Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 07 Μάιος 2021, 22:47

Kauldron έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:31
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:29
Thread που μπορείτε να βάλετε στον πάτο των φιλελε ...δεξιων και "αριστερων".


O μέσος ελληνοφιλελές γράφει από το παιδικό του δωμάτιο, όπου εξακολουθεί να μένει στην ηλικία των 40 ετών, οπότε δε μετράει καν.

Ας μιλήσουμε για ..."πατέντες" !!!
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 08 Μάιος 2021, 01:20

Κι εγώ είμαι υπέρ του να δουλεύουν οι ερευνητές δωρεάν, αλλά εμένα μην μού ζητήσετε ούτε πρακτική να κάνω τζάμπα, να 'ξηγούμαστε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 08 Μάιος 2021, 01:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 12:55
Και ορίστε λοιπόν που ο Γερμανός το λέει ξεκάθαρα:
Αφήνοντας μάλιστα αιχμές για τη διακυβέρνηση Μπάιντεν, ο Σπαν είπε επίσης: «Θα ήμουν ευχαριστημένος αν οι Ηνωμένες Πολιτείες επιδείκνυαν την ίδια προθυμία να εξάγουν εμβόλια με αυτήν που δείχνουμε στη Γερμανία».
Οι ΗΠΑ προσπαθούν να κάνουν επικοινωνιακό ρελανς για την αδυναμία τους να στείλουν εμβόλια στον Παγκόσμιο Νότο.

Για να ξέρετε δηλαδή ότι τα hot takes μου δεν είναι συνωμοσιολογίες αλλά βρίσκουν πάντα στόχο.
Πρέπει να είναι η 5η φορά που το γράφεις αυτό. Κοντεύω να το πιστέψω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Μάιος 2021, 01:35

sharp έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 12:55
Και ορίστε λοιπόν που ο Γερμανός το λέει ξεκάθαρα:
Αφήνοντας μάλιστα αιχμές για τη διακυβέρνηση Μπάιντεν, ο Σπαν είπε επίσης: «Θα ήμουν ευχαριστημένος αν οι Ηνωμένες Πολιτείες επιδείκνυαν την ίδια προθυμία να εξάγουν εμβόλια με αυτήν που δείχνουμε στη Γερμανία».
Οι ΗΠΑ προσπαθούν να κάνουν επικοινωνιακό ρελανς για την αδυναμία τους να στείλουν εμβόλια στον Παγκόσμιο Νότο.

Για να ξέρετε δηλαδή ότι τα hot takes μου δεν είναι συνωμοσιολογίες αλλά βρίσκουν πάντα στόχο.
Πρέπει να είναι η 5η φορά που το γράφεις αυτό. Κοντεύω να το πιστέψω.
Μικρό κατόρθωμα, εδώ εσύ πιστεύεις ότι θα κλείσει η Pfizer και οι ερευνητές θα γίνουν ζητιάνοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 08 Μάιος 2021, 01:39

Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που εντάθηκε η κουβέντα για να κόψουν τα κοπυράιτ είναι η ινδική παραλλαγή.

Γίνεται σαφές ότι αν δεν εμβολιαστούν εγκαίρως και οι πιο φτωχές χώρες, απλά θα αποτελέσουν βάση για νέες μεταλλάξεις.

Αν αφήσεις το μισό πλανήτη να χτυπιέται, θέμα χρόνου είναι να βγει παραλλαγή που δεν καλύπτεται από τα εμβόλιά σου.
Z

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 08 Μάιος 2021, 02:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:35
sharp έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 12:55
Και ορίστε λοιπόν που ο Γερμανός το λέει ξεκάθαρα:

Οι ΗΠΑ προσπαθούν να κάνουν επικοινωνιακό ρελανς για την αδυναμία τους να στείλουν εμβόλια στον Παγκόσμιο Νότο.

Για να ξέρετε δηλαδή ότι τα hot takes μου δεν είναι συνωμοσιολογίες αλλά βρίσκουν πάντα στόχο.
Πρέπει να είναι η 5η φορά που το γράφεις αυτό. Κοντεύω να το πιστέψω.
Μικρό κατόρθωμα, εδώ εσύ πιστεύεις ότι θα κλείσει η Pfizer και οι ερευνητές θα γίνουν ζητιάνοι.
Το σχόλιο αφορούσε σε ορισμένους που είναι πολύ large όταν δεν πρόκειται για τους ίδιους. Ίσως δεν παρακολούθησες την συζήτηση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34361
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Μάιος 2021, 07:48

Καραμελίτσα έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:39
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που εντάθηκε η κουβέντα για να κόψουν τα κοπυράιτ είναι η ινδική παραλλαγή.

Γίνεται σαφές ότι αν δεν εμβολιαστούν εγκαίρως και οι πιο φτωχές χώρες, απλά θα αποτελέσουν βάση για νέες μεταλλάξεις.

Αν αφήσεις το μισό πλανήτη να χτυπιέται, θέμα χρόνου είναι να βγει παραλλαγή που δεν καλύπτεται από τα εμβόλιά σου.
Η απάντηση βέβαια είναι ότι με σχετικά μικρό ποσό οι πλούσιες χώρες μπορούν να δωρίσουν τα απαιτούμενα εμβόλια στις φτωχές.Το ερώτημα είναι εάν η παραγωγή των εμβολίων μπορεί να γίνει με την ίδια αξιοπιστία σε φτωχές χώρες μόνο και μόνο με την παροχή της πατέντας.
Η Ινδία όντως είναι πρόβλημα διότι είναι η ίδια παραγωγός εμβολίων και κάπου διάβασα ότι στις Σευχέλλες όπου υπάρχει άνοδος κρουσμάτων έχουν εμβολιασθεί με εμβόλιο Άστρα Ζένεκα που είχε παραχθεί σε ινδικό εργοστάσιο.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Μάιος 2021, 10:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 10:21
Τα εμβόλια είναι περίπου 97% κρατικά χρηματοδοτημένα. Αστειότητες τα περί ιδιωτών που επένδυσαν και δε θα το ξανακάνουν.
Δεν το ξέρω αυτό. Αφού το λες, το θεωρώ δεδομένο. Ομως αν έγινε έτσι, τότε οι συμβάσεις που υπεγράφησαν είναι εξαιρετικά κακές γιά τα κράτη που χρηματοδότησαν. Αν βάζεις το 97% των χρημάτων, είναι αναμενόμενο να πάρεις μεγάλο μέρος δικαιωμάτων, όχι μόνο προτεραιότητα στους εμβολιασμούς.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4625
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Μάιος 2021, 13:17

Leporello έγραψε:
08 Μάιος 2021, 10:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 10:21
Τα εμβόλια είναι περίπου 97% κρατικά χρηματοδοτημένα. Αστειότητες τα περί ιδιωτών που επένδυσαν και δε θα το ξανακάνουν.
Δεν το ξέρω αυτό. Αφού το λες, το θεωρώ δεδομένο. Ομως αν έγινε έτσι, τότε οι συμβάσεις που υπεγράφησαν είναι εξαιρετικά κακές γιά τα κράτη που χρηματοδότησαν. Αν βάζεις το 97% των χρημάτων, είναι αναμενόμενο να πάρεις μεγάλο μέρος δικαιωμάτων, όχι μόνο προτεραιότητα στους εμβολιασμούς.
είχα ρίξει μια ματιά χθες στην πηγή τού γραφήματος που μπήκε παραπάνω και δεν με φάνηκαν 100% αξιόπιστα τα στοιχεία. είναι μαζεμένα από δω κι απο κει, όχι από επίσημες πηγές.

οι ίδιοι λένε ότι δεν έχουν στοιχεία για το private investment οπότε το 97% δεν ξέρω από πού βγαίνει, εκτός αν έχει άλλη πηγή ο Νάνος.

επίσης δεν ξέρουν το ποσοστά public funding που είναι grants, loans etc. (από μόνο του βρωμάει, τι σόι δεδομένα συλλέξανε;) οπότε δεν είναι 100% τού public funding χωρίς αντίκρυσμα.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 08 Μάιος 2021, 13:20

sharp έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:20
Κι εγώ είμαι υπέρ του να δουλεύουν οι ερευνητές δωρεάν, αλλά εμένα μην μού ζητήσετε ούτε πρακτική να κάνω τζάμπα, να 'ξηγούμαστε.
Οι ερευνητές δεν δουλεύουν δωρεάν. Ούτε σε αυτή την περίπτωση δούλεψαν δωρεάν. Το θέμα μας είναι από πού πληρωθηκαν
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 08 Μάιος 2021, 13:26

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
06 Μάιος 2021, 15:32
Η φάπα στον Κούλη πάει σύγνεφο...
Νέος Τζανετάκος μας προέκυψε...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Μάιος 2021, 14:00

Bill Hicks έγραψε:
08 Μάιος 2021, 13:17
Leporello έγραψε:
08 Μάιος 2021, 10:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 10:21
Τα εμβόλια είναι περίπου 97% κρατικά χρηματοδοτημένα. Αστειότητες τα περί ιδιωτών που επένδυσαν και δε θα το ξανακάνουν.
Δεν το ξέρω αυτό. Αφού το λες, το θεωρώ δεδομένο. Ομως αν έγινε έτσι, τότε οι συμβάσεις που υπεγράφησαν είναι εξαιρετικά κακές γιά τα κράτη που χρηματοδότησαν. Αν βάζεις το 97% των χρημάτων, είναι αναμενόμενο να πάρεις μεγάλο μέρος δικαιωμάτων, όχι μόνο προτεραιότητα στους εμβολιασμούς.
είχα ρίξει μια ματιά χθες στην πηγή τού γραφήματος που μπήκε παραπάνω και δεν με φάνηκαν 100% αξιόπιστα τα στοιχεία. είναι μαζεμένα από δω κι απο κει, όχι από επίσημες πηγές.

οι ίδιοι λένε ότι δεν έχουν στοιχεία για το private investment οπότε το 97% δεν ξέρω από πού βγαίνει, εκτός αν έχει άλλη πηγή ο Νάνος.

επίσης δεν ξέρουν το ποσοστά public funding που είναι grants, loans etc. (από μόνο του βρωμάει, τι σόι δεδομένα συλλέξανε;) οπότε δεν είναι 100% τού public funding χωρίς αντίκρυσμα.
Εμένα οι πηγές μου (τώρα με το γκούγκλισμα γιατί δεν θυμάμαι που το είδα αρχικά) είναι οι εξής:
97% για Αστραζενεκα

99% για Moderna (2.5 δις από project warp speed)

445 μύρια από Γερμανία, άγνωστο ποσοστό για BionNTech

Sputnik 100% funded από το Russia Direct Investment Fund.

J&J 50% μόνο από τη συγκεκριμένη συμφωνία με BARDA. Μπορεί το άλλο 50% να είναι όντως δικά της.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 08 Μάιος 2021, 14:06

πατησιωτης έγραψε:
08 Μάιος 2021, 07:48
Καραμελίτσα έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:39
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που εντάθηκε η κουβέντα για να κόψουν τα κοπυράιτ είναι η ινδική παραλλαγή.

Γίνεται σαφές ότι αν δεν εμβολιαστούν εγκαίρως και οι πιο φτωχές χώρες, απλά θα αποτελέσουν βάση για νέες μεταλλάξεις.

Αν αφήσεις το μισό πλανήτη να χτυπιέται, θέμα χρόνου είναι να βγει παραλλαγή που δεν καλύπτεται από τα εμβόλιά σου.
Η απάντηση βέβαια είναι ότι με σχετικά μικρό ποσό οι πλούσιες χώρες μπορούν να δωρίσουν τα απαιτούμενα εμβόλια στις φτωχές.Το ερώτημα είναι εάν η παραγωγή των εμβολίων μπορεί να γίνει με την ίδια αξιοπιστία σε φτωχές χώρες μόνο και μόνο με την παροχή της πατέντας.
Η Ινδία όντως είναι πρόβλημα διότι είναι η ίδια παραγωγός εμβολίων και κάπου διάβασα ότι στις Σευχέλλες όπου υπάρχει άνοδος κρουσμάτων έχουν εμβολιασθεί με εμβόλιο Άστρα Ζένεκα που είχε παραχθεί σε ινδικό εργοστάσιο.
Μικρό ποσό δεν είναι, οι κάτοικοι των φτωχών χωρών είναι διπλάσιοι από αυτούς των πλουσίων. Και με τη λογική σου θα έπρεπε αυτό το ποσό να το επωμιστούν οι φορολογούμενοι, αντί να χάσουν οι εταιρίες ένα κοπυράιτ.
Z

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Μάιος 2021, 14:08

1. Περί πατέντας ξανά, τώρα που όλες οι εγχώριες πολιτικές παρατάξεις διαγκωνίζονται για την πατρότητα του "κατόπιν ενεργειών μου" που οδήγησε στην σχετική ανακοίνωση του Biden. Καλά και χρυσά τα ευχολόγια, φτιάχνουν και προφίλ, αναφέρονται ανέξοδα σε ένα μεσο-μακροπρόθεσμο στόχο, αλλά ας δούμε το σήμερα: Όποιος μπορεί να κατασκευάσει εμβόλιο αυτή την στιγμή το κάνει. Ο μεγαλύτερος παραγωγός του κόσμου είναι το Serum Institute of India. Εμβόλια φτιάχνει, σε συμφωνία με την ΑΖ (συν το δικό της με απενεργοποιημένο ιο, συν την συμφωνία που έχει και με τη Novavax), από μηνών. Όλες οι μεγάλες φαρμακευτικές που δεν έχουν δικιά τους εμβολιαστική γραμμή να τις απασχολεί, επίσης συμμετέχουν, βλέπε Bayer, Sanofi + Novartis, που ανέλαβαν την παραγωγή του εμβολίου της Curevac και της Pfizer/BioNTech αντίστοιχα.

2. Γιατί δεν έχουν ακόμη παραδοθεί δόσεις από αυτές; Επειδή υπάρχει και το ζήτημα των πρώτων υλών, πάσης φύσεως, και της τεχνογνωσίας. Ας πάρουμε για παράδειγμα τη Novavax που αποτέλεσε την αφορμή να συζητήσει το θέμα "πατέντες" στο blog του στο Science ο Derek Lowe προ 15ημέρου (επανήλθε αναπόφευκτα σήμερα): η εταιρεία είχε δοκιμές υποσχόμενες, εμβόλιο με θεωρητικά πλεονεκτήματα στην διακίνησή του και το προφίλ παρενεργειών του, συμφωνία με τους Ινδούς και την Takeda (που ξέρει από εμβόλια), συμβόλαια με ΗΠΑ και ΕΕ, αλλά... δεν είναι εύκολη η παραγωγή του ανοσοενισχυτικού που περιέχει, επειδή προέρχεται από την Quillaja saponaria, ένα Χιλιανό δέντρο (και δεν βγήκε κανείς ακόμη να προτείνει να φυτέψουμε), ενώ δεν βρίσκονται και συγκεκριμένοι πλαστικοί περιέκτες χωρητικότητας 2.000 λίτρων, που είναι απαραίτητοι στην διαδικασία. Γιατί ορισμένες φορές η διαδικασία παραγωγής εξαρτάται από μεμονωμένους εξωτερικούς συνεργάτες που χειρίζονται μια συγκεκριμένη λεπτομέρεια και που μπορεί να μην έχουν την ικανότητα να πολλαπλασιάσουν επιτυχημένα την παραγωγική τους συμμετοχή (στην προκειμένη περίπτωση η ABEC καταφέρνει να ετοιμάσει παραγγελία από τέτοιους πλαστικούς περιέκτες με αναμονή 16 εβδομάδων- και είναι πολλοί στην ουρά για παραγγελία).

3. Κι ακόμη σημαντικότερο, η τεχνογνωσία: για να μπορέσει η Ιαπωνική Takeda να προχωρήσει σε παραγωγή του εμβολίου της Novavax, έπρεπε να ετοιμάσει κατάλληλες εγκαταστάσεις (εύκολο αυτό) και να εκπαιδευθεί το προσωπικό της στην διαδικασία παραγωγής του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ εμβολίου. Αλλά η εκπαίδευση εν μέσω πανδημίας και παραγωγικού πανικού έγινε τηλε-εκπαίδευση, χρονοβόρα και με δυσχέρειες. Είναι αυτή ακριβώς η πρακτική γνώση που λείπει, όταν συζητάμε για επέκταση της παραγωγής εμβολίων. Ακόμη κι αν αύριο το πρωί ξεκινούσαμε, θα έπρεπε να βρούμε τις κατάλληλες εγκαταστάσεις, τους κατάλληλους ανθρώπους και να τους εκπαιδεύσουμε στα ιδιαίτερα κάθε εμβολίου, να μπούμε στην ουρά για να αγοράσουμε πρώτες ύλες (και δεν έχουμε αναφέρει καν τις ελλείψεις σε φίλτρα και φιαλίδια), να εξασφαλίσουμε την απρόσκοπτη μετακίνηση των συστατικών του εμβολίου μεταξύ των διαφόρων χώρων παραγωγής, να αποφύγουμε ατυχήματα (που βλέπουμε ότι παρατηρούνται, αναπόφευκτα σε τέτοιο παραγωγικό εύρος, με όλα τα εμβόλια), και να καταφέρουμε να παράγουμε κάτι...πότε;

4. Και θα μου πεις, δεν είναι χρήσιμη άσκηση για το μέλλον αυτή; Να αναπτύξουμε υποδομές για το μέλλον ώστε να μπορούμε να συμμετέχουμε στην διαδικασία; Να το κάνουμε, αλλά να κατανοούμε για πότε μιλάμε και ποιο το υπόβαθρο (πέραν της επιστημονικής/ τεχνικής ικανότητας). Να δούμε αν υπάρχουν οι δυνατότητες /άνθρωποι που μπορούν να αποτελέσουν σημαντικό περιφερικό κομμάτι της διαδικασίας παραγωγής εμβολίων. Αν πρέπει να συζητήσουμε κάτι, εν Ελλάδι, στο μεσοπρόθεσμο μέλλον, είναι οι τρόποι με τους οποίους θα προωθήσουμε την καινοτομία, την πραγματική, όχι αυτή που βαφτίζεται έτσι από φίλους κύκλους και ΜΜΕ. Σκεφτείτε τι ήταν η BioNTech πριν 18 μήνες. Και σκεφτείτε πόσο κολοσσιαίο επίτευγμα παραμένει η ανάπτυξη των εμβολίων για τον SARS-CoV-2, λαμβάνοντας το πολυσύνθετο του προαναφερθέντος μηχανισμού.

5. Μα, θα μου πεις επίσης, δεν χαιρετίζεις την ηθική πρωτοβουλία του Joe/Kυριάκου/Αλέξη/Ηλία; Μα δεν είναι περί της ηθικής (ή περί του κινήτρου της φαρμακοβιομηχανίας) η συζήτηση, ΤΩΡΑ. Μπορούμε να την κάνουμε, με την ησυχία μας, και προσπαθώντας να αποβάλλει ο καθένας μας τις προσχηματισμένες απόψεις του, εν ευθέτω χρόνω. Αλλά αν όντως θέλει κάποιος να συζητήσουμε ΤΩΡΑ για ηθική, έχω να αντιπροτείνω κάτι ηθικότερο: είναι ή όχι ανήθικο να εμβολιάζουμε τριαντάχρονους στον Δυτικό κόσμο ενώ σε αναπτυσσόμενες χώρες παραμένουν ανεμβολίαστοι ευάλωτοι πληθυσμοί (είτε ηλικιωμένοι και ευπαθείς ή υγειονομικοί πρώτης γραμμής) ; Γιατί δεν στέλνει ΤΩΡΑ η Ελλάδα, η Ευρωπαϊκή Ένωση, η Ουάσιγκτον, ένα φορτίο εμβολίων εκεί που χρειάζεται αντικειμενικά περισσότερο; Θα το επικροτούσαμε όλοι με την ίδια θέρμη; Ή απλά προσαρμόζουμε ανώδυνες ηθικές ανωτερότητες στα δεδομένα μας;


https://www.facebook.com/giorgos.pappas.376
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Σε γραμμή Τσίπρα ο Μπάιντεν: Ναι στην άρση πατέντας εμβολίων από ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Μάιος 2021, 14:19

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Γαλλικό Πρακτορείο ο Άλμπερτ Μπουρλά τόνισε ότι το άνοιγμα μονάδων παραγωγής του εμβολίου των BioNTech/Pfizer σε άλλα μέρη, πέρα από αυτά που ήδη υπάρχουν στις ΗΠΑ και την ΕΕ (Βέλγιο και Γερμανία), θα ήταν περίπλοκο, λόγω της έλλειψης πρώτων υλών, με κίνδυνο να μειωθεί ο αριθμός των παραγόμενων δόσεων.



"Πρέπει να επικεντρώσουμε τις προσπάθειές μας" στα εργοστάσια που παράγουν ήδη το εμβόλιο και "έχουν επαρκή ικανότητα να παρασκευάσουν δισεκατομμύρια δόσεις και να διασφαλίσουμε ότι δεν θα διαταράσσεται (η παραγωγή) με πολιτικά υποκινούμενες ανακοινώσεις. Αυτές είναι κενές υποσχέσεις", τόνισε.



Ένα εμβόλιο που βασίζεται στην πρωτόγνωρη τεχνολογία του "αγγελιαφόρου RNA", όπως αυτό των Pfizer/BioNTech απαιτεί μια "πολύ μακρά" διαδικασία και μια "τεχνογνωσία αιχμής" προκειμένου να λειτουργήσει ένας χώρος παραγωγής, εξήγησε ο Άλμπερτ Μπουρλά. "Επειδή εμβόλια αγγελιαφόρου RNA δεν είχαν παραχθεί ποτέ μέχρι τώρα, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν στον κόσμο εργοστάσια όπως αυτά που κατασκευάσαμε εμείς οι ίδιοι (…) εκ του μηδενός", υπογράμμισε.



Ειδικά μηχανήματα για την παρασκευή του σκευάσματος των BioNTech/Pfizer παραγγέλθηκαν σε εξειδικευμένες εταιρείες και οι μονάδες παραγωγής διαμορφώθηκαν έτσι ώστε να εγκατασταθούν εκεί. Τίποτα παρόμοιο δεν υπάρχει σε χώρες όπως η Ινδία και η Νότια Αφρική, υποστήριξε ο Μπουρλά. Οι χώρες αυτές, οι οποίες διαθέτουν πολλές φαρμακοβιομηχανίες, ζητούν την άρση των πατεντών.



"Και θα πρέπει να επιμείνω στο θέμα της συμφόρησης των πρώτων υλών: σήμερα, το κάθε γραμμάριο πρώτης ύλης που παρασκευάζεται σε όλον τον κόσμο φτάνει κατευθείαν στα εργοστάσιά μας και δεν μένει ούτε για μία ημέρα στις αποθήκες, μέχρι να μετατραπεί σε εμβόλιο. Και κάθε δόση, αφού ελεγχθεί η ποιότητα, δεν αποθηκεύεται ούτε για μία ημέρα προτού να παραδοθεί. Αυτό σημαίνει ότι αν και άλλα μέρη αρχίσουν να παραγγέλνουν πρώτες ύλες, υπάρχει ο κίνδυνος να παραμείνουν αποθηκευμένες μέχρι να βρεθεί ένας τρόπος να τις μετατρέψουν σε δόσεις εμβολίων. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα ήταν ένα σοβαρό πισωγύρισμα", προειδοποίησε.



Οι εταιρείες BioNTech/Pfizer διαβεβαιώνουν ότι έχουν τη δυνατότητα να παρασκευάσουν 3 δισεκατομμύρια δόσεις του εμβολίου τους φέτος και περισσότερα από 3 δισεκ. δόσεις το 2022.



ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

https://www.capital.gr/forum/thread/713 ... Id=7135809
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών