένε φίλε μου, το λέει, υπάγεται στο υπουργείο ενέργειας.

μάθετε να διαβάζετε
και δεν σχετιζονται πουθενα δηλ. ... κοιτα τι μαθαινουμε
είσαι χαζός; Ήρεμα ρωτάω
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Που θα πέσουν τα πρώτα πυρηνικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Νοέμ 2020, 16:34

Σενέκας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 16:19
Interesting, ας ελπίσουμε ότι είναι απλά βολέματα της τελευταίας στιγμής.
είναι φιλάνθρωπος και βοηθάει κόσμο να γεμίσει το βιογραφικό του λες; Δεν ξέρω, περίεργη έγνοια για να έχει μετεκλογικά, και στην κατάσταση που βρίσκεται και ο ίδιος και η χώρα, αλλά αυτό είναι το ευχάριστο σενάριο.

απο τα υπόλοιπα σενάρια, το πιο θετικό, είναι ότι σχεδιάζει να σκοτώσει καμιά πυρηνική κεφαλή σε τρίτους για να ξεχρεώσει
για να ξεχρεωσει ή για ασυλο;

ψιλιαζομαι Ερντογαν να του δινει ασυλο με ανταλλαγμα πυρηνικα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών