οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 27 Ιούλ 2018, 20:52

https://www.defence-point.gr/news/kinez ... o-verolino



Η Γερμανία εντείνει τις προσπάθειες να αποτρέψει να πέσουν σε κινεζικά χέρια βιομηχανίες κρίσιμης σημασίας, αποκτώντας ποσοστό σε διαχειριστή δικτύου υψηλής τάσης και σχεδιάζοντας την άσκηση βέτο στην πώληση μιας εταιρίας μηχανημάτων.

Η κρατική τράπεζα KfW συμφώνησε σήμερα να αποκτήσει ποσοστό 20% στον διαχειριστή δικτύου υψηλής τάσης 50Hertz, αποκρούοντας προσφορά της κινεζικής State Grid. Το Βερολίνο σχεδιάζει επίσης να ασκήσει βέτο στη σχεδιαζόμενη πώληση σε Κινέζους επενδυτές της Leifeld Metal Spinning, στους πελάτες της οποίας περιλαμβάνονται εταιρίες στους κλάδους αεροδιαστημικής, χημικών και αυτοκινητοβιομηχανίας, δήλωσε κυβερνητική πηγή με γνώση του θέματος.
Οι συνομιλίες συνεχίζονται αλλά το υπουργικό συμβούλιο είναι πιθανόν να ανακοινώσει την αντίθεσή του στην προτεινόμενη συμφωνία την επόμενη εβδομάδα, ανέφερε η πηγή. Τα μέτρα λαμβάνονται ενώ σε κάποιες χώρες –όπως οι ΗΠΑ, η Γερμανία, η Γαλλία, η Αυστραλία και η Βρετανία– υπάρχουν ανησυχίες ότι η Κίνα και άλλοι ανταγωνιστές αποκτούν μέσω εξαγορών πρόσβαση σε βασικές τεχνολογίες.

Το γερμανικό υπουργείο Οικονομίας ανακοίνωσε αυτή την εβδομάδα ότι θέλει καλύτερα εργαλεία για να αποτρέπει την εξαγορά γερμανικών εταιριών από επενδυτές εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν συνάδουν με τους κανονισμούς της αγοράς.


ρε φριτσ λεφτερη αγορα δεν θελετε?? γιατι ωρε επεμβαίνετε στην ...ελεφτερη λειτουργια της αγορας??

τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?? για να στηρίξετε τα γερμανικα συμφεροντα

να σας παρουν ρε φουστιδι κι τα σώβρακα οι κινεζοι
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Γιωργης

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Ιούλ 2018, 16:41

Δυσκολα, οσ υπαρχουν ακομη ξαι μπατηριδες οπως οι ελληνες που παιρνουν δανεια για να αγορασουν μερτσεντε, μπεεμβε, βολφαγεν, μπος κοκ η γερμανια ειναι του μπιγκ του φεηλ. Καποιοι τομεις θα πεσουν οπως ο ρουχισμος, αλλα τεχνολογια στα προιοντα ηγετες θα ειναι λιγες συγκρεκριμενες χωρες που θα ανταγωνίζονταιεταξυ τους.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 28 Ιούλ 2018, 21:18

για ωρε

την παραγωγη ρουχισμου θα επερναν οι κινεζοι??

ανοιξε τα φωτερα κι κοιτα

κι σενα ωρε ανθελ τις σε μκοφτει τι κανουν οι ελληνες

εσυ εισαι του παγκοσμιου χωριου!!!!!!!!
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

ritzeri

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 28 Ιούλ 2018, 21:26

Προστατευτισμός made in Germany.
Βαστά Δοναλδε

Γιωργης

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 29 Ιούλ 2018, 16:33

run έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 21:18
για ωρε

την παραγωγη ρουχισμου θα επερναν οι κινεζοι??

ανοιξε τα φωτερα κι κοιτα

κι σενα ωρε ανθελ τις σε μκοφτει τι κανουν οι ελληνες

εσυ εισαι του παγκοσμιου χωριου!!!!!!!!
Μεταξυ αλλων. Πιστευω οτι θα ηγηθουν και στο τομεα της Τ.Ν μαζι με αμερικη και θα ξεπερασουν τους γςρμανους. Απλα οι γερμανοι εχουν μαρκες οπιυ ειναι περιζητητες και απο φτωχους και απο πλουσιους. Πχ οταν εχεις τον ελληνα που δεν εχει βρακι να βαλει αλλα θα παρει δανειο να κυκλοφορα καινουρια μερτσεντες, ε συγγνώμη αυτο λεει κατι.

Το θεμα το ανοιξες για να συζηταμε. Αν παντως δε θες συμμετρχω στα νηματα σου μπορεις απλα να μου το πεις και εγω με τη σειρα μου θα σε γραψω εκει που δεν πιανει μελανι.

:g094:

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Ιούλ 2018, 16:51

σιγα ρε μαοικο

τετοια κανεις εσυ στο διπλανο κνιτομαγαζο που σεχουνε κι συντονιστη

οι φρτσ που είναι υπερμαχοι της αγορας βεβαίως βεβαίως επεμβαινουν κρατικα κι απαγορευουν εξαγορά γερμανικων επιειρησεων από κινεζους

κι αυτό θεωρείται φυσιολογικο από την αγορα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Γιωργης

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 29 Ιούλ 2018, 16:54

Δεν ειναι ακριβως έτσι. Σε καθε περίπτωση ολα γινονται δια της νομιμης οδου

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: οι φριτς φοβουνται τους κινεζους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Ιούλ 2018, 17:30

οπου το νομιμο βεβαια το καθοριζει η φριτσια ως ΕΘΝΟΣ κρατος κι ουχι βεβαια η αγορα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών