Μπρέξι και Μπάϊντεν

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 09 Νοέμ 2020, 21:02

Gewponos90 έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 20:48
Γιάννης έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 19:28
Sothan έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 19:23
Οι Βρετανοί αποφάσισαν woody. Δεν θέλουν ούτε εσένα ούτε την Ευρωπαική αγκαλία. Είναι ανώφελο δεν μπορείς να αλλάξεις την ελεύθερη βούληση του λαού.
Όχι οι Βρετανοί. Οι Άγγλοι, και αυτοί με ένα ερωτηματικό. Οι Σκωτσέζοι και οι Ουαλλοί μια χαρά την θέλουν την Ευρωπαϊκή αγκαλιά, και στη Βόρεια Ιρλανδία θα προτιμούσαν ένωση (ακόμα και οι περισσότεροι προτεστάντες, πλέον) με την ελεύθερη Ιρλανδία παρά κλειστά σύνορα με αυτήν.

Σε καμιά δεκαετία από τώρα, ίσως και λιγότερο, το Ηνωμένο Βασίλειο δεν θα είναι πλέον και τόσο ενωμένο. Εδώ θα είμαστε και θα με θυμηθείτε.

Οι Σκωτσέζοι και οι Ουαλοι θυμίζουν έντονα τους Κύπριους. Μια ζωή υποδουλωμένοι, μια ζωή γκρίνια και διαφοροποίηση θέσεως αλλά από την μεγάλη αγκαλιά δεν φεύγουν.
Οι Ουαλλοί πότε επανεστάτησαν ; Επειδή έχουν ξεχωριστή εθνική ομάδα τους έβγαλες επαναστάτες ;
Οι Σκωτσέζοι το 13 ψήφισαν κατά 45%. Ξέρεις τι θα πει 45% ; Δεν είναι πλειοψηφία αλλά ούτε ο Καραμανλής ούτε ο Ανδρέας Παπανδρέου έβγαζαν 45%.
Τώρα έχει αντιστραφεί. Είναι 55-45.
70-30 στο δημοψήφισμα μπρέξι υπέρ του ριμέϊν.
Τι θα πει ο Σκωτσέζος τώρα ;
Θα πει εγώ ήθελα independence αλλά είμαι περισσότερο αντιευρωπαίος και ψηφίζω Αγγλία ; Θα υπάρχουν δύο τέτοιοι σ' όλη τη Σκωτία και άλλοι δύο με την σκωληκοειδή απόφυση στο αριστερό μέρος της κοιλιάς.
Θα πει εγώ είμαι φιλοάγγλος και φιλοευρωπαίος αλλά δεν πειράζει και ξαναψηφίζω Αγγλία ;
55-45 τουλάχιστον έχει γίνει το indy-union.
Πρακτικά το 45% είναι όλο το SNP. Αλλά το δεύτερο κόμμα, το εργατικό κόμμα, έχει σπάσει στη μέση μεταξύ indy και union. Μπορεί και οι liberals ενώ οι Scottish Tories πάρτε τους χάρισμα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 09 Νοέμ 2020, 21:07

Γιάννης έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 20:56
Άστο λέμε. Είμαι μόνιμος κάτοικος ΗΒ εδώ και 22 χρόνια (μετράω μόνο τα βιοποριστικά, όχι τα φοιτητικά που προηγήθηκαν). Τα τελευταία 9 από αυτά επίσης Βρετανός πολίτης. Μην προσπαθείς να ισχυριστείς ότι γνωρίζεις αυτή τη χώρα καλύτερα από εμένα, θα φας τα μούτρα σου.

Και που'σαι, λίγα τα λόγια σου για τον πατέρα μου.


Το ξέρω ότι υποφέρεις.

Εικόνα
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 09 Νοέμ 2020, 21:07

θα συμφωνησω με τον συμπατριωτη Γιαννη.
Το ΗΒ βρεθηκε σε μια θυελλα συγκυριων και κακης τυχης: Φαρατζ, Καμερον, οι κωλοφυλλαδες, το δημοψηφισμα (για να την πουνε στον Καμερον και τη λιτοτητα), μετα οι αθλιες κυβερνησεις κακιστοκρατιας Μευ και Μπορις, οι εκλογες που εχασε ο γερακος Κορμπυν....

Τωρα θελει υπομονη απλως. Οσο περναει ο καιρος ο κοσμακης καταλαβαινει την γκαφα του. Μεχρι και η Ντευλυ μεηλ εχει αρχισει να χαλαρωνει.
Ο Μπαιντεν θα ειναι μαλλον καλο για μας (τους πολιτες) και μαλλον κακο για τον φελλο Μπορις του "Νο ντηλ".

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 09 Νοέμ 2020, 21:08

και τα 4 ψευδό-έθνη για τον πέο είναι.

Γιάννης

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 09 Νοέμ 2020, 21:10

Navis έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 21:07
θα συμφωνησω με τον συμπατριωτη Γιαννη.
Το ΗΒ βρεθηκε σε μια θυελλα συγκυριων και κακης τυχης: Φαρατζ, Καμερον, οι κωλοφυλλαδες, το δημοψηφισμα (για να την πουνε στον Καμερον και τη λιτοτητα), μετα οι αθλιες κυβερνησεις κακιστοκρατιας Μευ και Μπορις, οι εκλογες που εχασε ο γερακος Κορμπυν....

Τωρα θελει υπομονη απλως. Οσο περναει ο καιρος ο κοσμακης καταλαβαινει την γκαφα του. Μεχρι και η Ντευλυ μεηλ εχει αρχισει να χαλαρωνει.
Ο Μπαιντεν θα ειναι μαλλον καλο για μας (τους πολιτες) και μαλλον κακο για τον φελλο Μπορις του "Νο ντηλ".
Αυτό ακριβώς, και άσε τους άλλους άσχετους να φαντασιώνονται διάφορα για να ξεχάσουν το διπλό τρομπόνι που τους μαστίζει τελευταία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης την 09 Νοέμ 2020, 21:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γιάννης

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 09 Νοέμ 2020, 21:11

Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 21:07
Γιάννης έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 20:56


Άστο λέμε. Είμαι μόνιμος κάτοικος ΗΒ εδώ και 22 χρόνια (μετράω μόνο τα βιοποριστικά, όχι τα φοιτητικά που προηγήθηκαν). Τα τελευταία 9 από αυτά επίσης Βρετανός πολίτης. Μην προσπαθείς να ισχυριστείς ότι γνωρίζεις αυτή τη χώρα καλύτερα από εμένα, θα φας τα μούτρα σου.

Και που'σαι, λίγα τα λόγια σου για τον πατέρα μου.


Το ξέρω ότι υποφέρεις.
Θα'το θελες, αλλά δεν...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης την 09 Νοέμ 2020, 22:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Νοέμ 2020, 21:13

Απλά να είστε απλόχεροι με την υπομονή. Είτε σας αρέσει είτε όχι για να υπάρξει επανείσοδος δε χρειάζεται μια μικρή πλειοψηφία αλλά μια μεγάλη. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αντικατασταθεί πλήρως 1 γενιά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Νοέμ 2020, 21:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 21:13
Απλά να είστε απλόχεροι με την υπομονή. Είτε σας αρέσει είτε όχι για να υπάρξει επανείσοδος δε χρειάζεται μια μικρή πλειοψηφία αλλά μια μεγάλη. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αντικατασταθεί πλήρως 1 γενιά.
Πάλι στους μπούμερς το πας...

Γιάννης

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 09 Νοέμ 2020, 21:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 21:13
Απλά να είστε απλόχεροι με την υπομονή. Είτε σας αρέσει είτε όχι για να υπάρξει επανείσοδος δε χρειάζεται μια μικρή πλειοψηφία αλλά μια μεγάλη. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αντικατασταθεί πλήρως 1 γενιά.
Κάντες δύο για να είσαι σίγουρος. Η πρώτη γενιά που θα αντικατασταθεί είναι αυτοί που έτσι κι αλλιώς είναι ήδη με το ένα πόδι στον τάφο. Η δεύτερη είναι οι αμόρφωτοι ψεκασμένοι μεσήλικες brexitards που επίσης δεν καταλαβαίνουν Χριστό, θα ακολουθούσαν τον μάπα τον Τζόνσον μέχρι την πύλη του Άδη άνετα.

Αυτοί που είναι τώρα μεταξύ 10-25 χρονών θα είναι η γενιά που θα υποστεί τα χειρότερα παρελκόμενα του μπρέξιτ, αυτοί και τα παιδιά τους θα είναι οι γενιές που θα ψηφίσουν επανείσοδο του Βασιλείου, αν ακόμα υπάρχει στη σημερινή του μορφή μέχρι τότε.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 11 Νοέμ 2020, 12:42



Θα παίρνει τηλέφωνο στον λευκό οίκο ο Μπόρις και στην αναμονή θα ακούει ιρλανδικά αντάρτικα :smt005:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3715
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Μπρέξι και Μπάϊντεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 28 Νοέμ 2020, 00:39

Golden Age έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 19:02
Εαν κρίνω απο αυτό:
Ο Μάθιου Μπράιζα, πρώην Αμερικανός διπλωμάτης, ο οποίος έχει διατελέσει και αναπληρωτής βοηθός υφυπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, μίλησε στο newsit.gr για την εκλογή του Τζο Μπάιντεν και τη “γραμμή” που αναμένεται να ακολουθήσει στην εξωτερική πολιτική.

[...]

Επίσης, θεωρώ ότι και οι σχέσεις της Βρετανίας με τις ΗΠΑ θα «ψυχράνουν» λίγο αφού τόσο ο Μπαράκ Ομπάμα στο παρελθόν, όσο και ο Μπάιντεν, τώρα δεν είναι ένθερμοι υποστηρικτές του Brexit”, εξηγεί ο Μάθιου Μπράιζα.

[...]


https://www.newsit.gr/kosmos/proaggelos ... /3137660/a


Η Βρεττανία θα πάει στην αγκαλιά της Ρωσίας
Δεν πρόκειται να συμβεί αυτό.Ούτε η Ρωσία ούτε η κομμουνιστική Κίνα είναι σε θέση να προσεγγίσουν αποτελεσματικά την Βρετανία.Η Βρετανία όπως και η μεγάλη πλειοψηφία των κρατών του πρώτου κόσμου βρίσκονται για τα καλά υπο την ιδεολογική κυριαρχία της παγκοσμιοποίησης και της ελιτ της(και φυσικά και των...''αξιών'' της ελίτ).Είναι χώρες άλλου κόσμου και δεν πρόκειται να μακροημερεύσει τυχόν προσπάθεια προσέγγισης τους.Οι σχέσεις ΗΠΑ-Βρετανίας θα διατηρηθούν ανεξάρτητα απο το αν ο Πρωθυπουργός της Βρετανίας και ο Πρόεδρος των ΗΠΑ έχουν ψυχρές προσωπικές σχέσεις μεταξύ τους.Μην κοιτάς Τουρκίες,Ουγγαρίες,Νότιες Κορέες,Βραζιλίες κτλ που κάνουν παιχνίδι με Ρωσίες,Κίνες και τα σχετικά.Η Βρετανία όχι απλά ανήκει στον πρώτο κόσμο αλλα ανήκει και στον σκληρό πυρήνα του κιόλας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών