Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

AKP (Ερντογάν)
13
33%
CHP (Κεμαλικό κόμμα)
11
28%
HDP (Κουρδικό κόμμα)
4
10%
MHP (Γκρίζοι Λύκοι)
1
3%
Καλό Κόμμα (Ακσενέρ)
1
3%
Τουρκικό Εργατικό Κόμμα (κομμουνιστές)
6
15%
Κόμμα του Μέλλοντος (Νταβούτογλου)
4
10%
Άλλο κόμμα (πείτε ποιο)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Ιαν 2021, 13:49

Πάρταλος έγραψε:
03 Ιαν 2021, 13:48
Μου είπαν πως τα εγχώρια κανάλια κάνουν καλό ρεπορτάζ και αφιερώνουν πολύ χρόνο για τα της Τουρκίας
:smt005::smt005::smt005: Πολύ καλό. Στο φόρουμ διαβάζεις κλάσεις καλύτερες αναλύσεις και δεν υπερβάλλω.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5609
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 03 Ιαν 2021, 13:49

Πάρταλος έγραψε:
03 Ιαν 2021, 13:48
Μου είπαν πως τα εγχώρια κανάλια κάνουν καλό ρεπορτάζ και αφιερώνουν πολύ χρόνο για τα της Τουρκίας, θα συντονιστώ και θα απαντήσω κάποια στιγμή. Ποτέ δεν ξέρεις, ίσως χρειαστεί να ψηφίσουμε κάποιον από αυτούς στο μέλλον.
Στα ελληνικα δελτια ειδησεων πιο πολυ ωρα ακους τον Ερντογαν, τον Ακαρ και τον Τσαβουσογλου να μιλανε ωραιοτατα Τουρκικα, παρα Ελληνες πολιτικους

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Ιαν 2021, 13:52

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιαν 2021, 13:08
Σε όλες τις άλλες χώρες η δεξιά αναγκαστικά έχει και στοιχεία παραδοσιακά έθνους και θρησκείας γιατί δεν γίνεται αλλιώς.Δεν μπορεί να υπάρξει μη ισλαμική τουρκική δεξιά,από που θα βγει,θα πέσει από τον ουρανό; :D
Μα και η κεμαλική παράταξη στην Τουρκία δεν διαφέρει πλέον ιδιαίτερα στον τομέα αυτό. Πχ ο Ιμάμογλου που τόσο αγαπάνε τα εγχώρια ΜΜΕ είχε δηλώσει κατά την μετατροπή της Αγίας Σοφίας σε τζαμί ότι για αυτόν ήταν πάντοτε τζαμί μετά το 1453 και κατηγόρησε τον Ερντογάν ότι λαϊκιζε, διότι υπήρχε ήδη χώρος για προσευχή στην Αγία Σοφία τον οποίο χρησιμοποιούσε ο ίδιος. Ο Κιλιτσνάρογλου, ο οποίος είναι ο σημερινός πρόεδρος του CHP, είναι πιστός Αλεβίτης. Στον δε τομέα του έθνους, δεν χωράει συζήτηση, με ευρωπαϊκά δεδομένα είναι όλοι τους αφοσιωμένοι τούρκοι εθνικιστές, με την αυτονόητη εξαίρεση των Κούρδων.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Ιαν 2021, 13:58

Έχω την αίσθηση οτι οι Τούρκοι δεν ενδιαφέρονται τόσο πολύ για τα ελληνοτουρκικά. Όχι ότι δεν ενδιαφέρονται καθόλου, απλά δε νομίζω ότι το νούμερο 1 θέμα, ακόμα κ εξωτερικής πολιτικής. Στα δε εθνικά θέματα έχω την αίσθηση ότι το νούμερο 1 θεμα που θα με απασχολούσε ως τούρκο θα ήταν το κουρδικό. Αλλα μπορεί να κάνω κ λάθος.
Scouser έγραψε:
03 Ιαν 2021, 13:52
Στον δε τομέα του έθνους, δεν χωράει συζήτηση, με ευρωπαϊκά δεδομένα είναι όλοι τους αφοσιωμένοι τούρκοι εθνικιστές, με την αυτονόητη εξαίρεση των Κούρδων.
Νομιζω οτι μέχρι κ οι αριστεροί και οι κομμουνιστές Τούρκοι είναι στο 99% εθνικιστές.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 03 Ιαν 2021, 14:25

Scouser έγραψε:
03 Ιαν 2021, 12:53
Mitharadir έγραψε:
03 Ιαν 2021, 11:43
Γι αυτό θεωρώ ψεύτικο το πραξικόπημα του 16 διότι ο στρατός δεν ήταν πλέον σε θέση να παρεμβαίνει στις πολιτικές εξελίξεις λόγω των μετταρυθμίσων που είχε φέρει την προηγούμενη δεκαετία ο Ερντογάν.
Τι εννοείς ψεύτικο; Δηλαδή αυτοί που συμμετείχαν σε αυτό και αυτοί που σκοτώθηκαν (πάνω από εκατό άτομα) ήταν ηθοποιοί;
Zelda έγραψε:
03 Ιαν 2021, 12:08
Αλλα η ζημια που κανει ο Ερντογαν στους κρατικους θεσμους και στην υπονομευση του πολιτευματος, ειναι πολυ σημαντικοτερη σε βαθος χρονου απο την οικονομια...
Που μωρέ, στην Τουρκία; Πότε είχε η Τουρκία ποιοτικότερη δημοκρατία από αυτή που έχει σήμερα;
Οι στρατιώτες που συμμετείχαν στο πραξικόπημα ήταν δυστυχώς πιόνια που χρησιμοποιηθηκαν.Ομως η εποχή που ο στρατός ήταν σε θέση να είναι ρυθμιστής των πολιτικών πραγμάτων στην Τουρκία είχε παρέλθει ήδη απο το διάστημα 2002-2011(στην Ελλάδα είχε παρέλθει απο το διάστημα 1981-1985).

Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 12:30

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Great Leader » 03 Ιαν 2021, 15:40

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:27
The Great Leader έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:08


Ήταν η περίοδος που οι πατριώται διανοούμενοι ήθελαν να το παίξουν ψαγμένοι στα ελληνοτουρκικά αναφέροντας συνέχεια το βιβλίο
του.
Στο ΠΑ.ΠΕΙ., μας τα είχαν κάνει τσουρέκια τότε με τον Νταβούτογλου.
Στο ΔΕΣ ήσουν? Εγώ θυμάμαι διάφορα ιστολόγια σαν το infognomonpolitics που είχαν σουξέ με τον Nταβούτογλου.
Στο ΠΑΠΕΙ ήμουν για μεταπτυχιακό. Ειδικά ένας καθηγητής(τον οποίο ο oldjedi τον χρησιμοποιεί συχνά ως παράδειγμα) μας είχε ταράξει με τον Νταβούτογλου. Παραλίγο να γίνει και αυτός ο Έλλην Νταβούτογλου, μιας και όταν έγινε η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, το όνομα του ήταν προτεινόμενο από τον Πάνο Καμμένο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 03 Ιαν 2021, 15:46

The Great Leader έγραψε:
03 Ιαν 2021, 15:40
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:27
The Great Leader έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:25


Στο ΠΑ.ΠΕΙ., μας τα είχαν κάνει τσουρέκια τότε με τον Νταβούτογλου.
Στο ΔΕΣ ήσουν? Εγώ θυμάμαι διάφορα ιστολόγια σαν το infognomonpolitics που είχαν σουξέ με τον Nταβούτογλου.
Στο ΠΑΠΕΙ ήμουν για μεταπτυχιακό. Ειδικά ένας καθηγητής(τον οποίο ο oldjedi τον χρησιμοποιεί συχνά ως παράδειγμα) μας είχε ταράξει με τον Νταβούτογλου. Παραλίγο να γίνει και αυτός ο Έλλην Νταβούτογλου, μιας και όταν έγινε η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, το όνομα του ήταν προτεινόμενο από τον Πάνο Καμμένο.
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στον Παναγιώτη Ήφαιστο. Είναι ένας από τους διανοούμενους του «πατριωτικού χώρου» στους οποίους αναφέρθηκα προηγουμένως. Αρθρογράφος sites όπως το infognomonpolitics.

Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 12:30

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Great Leader » 03 Ιαν 2021, 15:53

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιαν 2021, 15:46
The Great Leader έγραψε:
03 Ιαν 2021, 15:40
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιαν 2021, 01:27


Στο ΔΕΣ ήσουν? Εγώ θυμάμαι διάφορα ιστολόγια σαν το infognomonpolitics που είχαν σουξέ με τον Nταβούτογλου.
Στο ΠΑΠΕΙ ήμουν για μεταπτυχιακό. Ειδικά ένας καθηγητής(τον οποίο ο oldjedi τον χρησιμοποιεί συχνά ως παράδειγμα) μας είχε ταράξει με τον Νταβούτογλου. Παραλίγο να γίνει και αυτός ο Έλλην Νταβούτογλου, μιας και όταν έγινε η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, το όνομα του ήταν προτεινόμενο από τον Πάνο Καμμένο.
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στον Παναγιώτη Ήφαιστο. Είναι ένας από τους διανοούμενους του «πατριωτικού χώρου» στους οποίους αναφέρθηκα προηγουμένως. Αρθρογράφος sites όπως το infognomonpolitics.
Bingo! O συγκεκριμένος, άλλα και πολλοί Έλληνες διεθνολόγοι, παίζανε, με διάφορα remix και έξτρα πινελιές, την κασέτα "Ρεαλισμός, Αγία Τριάς(Θουκυδίδης,Μακιαβέλι,Κλαούζεβιτς), Νταβούτογλου). Πολλοί ελάχιστοι ξεφεύγανε από αυτή την κασέτα και πρόσφεραν κάτι καινούργιο. Δυστυχώς, ο ελληνικός διεθνολογικός χώρος έχει τεράστια μάκα.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5609
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 03 Ιαν 2021, 15:56

Μονο ο Καραμπελιας εχει διαφοροποιηθει απο αυτο το χωρο και λεει κατι καινουργιο σε σχεση με οτι ελεγε παλιοτερα

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Ιαν 2021, 15:58

Ο μόνος σοβαρός διεθνολόγος στην Ελλάδα είναι ο Συρίγος, ο οποίος έχει και αξιόλογες γνώσεις για τα εσωτερικά της Τουρκίας (ένας τομέας που επίσης πάσχουμε σοβαρά). Κάτι λίγα και ο Φίλης και ενίοτε και ο Μάζης, από εκεί και πέρα το χάος.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 03 Ιαν 2021, 15:58

Εγώ μάλλον θα ψήφιζα CHP, να μαζέψει τις μαντήλες. Εκτός αν ήμουν Κούρδισσα, οπότε οτιδήποτε εκπροσωπεί το PKK.
Z

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 03 Ιαν 2021, 16:02

Αν ήμουν κάτοικος των Μικρασιατών παραλίων, πχ Σμύρνη ή ακόμα και Αττάλεια, λογικά κεμαλιστές ή Νταβούτογλου. Αν ήμουν από την ενδοχώρα ΑΚΡ. Αν ήμουν από Πόντο, εξαρτάται από το μέσο εισόδημα, την οικογένεια, πόλη ή χωριό κτλ. Αν ήμουν Κούρδος ή HDP ή. Κομμουνιστές.
Ερώτημα παραμένει τι θα ψήφιζα αν πχ ήμουν κάτοικος της Κωνσταντινούπολης: εκεί μεγάλο μέρος ψήφισε τον Ιμάμογλου διότι η Πόλη γέμισε με Άραβες και Αφγανούς με τις πολιτικές του κράτους διακινητής που ακολουθεί ο Ερντογάν. Αν ήμουν εσωτερικός μετανάστης στην Πόλη από την ενδοχώρα, προφανώς Ερντογάν. Γενικά παίζουν πολλά ρόλο, όπως εισόδημα, επάγγελμα, οικογένεια, αν είναι πιστός μουσουλμάνος ή κοσμικός. Με τις δικές μου κοσμικές αντιλήψεις, και τα όσα βλέπω, μάλλον Νταβούτογλου για λόγους εξωτερικής πολιτικής ή κεμαλιστές.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5609
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 03 Ιαν 2021, 16:05

Scouser έγραψε:
03 Ιαν 2021, 15:58
Ο μόνος σοβαρός διεθνολόγος στην Ελλάδα είναι ο Συρίγος, ο οποίος έχει και αξιόλογες γνώσεις για τα εσωτερικά της Τουρκίας (ένας τομέας που επίσης πάσχουμε σοβαρά). Κάτι λίγα και ο Φίλης και ενίοτε και ο Μάζης, από εκεί και πέρα το χάος.
Πασχει γενικα η Ελλαδα σε αυτο τον τομεα.

Δεν παραγεται γνωση για τον αντιπαλο μεσα απο προσωπα ή καθηγητες-παντογνωστες.

Μονο απο σοβαρους ερευνητικους οργανισμους που εξεταζουν το θεμα διεπιστημονικα μπορεις να παραξεις καλες μελετες.

Για να αναλυσεις την Τουρκια πληρως χρειαζεται να εμπλεξεις συνεργατικα 10 διαφορετικες επιστημες.
Απο την ενεργεια, το εμποριο και τα χρηματοοικονομικά, εως την αμυνα, τη γεωπολιτικη... και παει λεγοντας.

Κανενας ανθρωπος μονος του, οσο σοφος και να ειναι, δεν μπορει να αναλυσει πληρως την Τουρκια σε βαθμο που να βασιζεσαι πανω του για να προβλεψεις καπως τη μελλοντικη συμπεριφορα της Τουρκιας.

Εκει πασχει πολυ η Ελλαδα, περα απο οτι κανει βεβαια το Υπουργειο Εξωτερικων, το οποιο εχει προσβαση σε διαβαθμισμενες πληροφοριες

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Ιαν 2021, 16:10

Εικόνα
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 03 Ιαν 2021, 16:11

Βλήμα έγραψε:
03 Ιαν 2021, 16:10
Εικόνα
καλησπέρα, να βάλω ένα ποτηράκι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών