Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

AKP (Ερντογάν)
13
33%
CHP (Κεμαλικό κόμμα)
11
28%
HDP (Κουρδικό κόμμα)
4
10%
MHP (Γκρίζοι Λύκοι)
1
3%
Καλό Κόμμα (Ακσενέρ)
1
3%
Τουρκικό Εργατικό Κόμμα (κομμουνιστές)
6
15%
Κόμμα του Μέλλοντος (Νταβούτογλου)
4
10%
Άλλο κόμμα (πείτε ποιο)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Ιαν 2021, 18:23

oldjedi έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:51
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 12:08
Δύσκολη ερώτηση, δεν ξέρω. Γενικά ο Ερντογάν έκανε πολύ καλό στην Τουρκία μέχρι πρόσφατα αλλά ίσως πλέον να εκτιμούσα ότι γίνεται επικίνδυνος για την χώρα μου (την Τουρκία) λόγω παράλογων επιδιώξεων. Αν θεωρήσουμε ότι όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μου σαν άτομο παρέμεναν σταθερά πάντως θα επέλεγα όποιον μου φαινόταν πιο ειρηνιστής αφού δεν είμαι πολεμοχαρής και δεν πιστεύω στην αλλαγή συνόρων αλλά στην διατήρηση του στάτους κβο.

* Ειρηνιστής δεν σημαίνει ηλίθιος, κάποιοι βγάζουν κακό όνομα σε έναν πολύ θετικό όρο.
:)

Ναι το να εισαι ειρηνιστης ειναι ηλιθιο... Δεν υπαρχει ειρηνη , χωρις να υπαρχει πολεμος, οπως δεν υπαρχει καλο , αν δεν υπαρχει και κακο... Δεν εχει νοημα να εισαι ειρηνιστης , οταν ο απεναντι σου κραταει ενα ροπαλο ... Απλα εισαι χαμενος ...
Οσο για τα συνορα σου , ΑΝ ΔΕΝ εισαι ικανος να τα προστατευσεις ΜΟΝΟΣ σου γρηγορα θα τα χασεις απο καποιον λιγωτερο ειρηνιστη απο εσενα ...

:wave:
Ο αστερίσκος μου αυτό ακριβώς που έγραψες προσπάθησε (ανεπιτυχώς) να προλάβει.

Ειρηνιστής: Δεν θέλει να κάνει επίθεση σε κανέναν, δεν τον ενδιαφέρει να κατακτήσει εδάφη σε παράβαση του status quo, δεν είναι αναθεωρητής και δεν χαρακτηρίζεται από αλυτρωτισμό.

Ηλίθιος: Δεν θέλει να κάνει ποτέ πόλεμο, άσχετα αν αυτός είναι επιθετικός ή αμυντικός και φαντάζεται ότι μόνο η διπλωματία και οι διεθνείς σχέσεις μπορούν να εξασφαλίσουν την ειρήνη. Ως εκ τούτου, παραμελεί τον στρατό και δεν αγοράζει όπλα αφήνοντας την χώρα του γυμνή στο έλεος του κάθε παράφρονα και χειρίζεται την διπλωματία με έναν τρόπο ιδεαλιστικό, σα να μην πρόκειται να γίνει ποτέ τίποτα στραβό.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιαν 2021, 18:56

oldjedi έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:53
lafkiotis έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:45
ΚΚΤ. Δεν υπαρχουν κρατη και εθνη. Μονο εργατες.
:)

Δεν υπαρχει ΚΚΤ ... φροντισε ο Κεμαλ γι' αυτο...

:wave:
Τι εννοείς δεν υπάρχει; Τους θεωρείς αναθεωρητές;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιαν 2021, 20:52

ψηφισα Κεμαλικο κομμα ... οτι ηταν να δωσει στην Τουρκια ο Ερντογαν το εδωσε ... πλεον παιζει με τη φωτια και εχει απλωσει την αριδα του μακρυτερα απο οσο αντεχει η χωρα του ... μια γρηγορη στροφη στη Δυση θα διατηρουσε τα προσφατα κεκτημενα εκτος Τουρκιας και θα γλυτωνε τη χωρα απο τις περιπετειες που ερχονται αργα αλλα σιγουρα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5673
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 04 Ιαν 2021, 21:05

Mitharadir έγραψε:
04 Ιαν 2021, 15:00
Zelda έγραψε:
03 Ιαν 2021, 19:10
Αναφερεται ολο και πιο συχνα το επομενο μεγαλο ονομα στους Κεμαλιστες και αυτος που τελικα θα αντιπαρατεθει με τον Ερντογαν στις Προεδρικες, δεν θα ειναι ο Ιμαμογλου, αλλα ο δημαρχος Αγκυρας ο Μανσουρ Γιαβας.
Δημοσκοπικα ο Μανσούρ Γιαβας(δήμαρχος Αγκυρας) είναι 50-50 στα ποσοστά εναντίον του Ερντογάν στον β' γύρο(με τις μισές δημοσκοπήσεις να εμφανίζουν νικητή τον Γιαβας σε ένα τέτοιο σενάριο και τις άλλες μισές τον Ερντογάν). Ο Ιμάμογλου τον νικά τον Ερντογάν σε όλες σχεδόν τις δημοσκοπήσεις στον β' γύρο.Επίσης ο Ιμάμογλου είναι απο την δεξιά πτέρυγα του κόμματος του και μπορεί ευκολότερα να διεμβολίσει ψηφοφόρους της δεξιάς και τους Κούρδους ψηφοφόρους του HDP ενώ ο Γιαβας είναι πιο κεντρώος απο τον Ιμάμογλου κι εκεί θα έχει μεγαλύτερες δυσκολίες.Η διαφορά Γιαβας και Ερντογάν δημοσκοπικα είναι οριακή στα όρια του στατιστικού λάθους. Η διαφορά Ιμάμογλου και Ερντογάν είναι μεγαλύτερη και ασφαλέστερη.
Μπορει να εχεις δικιο, δεν εχω δει δημοσκοπησεις ή στοιχεια.

Ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο ενα αρθρο οπου το νοημα ηταν οτι μην κοιτατε τοσο τον Ιμαμογλου ο οποιος παιζει πολυ στα ΜΜΕ ως ο αντιπαλος του Ερντογαν, αλλα να περιμενετε τον Γιαβας να προκυψει τελικα αντιπαλος του Ερντι. Και εξηγουσε για ποιους λογους θα γινει αυτο (κοινωνικα, ενδοκομματικα κ.λπ.)

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 06 Ιαν 2021, 13:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2021, 18:56
oldjedi έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:53
lafkiotis έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:45
ΚΚΤ. Δεν υπαρχουν κρατη και εθνη. Μονο εργατες.
Δεν υπαρχει ΚΚΤ ... φροντισε ο Κεμαλ γι' αυτο...
Τι εννοείς δεν υπάρχει; Τους θεωρείς αναθεωρητές;
:)

Εννοω , πως δεν υπαρχει πολιτικα ... Ειναι μια καθ΄αυτοπροδιοριζμο πολιτικη οργανωση με απηχηση αναλογη με την οργανωση "το χαμογελο του παιδιου" εδω στην Ελλαδα ..
Θα ειχε παντως ενδιαφερον να μαθουμε τις θεσεις τους στο Κυπριακο, στο θεμα της αποστρατικοποιησης των νησων , αλλα και στην εκταση της γαλαζιας πατριδας ...
Ετσι για να εχουμε να κανουμε συγκρισεις ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 06 Ιαν 2021, 13:21

Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 18:23
oldjedi έγραψε:
04 Ιαν 2021, 13:51
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 12:08
Δύσκολη ερώτηση, δεν ξέρω. Γενικά ο Ερντογάν έκανε πολύ καλό στην Τουρκία μέχρι πρόσφατα αλλά ίσως πλέον να εκτιμούσα ότι γίνεται επικίνδυνος για την χώρα μου (την Τουρκία) λόγω παράλογων επιδιώξεων. Αν θεωρήσουμε ότι όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μου σαν άτομο παρέμεναν σταθερά πάντως θα επέλεγα όποιον μου φαινόταν πιο ειρηνιστής αφού δεν είμαι πολεμοχαρής και δεν πιστεύω στην αλλαγή συνόρων αλλά στην διατήρηση του στάτους κβο.

* Ειρηνιστής δεν σημαίνει ηλίθιος, κάποιοι βγάζουν κακό όνομα σε έναν πολύ θετικό όρο.
Ναι το να εισαι ειρηνιστης ειναι ηλιθιο... Δεν υπαρχει ειρηνη , χωρις να υπαρχει πολεμος, οπως δεν υπαρχει καλο , αν δεν υπαρχει και κακο... Δεν εχει νοημα να εισαι ειρηνιστης , οταν ο απεναντι σου κραταει ενα ροπαλο ... Απλα εισαι χαμενος ...
Οσο για τα συνορα σου , ΑΝ ΔΕΝ εισαι ικανος να τα προστατευσεις ΜΟΝΟΣ σου γρηγορα θα τα χασεις απο καποιον λιγωτερο ειρηνιστη απο εσενα ...
Ο αστερίσκος μου αυτό ακριβώς που έγραψες προσπάθησε (ανεπιτυχώς) να προλάβει.

Ειρηνιστής: Δεν θέλει να κάνει επίθεση σε κανέναν, δεν τον ενδιαφέρει να κατακτήσει εδάφη σε παράβαση του status quo, δεν είναι αναθεωρητής και δεν χαρακτηρίζεται από αλυτρωτισμό.

Ηλίθιος: Δεν θέλει να κάνει ποτέ πόλεμο, άσχετα αν αυτός είναι επιθετικός ή αμυντικός και φαντάζεται ότι μόνο η διπλωματία και οι διεθνείς σχέσεις μπορούν να εξασφαλίσουν την ειρήνη. Ως εκ τούτου, παραμελεί τον στρατό και δεν αγοράζει όπλα αφήνοντας την χώρα του γυμνή στο έλεος του κάθε παράφρονα και χειρίζεται την διπλωματία με έναν τρόπο ιδεαλιστικό, σα να μην πρόκειται να γίνει ποτέ τίποτα στραβό.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

:)

Σωστος ...Να προσθεσω πως το να εισαι ειρηνιστης οπως το εννοεις δεν σημαινει πως δεν πρεπαι να ετοιμαζεσαι για εναν αμυντικο πολεμο...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 07 Ιαν 2021, 23:33

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τι θα ψηφίζατε αν ήσασταν Τούρκος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Ιαν 2021, 23:40

ενωση με την ελλαδα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών