Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Ιούλ 2021, 19:34

BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:50
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:46
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:41


Η Ελλαδίτσα παράγει πολλές καρφίτσες και δίπλα σ' αυτές παράγει και κάμποσα άλλα. Αυτή η ταπεινή Ελλαδίτσα συντηρεί τα χειμωνιάτικα weekends στην Αράχωβα και τις καλοκαιρινές αποδράσεις στη Μύκονο για ένα σκασμό παράσιτα.
Από τουρισμό, εστίαση κ.τ.λ πάμε πολύ καλά. Παράγουμε αγροτικά προϊόντα. Στην βιομηχανία όμως η Ελλάδα πάσχει. Στα Βαλκάνια η Ελλάδα είναι η πρώτη οικονομική δύναμη , ίσως δεύτερη.Στην Ευρώπη όμως σε τι θέση ανάπτυξης βρισκόματε;
Στη βιομηχανία η Ελλάδα ήταν αν θυμάμαι καλά πολύ ψηλά στην παραγωγή χάλυβα ανά κάτοικο μέχρι και πριν 10 χρόνια. Θυμίζω είχαμε 3 μεγάλες βιομηχανίες στον κλάδο.

Το σχέδιο ποιο είναι, να έχουμε σωρευτική ύφεση 80% ώστε να δικαιωθούν οι "και τι μπορεί να παράγει η Ελλαδίτσα;";
Φαντάζομαι πως δεν υπονοείς την ύπαρξη κάποιας συνωμοσίας από σκοτεινά κέντρα που έχει στόχο να πλήξει ειδικά την Ελλάδα.

Και τι απέγιναν οι τρεις μεγάλες βιομηχανίες ;

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 23 Ιούλ 2021, 19:41

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:34
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:50
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:46


Από τουρισμό, εστίαση κ.τ.λ πάμε πολύ καλά. Παράγουμε αγροτικά προϊόντα. Στην βιομηχανία όμως η Ελλάδα πάσχει. Στα Βαλκάνια η Ελλάδα είναι η πρώτη οικονομική δύναμη , ίσως δεύτερη.Στην Ευρώπη όμως σε τι θέση ανάπτυξης βρισκόματε;
Στη βιομηχανία η Ελλάδα ήταν αν θυμάμαι καλά πολύ ψηλά στην παραγωγή χάλυβα ανά κάτοικο μέχρι και πριν 10 χρόνια. Θυμίζω είχαμε 3 μεγάλες βιομηχανίες στον κλάδο.

Το σχέδιο ποιο είναι, να έχουμε σωρευτική ύφεση 80% ώστε να δικαιωθούν οι "και τι μπορεί να παράγει η Ελλαδίτσα;";
Φαντάζομαι πως δεν υπονοείς την ύπαρξη κάποιας συνωμοσίας από σκοτεινά κέντρα που έχει στόχο να πλήξει ειδικά την Ελλάδα.

Και τι απέγιναν οι τρεις μεγάλες βιομηχανίες ;
Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία, απλά έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός.

Σκουριάζουν περιμένοντας την καπιταλιστική ανάπτυξη.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Ιούλ 2021, 19:49

BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:39
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:32
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 00:16

Ποια είναι αυτά και ποια μέτρα που υϊοθετούνται τα λύνουν άμεσα;
Μήπως αυτό είναι υπεκφυγή; Γιατί τόσο οι Κουβανοί όσο και οι Σοβιετικοί αποφάσισαν να εισάγουν μεθόδους τις αγοράς στην σοσιαλιστική αγορά;
Δηλαδή ξύπνησαν μια μέρα οι σύντροφοι στο Κρεμλίνο και εκεί που έπιναν την βότκα του , διάβαζαν την πράβντα έλεγαν: "βρε τι να κάνουμε για να περάσει η ώρα; Δεν αποφασίζουμε να μολύνουμε την λαϊκή οικονομία μπολιάζοντας την με αισχρές καπιταλιστικές μεθόδους;" Μήπως ήταν πράκτορες της C.I.A. και ήθελαν να διαβρώσουν εκ των έσω τον σοσιαλισμό; Μήπως ήταν απαίδευτοι ως προς τα σοσιαλιστικά ιδεώδη οι σύντροφοι; Μήπως η εξήγηση ότι εισήγαγαν καπιταλιστικές μεθόδους στην σοσιαλιστική οικονομία επειδή ήταν οπορτουνιστές είναι λίγο παιδιάστικη; Μήπως είναι και οι σύντροφοι στην Κούβα οπορτουνιστές που ιδιωτικοποίησαν τις λαϊκές επιχειρήσεις; Η μήπως είναι άσχετοι από σοσιαλισμό; Εάν υπήρχε κάτι άλλο να κάνουν οι σύντροφοι ,που να ήταν σύμφωνο με τα σοσιαλιστικά ιδεώδη δεν θα το είχαν πράξει; Εκτός και εάν υπάρχει αλλά δεν το γνωρίζουν.

Η μήπως ο σοσιαλισμός δεν δύναται να δώσει λύσεις σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Είναι σαν να μην έχεις διαβάσει τίποτα στο νήμα.

Εν πάση περιπτώσει έκανα μια ερώτηση και θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ποια είναι τα καπιταλιστικής έμπνευσης μέτρα που υϊοθέτησαν η Σοβιετική Ένωση ή η Κούβα και τους έλυσαν άμεσα τα "σοβαρά οικονομικά προβλήματα" που αντιμετώπιζαν;
Εγώ από τον Μπογιόπουλο άκουσα ,ότι τα Σοσιαλιστικά κράτη ηττήθηκαν όταν εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς. Δεν ηττήθηκε ο σοσιαλισμός επειδή εφαρμόσθηκε σωστά . Έχω παραθέσει το σχετικό βίντεο όπου τα αναφέρει αυτά ο Μπογιόπουλος προς το τέλος. Και εγώ ,πάνω σε αυτά που ανέφερε ο Μπογιόπουλος αναρωτιέμαι: Γιατί εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς; Επειδή ήταν βαλτοί; Επειδή δεν ήξεραν καλό τον σοσιαλισμό/κομμουνισμό; Υπήρχε κάποιος άλλος λόγος ; Έγκυρες εφημερίδες όπως η Καθημερινή ,η Ναυτεμπορική , το Βήμα ,από τις οποίες έχω παραθέσει άρθρα κάνουν αναφορά στην οικονομία της Κούβας. Πως έχει πληγεί από το εμπάργκο, μετά την διάλυση της Ε.Σ.Σ.Δ. , πως πλήττεται τώρα από τον COVID -19 και ότι λόγω αυτής της κατάστασης αναγκάστηκε να πάρει αυτά τα μέτρα που πήρε. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, με αφορμή αυτά που έχω διαβάσει από τις σοβαρές εφημερίδες και με βάση τα λεγόμενα του Μπογιόπουλου, μήπως κάτι τέτοιο ίσχυε και στην Ε.Σ.Σ.Δ.; Μήπως επειδή βρέθηκε σε συνθηκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης αναγκάστηκαν και εκεί να εισάγουν μεθόδους της αγοράς; Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιούλ 2021, 19:55

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:39
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:32


Μήπως αυτό είναι υπεκφυγή; Γιατί τόσο οι Κουβανοί όσο και οι Σοβιετικοί αποφάσισαν να εισάγουν μεθόδους τις αγοράς στην σοσιαλιστική αγορά;
Δηλαδή ξύπνησαν μια μέρα οι σύντροφοι στο Κρεμλίνο και εκεί που έπιναν την βότκα του , διάβαζαν την πράβντα έλεγαν: "βρε τι να κάνουμε για να περάσει η ώρα; Δεν αποφασίζουμε να μολύνουμε την λαϊκή οικονομία μπολιάζοντας την με αισχρές καπιταλιστικές μεθόδους;" Μήπως ήταν πράκτορες της C.I.A. και ήθελαν να διαβρώσουν εκ των έσω τον σοσιαλισμό; Μήπως ήταν απαίδευτοι ως προς τα σοσιαλιστικά ιδεώδη οι σύντροφοι; Μήπως η εξήγηση ότι εισήγαγαν καπιταλιστικές μεθόδους στην σοσιαλιστική οικονομία επειδή ήταν οπορτουνιστές είναι λίγο παιδιάστικη; Μήπως είναι και οι σύντροφοι στην Κούβα οπορτουνιστές που ιδιωτικοποίησαν τις λαϊκές επιχειρήσεις; Η μήπως είναι άσχετοι από σοσιαλισμό; Εάν υπήρχε κάτι άλλο να κάνουν οι σύντροφοι ,που να ήταν σύμφωνο με τα σοσιαλιστικά ιδεώδη δεν θα το είχαν πράξει; Εκτός και εάν υπάρχει αλλά δεν το γνωρίζουν.

Η μήπως ο σοσιαλισμός δεν δύναται να δώσει λύσεις σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Είναι σαν να μην έχεις διαβάσει τίποτα στο νήμα.

Εν πάση περιπτώσει έκανα μια ερώτηση και θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ποια είναι τα καπιταλιστικής έμπνευσης μέτρα που υϊοθέτησαν η Σοβιετική Ένωση ή η Κούβα και τους έλυσαν άμεσα τα "σοβαρά οικονομικά προβλήματα" που αντιμετώπιζαν;
Εγώ από τον Μπογιόπουλο άκουσα ,ότι τα Σοσιαλιστικά κράτη ηττήθηκαν όταν εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς. Δεν ηττήθηκε ο σοσιαλισμός επειδή εφαρμόσθηκε σωστά . Έχω παραθέσει το σχετικό βίντεο όπου τα αναφέρει αυτά ο Μπογιόπουλος προς το τέλος. Και εγώ ,πάνω σε αυτά που ανέφερε ο Μπογιόπουλος αναρωτιέμαι: Γιατί εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς; Επειδή ήταν βαλτοί; Επειδή δεν ήξεραν καλό τον σοσιαλισμό/κομμουνισμό; Υπήρχε κάποιος άλλος λόγος ; Έγκυρες εφημερίδες όπως η Καθημερινή ,η Ναυτεμπορική , το Βήμα ,από τις οποίες έχω παραθέσει άρθρα κάνουν αναφορά στην οικονομία της Κούβας. Πως έχει πληγεί από το εμπάργκο, μετά την διάλυση της Ε.Σ.Σ.Δ. , πως πλήττεται τώρα από τον COVID -19 και ότι λόγω αυτής της κατάστασης αναγκάστηκε να πάρει αυτά τα μέτρα που πήρε. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, με αφορμή αυτά που έχω διαβάσει από τις σοβαρές εφημερίδες και με βάση τα λεγόμενα του Μπογιόπουλου, μήπως κάτι τέτοιο ίσχυε και στην Ε.Σ.Σ.Δ.; Μήπως επειδή βρέθηκε σε συνθηκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης αναγκάστηκαν και εκεί να εισάγουν μεθόδους της αγοράς; Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Με βάση αυτά που έχει γράψει στο παρόν νήμα, θεωρώ πως η απάντηση έχει να κάνει με το ότι-σύμφωνα με τη γνώμη του- τα κομμουνιστικά κόμματα στην ΕΣΣΔ αλλά και σε άλλες χώρες συμμαχήσαν με κάποια υπολλείμματα του καπιταλιστικού συστήματος για να πάρουν την εξουσία και προς αυτή τη κατεύθυνση έκαναν παραχωρήσεις οι οποίες χρόνο με το χρόνο γινόταν περισσότερες και πιο σημαντικές. Με αποτέλεσμα την ανατροπή του σοσιαλιστικού συστήματος εκ των έσω τελικά.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Ιούλ 2021, 19:57

BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:41
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:34
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:50

Στη βιομηχανία η Ελλάδα ήταν αν θυμάμαι καλά πολύ ψηλά στην παραγωγή χάλυβα ανά κάτοικο μέχρι και πριν 10 χρόνια. Θυμίζω είχαμε 3 μεγάλες βιομηχανίες στον κλάδο.

Το σχέδιο ποιο είναι, να έχουμε σωρευτική ύφεση 80% ώστε να δικαιωθούν οι "και τι μπορεί να παράγει η Ελλαδίτσα;";
Φαντάζομαι πως δεν υπονοείς την ύπαρξη κάποιας συνωμοσίας από σκοτεινά κέντρα που έχει στόχο να πλήξει ειδικά την Ελλάδα.

Και τι απέγιναν οι τρεις μεγάλες βιομηχανίες ;
Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία, απλά έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός.

Σκουριάζουν περιμένοντας την καπιταλιστική ανάπτυξη.

Δεν θα το πιστέψεις αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όντως δεν υπάρχει καμιά συνωμοσία. Υπάρχει απλά ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.
Ο σύντροφος Fluffy με έχει κατηγορήσει στο παρελθόν ότι χρησιμοποιήσει ολόκληρο το αστικό οπλοστάσιο .Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει όλα τα όπλα από την αστική φαρέτρα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει συνωμοσιολογία και αντισημιτισμό. Τόσο χαμηλά δεν έχω ξεπέσει ακόμη.

Θέλω να σε ρώτησω κάτι άλλο τώρα. Γράφεις ότι υπάρχει σχέδιο για σωρευτική ύφεση. Υπονοείς μήπως ότι οι υφέσεις είναι κατευθυνόμενες από ανθρώπινες ενέργειες; Δεν οφείλονται σε στρεβλώσεις της αγοράς η για να μπω και λίγο στα δικά σου τα χώραφια, σε εγγενείς αδυναμίες του ίδιου του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής; Καλά , μέσα στο ίδιο το DNA το καπιταλισμού δεν περιέχεται η κρίση; Περίοδοι ανάπτυξης και περίοδοι ύφεσης.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 23 Ιούλ 2021, 19:59

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:39
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:32


Μήπως αυτό είναι υπεκφυγή; Γιατί τόσο οι Κουβανοί όσο και οι Σοβιετικοί αποφάσισαν να εισάγουν μεθόδους τις αγοράς στην σοσιαλιστική αγορά;
Δηλαδή ξύπνησαν μια μέρα οι σύντροφοι στο Κρεμλίνο και εκεί που έπιναν την βότκα του , διάβαζαν την πράβντα έλεγαν: "βρε τι να κάνουμε για να περάσει η ώρα; Δεν αποφασίζουμε να μολύνουμε την λαϊκή οικονομία μπολιάζοντας την με αισχρές καπιταλιστικές μεθόδους;" Μήπως ήταν πράκτορες της C.I.A. και ήθελαν να διαβρώσουν εκ των έσω τον σοσιαλισμό; Μήπως ήταν απαίδευτοι ως προς τα σοσιαλιστικά ιδεώδη οι σύντροφοι; Μήπως η εξήγηση ότι εισήγαγαν καπιταλιστικές μεθόδους στην σοσιαλιστική οικονομία επειδή ήταν οπορτουνιστές είναι λίγο παιδιάστικη; Μήπως είναι και οι σύντροφοι στην Κούβα οπορτουνιστές που ιδιωτικοποίησαν τις λαϊκές επιχειρήσεις; Η μήπως είναι άσχετοι από σοσιαλισμό; Εάν υπήρχε κάτι άλλο να κάνουν οι σύντροφοι ,που να ήταν σύμφωνο με τα σοσιαλιστικά ιδεώδη δεν θα το είχαν πράξει; Εκτός και εάν υπάρχει αλλά δεν το γνωρίζουν.

Η μήπως ο σοσιαλισμός δεν δύναται να δώσει λύσεις σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Είναι σαν να μην έχεις διαβάσει τίποτα στο νήμα.

Εν πάση περιπτώσει έκανα μια ερώτηση και θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ποια είναι τα καπιταλιστικής έμπνευσης μέτρα που υϊοθέτησαν η Σοβιετική Ένωση ή η Κούβα και τους έλυσαν άμεσα τα "σοβαρά οικονομικά προβλήματα" που αντιμετώπιζαν;
Εγώ από τον Μπογιόπουλο άκουσα ,ότι τα Σοσιαλιστικά κράτη ηττήθηκαν όταν εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς. Δεν ηττήθηκε ο σοσιαλισμός επειδή εφαρμόσθηκε σωστά . Έχω παραθέσει το σχετικό βίντεο όπου τα αναφέρει αυτά ο Μπογιόπουλος προς το τέλος. Και εγώ ,πάνω σε αυτά που ανέφερε ο Μπογιόπουλος αναρωτιέμαι: Γιατί εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς; Επειδή ήταν βαλτοί; Επειδή δεν ήξεραν καλό τον σοσιαλισμό/κομμουνισμό; Υπήρχε κάποιος άλλος λόγος ; Έγκυρες εφημερίδες όπως η Καθημερινή ,η Ναυτεμπορική , το Βήμα ,από τις οποίες έχω παραθέσει άρθρα κάνουν αναφορά στην οικονομία της Κούβας. Πως έχει πληγεί από το εμπάργκο, μετά την διάλυση της Ε.Σ.Σ.Δ. , πως πλήττεται τώρα από τον COVID -19 και ότι λόγω αυτής της κατάστασης αναγκάστηκε να πάρει αυτά τα μέτρα που πήρε. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, με αφορμή αυτά που έχω διαβάσει από τις σοβαρές εφημερίδες και με βάση τα λεγόμενα του Μπογιόπουλου, μήπως κάτι τέτοιο ίσχυε και στην Ε.Σ.Σ.Δ.; Μήπως επειδή βρέθηκε σε συνθηκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης αναγκάστηκαν και εκεί να εισάγουν μεθόδους της αγοράς; Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Οι μεθοδοι της αγορας εισηχθησαν στην ΕΣΣΔ λογω λανθασμενης αντιληψης που υπηρχε τοτε στην οικοδομηση του σοσσιαλισμου μεσω της θεωριας των σταδιων.Η Κουβα εισαγει μεθοδους της αγορας λογω αποκλεισμου απο τους καπιταλιστες.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιούλ 2021, 20:40

BlastFromThePast έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 18:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 17:55

Εγώ ας πούμε έκανα μια υπόθεση στην αρχή ότι μπορεί η κατοχή της πρώτης θέσης να έχει δυσανάλογη προπαγανδιστική αξία. Από αυτό βγαίνει ένα συμπέρασμα ότι πρέπει μια κομμουνιστική χώρα να γίνει η πιο πλούσια στον κόσμο, με το καλύτερο βιωτικό επίπεδο για τους πολίτες, και γρήγορα. Εσύ ποια υπόθεση φέρνεις στο τραπέζι.
Ισχύει, συμφωνώ και συμφωνούσε κι ο Στάλιν.

Η ιδεά ότι αυτός ο σκοπός εξυπηρετείται με τον καπιταλισμό είναι λάθος.
Ωραία. Είσαι όμως πάντα καχύποπτος για τις προθέσεις μου. Ναι βλέπω πολύ θετικά την Κίνα αλλά δε σημαίνει ότι δεν θα στήριζα και ένα πιο καθαρά κομμουνιστικό κράτος αν υπήρχε, πόσο μάλλον αν αποτελούσε φάρο ευημερίας. Ούτε έχω πρόθεση να συκοφαντήσω τη μνήμη της ΕΣΣΔ, ούτε έχω την ψευδαίσθηση ότι η Κίνα είναι απόλυτα ασφαλής από την υπαρκτότατη αστική της τάξη. Οπότε έχω διπλό λόγο να ψάχνω γιατί τα σοσιαλιστικά κράτη χάνουν τον σοσιαλιστικό τους χαρακτήρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 23 Ιούλ 2021, 20:44

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49


Εγώ από τον Μπογιόπουλο άκουσα ,ότι τα Σοσιαλιστικά κράτη ηττήθηκαν όταν εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς. Δεν ηττήθηκε ο σοσιαλισμός επειδή εφαρμόσθηκε σωστά . Έχω παραθέσει το σχετικό βίντεο όπου τα αναφέρει αυτά ο Μπογιόπουλος προς το τέλος. Και εγώ ,πάνω σε αυτά που ανέφερε ο Μπογιόπουλος αναρωτιέμαι: Γιατί εισήγαγαν μεθόδους της αγοράς; Επειδή ήταν βαλτοί; Επειδή δεν ήξεραν καλό τον σοσιαλισμό/κομμουνισμό; Υπήρχε κάποιος άλλος λόγος ; Έγκυρες εφημερίδες όπως η Καθημερινή ,η Ναυτεμπορική , το Βήμα ,από τις οποίες έχω παραθέσει άρθρα κάνουν αναφορά στην οικονομία της Κούβας. Πως έχει πληγεί από το εμπάργκο, μετά την διάλυση της Ε.Σ.Σ.Δ. , πως πλήττεται τώρα από τον COVID -19 και ότι λόγω αυτής της κατάστασης αναγκάστηκε να πάρει αυτά τα μέτρα που πήρε. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, με αφορμή αυτά που έχω διαβάσει από τις σοβαρές εφημερίδες και με βάση τα λεγόμενα του Μπογιόπουλου, μήπως κάτι τέτοιο ίσχυε και στην Ε.Σ.Σ.Δ.; Μήπως επειδή βρέθηκε σε συνθηκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης αναγκάστηκαν και εκεί να εισάγουν μεθόδους της αγοράς; Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Κι εγώ σου λέω να μου πεις πώς έλυσαν αυτές οι μεταρρυθμίσεις τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν και δε μου λες.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Ιούλ 2021, 20:54

zteo έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:59

Οι μεθοδοι της αγορας εισηχθησαν στην ΕΣΣΔ λογω λανθασμενης αντιληψης που υπηρχε τοτε στην οικοδομηση του σοσσιαλισμου μεσω της θεωριας των σταδιων.Η Κουβα εισαγει μεθοδους της αγορας λογω αποκλεισμου απο τους καπιταλιστες.
Η Ε.Σ.Σ.Δ. διαλύθηκε 1990-1991 και έχουμε 2021. Η Κούβα εδώ και τριάντα χρόνια παλεύει να σταθεί σταθεί στα πόδια της χωρίς τον αιμοδότη ,την Ε.Σ.Σ.Δ. συν το εμπάργκο. Πάντως παρ' όλα αυτά είναι το μόνο κράτος ακόμη που κρατάει κάποια σοσιαλιστικά στοιχεία. Η Κίνα έχει καπιταλισμό και η Βόρεια Κορέα δυναστεία. Το μόνο που λέίπει στην Β.Κορέα είναι να αυτοανακηρυχθεί ο Κιμ Γιονγκ Ουν αυτοκράτορας . Η Κούβα ούτε αυτοκρατορία έχει ,ούτε καπιταλισμό. Έχει ένα κομμουνισμό πιο ανθρώπινο από αυτόν της Κίνας και της Βόρειας Κορέας.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιούλ 2021, 20:58

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:54
zteo έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:59

Οι μεθοδοι της αγορας εισηχθησαν στην ΕΣΣΔ λογω λανθασμενης αντιληψης που υπηρχε τοτε στην οικοδομηση του σοσσιαλισμου μεσω της θεωριας των σταδιων.Η Κουβα εισαγει μεθοδους της αγορας λογω αποκλεισμου απο τους καπιταλιστες.
Η Ε.Σ.Σ.Δ. διαλύθηκε 1990-1991 και έχουμε 2021. Η Κούβα εδώ και τριάντα χρόνια παλεύει να σταθεί σταθεί στα πόδια της χωρίς τον αιμοδότη ,την Ε.Σ.Σ.Δ. συν το εμπάργκο. Πάντως παρ' όλα αυτά είναι το μόνο κράτος ακόμη που κρατάει κάποια σοσιαλιστικά στοιχεία. Η Κίνα έχει καπιταλισμό και η Βόρεια Κορέα δυναστεία. Το μόνο που λέίπει στην Β.Κορέα είναι να αυτοανακηρυχθεί ο Κιμ Γιονγκ Ουν αυτοκράτορας . Η Κούβα ούτε αυτοκρατορία έχει ,ούτε καπιταλισμό. Έχει ένα κομμουνισμό πιο ανθρώπινο από αυτόν της Κίνας και της Βόρειας Κορέας.
Αυτά που λες για τη ΒΚ, δεν τα ξέρεις στ' αλήθεια. Το μόνο που ξέρεις είναι ότι όλοι οι ΓΓ είναι ένα σόι. Ποιος έχει την πραγματική εξουσία δεν το ξέρεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34324
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Ιούλ 2021, 20:58

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Ποιά περικύκλωση μετά το 1950;Πάρε μια υδρόγειο σφαίρα ή ένα παγκόσμιο χάρτη και μέτρα - μετά το 1950 από τον Δούναβη μέχρι τον Ειρηνικό Ωκεανό κομμουνιστικά κόμματα κυβερνούσαν. :D
Πρόσθεσε τις εκτάσεις ΕΣΣΔ,Ανατολικής Ευρώπης και Κίνας και απλά μέτρα στον χάρτη.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 21:17

πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:58
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Ποιά περικύκλωση μετά το 1950;Πάρε μια υδρόγειο σφαίρα ή ένα παγκόσμιο χάρτη και μέτρα - μετά το 1950 από τον Δούναβη μέχρι τον Ειρηνικό Ωκεανό κομμουνιστικά κόμματα κυβερνούσαν. :D
Πρόσθεσε τις εκτάσεις ΕΣΣΔ,Ανατολικής Ευρώπης και Κίνας και απλά μέτρα στον χάρτη.
Ειρωνικά το είπε.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Ιούλ 2021, 21:19

πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:58
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Ποιά περικύκλωση μετά το 1950;Πάρε μια υδρόγειο σφαίρα ή ένα παγκόσμιο χάρτη και μέτρα - μετά το 1950 από τον Δούναβη μέχρι τον Ειρηνικό Ωκεανό κομμουνιστικά κόμματα κυβερνούσαν. :D
Πρόσθεσε τις εκτάσεις ΕΣΣΔ,Ανατολικής Ευρώπης και Κίνας και απλά μέτρα στον χάρτη.
ΕΣΣΔ,Ανατολικής Ευρώπη,Κίνα, Νοτιοανατολική Ασία,Αφγανιστάν ,Κούβα, Αιθιοπία, Σομαλία, Κονγκό, Ανγκόλα, Μομζαμβίκη, Μπενίν. Την έκφραση αυτή, ιμπεριαλιστική περικύκλωση την είχα διαβάσει στον Ριζοσπάστη.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιούλ 2021, 21:20

Green Dragon έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:17
πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:58
pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:49
Η μήπως δεν βρισκόταν η Ε.Σ.Σ.Δ. σε συνθήκες ιμπεριαλιστικής περικύκλωσης;
Ποιά περικύκλωση μετά το 1950;Πάρε μια υδρόγειο σφαίρα ή ένα παγκόσμιο χάρτη και μέτρα - μετά το 1950 από τον Δούναβη μέχρι τον Ειρηνικό Ωκεανό κομμουνιστικά κόμματα κυβερνούσαν. :D
Πρόσθεσε τις εκτάσεις ΕΣΣΔ,Ανατολικής Ευρώπης και Κίνας και απλά μέτρα στον χάρτη.
Ειρωνικά το είπε.
Έχετε υπόψιν σας όμως ότι οι ΗΠΑ είχαν κέρδος κάθε φορά που άνοιγαν μια αγορά προς εκμετάλλευση, ενώ η ΕΣΣΔ αιμορραγούσε πόρους κάθε φορά που έπρεπε να δείξει σοσιαλιστική αλληλεγγύη σε κάθε κόκκινο στο χάρτη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34324
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Cuba, πάει ο σοσιαλιστικός paradise ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Ιούλ 2021, 21:28

pylothess έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:19
Την έκφραση αυτή, ιμπεριαλιστική περικύκλωση την είχα διαβάσει στον Ριζοσπάστη.
Ήταν μια φράση που λεγόταν προπολεμικά που ούτε και τότε ίσχυε γιατί δεν μπορείς να περικυκλώσεις το ένα έκτο της επιφάνειας της γης.Μετά τον πόλεμο μόνο ανέκδοτο ήταν.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:20
Έχετε υπόψιν σας όμως ότι οι ΗΠΑ είχαν κέρδος κάθε φορά που άνοιγαν μια αγορά προς εκμετάλλευση, ενώ η ΕΣΣΔ αιμορραγούσε πόρους κάθε φορά που έπρεπε να δείξει σοσιαλιστική αλληλεγγύη σε κάθε κόκκινο στο χάρτη.
Πραγματικά εάν νομίζεις ότι οι ΗΠΑ έβγαζαν κέρδος από χώρες σαν την Ελλάδα,είσαι αλλού.Τα προγράμματα βοήθειας σε καμμία ογδονταριά χώρες ήταν για στρατηγικούς λόγους.Εκείνο που όντως συνέβη όμως είναι ότι η τριπολική παγκόσμια αγορά (Βόρεια Αμερική,Δυτική Ευρώπη,Ιαπωνία) δημιούργησε μεγάλη οικονομική ανάπτυξη μεταπολεμικά.Πάντως στο τρίγωνο αυτό πολύ γρήγορα οι Αμερικανοί είχαν εμπορικό έλλειμμα με τις άλλες δύο πλευρές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών