Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 14:01

πατησιωτης έγραψε:
02 Αύγ 2021, 13:34
wooded glade έγραψε:
01 Αύγ 2021, 18:58
πατησιωτης έγραψε:
01 Αύγ 2021, 18:21


Αφού τα λες μόνος σου.Η σημερινή Γαλλία είναι κληρονόμος της γαλλικής επανάστασης.Η εθνική εορτή είναι στις 14 Ιουλίου και έχει ένα αντιθρησκευτικό στοιχείο που δεν υπάρχει αλλού.
Η reigne terreur δεν εορτάζεται.
Γιατί δεν υπάρχει χριστιανοδημοκρατικό κόμμα στη Γαλλία ενώ υπάρχει στη Γερμανία ή την Ιταλία;Διότι και η δεξιά στη Γαλλία δεν θέλει πολλά πολλά με τη θρησκεία.Είναι το πιο αυστηρό κοσμικό κράτος από τις μεγάλες δυτικές χώρες.
Ούτε κι εμείς έχουμε χριστιανοδημοκρατικό - εκτός του Ψαραδάκη.
Πάντως δεν τους έκοβα τους Γάλλους για γυφτοζαίους ποτέ.
Διάφορες μορφές γυφτοζαίων-αβγών υπάρχουν, όπως και στην Αγγλία, αλλά είναι σποραδική η παρουσία τους.
Το θεωρώ περίεργη cult, να το υποστηρίζει μάλιστα ο Μακρόν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Αύγ 2021, 14:04

Οι Γάλλοι έχουν ανακαλύψει κάπως όψιμα, ότι για να ενσωματωθεί κάποιος μετανάστης σε μια χώρα που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, θα πρέπει να τα σέβεται και ο ίδιος.

Τώρα όμως είναι ήδη αργά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 14:09

AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:04
Οι Γάλλοι έχουν ανακαλύψει κάπως όψιμα, ότι για να ενσωματωθεί κάποιος μετανάστης σε μια χώρα που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, θα πρέπει να τα σέβεται και ο ίδιος.

Τώρα όμως είναι ήδη αργά.
Αυτά είναι μπουρδολογίες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Αύγ 2021, 14:12

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:09
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:04
Οι Γάλλοι έχουν ανακαλύψει κάπως όψιμα, ότι για να ενσωματωθεί κάποιος μετανάστης σε μια χώρα που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, θα πρέπει να τα σέβεται και ο ίδιος.

Τώρα όμως είναι ήδη αργά.
Αυτά είναι μπουρδολογίες.
:102:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 14:18

AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:12
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:09
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:04
Οι Γάλλοι έχουν ανακαλύψει κάπως όψιμα, ότι για να ενσωματωθεί κάποιος μετανάστης σε μια χώρα που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, θα πρέπει να τα σέβεται και ο ίδιος.

Τώρα όμως είναι ήδη αργά.
Αυτά είναι μπουρδολογίες.
:102:
Η τρομοκρατία είναι ένα γενικώτερο πρόβλημα από την εποχή του Μπιν Λάντεν, ενώ και πιό πριν υπήρχαν οι Μπάαντερ-Μάϊνχοφ, RAF, brigatte rossi.
Καλά θα κάνουν να τους κυνηγήσουν με το Σαρλ Ντε Γκωλ - καμία αντίρρηση.
Αλλά πέστε μου πότε εμείς κάναμε παραστάσεις κοροϊδευτικές για την θρησκεία των muslims, κατά τη διάρκεια της επαναστάσεως, στον πόλεμο του 1897, στον πόλεμο του 1912. Αν κάναμε δείξτε μου τες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7288
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 02 Αύγ 2021, 14:22

wooded glade έγραψε:
01 Αύγ 2021, 17:57
Σε όλες τις χώρες του κόσμου τα μεγάλα αβγά κάνουν τέτοιες απεικονίσεις, αλλά εκτός από τα μεγάλα αβγά οι άλλοι δεν κάνουν.
Ούτε στην Αγγλία, ούτε στη Γερμανία, ούτε στην Αμερική, ούτε στην Ελλάδα βέβαια.
Γιατί ειδικά οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;
Επίσης οι Δανοί και λίγο οι Ολλανδοί νομίζω.
Σαν αποτέλεσμα οι Άραβες τους σφάζουν που και που, αλλά πως έχει πιάσει αυτό ;
Εγώ δεν το βρίσκω funny, όπως έβρισκα έναν Giles π.χ. ή έναν Αρχέλαο, αλλά έστω.
Γιατί συνηθίζεται ειδικά στη Γαλλία ;
Γιατι οι Γάλλοι δεν ειναι κότες σαν τους Ελ Αριστερούς να κοροιδεύουν μονο τον χριστιανισμό

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Αύγ 2021, 14:30

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:18
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:12
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:09


Αυτά είναι μπουρδολογίες.
:102:
Η τρομοκρατία είναι ένα γενικώτερο πρόβλημα από την εποχή του Μπιν Λάντεν, ενώ και πιό πριν υπήρχαν οι Μπάαντερ-Μάϊνχοφ, RAF, brigatte rossi.
Καλά θα κάνουν να τους κυνηγήσουν με το Σαρλ Ντε Γκωλ - καμία αντίρρηση.
Αλλά πέστε μου πότε εμείς κάναμε παραστάσεις κοροϊδευτικές για την θρησκεία των muslims, κατά τη διάρκεια της επαναστάσεως, στον πόλεμο του 1897, στον πόλεμο του 1912. Αν κάναμε δείξτε μου τες.
Η τρομοκρατία είναι μονάχα η κορυφή του παγόβουνου. Δεν έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να συγκροτεί συμμορίες επιβολής θρησκευτικού νόμου, ή να σαπακιάζει στο ξύλο τη γυναίκα του μία φορά την εβδομάδα γιατί η θρησκεία του το προτρέπει. Ούτε έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να έχει χεσμένους τους νόμους της χώρας στην οποία εισέρχεται γιατί κρίνει ότι προέχει η θρησκεία του.

Εχω δει όμως πολλούς μεσανατολίτες ισλαμιστές να λειτουργούν ως νομοταγείς πολίτες καθαρά και μόνο από φιλότιμο και από ταπεινοφροσύνη. Αυτοί έχουν φάει ξύλο από συμπατριώτες τους, που θεωρούν ότι χαλάνε την πιάτσα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 14:33

AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:30
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:18
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:12


:102:
Η τρομοκρατία είναι ένα γενικώτερο πρόβλημα από την εποχή του Μπιν Λάντεν, ενώ και πιό πριν υπήρχαν οι Μπάαντερ-Μάϊνχοφ, RAF, brigatte rossi.
Καλά θα κάνουν να τους κυνηγήσουν με το Σαρλ Ντε Γκωλ - καμία αντίρρηση.
Αλλά πέστε μου πότε εμείς κάναμε παραστάσεις κοροϊδευτικές για την θρησκεία των muslims, κατά τη διάρκεια της επαναστάσεως, στον πόλεμο του 1897, στον πόλεμο του 1912. Αν κάναμε δείξτε μου τες.
Η τρομοκρατία είναι μονάχα η κορυφή του παγόβουνου. Δεν έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να συγκροτεί συμμορίες επιβολής θρησκευτικού νόμου, ή να σαπακιάζει στο ξύλο τη γυναίκα του μία φορά την εβδομάδα γιατί η θρησκεία του το προτρέπει. Ούτε έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να έχει χεσμένους τους νόμους της χώρας στην οποία εισέρχεται γιατί κρίνει ότι προέχει η θρησκεία του.

Εχω δει όμως πολλούς μεσανατολίτες ισλαμιστές να λειτουργούν ως νομοταγείς πολίτες καθαρά και μόνο από φιλότιμο και από ταπεινοφροσύνη. Αυτοί έχουν φάει ξύλο από συμπατριώτες τους, που θεωρούν ότι χαλάνε την πιάτσα.
Εγώ δεν έχω δει ούτε τέτοιους.
Μόνο κάτι σε τσιγαροπώληδες στην παλιά Μονμάρτρη έχω δει.
Αλλά αν είναι έτσι τότε πρέπει να γίνει γενικός θρησκευτικός πόλεμος, όπως είχε κάνει ο παψ το 1200.
Οτιδήποτε ενδιάμεσο είναι βλακεία.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Αύγ 2021, 14:37

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:33
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:30
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:18


Η τρομοκρατία είναι ένα γενικώτερο πρόβλημα από την εποχή του Μπιν Λάντεν, ενώ και πιό πριν υπήρχαν οι Μπάαντερ-Μάϊνχοφ, RAF, brigatte rossi.
Καλά θα κάνουν να τους κυνηγήσουν με το Σαρλ Ντε Γκωλ - καμία αντίρρηση.
Αλλά πέστε μου πότε εμείς κάναμε παραστάσεις κοροϊδευτικές για την θρησκεία των muslims, κατά τη διάρκεια της επαναστάσεως, στον πόλεμο του 1897, στον πόλεμο του 1912. Αν κάναμε δείξτε μου τες.
Η τρομοκρατία είναι μονάχα η κορυφή του παγόβουνου. Δεν έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να συγκροτεί συμμορίες επιβολής θρησκευτικού νόμου, ή να σαπακιάζει στο ξύλο τη γυναίκα του μία φορά την εβδομάδα γιατί η θρησκεία του το προτρέπει. Ούτε έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να έχει χεσμένους τους νόμους της χώρας στην οποία εισέρχεται γιατί κρίνει ότι προέχει η θρησκεία του.

Εχω δει όμως πολλούς μεσανατολίτες ισλαμιστές να λειτουργούν ως νομοταγείς πολίτες καθαρά και μόνο από φιλότιμο και από ταπεινοφροσύνη. Αυτοί έχουν φάει ξύλο από συμπατριώτες τους, που θεωρούν ότι χαλάνε την πιάτσα.
Εγώ δεν έχω δει ούτε τέτοιους.
Μόνο κάτι σε τσιγαροπώληδες στην παλιά Μονμάρτρη έχω δει.
Αλλά αν είναι έτσι τότε πρέπει να γίνει γενικός θρησκευτικός πόλεμος, όπως είχε κάνει ο παψ το 1200.
Οτιδήποτε ενδιάμεσο είναι βλακεία.
Οι τενεκέδες κάνουν το μεγαλύτερο θόρυβο και ακούγονται περισσότερο, γι αυτό και αμαυρώνουν όλους τους υπόλοιπους από τις χώρες τους, που έχουν τη δυνατότητα να ενσωματωθούν καλύτερα.

Ωστόσο οι συγκεκριμένοι τενεκέδες διέπονται από συμπεριφορά που εδράζεται σε συγκεκριμένη ιδεολογία. Αυτή είναι η διαφορά με τους μετανάστες από άλλες χώρες, οι οποίοι αν εμφανίζουν παραβατική συμπεριφορά, αυτό θα οφείλεται στην προσωπικότητά τους και μόνο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 15:01

AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:37
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:33
AlienWay έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:30


Η τρομοκρατία είναι μονάχα η κορυφή του παγόβουνου. Δεν έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να συγκροτεί συμμορίες επιβολής θρησκευτικού νόμου, ή να σαπακιάζει στο ξύλο τη γυναίκα του μία φορά την εβδομάδα γιατί η θρησκεία του το προτρέπει. Ούτε έχω δει αφρικανό ή ανατολικοασιάτη να έχει χεσμένους τους νόμους της χώρας στην οποία εισέρχεται γιατί κρίνει ότι προέχει η θρησκεία του.

Εχω δει όμως πολλούς μεσανατολίτες ισλαμιστές να λειτουργούν ως νομοταγείς πολίτες καθαρά και μόνο από φιλότιμο και από ταπεινοφροσύνη. Αυτοί έχουν φάει ξύλο από συμπατριώτες τους, που θεωρούν ότι χαλάνε την πιάτσα.
Εγώ δεν έχω δει ούτε τέτοιους.
Μόνο κάτι σε τσιγαροπώληδες στην παλιά Μονμάρτρη έχω δει.
Αλλά αν είναι έτσι τότε πρέπει να γίνει γενικός θρησκευτικός πόλεμος, όπως είχε κάνει ο παψ το 1200.
Οτιδήποτε ενδιάμεσο είναι βλακεία.
Οι τενεκέδες κάνουν το μεγαλύτερο θόρυβο και ακούγονται περισσότερο, γι αυτό και αμαυρώνουν όλους τους υπόλοιπους από τις χώρες τους, που έχουν τη δυνατότητα να ενσωματωθούν καλύτερα.

Ωστόσο οι συγκεκριμένοι τενεκέδες διέπονται από συμπεριφορά που εδράζεται σε συγκεκριμένη ιδεολογία. Αυτή είναι η διαφορά με τους μετανάστες από άλλες χώρες, οι οποίοι αν εμφανίζουν παραβατική συμπεριφορά, αυτό θα οφείλεται στην προσωπικότητά τους και μόνο.
Δεν τα ξέρω τα άτομα από κοντά.
Ξέρω μόνο δύο από τα student halls πολύ παλιά. Ο ένας, Πέρσης, διάβαζε το κοράνι και ο άλλος, Ταϋλανδέζος μάλλον, έκανε ασκήσεις καράτε με ένα μπαλάκι και με τούβλα. Τότε ήταν ακόμα ο Σάχης και ήταν πολλοί εναντίον του Σάχη που ήθελαν όμως "western democracy". Αραφατικοί επίσης πολλοί.
Για τους δύο μου είπαν αργότερα, όταν είχα φύγει από τα halls, κάποιοι άλλοι "ξέρεις αυτοί οι δύο ήταν religious freaks" και μου φάνηκε παράξενο που δεν ήταν ούτε με τον Σάχη ούτε με την western democracy (ή το ΚΚΕ έστω).
Άλλος ένας στη γειτονιά μου στην Αθήνα ήταν φίλος ενός που πούλαγε μπλουζάκια στην πλατεία και του λέει ο δικός μας "βρε συ όλα καλά αλλά γιατί βάζετε στις γυναίκες φερετζέ ;". Οπότε ο Πέρσης άρχισε να λέει διάφορα που κατ' αυτόν δικαιολογούσαν τους φερετζέδες στο γυναικείο φύλο. Αλλά δεν φαινόταν κακός (ενώ οι άλλοι δύο που λέω προηγουμένος ο Πέρσης και ο Μαλαισιανός φοιτητές φαινόντουσαν μοχθηροί τύποι).

Όπως και να έχει. Πρέπει να τους ρίξουμε Υ2, carpet bombing, ο Πούτιν με τα τανκς δεν ξέρω τι άλλο.
Αλλά why ridicule religion ;;;;;;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11189
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 02 Αύγ 2021, 15:13

Golden Age έγραψε:
02 Αύγ 2021, 02:13
Έχουν φάει φρίκη με τους πάμπολους φανατικούς ισλαμιστές που έχουν μαζευτεί εκεί και προσπαθούν να επιβληθούν στη γαλλική κουλτούρα και αντιδρούν κατ' αυτό τον τρόπο.
Απο το 2000 μεχρι το 2012 η Γαλλια δεν ειχε ουτε μια τρομοκρατικη ενεργεια απο μουσουλμανους. Τα προβληματα αρχισαν με τις επεμβασεις σε Λιβυη, Μαλι κτλπ κτλπ. Μπορουμε να εξαγουμε πανευκολα λοιπον οτι το προβλημα δεν ειναι οι μουσουλμανοι αλλα η Γαλλικη πολιτικη που φανατιζει το 1% των μουσουλμανων. Πολυ ευκολο συμπερασμα. Ενας ακροδεξιος ειναι πολυ δυσκολο να εξαγει ενα απλο συμπερασμα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2021, 15:24

Στρακαστρουκας έγραψε:
02 Αύγ 2021, 15:13
Golden Age έγραψε:
02 Αύγ 2021, 02:13
Έχουν φάει φρίκη με τους πάμπολους φανατικούς ισλαμιστές που έχουν μαζευτεί εκεί και προσπαθούν να επιβληθούν στη γαλλική κουλτούρα και αντιδρούν κατ' αυτό τον τρόπο.
Απο το 2000 μεχρι το 2012 η Γαλλια δεν ειχε ουτε μια τρομοκρατικη ενεργεια απο μουσουλμανους. Τα προβληματα αρχισαν με τις επεμβασεις σε Λιβυη, Μαλι κτλπ κτλπ. Μπορουμε να εξαγουμε πανευκολα λοιπον οτι το προβλημα δεν ειναι οι μουσουλμανοι αλλα η Γαλλικη πολιτικη που φανατιζει το 1% των μουσουλμανων. Πολυ ευκολο συμπερασμα. Ενας ακροδεξιος ειναι πολυ δυσκολο να εξαγει ενα απλο συμπερασμα
Αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεία όμως.
Όταν εγώ έχω πρόβλημα με τα αβγά, η πρώτη μου τουλάχιστον αντίδραση θα είναι να διαδηλώσω ειρηνικά και να ζητήσω από την κυβέρνηση την λήψη δραστικών μέτρων εναντίον των αβγών. Δύο άλλοι όμως που εγώ δεν τους ξέρω καν και που επίσης έχουν πρόβλημα με τα αβγά θα προχωρήσουν σε εμπρησμούς.
Αλλά και πάλι δεν απαντάται το ερώτημα. Ελληνικό αντιισλαμικό περιοδικό με αισχρές-άσεμνες παραστάσεις εγώ δεν έχω δει ούτε από τα αβγά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 02 Αύγ 2021, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 02 Αύγ 2021, 15:25

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 15:01

Δεν τα ξέρω τα άτομα από κοντά.
Ξέρω μόνο δύο από τα student halls πολύ παλιά. Ο ένας, Πέρσης, διάβαζε το κοράνι και ο άλλος, Ταϋλανδέζος μάλλον, έκανε ασκήσεις καράτε με ένα μπαλάκι και με τούβλα. Τότε ήταν ακόμα ο Σάχης και ήταν πολλοί εναντίον του Σάχη που ήθελαν όμως "western democracy". Αραφατικοί επίσης πολλοί.
Για τους δύο μου είπαν αργότερα, όταν είχα φύγει από τα halls, κάποιοι άλλοι "ξέρεις αυτοί οι δύο ήταν religious freaks" και μου φάνηκε παράξενο που δεν ήταν ούτε με τον Σάχη ούτε με την western democracy (ή το ΚΚΕ έστω).
Άλλος ένας στη γειτονιά μου στην Αθήνα ήταν φίλος ενός που πούλαγε μπλουζάκια στην πλατεία και του λέει ο δικός μας "βρε συ όλα καλά αλλά γιατί βάζετε στις γυναίκες φερετζέ ;". Οπότε ο Πέρσης άρχισε να λέει διάφορα που κατ' αυτόν δικαιολογούσαν τους φερετζέδες στο γυναικείο φύλο. Αλλά δεν φαινόταν κακός (ενώ οι άλλοι δύο που λέω προηγουμένος ο Πέρσης και ο Μαλαισιανός φοιτητές φαινόντουσαν μοχθηροί τύποι).

Όπως και να έχει. Πρέπει να τους ρίξουμε Υ2, carpet bombing, ο Πούτιν με τα τανκς δεν ξέρω τι άλλο.
Αλλά why ridicule religion ;;;;;;
Oι ισλαμιστές έχουν τους δικούς μας τύπους (αρνητικούς εννοώ) :
Είχα γνωρίσει πολλούς στην Εστία, έναν που ήταν σαν τον ΑΙΝΕΙΑΝ, αποδεχόταν το δόγμα χωρίς να νοιάζεται περαν της αστικής ευημερίας του, έναν σκληρό και φανατικό σαν τον Ντουάρβεν που επειδή με είδε φιλομαθή μου φορτώθηκε να με μάθει αραβικά, ένας τρίτος εντελώς πασοκοποιημένος χώθηκε στο κυλικείο και τις προμήθειες. (Δεν ξέρω σε ποιόν πχωρουμίτη αντιστοιχεί. Θετικοί τύποι όπως ο Ζένι δεν εμφανιζοταν, ελλείψει χριστιανισμού)

Τότε ήταν συμπαθητικοί, τους κυνηγούσαν οι οβραίοι.
Τώρα που επιθετικώς στέλνουν πιστούς σε όλη την Ευρώπη γιά να την ξεφτιλίσουν αυτό άλλαξε.

Πολλή κακία διδάσκει το κουράν.

:102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 02 Αύγ 2021, 15:28

Στρακαστρουκας έγραψε:
02 Αύγ 2021, 15:13
Golden Age έγραψε:
02 Αύγ 2021, 02:13
Έχουν φάει φρίκη με τους πάμπολους φανατικούς ισλαμιστές που έχουν μαζευτεί εκεί και προσπαθούν να επιβληθούν στη γαλλική κουλτούρα και αντιδρούν κατ' αυτό τον τρόπο.
Απο το 2000 μεχρι το 2012 η Γαλλια δεν ειχε ουτε μια τρομοκρατικη ενεργεια απο μουσουλμανους. Τα προβληματα αρχισαν με τις επεμβασεις σε Λιβυη, Μαλι κτλπ κτλπ. Μπορουμε να εξαγουμε πανευκολα λοιπον οτι το προβλημα δεν ειναι οι μουσουλμανοι αλλα η Γαλλικη πολιτικη που φανατιζει το 1% των μουσουλμανων. Πολυ ευκολο συμπερασμα. Ενας ακροδεξιος ειναι πολυ δυσκολο να εξαγει ενα απλο συμπερασμα
:fp:
Τι άμπαλλος !!
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατί οι Γάλλοι κάνουν κοροϊδευτικές απεικονίσεις του ισλάμ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Αύγ 2021, 15:40

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2021, 14:01
Πάντως δεν τους έκοβα τους Γάλλους για γυφτοζαίους ποτέ.
Διάφορες μορφές γυφτοζαίων-αβγών υπάρχουν, όπως και στην Αγγλία, αλλά είναι σποραδική η παρουσία τους.
Το θεωρώ περίεργη cult, να το υποστηρίζει μάλιστα ο Μακρόν.
Μα δεν είναι.Σου ξαναλέω ότι είναι δύσκολο να φαντασθεί ένας Έλληνας τη διαδικασία και τα κατάλοιπα που αφήνει μια αστική επανάσταση γιατί δεν την έχει ζήσει ποτέ.Ούτε με το αγγλικό και το αμερικανικό παράδειγμα βγάζεις άκρη διότι εκεί οι διαδικασίες δεν ήσαν τόσο αιματηρές.Στη Γαλλία ήσαν.
Όταν μιλάς για γαλλική επανάσταση μιλάς για ένα πράγμα που μοιάζει σε όλα με αυτό που ξέρεις σαν κομμουνιστική επανάσταση με μία ουσιώδη διαφορά - ότι όλα αυτά υποκινούνται από εμπόρους για να καθαρίσουν τους αριστοκράτες.Επειδή δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να το φαντασθείς.Ο Μακρόν από τη θέση του είναι υποχρεωμένος να είναι θεματοφύλακας αυτής της παράδοσης.
Η σημαία,ο εθνικός ύμνος,η εθνική εορτή,τα πάντα προέρχονται στη Γαλλία από αυτή την επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών