Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Νοέμ 2022, 21:01

31.10.2022
Καναδάς: Ανακαλύφθηκαν οι κάμερες διάσημων εξερευνητών μετά από 85 χρόνια- Είχαν μέσα εικόνες.
Η πρώτη τους απόπειρα, την άνοιξη, δεν είχε αίσια έκβαση, ωστόσο, στη νέα τους επιχείρηση τα κατάφεραν.

Εικόνα

Στα χέρια ομάδας εξερευνητών βρέθηκε, μετά από 85 χρόνια, φωτογραφικός εξοπλισμός που εγκαταλείφθηκε στο Εθνικό Πάρκο Kluane του Καναδά.


Ο εξοπλισμός ανήκε κάποτε στους εξερευνητές Bradford Washburn και Robert Bates, οι οποίοι τον εγκατέλειψαν λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, ενώ εξερευνούσαν την περιοχή Yukon στον βορειοδυτικό Καναδά.

Οι κάμερες περιείχαν εικόνες του τοπίου πριν από τουλάχιστον 80 χρόνια, οι οποίες θα μπορούσαν να προσφέρουν «άγνωστα μέχρι στιγμής δεδομένα για την κίνηση των παγετώνων», όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.

Η Teton Gravity Research (TGR) συνεργάστηκε πρόσφατα με τον επαγγελματία εξερευνητή βουνών Griffin Post και τους Luke Copland και Dora Medrzycka, για την αναζήτηση του χαμένου εξοπλισμού.

Εικόνα

Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που η ομάδα αναζητούσε τον εξοπλισμό. Η πρώτη έγινε την άνοιξη του 2022, ωστόσο, δεν κατάφεραν να εντοπίσουν κάποιο στοιχείο.

Η ομάδα βρέθηκε εκεί ξανά τον Αύγουστο, αλλά καθώς έβλεπαν ότι προσπάθειες τους ήταν άκαρπες απογοητεύονταν. «Όχι μόνο απογοητεύτηκα, αλλά ήξερα ότι λίγο πολύ απογοήτευα τους πάντες», είπε η Medrzycka στο ABC News.

«Επειδή τεχνικά, ήμουν αυτός που υποτίθεται ότι είχα τις γνώσεις για να καταλάβω πού βρισκόταν, σίγουρα ένιωσα ότι είχα αποτύχει και αυτή η ευθύνη ήταν αρκετά, αρκετά δύσκολη να την αντέξω», πρόσθεσε.

Ωστόσο, η η Medrzycka είχε μία ακόμη θεωρία, την οποία και ακολούθησαν και αποδείχθηκε ορθή. Έτσι, η ομάδα ανακάλυψε το κομμάτι της ιστορίας που αναζητούσε.

Εικόνα
https://www.lifo.gr/now/world/kanadas-b ... meta-eihan

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Νοέμ 2022, 21:40

05.11.2022
Σι Τζέι Μάιλς: Ο «Άγγελος της Νύχτας» έβγαλε στη… φόρα τα «άπλυτα» του Λας Βέγκας – Ήταν στρίπερ για 12 χρόνια.
Ο κόσμος των στριπτητζάδικών του Λας Βέγκας.

Εικόνα

Η εκθαμβωτική Σι Τζέι Μάιλς, μια πρώην στρίπερ του Λας Βέγκας, που σήμερα είναι μοντέλο του Only Fans, έβγαλε στη… φόρα τα όσα βίωσε ως χορεύτρια στην πόλη της αμαρτίας.


Με καταγωγή από τις Φιλιππίνες, και τα παιδικά της χρόνια να κυλούν μέσα στην απόλυτη φτώχια, η Σι Τζέι μετακόμισε στο Μαϊάμι με ελπίδες για μια καλύτερη ζωή.

Βρέθηκε μετά στο Λας Βέγκας και ξεκίνησε να εργάζεται ως στρίπερ στο διαβόητο κλαμπ Spearmint Rhino.

Διάλεξε το ψευδώνυμο «Άγγελος της Νύχτας»
και οι πελάτες κατέκλυζαν το κλαμπ όπου εμφανιζόταν, επειδή, όπως λέει, τους έκανε να νοιώθουν «ιδιαίτεροι» αλλά είχε και το «μυστικό της όπλο», την μικροκαμωμένη σιλουέτα της και εξωτερική εμφάνιση της «ευαίσθητης περιοχής της», που τους ξετρέλαινε.

Εργάσθηκε ως στρίπερ 12 χρόνια και μετά παραιτήθηκε και ξεκίνησε να εργάζεται ως μοντέλο στο Only Fans.

Ζει στο Μαιάμι, έχει 2,2 εκατομμύρια followers στο Instagram, κερδίζει πάνω από 200.000 δολάρια τον μήνα και πλέον ζει το όνειρό της ξοδεύοντας τα χρήματά της σε πολυτελείς διακοπές με ιδιωτικά τζετ, εκπληκτικά ρετιρέ και πολλά άλλα.


Εικόνα

Ο κόσμος των στριπτητζάδικών του Λας Βέγκας.
Είναι πολλά αυτά που έχει να διηγηθεί από τα 14 χρόνια του Λας Βέγκας, τώρα που αποφάσισε να μοιραστεί τα «μυστικά της». Τα μάτια της έχουν δει πάρα πολλά. Από εκατομμυριούχους που χάνουν τρελά λεφτά πολλά στο πόκερ και αναλαμβάνουν οι χορεύτριες να τους ανεβάσουν το ηθικό μέχρι τρελαμένους τουρίστες που καταθέτουν στο καζίνο και στο κλαμπ όλη τους την περιουσία.

«Το να είσαι στρίπερ στο Λας Βέγκας δεν είναι σαν να είσαι στρίπερ οπουδήποτε αλλού», λέει η Σι Τζέι.

«Όλοι κουβαλούν μαζί τους πολλά λεφτά για ξόδεμα, θυμάμαι έναν εκατομμυριούχο που ερχόταν στο κλαμπ σχεδόν κάθε εβδομάδα και ξόδευε τρελά – αλλά αυτοί οι πλούσιοι διευθύνοντες σύμβουλοι εταιρειών και επιχειρηματίες περιμένουν κι ένα μεγάλο και πολύ σπέσιαλ σόου σε αντάλλαγμα. Ήμουν γνωστή ως «Άγγελος της νύχτας».

Οι βάρδιές μου ήταν συνήθως 7 το απόγευμα με 9 το πρωί. ΄Ηταν πολλές οι ώρες και πολλές οι μέρες δουλειάς την εβδομάδα. Είναι δύσκολη δουλειά και πρέπει να γυμνάζεσαι πολύ για να είσαι σε φόρμα και να μη φεύγεις από τη δουλειά γεμάτη μελανιές.

Φρόντιζα πάντα το «μυστικό μου όπλο» και είχα πάντα μια απολύτως σταθερή και απαρέγκλιτη εργασιακή ηθική. Πολλοί άνδρες, συμπεριλαμβανομένων διασημοτήτων πρώτης κατηγορίας και δισεκατομμυριούχων, μου ζητούσαν διαρκώς να πάω μαζί τους στα ξενοδοχεία τους, για περισσότερο ιδιωτικό χορό ή για κάτι παραπάνω.

Ήξερα όμως ότι δεν θα μπορούσα πραγματικά να υπερασπισθώ τον εαυτό μου αν συνέβαινε κάτι και, αφού ήδη έβγαζα 3.350 δολάρια σε μια νύχτα, δεν χρειαζόταν να πάω μαζί τους. Σε αντίθεση με πολλά από τα άλλα κορίτσια, δούλευα πάντα νηφάλια – χωρίς ποτά ή ναρκωτικά».

Εικόνα

Το φιλοδώρημα των 180.000 δολαρίων και το κλειδί της επιτυχίας.

Τα φιλοδωρήματα συνηθίζονται στα κλαμπ αυτά, όμως η Σι Τζέι είχε μια απίστευτη εμπειρία : ένας άντρας αποφάσισε να της δώσει ένα φιλοδώρημα 180.000 δολαρίων μόνον και μόνον για να την απολαύσει να χορεύει μια βραδιά γι΄αυτόν!

Όπως η ίδια διηγείται: «Μεταξύ μας δεν συνέβη τίποτε άλλο. ΄Ηταν τόσο ενθουσιασμένος με μένα που μου έδωσε το μεγαλύτερο φιλοδώρημα που έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου, 180.000 δολάρια! Χρησιμοποίησα τα χρήματα για να αγοράσω στην οικογένειά μου ένα σπίτι στις Φιλιππίνες. Μεγαλώσαμε χωρίς τίποτα, οπότε ήταν υπέροχο που μπόρεσα να το κάνω αυτό. Τον άντρα αυτόν δεν τον ξαναείδα.

Δεν ξέρω καν το όνομά του και άλλαξε τον αριθμό του τηλεφώνου του. Λες και απλώς του άρεσε να δίνε χρήματα σε κορίτσια, χωρίς άλλο αντάλλαγμα, παρά μόνον τον χορό. Μακάρι να γνώριζα ποιος είναι για να τον ευχαριστήσω».

Όπως η ίδια λέει, το κλειδί της επιτυχίας για να βγάλει μια στρίπερ πολλά χρήματα δεν είναι μόνον να χορεύει εξαιρετικά στον στύλο, πρέπει και να κάνει τους πελάτες να νοιώθουν πως καθένας τους είναι ξεχωριστός.

Στο ερώτημα πόσο ασφαλής αισθανόταν κάνοντας αυτή τη δουλειά στο κλαμπ με τα λάγνα βλέμματα γύρω της, απαντά:

«Όταν είσαι στρίπερ, όσο καλύτερη είσαι, τόσο περισσότερη ασφάλεια αισθάνεσαι καθώς οι άντρες ασφαλείας του κλαμπ έχουν καρφωμένα τα μάτια τους πάνω στους άντρες γύρω σου. Ήμουν η καλύτερη χορεύτρια στο κλαμπ, οπότε δεν είχα πολλές περίεργες εμπειρίες – οι πελάτες έπρεπε να σέβονται, διαφορετικά θα τους έδιωχναν. Αλλά πολλά άλλα κορίτσια δεν τυγχάνουν της ίδιας μεταχείρισης, ειδικά εκείνα που εργάζονται σε κλαμπ δεύτερης κατηγορίας».

Εικόνα

«Νοιώθω ζωντανή όταν γδύνομαι»
Η Σι Τζέι, που ,όπως λέει, έχει πτυχίο μηχανικού υπολογιστών, έφθασε στο Βέγκας το 2006 και περνούσε «κάθε μέρα γυμνή» για 14 χρόνια. Θυμάται ακόμα την πρώτη της μέρα στο κλαμπ:

«Την πρώτη μέρα, μου έδωσαν ένα μπικίνι και μου είπαν ‘τα λέμε μέσα, στον στύλο». Σκέφτηκα “Δεν μπορώ να το κάνω αυτό, τελείωσα το κολέγιο και αυτή είναι η πρώτη μου δουλειά στην Αμερική; Γιατί σπούδασα;” Θυμάμαι ότι εκείνο το βράδυ με πλησίασε ένας τύπος και όταν του είπα ότι ήταν η πρώτη μου νύχτα στη δουλειά δεν με πίστεψε. Αλλά σιγά σιγά με κατάλαβε και με έκλεισε για όλη τη βραδιά, ώστε να αισθανθώ πιο άνετα.

Ήμουν πολύ νευρική στην αρχή. Αλλά πήγα καλά, πολύ καλά, κάποια στιγμή ένοιωσα πολύ άνετα, σαν την πάπια στο νερό. Αφού, όταν πήγα στο τέλος της βραδιάς στα καμαρίνια, τα άλλα κορίτσια με σήκωσαν στους ώμους πανηγυρίζοντας!

Σύντομα έπαιρνα τα περισσότερα χρήματα, οι άντρες φαινόταν να αγαπούν το «μικρό μου μυστικό» και αυτό με βοήθησε να ξεχωρίσω. Τους αρέσει η ιδέα να είναι εκείνοι μεγαλόσωμοι και δυνατοί κι εγώ μικροκαμωμένη και να φαντάζονται πώς θα είμαι στο κρεβάτι».

Με πολλά κλαμπ να κλείνουν τις πόρτες τους κατά τη διάρκεια της πανδημίας, η Σιι Τζέι είδε το εισόδημά της να στερεύει – τότε αποφάσισε να γίνει μέλος του OnlyFans.

Τώρα βγάζει 200.000 δολάρια το μήνα στο site, κάτι που την οδήγησε να εγκαταλείψει τελείως το στριπτήζ.

Πρόσθεσε: «Μου αρέσει να γδύνομαι, οπότε αυτή είναι πραγματικά η ιδανική δουλειά για μένα. Ήρθα στις ΗΠΑ με μόλις 100 δολάρια πάνω μου και ήμουν αποφασισμένη να δουλέψω σκληρά για να είμαι οικονομικά άνετη για μια φορά στη ζωή μου. Δεν θα επέστρεφα στο να είμαι στρίπερ πλήρους απασχόλησης, άλλαξα τη ζωή μου, έχω πάει παρακάτω.

Αλλά κάνω πού και πού εμφάνιση σε κλαμπ για ένα σόου, καθώς οι θαυμαστές μου μού λείπουν και πληρώνομαι μόνον για το χορό μου και για παρέα μέσα στο κλαμπ. Καμιά φορά χορεύω για κάποια άτομα υψηλού επιπέδου για το κέφι μου, άλλωστε και απ΄αυτό βγαίνουν πολλά λεφτά. Στο κάτω κάτω της γραφής, αισθάνομαι ζωντανή όταν βγάζω τα ρούχα μου».
https://www.pronews.gr/lifestyle/si-tze ... 12-xronia/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Νοέμ 2022, 22:31

08.11.2022
Νότια Αφρική: 38χρονος καταδικάστηκε για 90 σεξουαλικές κακοποίησης.
Οι καταδίκες αφορούσαν παιδιά.

Εικόνα

Συγκλονίζει τη Νότια Αφρική και τον υπόλοιπο πλανήτη σήμερα (8.11.2022) η καταδίκη ενός άνδρα για περισσότερους από 90 βιασμούς, εκ των οποίων ορισμένοι αφορούσαν παιδιά, ενώ αυτός προσποιείτο τον ηλεκτρολόγο για να έρχεται κοντά τους.


Το δικαστήριο της Νότιας Αφρικής, στο Παλμ Ριτζ κοντά στο Γιοχάνεσμπουργκ, καταδίκασε τον 38χρονο Νκοσινάτι Πακάτι γιατί επί εννέα χρόνια, κατά το χρονικό διάστημα μεταξύ 2012 και 2021, στόχευε μαθήτριες και επίσης ανάγκαζε παιδιά να τον παρακολουθούν να διαπράττει βιασμούς.

«Εξαπέλυε επιθέσεις στα θύματά του καθώς εκείνα πήγαιναν ή επέστρεφαν από το σχολείο ή την εργασία τους, το πρωί ή το βράδυ (…) Επιτίθετο σε κάποιες μεταξύ αυτών μέσα στα σπίτια τους», τόνισε η Λούμκα Μαχαντζάνα, εκπρόσωπος της εισαγγελίας (NPA) σε δελτίο Τύπου.

«Προσποιείτο τον ηλεκτρολόγο που ερχόταν για να φτιάξει έναν θερμοσίφωνα ή άλλες οικιακές συσκευές και τις βίαζε (…) Σε ορισμένες περιπτώσεις, όταν βίαζε πολλά άτομα ταυτόχρονα, ανάγκαζε το άλλο άτομο να παρακολουθεί», πρόσθεσε η ίδια.

Η πλειοψηφία των θυμάτων του ήταν μαθήτριες σχολείου, η μικρότερη ηλικίας 9 ετών και η μεγαλύτερη 44 ετών, σύμφωνα με την εισαγγελία, τις οποίες βίασε μέσα ή γύρω από το Εκουρχουλένι, ανατολικά του Γιοχάνεσμπουργκ, μεταξύ 2012 και 2021.



Ο Πακάτι συνελήφθη πέρσι τον Μάρτιο, αφού προσπάθησε να επιστρέψει στο σπίτι ενός από τα θύματά του, ανέφεραν οι εισαγγελείς. Η αστυνομία τον πυροβόλησε στο πόδι, το οποίο έκτοτε ακρωτηριάστηκε.

«Πανδημία» βιασμών.
Σήμερα, φορώντας μια γκρι κουκούλα, ο κατάδικος, ο οποίος την περασμένη εβδομάδα ομολόγησε την ενοχή του σε 148 κατηγορίες, μπήκε στην αίθουσα κρατώντας ένα ζευγάρι πατερίτσες, με το κεφάλι του να κοιτάζει το πάτωμα καθώς ο δικαστής διάβαζε τη μακρά λίστα των εγκλημάτων του.

Αργότερα καταδικάστηκε για 90 βιασμούς, ότι εξανάγκασε άλλους τέσσερις να βιάσουν, ότι εξανάγκασε ένα παιδί να παρακολουθεί μια σεξουαλική πράξη τρεις φορές, για 43 απαγωγές, δύο επιθέσεις και τέσσερις ληστείες.

Η ποινή του αναμένεται να οριστεί στις αρχές Δεκεμβρίου. «Το κράτος σκοπεύει να ζητήσει από το δικαστήριο να επιβάλει μια ποινή που θα στείλει ένα ισχυρό μήνυμα ότι τέτοια εγκλήματα σεξουαλικής βίας δεν θα γίνονται ανεκτά», τόνισε η Μαχαντζάνα.

Η ετυμηγορία έρχεται μια εβδομάδα αφότου ο πρόεδρος της Νότιας Αφρικής, Σίριλ Ραμαφόσα, δήλωσε ότι η σεξουαλική βία πρέπει να θεωρηθεί η κύρια «πανδημία» που πλήττει τη χώρα, καθώς δεν περνά μια μέρα χωρίς νέες αναφορές για «φρικτά» εγκλήματα που έρχονται στο φως.

Τα στοιχεία της αστυνομίας δείχνουν ότι οι βιασμοί και τα σεξουαλικά αδικήματα αυξήθηκαν κατά 13% μεταξύ 2017/18 και 2021/2022, ενώ οι δολοφονίες γυναικών αυξήθηκαν κατά 52% τους πρώτους τρεις μήνες του τρέχοντος έτους σε σύγκριση με την ίδια περίοδο πέρυσι.

Ο πρόεδρος εξέφρασε τη λύπη του ότι παρά τις προσπάθειες των δημόσιων αρχών η βία κατά γυναικών και παιδιών έχει φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο. «Αυτές οι φρικαλεότητες ξεπερνούν την ανθρώπινη λογική… είναι μια βαθιά ανησυχητική ιστορία για την κοινωνία μας», πρόσθεσε.

Ορισμένοι υπερασπιστές των δικαιωμάτων των γυναικών κατηγορούν την κυβέρνηση ότι δεν κάνει αρκετά για την καταπολέμηση αυτής της βίας.

Η Νότια Αφρική συγκλονίστηκε από μια σειρά φρικτών εγκλημάτων πρόσφατα, όπως ο ομαδικός βιασμός οκτώ γυναικών τον Ιούλιο και η ανακάλυψη περίπου έξι πτωμάτων γυναικών σε ένα κτίριο στο κέντρο του Γιοχάνεσμπουργκ τον περασμένο μήνα.
https://www.pronews.gr/kosmos/notia-afr ... kopoiisis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Νοέμ 2022, 21:52

11-13-2022
Πέθανε ο άνθρωπος που έζησε 18 χρόνια σε ένα αεροδρόμιο – Έγινε ταινία από τον Τομ Χανκς.

Εικόνα

Ο Μεχράν Καρίμι Νασέρι, ένας Ιρανός που έζησε επί 18 χρόνια σε γαλλικό αεροδρόμιο και η ιστορία του ενέπνευσε το Χόλιγουντ, «έφυγε» από τη ζωή.


Ένας Ιρανός που ζούσε σε ένα αεροδρόμιο του Παρισιού επί 18 χρόνια πέθανε, όπως έγινε γνωστό την Κυριακή (13/11). Παγιδευμένος σε ένα διπλωματικό αδιέξοδο, ο Μεχράν Καρίμι Νασέρι έκανε σπίτι του, το 1988, μια μικρή περιοχή του αεροδρομίου «Σαρλ ντε Γκωλ». Μάλιστα, η εμπειρία του ενέπνευσε την ταινία του 2004 με τίτλο «The Terminal», στην οποία πρωταγωνίστησε ο Τομ Χανκς.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το BBC, στον Ιρανό δόθηκε τελικά το δικαίωμα να ζήσει στη Γαλλία, αλλά κατέληξε να επιστρέψει στο αεροδρόμιο πριν από λίγες εβδομάδες, όπου και πέθανε από φυσικά αίτια, όπως δήλωσε στο AFP ένας αξιωματούχος του αεροδρομίου.

Γεννημένος το 1945 στην ιρανική επαρχία Κουζεστάν, ο Μεχράν Καρίμι Νασέρι έφτασε για πρώτη φορά στην Ευρώπη, αναζητώντας τη μητέρα του. Πέρασε μερικά χρόνια στο Βέλγιο, αφού είχε απελαθεί από το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ολλανδία και τη Γερμανία επειδή δεν είχε τα σωστά έγγραφα. Στη συνέχεια, πήγε στη Γαλλία, όπου έκανε σπίτι του τον τερματικό σταθμό 2F του αεροδρομίου «Σαρλ ντε Γκωλ».

Έτσι, λοιπόν, περιτριγυρισμένος από καροτσάκια αεροδρομίου που περιείχαν τα υπάρχοντά του, περνούσε τις ημέρες του γράφοντας για τη ζωή του σε ένα σημειωματάριο και διαβάζοντας τόσο βιβλία όσο και εφημερίδες. Η ιστορία του προσέλκυσε την προσοχή των διεθνών μέσων μαζικής ενημέρωσης, αλλά και του Στίβεν Σπίλμπεργκ, ο οποίος σκηνοθέτησε την ταινία «The Terminal», με πρωταγωνιστές τον Χανκς και την Κάθριν Ζέτα-Τζόουνς.

Μετά την κυκλοφορία της ταινίας, οι δημοσιογράφοι συνέρρευσαν για να μιλήσουν με τον άνθρωπο που είχε εμπνεύσει την ταινία. Κάποια στιγμή, ο Μεχράν Καρίμι Νασέρι, ο οποίος αποκαλούσε τον εαυτό του «Σερ Άλφρεντ», έδινε έως και έξι συνεντεύξεις την ημέρα, όπως αναφέρει η «Le Parisien».

Παρά το γεγονός ότι του χορηγήθηκε το καθεστώς του πρόσφυγα και το δικαίωμα παραμονής στη Γαλλία το 1999, παρέμεινε στο αεροδρόμιο μέχρι το 2006, όταν διακομίσθηκε στο νοσοκομείο λόγω ασθένειας. Στη συνέχεια, έζησε σε ξενώνα χρησιμοποιώντας τα χρήματα που είχε λάβει για την ταινία, σύμφωνα με τη «Libération».

Ο Ιρανός επέστρεψε στο αεροδρόμιο πριν από μερικές εβδομάδες, όπου έζησε μέχρι τον θάνατό του, όπως δήλωσε αξιωματούχος του αεροδρομίου. Μάλιστα, ο ίδιος βρέθηκε με αρκετές χιλιάδες ευρώ στην κατοχή του, πρόσθεσε ο αξιωματούχος.


https://www.el.gr/diethni/pethane-o-ant ... hronia-se/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Ιαν 2024, 21:32

23.01.2024
Αυστραλία: 21χρονη κερδίζει 93.000€ τον χρόνο και δεν πάει ο νους σας τι δουλειά κάνει.
Παραδέχεται ότι σε καμία περίπτωση δεν περίμενε ότι θα έβγαζε τόσο πολλά χρήματα σε νεαρή ηλικία.

Εικόνα

Η Ταλία Τζέιν, 21 ετών, από το Περθ της Αυστραλίας, παραδέχεται ότι σε καμία περίπτωση δεν περίμενε ότι θα έβγαζε τόσο πολλά χρήματα σε νεαρή ηλικία.


«Είμαι 21 ετών και κερδίζω 80.000 λίρες ως μαθητευόμενος σε μια δουλειά που δεν θέλει κανείς και παίρνω τέσσερις μήνες άδεια τον χρόνο». Η Ταλία Τζέιν, 21 ετών, από το Περθ της Αυστραλίας, παραδέχεται ότι δεν περίμενε ότι θα έβγαζε τόσο πολλά χρήματα σε νεαρή ηλικία σε μια από τις πιο viral ειδήσεις της ημέρας.

Αλλά πιστεύει ότι της αξίζουν τα λεφτά λόγω του πόσο επικίνδυνος είναι ο ρόλος της ως μαθητευόμενη εγκαταστάτρια ελαστικών σε οχήματα των ορυχείων. Στα πολύ θετικά της δουλειάς της πως περνάει οκτώ μήνες στη δουλειά και τέσσερις μήνες στο σπίτι.

Εξηγώντας, αναφέρει πως η δουλειά της είναι να τοποθετεί ελαστικά σε οχήματα ορυχείων. Θηριώδη οχήματα, με ελαστικά πιο μεγάλα από την ίδια. Μια εργασία που θεωρείται από τις πιο επικίνδυνες στον κόσμο. «Ο λόγος για τον οποίο πληρωνόμαστε τόσο πολύ, ακόμη και ως εκπαιδευόμενοι, είναι επειδή ο κίνδυνος να πεθάνεις ενώ εργάζεσαι είναι πολύ πιο υψηλός από άλλες εργασίες». Παρότι βέβαια υπάρχουν πολύ πιο ασφαλείς εργασίες.

Δήλωσε πως της «αρέσει να περιβάλλεται από ανθρώπους που κάνουν όλοι την ίδια θυσία με εμένα», ενώ στάθηκε στο μεγαλύτερο μειονέκτημα: την εργασία 12 ωρών στον ήλιο των 40°C χάνοντας πολλές μοναδικές στιγμές στην ζωή της.

Το ελαστικό του οχήματος για το οποίο είναι επιφορτισμένη έχει τουλάχιστον δύο φορές το ύψος της και πολλές φορές το βάρος της.

Εικόνα

Πως τα καταφέρνει τόσο καλά σε ένα ανδρικό επάγγελμα.
Η Ταλία δεν παρέλειψε να αναφέρει πως είναι δύσκολο να είσαι γυναίκα σε ανδρικό επάγγελμα και μπήκε στον κόπο να εξηγήσει. Για αρχή έχει διαβάσει το εγχειρίδιο της εργασίας της 57 φορές και σε ένα βαθμό το έχει απομνημονεύσει γνωρίζοντας τα πάντα για την εργασία της. Είναι ακουστικός τύπος και πιστεύει πως μπορεί να μάθει πολλά από τον οποιονδήποτε, μια ιδιαίτερα θετική νοοτροπία.

Εργάζεται σκληρά, μπήκε με ανοιχτό μυαλό και αναγνώρισε πως σε πολλά από τα πράγματα της εργασίας της, οι άνδρες είχαν πλεονέκτημα λόγω εμπειρίας και φυσικής δύναμης. Κάτι που θα μπορούσε να την φοβίσει. Αλλά προτίμησε να επικεντρωθεί στα πλεονεκτήματά της και να προσπεράσει τα μειονεκτήματά της μέσα από την θέληση για μάθηση. Περισσότερα θα δείτε σε ένα από τα Viral βίντεο του λογαριασμού της Ταλία στο TikTok.

https://www.tiktok.com/@taleahjayne__/v ... 5788154114

Εικόνα
https://www.pronews.gr/lifestyle/good-l ... eia-kanei/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Ιαν 2024, 22:22

29/01/2024
Μαμά αφήνει κληρονομιά 2,8 εκατ. δολαρίων σε κατοικίδια, γιατί τα παιδιά της δεν την επισκέφθηκαν ποτέ όταν αρρώστησε.
Η γυναίκα άλλαξε την αρχική της διαθήκη.

Εικόνα

Μια γυναίκα, η οποία ισχυρίζεται ότι τα παιδιά της δεν την επισκέπτονται ποτέ, ούτε καν όταν είναι άρρωστη, αποφάσισε να αφήσει την περιουσία της ύψους 2,8 εκατομμυρίων δολαρίων στις γάτες και τα σκυλιά της, σύμφωνα με δημοσίευμα.


Η γυναίκα από τη Σαγκάη, η οποία αποκαλείται απλά Liu, αποκλήρωσε τα τρία παιδιά της από τη διαθήκη της. Αντ’ αυτού σχεδιάζει να αφήσει περίπου 20 εκατομμύρια γιουάν (2,8 εκατομμύρια δολάρια) στα κατοικίδιά της, αφού, όπως λέει, αυτά ήταν η μόνη παρηγοριά/συντροφιά της στα γηρατειά, όπως αναφέρεται σε δημοσίευμα της εφημερίδας «South China Morning Post», που επικαλείται την εφημερίδα «Zonglan News».

Η Liu, σύμφωνα, πάντα, με το ρεπορτάζ, έκανε μια αρχική διαθήκη πριν από μερικά χρόνια, αφήνοντας στα τρία παιδιά της χρήματα και περιουσία, αλλά άλλαξε γνώμη, επειδή δεν την επισκέπτονταν, δεν τη φρόντιζαν και σπάνια επικοινωνούσαν μαζί της.

Στη νέα της διαθήκη επιμένει ότι θέλει όλα τα χρήματα να δοθούν για τη φροντίδα των κατοικίδιων ζώων της και τυχόν απογόνων τους, ενώ μια τοπική κτηνιατρική κλινική ορίζεται ως διαχειριστής της κληρονομιάς της, αναλαμβάνοντας τη φροντίδα των ζώων.



Η ίδια ήθελε να αφήσει όλα τα χρήματά της απευθείας στα κατοικίδιά της, αλλά αυτό δεν είναι νόμιμο στην Κίνα, δήλωσε στην εφημερίδα «South China Morning Post» αξιωματούχος του Κέντρου Καταγραφής Διαθηκών στο Πεκίνο.

«Ωστόσο, υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για την επίλυση αυτού του ζητήματος», ανέφερε ο Chen Kai. «Η νέα διαθήκη της Liu είναι μονόδρομος και θα τη συμβουλεύαμε να ορίσει ένα πρόσωπο που εμπιστεύεται, για να επιβλέπει την κτηνιατρική κλινική, ώστε να διασφαλίσει ότι τα κατοικίδια ζώα θα έχουν την κατάλληλη φροντίδα».

Ένας άλλος αξιωματούχος της υπηρεσίας δήλωσε ότι η Liu προειδοποιήθηκε για τους κινδύνους μιας τέτοιας απόφασης. «Είπαμε στη Liu ότι αν τα παιδιά της αλλάξουν τη στάση τους απέναντί της, θα μπορούσε πάντα να αλλάξει ξανά τη διαθήκη της», δήλωσε ο αξιωματούχος ωστόσο.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, η ιστορία έχει προκαλέσει έντονη διαδικτυακή συζήτηση στην Κίνα. «Πόσο απογοητευμένη και συντετριμμένη πρέπει να ήταν, για να πάρει την απόφαση να μην αφήσει τίποτα στα παιδιά της», σχολίασε κάποιος…
https://www.newsbeast.gr/world/arthro/1 ... -arrostise

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειδήσεις απ' όλο τον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Φεβ 2024, 20:31

15/02/2024
Πανικός σε πτήση: Σκουλήκια έπεφταν στα κεφάλια επιβατών.

Εικόνα

Πανικός επικράτησε σε μια πτήση όταν σκουλήκια άρχισαν να πέφτουν πάνω στα κεφάλια των έντρομων επιβατών.


Την πιο αηδιαστική πτήση της ζωής τους έζησαν επιβάτες που κατευθύνονταν από το Άμστερνταμ προς το Ντιτρόιτ.

Πιο συγκεκριμένα, την ώρα που το αεροπλάνο βρισκόταν στον αέρα άρχισαν να πέφτουν πάνω στους επιβάτες σκουλήκια, που προέρχονταν από ψάρια τυλιγμένα σε εφημερίδα, τα οποία είχε κάποιος στη χειραποσκευή του και είχαν χαλάσει.

Τελικά το αεροσκάφος επέστρεψε στο Άμστερνταμ.

«Ζητάμε συγγνώμη από τους πελάτες της πτήσης 133 AMS-DTW, καθώς το ταξίδι τους διακόπηκε λόγω μιας ακατάλληλα συσκευασμένης χειραποσκευής», δήλωσε η αεροπορική εταιρεία στο Sky News.

«Η οικογένειά μου κι εγώ καθόμασταν στη σειρά ακριβώς μετά τη θέση με τα σκουλήκια. Η κυρία που καθόταν πίσω μας είπε στους αεροσυνοδούς ότι έπεφταν σκουλήκια στο κεφάλι της», έγραψε στο Reddit ένας επιβάτης που φέρεται να ήταν στην πτήση.

Την ώρα που το αεροπλάνο βρισκόταν στον αέρα άρχισαν να πέφτουν πάνω στους επιβάτες σκουλήκια, που προέρχονταν από ψάρια τα οποία είχε κάποιος στη χειραποσκευή του και είχαν χαλάσει.



Οι επιβάτες που κάθονταν κοντά στην αποσκευή με τα σκουλήκια μετακινήθηκαν σε άλλες θέσεις.

Ένας ακόμα χρήστης των social media έγραψε ότι οι επιβάτες έπρεπε να περιμένουν μία επιπλέον μέρα, ώστε να επιβιβαστούν σε νέα πτήση με άλλη αεροπορική εταιρεία για να φτάσουν στον προορισμό τους.

Μετά το περιστατικό το αεροσκάφος καθηλώθηκε στο έδαφος για ειδική απολύμανση.
https://katohika.gr/diethni/panikos-se- ... -epivaton/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών