Αυστραλία σώσε μας

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2021, 04:40

Παπάρια. Η μόνη τακτική που ακολούθησε η Αυστραλία είναι που επέλεξε να είναι ένα νησί στην μέση του ωκεανού, χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από άλλες χώρες.

Το μόνο που χρειάστηκε να κάνει, όταν κάποτε εμφανίστηκαν κρούσματα, ήταν να εφαρμόσει συνοπτικό λοκντάουν.

Μιλάμε τώρα για χώρα που η μέση απόσταση μεταξύ των πόλεών της είναι μια ολόκληρη Ελλάδα. Η δυνατότητα μετάδοσης είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Η Ευρώπη, πάλι, δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει κάτι ανάλογο, ακόμη και οργανωμένα, γιατί είναι σαν μια τεράστια χώρα, με πολλαπλάσιο όμως πληθυσμό και καθημερινή μετακίνηση πληθυσμών σε όλο της το εύρος. Αυτές οι μετακινήσεις, δε, δεν συμβαίνουν γιατί «οικονομία» όπως θεωρούν απλοϊκά σκεπτόμενοι κομμουνιστές με δεξιές τσέπες. Συμβαίνουν γιατί είναι απολύτως απαραίτητες. Η Ευρώπη αναπτύχθηκε τις τελευταίες δεκαετίες σε ένα υπερκράτος, που ο ένας εξαρτάται από τον άλλον για εργασία, μεταφορές αγαθών, πρώτων υλών, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 23 Μάιος 2021, 05:02

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2021, 04:40
Παπάρια. Η μόνη τακτική που ακολούθησε η Αυστραλία είναι που επέλεξε να είναι ένα νησί στην μέση του ωκεανού, χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από άλλες χώρες.
Μεγαλο λαθος αυτη η εκφραση και καλο θα ειναι να μην την επαναλαβεις γιατι χανεις και οποιο δικιο εχεις.

Το μόνο που χρειάστηκε να κάνει, όταν κάποτε εμφανίστηκαν κρούσματα, ήταν να εφαρμόσει συνοπτικό λοκντάουν.
Αυτο λεμε και οχι μαλακιες οτι "ειναι νησι" για μια χωρα μεγαλυτερη απο την Ευρωπη. Το λοκνταουν ηταν αμφιδρομο. Οταν ειπε η κυβερνηση "μεσα για 2 εβδομαδες" ο μεσος πολιτης ΔΕΝ ειχε στο μυαλο του "Αμα δε φερει αστυνομια εγω δε καθομαι στο σπιτι". Εμειναν στο σπιτι τους και η ιστορια τελειωσε σε 3 εβδομαδες. Ξεκαθαρα θεμα διαφορετικης νοοτροπίας

Μιλάμε τώρα για χώρα που η μέση απόσταση μεταξύ των πόλεών της είναι μια ολόκληρη Ελλάδα. Η δυνατότητα μετάδοσης είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
Τα γεγονότα της Μελβουρνης σε διαψευδουν. Εκτος αν εισαι απληροφορητος οποτε εισαι απλά λάθος. Κόλλησαν πολλοί και για μεγάλο διάστημα, μέχρι που συμμορφώθηκαν με τον στρατιωτικό περιορισμό που τους επιβλήθηκε

Η Ευρώπη, πάλι, δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει κάτι ανάλογο, ακόμη και οργανωμένα, γιατί είναι σαν μια τεράστια χώρα, με πολλαπλάσιο όμως πληθυσμό και καθημερινή μετακίνηση πληθυσμών σε όλο της το εύρος. Αυτές οι μετακινήσεις, δε, δεν συμβαίνουν γιατί «οικονομία» όπως θεωρούν απλοϊκά σκεπτόμενοι κομμουνιστές με δεξιές τσέπες. Συμβαίνουν γιατί είναι απολύτως απαραίτητες. Η Ευρώπη αναπτύχθηκε τις τελευταίες δεκαετίες σε ένα υπερκράτος, που ο ένας εξαρτάται από τον άλλον για εργασία, μεταφορές αγαθών, πρώτων υλών, κτλ.

Εξαφανισε τον κορονοιο χωρα με πανω απο 1δις ανθρωπους, αλλα στην Ευρωπη του 1/3 "οι ανθρωποι δουλευουν και για αυτο υπαρχει η μολυνση". Μεγαλυτερη ανοησια δεν εχει ακουστει εδω μεσα.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2021, 13:03

Αν μιλάς για την Κίνα, όποιος πιστεύει τα επίσημα στοιχεία της είναι ηλίθιος, κατά την γνώμη μου.

Και ποιοι είναι οι πολλοί που κόλλησαν στην Μελβούρνη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 31 Μάιος 2021, 20:45

Η αυστραλία δείχνει τον δρόμο. Μπορεί να έχουν χαθεί άνθρωποι όμως γίνεται σκληρή προσπάθεια να σωθεί κόσμος σε αντίθεση με την ευρώπη των νεκρών, την αμερική και την βραζιλία όπου νίκησαν οι ψεκαστές και γεμισαμε τάφους.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιουν 2021, 11:22

ST48410 έγραψε:
22 Μάιος 2021, 15:55
Fluffy έγραψε:
22 Μάιος 2021, 15:50
Πράγματι, και όμως, ακολουθεί μια αυστηρή πολιτική.
Ναι. Αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση αλλά δεν ξέρω αν πλήττονται από την εφαρμογή μιας τέτοιας πολιτικής το ίδιο ή λιγότερο από ό,τι ένα Ευρωπαϊκό κράτος. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτοί νοιάζονται για τους πολίτες τους και οι άλλες χώρες όχι. Πιθανή εξήγηση να είναι ότι τα περιοριστικά μέτρα έχουν μεγαλύτερη απόδοση σε ένα απομονωμένο μέρος παρά πχ σε έναν κόμβο τύπου Βέλγιο.
δεν νομίζω ότι είναι θέμα νοιάζομαι αλλά αν οι πολιτικοί είναι ψυχοπαθείς. Στην νέα ζηλανδία κάνουν λοκ ντάονς γιτί είχαν 3 4 κρούσματα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2021, 11:33

Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 11:22
ST48410 έγραψε:
22 Μάιος 2021, 15:55
Fluffy έγραψε:
22 Μάιος 2021, 15:50
Πράγματι, και όμως, ακολουθεί μια αυστηρή πολιτική.
Ναι. Αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση αλλά δεν ξέρω αν πλήττονται από την εφαρμογή μιας τέτοιας πολιτικής το ίδιο ή λιγότερο από ό,τι ένα Ευρωπαϊκό κράτος. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτοί νοιάζονται για τους πολίτες τους και οι άλλες χώρες όχι. Πιθανή εξήγηση να είναι ότι τα περιοριστικά μέτρα έχουν μεγαλύτερη απόδοση σε ένα απομονωμένο μέρος παρά πχ σε έναν κόμβο τύπου Βέλγιο.
δεν νομίζω ότι είναι θέμα νοιάζομαι αλλά αν οι πολιτικοί είναι ψυχοπαθείς. Στην νέα ζηλανδία κάνουν λοκ ντάονς γιτί είχαν 3 4 κρούσματα
Σε άλλο νήμα που τρέχει τώρα ο Αρίστος εγκαλεί τον Τσιόδρα που άνοιξε πέρσι το καλοκαίρι τον τουρισμό και δεν έμεινε πιστός στην αρχική του στρατηγική. Ό,τι και να γίνει οι μισοί θα είναι δυσαρεστημένοι. Ειδικά όταν υπάρχει μία τέτοιου είδους κρίση χωρίς προηγούμενου επιτυχούς χειρισμού και όταν από την αρχή μας έχουν πει ότι θα υπάρχουν διαστήματα ανοίγματος και περιορισμού των δραστηριοτήτων. Σε όποια φιλοσοφία αντιμετώπισης κι αν ανήκει κάποιος, θα υπάρχει μια εποχή που θα διαμαρτύρεται γιατί δεν γίνεται το δικό του.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιουν 2021, 11:36

Από μακριά. Δε νομίζω να υπάρχει πάνω από 1% στη ΝΖ που να διαμαρτύρεται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Ιουν 2021, 12:06

Fluffy έγραψε:
31 Μάιος 2021, 20:45
Η αυστραλία δείχνει τον δρόμο. Μπορεί να έχουν χαθεί άνθρωποι όμως γίνεται σκληρή προσπάθεια να σωθεί κόσμος σε αντίθεση με την ευρώπη των νεκρών, την αμερική και την βραζιλία όπου νίκησαν οι ψεκαστές και γεμισαμε τάφους.
Κνιτη το ξερουμε οτι το κοκοε ειναι δεκανοικι της γυφτοδεξιας και των μενουμεσπιτηδων
δεν χρειαζεται να μας το πεις.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιουν 2021, 12:27

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2021, 11:33
Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 11:22
ST48410 έγραψε:
22 Μάιος 2021, 15:55


Ναι. Αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση αλλά δεν ξέρω αν πλήττονται από την εφαρμογή μιας τέτοιας πολιτικής το ίδιο ή λιγότερο από ό,τι ένα Ευρωπαϊκό κράτος. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτοί νοιάζονται για τους πολίτες τους και οι άλλες χώρες όχι. Πιθανή εξήγηση να είναι ότι τα περιοριστικά μέτρα έχουν μεγαλύτερη απόδοση σε ένα απομονωμένο μέρος παρά πχ σε έναν κόμβο τύπου Βέλγιο.
δεν νομίζω ότι είναι θέμα νοιάζομαι αλλά αν οι πολιτικοί είναι ψυχοπαθείς. Στην νέα ζηλανδία κάνουν λοκ ντάονς γιτί είχαν 3 4 κρούσματα
Σε άλλο νήμα που τρέχει τώρα ο Αρίστος εγκαλεί τον Τσιόδρα που άνοιξε πέρσι το καλοκαίρι τον τουρισμό και δεν έμεινε πιστός στην αρχική του στρατηγική. Ό,τι και να γίνει οι μισοί θα είναι δυσαρεστημένοι. Ειδικά όταν υπάρχει μία τέτοιου είδους κρίση χωρίς προηγούμενου επιτυχούς χειρισμού και όταν από την αρχή μας έχουν πει ότι θα υπάρχουν διαστήματα ανοίγματος και περιορισμού των δραστηριοτήτων. Σε όποια φιλοσοφία αντιμετώπισης κι αν ανήκει κάποιος, θα υπάρχει μια εποχή που θα διαμαρτύρεται γιατί δεν γίνεται το δικό του.
Ισχύει, δεν γίνεται να εφαρμόσεις μια πολιτική και να αρέσει σε όλους. Επίσης είναι ένα πρόβλημα με τέτοια έκταση που σίγουρα κάτι θα χάσεις. Εγώ προσωπικά είμαι απλά οπαδός του ρεαλισμού. Θα ήμουν οπαδός 5ων λοκνταουν, μάλιστα των πολύ σκληρών, αν δούλευαν. Όλοι μέσα ξέρω γω για 3 μήνες μέχρι να εξαφανιστεί το πρόβλημα. Αυτό όμως για να γίνει πρέπει μετά να γίνεις βόρεια Κορέα κια να κλείσεις τα σύνορα γιατί αλλιώς θα έχεις ένα τέτοιο λοκνταουν κάθε 3 μήνες και θα μουρλσνθουν όλοι. Οπότε καταλήγω ότι η μόνη λογική αντίδραση ήταν της Σουηδίας. Αν εισια ομάδα υψηλού κινδύνου πρέπει να προσέχεις γιατί αλλιώς θα κολλησεις. Επίσης είδα κάτι παράξενο, που ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Εδώ στην Ολλανδία μέχρι τον Νοέμβρη η κυβέρνηση ήταν χαλαρή. Λίγα μέτρα κτλ ξαφνικά έγιναν τζιχαντιστες. Απαγόρευση κυκλοφορίας στις 9 που μετά έγινε 10, επιτρέπεται επίσκεψη ενός ατόμου την μέρα στο σπίτι που μέχρι και η αστυνομία δήλωσε ανοιχτά ότι πουτσα μας εμείς δεν θα μπουκάρουν σε σπίτια έτσι, μάσκες σε όλα τα μαγαζιά και άλλα παπατζηλικια που ως αποτέλεσμα είχαν να αυξηθούν τα κρούσματα. Η εστίαση ήταν κλειστεί 7 μήνες δεν ξέρω πως την βγάζουν οι άνθρωποι. Ε τον απριλη άρχισαν να χαλαρώνουν τα μέτρα και άρχισαν αμέσως να μειώνονται τα κρούσματα. Πληροφοριακά η Ολλανδία φέτος είχε την πιο κρύα άνοιξη από το 1930. Είδαμε πάνω από 15c τον περασμένο Σάββατο πρώτη φορά. Τον Απρίλη είχε κάνει 2 μέρες καλό καιρό και μετά χιόνισε,, αντί για Πάσχα κάναμε Χριστούγεννα. Το λέω για τους ψεκες τύπου αορίστου που νομίζουν ότι το καλοκαίρι έχει κάποια σχέση με τον κοβιντ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιουν 2021, 12:29

Πληροφοριακά στην αρχή της πανδημίας ήμουν οπαδός του εντελώς σκληρού λοκνταουν και έλεγα τους Σουηδούς τρελούς, η αλήθεια όμως είναι ότι η Σουηδία πήρε την πιο ρεαλιστική θέση στην ευρωπη

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2021, 17:46

Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 12:27
Ισχύει, δεν γίνεται να εφαρμόσεις μια πολιτική και να αρέσει σε όλους. Επίσης είναι ένα πρόβλημα με τέτοια έκταση που σίγουρα κάτι θα χάσεις. Εγώ προσωπικά είμαι απλά οπαδός του ρεαλισμού. Θα ήμουν οπαδός 5ων λοκνταουν, μάλιστα των πολύ σκληρών, αν δούλευαν. Όλοι μέσα ξέρω γω για 3 μήνες μέχρι να εξαφανιστεί το πρόβλημα. Αυτό όμως για να γίνει πρέπει μετά να γίνεις βόρεια Κορέα κια να κλείσεις τα σύνορα γιατί αλλιώς θα έχεις ένα τέτοιο λοκνταουν κάθε 3 μήνες και θα μουρλσνθουν όλοι. Οπότε καταλήγω ότι η μόνη λογική αντίδραση ήταν της Σουηδίας. Αν εισια ομάδα υψηλού κινδύνου πρέπει να προσέχεις γιατί αλλιώς θα κολλησεις. Επίσης είδα κάτι παράξενο, που ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Εδώ στην Ολλανδία μέχρι τον Νοέμβρη η κυβέρνηση ήταν χαλαρή. Λίγα μέτρα κτλ ξαφνικά έγιναν τζιχαντιστες. Απαγόρευση κυκλοφορίας στις 9 που μετά έγινε 10, επιτρέπεται επίσκεψη ενός ατόμου την μέρα στο σπίτι που μέχρι και η αστυνομία δήλωσε ανοιχτά ότι πουτσα μας εμείς δεν θα μπουκάρουν σε σπίτια έτσι, μάσκες σε όλα τα μαγαζιά και άλλα παπατζηλικια που ως αποτέλεσμα είχαν να αυξηθούν τα κρούσματα. Η εστίαση ήταν κλειστεί 7 μήνες δεν ξέρω πως την βγάζουν οι άνθρωποι. Ε τον απριλη άρχισαν να χαλαρώνουν τα μέτρα και άρχισαν αμέσως να μειώνονται τα κρούσματα. Πληροφοριακά η Ολλανδία φέτος είχε την πιο κρύα άνοιξη από το 1930. Είδαμε πάνω από 15c τον περασμένο Σάββατο πρώτη φορά. Τον Απρίλη είχε κάνει 2 μέρες καλό καιρό και μετά χιόνισε,, αντί για Πάσχα κάναμε Χριστούγεννα. Το λέω για τους ψεκες τύπου αορίστου που νομίζουν ότι το καλοκαίρι έχει κάποια σχέση με τον κοβιντ
Είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο και δύσκολο σε τέτοιες συνθήκες να προσδιοριστεί με ακρίβεια η επίδραση κάθε παραμέτρου. Αν ας πούμε δεν είχες τα εμβόλια φέτος θα μπορούσες να καταλήξεις σε άλλα συμπεράσματα συγκρίνοντας με πέρσι. Από την στιγμή που έχεις και τα εμβόλια δεν μπορείς να μιλήσεις για την παράμετρο καιρός σαν να είναι η μόνη που επηρεάζει.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2021, 17:46

Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 12:29
Πληροφοριακά στην αρχή της πανδημίας ήμουν οπαδός του εντελώς σκληρού λοκνταουν και έλεγα τους Σουηδούς τρελούς, η αλήθεια όμως είναι ότι η Σουηδία πήρε την πιο ρεαλιστική θέση στην ευρωπη
Όχι για μένα αφού όλες οι γειτονικές της χώρες τα πήγαν καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 01 Ιουν 2021, 17:49

Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 12:29
Πληροφοριακά στην αρχή της πανδημίας ήμουν οπαδός του εντελώς σκληρού λοκνταουν και έλεγα τους Σουηδούς τρελούς, η αλήθεια όμως είναι ότι η Σουηδία πήρε την πιο ρεαλιστική θέση στην ευρωπη
το ότι σκοτωσαν 14χιλ σουηδους δεν το λες και επιτυχία.¨Ολεθρο περισσότερο.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιουν 2021, 18:16

Fluffy έγραψε:
01 Ιουν 2021, 17:49
Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 12:29
Πληροφοριακά στην αρχή της πανδημίας ήμουν οπαδός του εντελώς σκληρού λοκνταουν και έλεγα τους Σουηδούς τρελούς, η αλήθεια όμως είναι ότι η Σουηδία πήρε την πιο ρεαλιστική θέση στην ευρωπη
το ότι σκοτωσαν 14χιλ σουηδους δεν το λες και επιτυχία.¨Ολεθρο περισσότερο.
Σιγά μη τους έστειλαν και στα γκουλαγκς

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυστραλία σώσε μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιουν 2021, 18:17

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2021, 17:46
Δημοκράτης έγραψε:
01 Ιουν 2021, 12:29
Πληροφοριακά στην αρχή της πανδημίας ήμουν οπαδός του εντελώς σκληρού λοκνταουν και έλεγα τους Σουηδούς τρελούς, η αλήθεια όμως είναι ότι η Σουηδία πήρε την πιο ρεαλιστική θέση στην ευρωπη
Όχι για μένα αφού όλες οι γειτονικές της χώρες τα πήγαν καλύτερα.
Ποια χώρα τα πήγε καλύτερα; Ολλανδία είχαμε πανω κάτω τα ίδια στατιστικά και μας έριξαν τα ουμπαλα 4μηνες με 'εξυπνα' μέτρα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών