Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 13 Ιαν 2022, 08:26

1451 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 08:06
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ψάχνω άτομα για δουλειά και δεν βρίσκω, σε μετάφραση σημαίνει ότι ψάχνω για ανασφάλιστους κι απλήρωτους εργαζομένους αλλά κανένας από τους ιθαγενείς δεν προσφέρεται οικειοθελώς, οπότε ψάχνω για απελπισμένους μετανάστες.
:+1:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 13 Ιαν 2022, 15:57

Green Dragon έγραψε:
13 Ιαν 2022, 06:30
Gewponos90 έγραψε:
12 Ιαν 2022, 23:16
Green Dragon έγραψε:
12 Ιαν 2022, 16:47


Μην μου πεις ότι δεν διαπιστώνεις εξέλιξη της κατάστασης! Όλο και πιο προκλητικοί γίνονται και αυτό επειδή αυξάνει συνεχώς η δύναμή τους.


Όχι. Δεν το διαπιστώνω στην προσωπική μου ζωή. Τους φανατικούς μουσουλμάνους τους θεωρώ το ίδιο ζώα με τους φανατικούς χριστιανούς. Απο εκεί και πέρα 20 χρόνια τώρα, καμιά Σαρία δεν επιβλήθηκε, όπως δεν επιβλήθηκε σε κανένα δυτικό κράτος.
Οι φανατικοί χριστιανοί του σήμερα ούτε με εκρηκτικά ζώνονται, ούτε παίρνουν φορτηγάκια για να λιώσουν περαστικούς, ούτε γαζώνουν με αυτόματα κόσμο σε εμπορικά κέντρα. Όχι, δεν είναι καθόλου το ίδιο. Αν ζεις μεχρι τότε και δεν έχει γίνει κάτι να ανατρέψει την κατάσταση θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ που ήσουν τόσο αφελής.

Η κυβέρνηση του Ιράν πως σου φαίνεται;


Για την κυβέρνηση του Ιράν δεν έχω άποψη. Σου είπα, μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο.

Εγώ γνωρίσει και μουσουλμάνους και χριστιανούς που είναι και γαμω τα άτομα. Έχω επίσης γνωρίσει και μουσουλμανους και χριστιανούς που αν είχαμε κράτος θα ήταν στην στενή μόνιμα. Άμα βρεθεί μπροστά μου κανας τζιχαντιστης που θα θέλει να με αποκεφάλισεο προφανώς θα μιλήσω διαφορετικά
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2022, 16:11

Pushback, η «χειρότερη λέξη της χρονιάς»

Η αρμόδια επιτροπή γλωσσολόγων απεφάνθη: το «pushback», η παράνομη επαναπροώθηση προσφύγων και μεταναστών, είναι η «χειρότερη λέξη της χρονιάς» για το 2021.

Δεν είναι αξιοζήλευτος ο τίτλος της «χειρότερης λέξης της χρονιάς» (Unwort des Jahres). Συνήθως απονέμεται σε νεολογισμούς ή άλλες λέξεις ή εκφράσεις με αρνητική χροιά, που κυριαρχούν στη δημόσια συζήτηση και τη δημοσιογραφική γλώσσα και συνήθως υποδηλώνουν αποτρόπαιες συμπεριφορές βίας, απαξίωσης, μισαλλοδοξίας, καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ή των αρχών του δημοκρατικού πολιτεύματος. Κάποτε οι συγκεκριμένες λέξεις χρησιμοποιούνται για να ωραιοποιήσουν, να συγκαλύψουν ή να αποφορτίσουν από το συναισθηματικό της βάρος μία αρνητική συμπεριφορά.

Αυτό συμβαίνει με την αγγλική λέξη «pushback» που μεταφράζεται ως «επαναπροωθώ, επαναφέρω». Η Κονστάντσε Σπις, εκπρόσωπος της επιτροπής γλωσσολόγων που ανακηρύσσει τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς» στη Γερμανία, εξηγεί ότι όταν η εν λόγω «επαναπροώθηση» αφορά τους πρόσφυγες, στην πραγματικότητα «ωραιοποιείται μία απάνθρωπη συμπεριφορά, η οποία στερεί από τους ανθρώπους αυτούς κάθε δυνατότητα να διεκδικήσουν το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα στην παροχή ασύλου». Επιπλέον, επισημαίνει η επιτροπή, ο συγκεκριμένος όρος υποβαθμίζει το γεγονός ότι η «επαναπροώθηση» συνιστά βίαιη συμπεριφορά και μπορεί να έχει τραγικό τέλος, ενώ αποσιωπά τις ευθύνες εκείνων που διαπράττουν αυτές τις βίαιες πράξεις.

Η σύνθεση της επιτροπής
Ποιοί είναι όμως οι ειδήμονες, που μπορούν να αποφανθούν για όλα αυτά; Πρόκειται για τους καθηγητές Κονστάντσε Σπις (πανεπιστήμιο του Μάρμπουργκ), Κριστίν Κουκ (πανεπιστήμιο του Μαγδεμβούργου), Μάρτιν Ράιζιγκλ (πανεπιστήμιο της Βιέννης), Ντάβιντ Ρέμερ (πανεπιστήμιο της Τρίερ), καθώς και την δημοσιογράφο Αλεξάντρα Καταρίνα Κίτεμαγερ. Συμμετείχε εκτάκτως και ο δημοσιογράφος Χάραλντ Σούμαν. Σημειώνεται ότι η επιτροπή δεν συνδέεται με συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα ή εκπαιδευτικό ίδρυμα και όλα τα μέλη της εργάζονται χωρίς αμοιβή.

Ο καθένας μπορεί, εάν το επιθυμεί, να στείλει μία δική του πρόταση για τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς». Για το 2021 η επιτροπή εξέτασε 1.300 διαφορετικές προτάσεις. Μετά το «pushback», τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο όρος «Αστυνομία Λόγου» (Sprachpolizei), με τον οποίο δυσφημούνται όσοι προτείνουν μία γλώσσα χωρίς σεξιστικές ή άλλες διακρίσεις. Ο όρος θεωρείται παραπλανητικός, γιατί εσφαλμένα υποδηλώνει ότι ο πολέμιος των διακρίσεων διεκδικεί για τον εαυτό του το δικαίωμα να ορίσει τους κανόνες και να επιβάλει την ορθή εφαρμογή τους.

Aναδρομή στο παρελθόν
Τα «εναλλακτικά γεγονότα» του Ντόναλντ Τραμπ και των υποστηρικτών του είχαν επίσης απασχολήσει την επιτροπή.

Την πρωτοβουλία για τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς» είχε για πρώτη φορά το 1991 ο Χορστ Ντίτερ Σλόσερ, καθηγητής φιλολογίας στο πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης. Κάθε χρόνο η απόφαση της επιτροπής ασφαλώς επηρεάζεται από τα θέματα που κυριαρχούν στην πολιτική ατζέντα. Το 2019, για παράδειγμα, με τη συζήτηση για την κλιματική αλλαγή να βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, επελέγη η φράση «κλιματική υστερία». Το 2017, με τον Ντόναλντ Τραμπ να μεσουρανεί στις ΗΠΑ, ξεχώρισε η φράση «εναλλακτικά γεγονότα» (alternatice facts), την οποία συχνά χρησιμοποιούσαν οι οπαδοί του Τραμπ, για να αποπροσανατολίσουν πολιτικούς αντιπάλους («Δεν πρόκειται για fake news, αλλά για εναλλακτικά γεγονότα»).

Τέλος το 2012, σε εποχές ευρω-κρίσης, τη δεύτερη θέση στη λίστα με τις χειρότερες λέξεις της χρονιάς είχε καταλάβει η έκφραση «χρεοκοπημένοι Έλληνες» (Pleite-Griechen), η οποία, όπως αναφέρει το σκεπτικό της επιτροπής «συκοφαντεί έναν ολόκληρο λαό - και μαζί του ένα κομμάτι από τον πληθυσμό της Γερμανίας - με τρόπο άδικο και ανυπόστατο».

Γιάννης Παπαδημητρίου (EPD, DW)

https://www.dw.com/el/pushback-%CE%B7-% ... a-60401121
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 13 Ιαν 2022, 23:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2022, 16:11
Pushback, η «χειρότερη λέξη της χρονιάς»

Η αρμόδια επιτροπή γλωσσολόγων απεφάνθη: το «pushback», η παράνομη επαναπροώθηση προσφύγων και μεταναστών, είναι η «χειρότερη λέξη της χρονιάς» για το 2021.

Δεν είναι αξιοζήλευτος ο τίτλος της «χειρότερης λέξης της χρονιάς» (Unwort des Jahres). Συνήθως απονέμεται σε νεολογισμούς ή άλλες λέξεις ή εκφράσεις με αρνητική χροιά, που κυριαρχούν στη δημόσια συζήτηση και τη δημοσιογραφική γλώσσα και συνήθως υποδηλώνουν αποτρόπαιες συμπεριφορές βίας, απαξίωσης, μισαλλοδοξίας, καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ή των αρχών του δημοκρατικού πολιτεύματος. Κάποτε οι συγκεκριμένες λέξεις χρησιμοποιούνται για να ωραιοποιήσουν, να συγκαλύψουν ή να αποφορτίσουν από το συναισθηματικό της βάρος μία αρνητική συμπεριφορά.

Αυτό συμβαίνει με την αγγλική λέξη «pushback» που μεταφράζεται ως «επαναπροωθώ, επαναφέρω». Η Κονστάντσε Σπις, εκπρόσωπος της επιτροπής γλωσσολόγων που ανακηρύσσει τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς» στη Γερμανία, εξηγεί ότι όταν η εν λόγω «επαναπροώθηση» αφορά τους πρόσφυγες, στην πραγματικότητα «ωραιοποιείται μία απάνθρωπη συμπεριφορά, η οποία στερεί από τους ανθρώπους αυτούς κάθε δυνατότητα να διεκδικήσουν το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα στην παροχή ασύλου». Επιπλέον, επισημαίνει η επιτροπή, ο συγκεκριμένος όρος υποβαθμίζει το γεγονός ότι η «επαναπροώθηση» συνιστά βίαιη συμπεριφορά και μπορεί να έχει τραγικό τέλος, ενώ αποσιωπά τις ευθύνες εκείνων που διαπράττουν αυτές τις βίαιες πράξεις.

Η σύνθεση της επιτροπής
Ποιοί είναι όμως οι ειδήμονες, που μπορούν να αποφανθούν για όλα αυτά; Πρόκειται για τους καθηγητές Κονστάντσε Σπις (πανεπιστήμιο του Μάρμπουργκ), Κριστίν Κουκ (πανεπιστήμιο του Μαγδεμβούργου), Μάρτιν Ράιζιγκλ (πανεπιστήμιο της Βιέννης), Ντάβιντ Ρέμερ (πανεπιστήμιο της Τρίερ), καθώς και την δημοσιογράφο Αλεξάντρα Καταρίνα Κίτεμαγερ. Συμμετείχε εκτάκτως και ο δημοσιογράφος Χάραλντ Σούμαν. Σημειώνεται ότι η επιτροπή δεν συνδέεται με συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα ή εκπαιδευτικό ίδρυμα και όλα τα μέλη της εργάζονται χωρίς αμοιβή.

Ο καθένας μπορεί, εάν το επιθυμεί, να στείλει μία δική του πρόταση για τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς». Για το 2021 η επιτροπή εξέτασε 1.300 διαφορετικές προτάσεις. Μετά το «pushback», τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο όρος «Αστυνομία Λόγου» (Sprachpolizei), με τον οποίο δυσφημούνται όσοι προτείνουν μία γλώσσα χωρίς σεξιστικές ή άλλες διακρίσεις. Ο όρος θεωρείται παραπλανητικός, γιατί εσφαλμένα υποδηλώνει ότι ο πολέμιος των διακρίσεων διεκδικεί για τον εαυτό του το δικαίωμα να ορίσει τους κανόνες και να επιβάλει την ορθή εφαρμογή τους.

Aναδρομή στο παρελθόν
Τα «εναλλακτικά γεγονότα» του Ντόναλντ Τραμπ και των υποστηρικτών του είχαν επίσης απασχολήσει την επιτροπή.

Την πρωτοβουλία για τη «χειρότερη λέξη της χρονιάς» είχε για πρώτη φορά το 1991 ο Χορστ Ντίτερ Σλόσερ, καθηγητής φιλολογίας στο πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης. Κάθε χρόνο η απόφαση της επιτροπής ασφαλώς επηρεάζεται από τα θέματα που κυριαρχούν στην πολιτική ατζέντα. Το 2019, για παράδειγμα, με τη συζήτηση για την κλιματική αλλαγή να βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, επελέγη η φράση «κλιματική υστερία». Το 2017, με τον Ντόναλντ Τραμπ να μεσουρανεί στις ΗΠΑ, ξεχώρισε η φράση «εναλλακτικά γεγονότα» (alternatice facts), την οποία συχνά χρησιμοποιούσαν οι οπαδοί του Τραμπ, για να αποπροσανατολίσουν πολιτικούς αντιπάλους («Δεν πρόκειται για fake news, αλλά για εναλλακτικά γεγονότα»).

Τέλος το 2012, σε εποχές ευρω-κρίσης, τη δεύτερη θέση στη λίστα με τις χειρότερες λέξεις της χρονιάς είχε καταλάβει η έκφραση «χρεοκοπημένοι Έλληνες» (Pleite-Griechen), η οποία, όπως αναφέρει το σκεπτικό της επιτροπής «συκοφαντεί έναν ολόκληρο λαό - και μαζί του ένα κομμάτι από τον πληθυσμό της Γερμανίας - με τρόπο άδικο και ανυπόστατο».

Γιάννης Παπαδημητρίου (EPD, DW)

https://www.dw.com/el/pushback-%CE%B7-% ... a-60401121

Επιτροπή γλωσσολογίας; Ήθελα να ήξερα από πού πληρωνονται
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Ιαν 2022, 10:36

Niki έγραψε:
12 Ιαν 2022, 19:57
giorgos mpekos έγραψε:
12 Ιαν 2022, 19:54
Niki έγραψε:
12 Ιαν 2022, 19:49
Βλέπεις τους ρομά αρρωσταίνει ένας τον πάνε στο νοσοκομείο και πάνε μαζί του μια δυο οικογένειες με παιδάκια με βρέφη κάποια ακόμα βυζαίνουν.
Βλέπεις στους καταυλισμούς των προσφύγων παιδάκια να τρέχουν να βυζαίνουν.
Στο χωριό μου που όλοι κάνουν πολλά παιδιά για να έχουν χέρια , το πρώτο βρέφος της πενταετίας ήτανε το δικό μου και όλοι ερχόντουσαν να το δούνε με την σειρά.
Αυτά τα χάλια έχουμε.
Για αυτό έβαλα εμπρός και για δεύτερο.
τα ρομα ακόμα κάνουν πολλα παιδιά κυρίως τα ρομα που ζουν στους καταυλισμούς όμως λιγότερα σε σχέση με παλιά.ο πατέρας μου είχε πάρα πολλά αδερφια
οι μετανάστες δεν κάνουν και πολύ παιδια.περισσοτερο ειναι αντρες.ισως οι προσφυγες κάνουν περισσοτερα παιδια
Τα μισά σταφύλια φέτος σε μας δεν μαζεύτηκαν τα έφαγαν τα πουλιά.
Αφου΄δεν ειναι πλέον οικονομικά αποδοτικό ας μην μαζευτούν. ή μαζέψτε οσα προλαβαίνετε με οικογενειακή χειρωνακτική εργασία, κάνει καλό, για προσωπική κατανάλωση και λίγο πούλημα. Παλιά όλοι έσπερναν και θεριζαν σιτάρι για να έχουν το ψωμί της χρονιάς, πλέον δεν το κάνει κανένας. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να έρθουν εκατομμύρια την δεκαετία του 1950 -60 για να μην εγκαταλειφθεί αυτό το μοντέλο. Έ θα πρέπει το κράτος να εισάγει δούλους για να μην αλλάξουν οι αγρότες και να μην εκμηχανίσουν την εργασία τους και να μην εργάζονται χειρωνακτικά καθόλου οι ίδιοι. Αν οπωσδήποτε χρειάζεται κάποιος εργαζόμενους και στα αγροτικά τουριστικά ξενοδοχεία βιοτεχνίες κλπ υπάρχει λύση. Ας αρχίσει να αυξάνει τον μισθό που προσφέρει και ποιοτικοτερους όρους δουλειάς καλά ωράρια κλπ, κάποια στιγμή θα συμβεί κάτι μαγικό, θα βρεθεί κάποιος που θα ενδιαφέρεται στα 800-900 -1000 ευρώ. Λεγεται προσφορά και ζήτηση. ότι πρέπει να εισάγουμε εκατοντάδες χιλιάδες αραπάδες για να μην αυξηθούν τα μερκάματα και οι μισθοί μου είναι ακατανόητο. και φυσικά τα μαρξιστικά τσουτσέκια να υποστηρίζουν την όλη σαπίλα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Ιαν 2022, 10:55

Niki έγραψε:
12 Ιαν 2022, 19:21
Γιατί μιλάμε για τους Γερμανούς και δεν μιλάμε για την χώρα μας;
Σαντορίνη ,Μύκονο ,Κρήτη το καλοκαίρι που πέρασε έψαχναν για άτομα στα ξενοδοχεία και δεν έβρισκαν.
Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που πήγε ο ίδιος στην Αλβανία σταλμένος από ξενοδόχους έφτιαχνε χαρτιά ,τους έκαναν τεστ για τον κορονοιό τους έβαζε σε αεροπλάνο έμπαινε μαζί τους και έφταναν στην Σαντορίνη όλοι μαζί.
Για να μαζέψουμε τις ελιές στην Κρήτη φέραμε ένα καράβι πακιστανούς από Αθήνα.
Αυτό με τις ελιές πρέπει να τελειώνει. Σε κάθε περιοχή πρέπει να φτιάχνονται 2-3-4 σοβαρα συνεργεία με μηχανηματα οργανωση αποθήκες ξεκάθαρο καθεστώς να μαζεύει χιλιάδες ελιές. να ζουν και αξιοπρεπώς αυτοι οι άνθρωποι στην επαρχία. Τώρα αν ο άλλος έχει 50-100-200 ελιές και έχει χρόνο ας τις μαζεύει μόνος του με την οικογένεια του. Δεν θα αποικίσουμε την χώρα για πάρτι του.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2022, 11:15

Niki έγραψε:
12 Ιαν 2022, 20:14
Το καλύτερο που άκουσα είναι από έναν συγχωριανό μου που ήθελε κόσμο στο μάζεμα της ελιάς.
Η πρόταση του.
Να έχουν τους πρόσφυγες σε καταυλισμούς με τροχόσπιτα.
Το κράτος να τους προμηθεύσει τα τροχόσπιτα.
Να τους επιβάλει να ξεκινάνε με τα τροχόσπιτα και να πηγαίνουν να μαζεύουν ελιές ή μανταρίνια πορτοκάλια ή σταφύλια να είναι γενικά κινούμενοι για αγροτικές εργασίες.
Όταν δεν έχουν δουλειά να παρκάρουν στους καταυλισμούς τους και να παίρνουν επίδομα για εκείνη την περίοδο.
Ο συγχωριανός σου έχει μπλέξει τα τροχόσπιτα με τα λεωφορεία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 14 Ιαν 2022, 11:44

Μα και οι μαρξιστές υπάλληλοι του κεφαλαίου είναι. Καλούνται να κάνουν εύπεπτες στο ποίμνιο τις ειλημμένες αποφάσεις των εργοδοτών τους κι αμείβονται αδρά για αυτό.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 14 Ιαν 2022, 16:28

Gewponos90 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 15:57
Για την κυβέρνηση του Ιράν δεν έχω άποψη. Σου είπα, μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο.

Εγώ γνωρίσει και μουσουλμάνους και χριστιανούς που είναι και γαμω τα άτομα. Έχω επίσης γνωρίσει και μουσουλμανους και χριστιανούς που αν είχαμε κράτος θα ήταν στην στενή μόνιμα. Άμα βρεθεί μπροστά μου κανας τζιχαντιστης που θα θέλει να με αποκεφάλισεο προφανώς θα μιλήσω διαφορετικά
Βλέπεις όμως που είναι το πρόβλημα; Μόνος σου το είπες - το ισλάμ παράγει και τζιχαντιστές! Εγκληματίες που αναφέρεις υπάρχουν παντού αλλά εδώ έχουμε κάτι ακόμα χειρότερο, φανατισμένους ψυχασθενείς δολοφόνους.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 14 Ιαν 2022, 16:42

Green Dragon έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:28
Gewponos90 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 15:57
Για την κυβέρνηση του Ιράν δεν έχω άποψη. Σου είπα, μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο.

Εγώ γνωρίσει και μουσουλμάνους και χριστιανούς που είναι και γαμω τα άτομα. Έχω επίσης γνωρίσει και μουσουλμανους και χριστιανούς που αν είχαμε κράτος θα ήταν στην στενή μόνιμα. Άμα βρεθεί μπροστά μου κανας τζιχαντιστης που θα θέλει να με αποκεφάλισεο προφανώς θα μιλήσω διαφορετικά
Βλέπεις όμως που είναι το πρόβλημα; Μόνος σου το είπες - το ισλάμ παράγει και τζιχαντιστές! Εγκληματίες που αναφέρεις υπάρχουν παντού αλλά εδώ έχουμε κάτι ακόμα χειρότερο, φανατισμένους ψυχασθενείς δολοφόνους.

Εδώ στην Ελλάδα δεν είχαμε τέτοια περιστατικά. Τι να κάνουμε τώρα. Όταν συμβεί το ξανασυζηταμε
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 14 Ιαν 2022, 16:44

Niki έγραψε:
12 Ιαν 2022, 20:14
Το καλύτερο που άκουσα είναι από έναν συγχωριανό μου που ήθελε κόσμο στο μάζεμα της ελιάς.
Η πρόταση του.
Να έχουν τους πρόσφυγες σε καταυλισμούς με τροχόσπιτα.
Το κράτος να τους προμηθεύσει τα τροχόσπιτα.
Να τους επιβάλει να ξεκινάνε με τα τροχόσπιτα και να πηγαίνουν να μαζεύουν ελιές ή μανταρίνια πορτοκάλια ή σταφύλια να είναι γενικά κινούμενοι για αγροτικές εργασίες.
Όταν δεν έχουν δουλειά να παρκάρουν στους καταυλισμούς τους και να παίρνουν επίδομα για εκείνη την περίοδο.

Ναι ρε εξυπνε- έξυπνη. Θα πληρώνουμε τροχόσπιτα και επιδόματα για να έχεις εσύ υπαλλήλους.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 14 Ιαν 2022, 16:59

Θα απαντήσω σε όλους με μία απάντηση.
Για αρχή εγώ δεν έχω ανάγκη τα έχω λύσει όλα.
Μιλάω για όλη την Ελλάδα που έχει μεγάλο πρόβλημα και δεν λέτε να το αντιληφθείτε.
Σε αυτόν που είπε ανασφάλιστους με χαμηλά μεροκάματα.
Το μεροκάματο στις ελιές είναι 40 ευρώ με φαγητό διαμονή και ένσημο ημέρας.
Χωρίς αυτά τα χαρτιά φύλλο δεν κουνιέται.
Εδώ και χρόνια άρχισε και το μεσατζίδικες .
Δηλαδή μαζεύει κάποιος τις ελιές μου και παίρνουμε από μισό λάδι.
Μόνο κάτι Ιταλοί με τροχόσπιτα έρχονται και το κάνουν.
Παράξενο δεν είναι;
Έρχονται οι άλλοι από την Ιταλία και μαζεύουν λάδι αλλά δεν έχουμε Έλληνες;
Για αυτό είπε ο συμπατριώτης μου το θέμα με τα τροχόσπιτα.
Βλέποντας τους Ιταλούς που κλείνουν συμφωνίες για μεσατζίδικο μάζεμα σκέφτηκε να μην επιβαρύνεται το κράτος από τα επιδόματα και τα φαγητά των μεταναστών.
Να έρχονται να μαζεύουν ελιές και να παίρνουν το μισό λάδι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2022, 17:14

Niki έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:59
Θα απαντήσω σε όλους με μία απάντηση.
Για αρχή εγώ δεν έχω ανάγκη τα έχω λύσει όλα.
Μιλάω για όλη την Ελλάδα που έχει μεγάλο πρόβλημα και δεν λέτε να το αντιληφθείτε.
Σε αυτόν που είπε ανασφάλιστους με χαμηλά μεροκάματα.
Το μεροκάματο στις ελιές είναι 40 ευρώ με φαγητό διαμονή και ένσημο ημέρας.
Χωρίς αυτά τα χαρτιά φύλλο δεν κουνιέται.
Εδώ και χρόνια άρχισε και το μεσατζίδικες .
Δηλαδή μαζεύει κάποιος τις ελιές μου και παίρνουμε από μισό λάδι.
Μόνο κάτι Ιταλοί με τροχόσπιτα έρχονται και το κάνουν.
Παράξενο δεν είναι;
Έρχονται οι άλλοι από την Ιταλία και μαζεύουν λάδι αλλά δεν έχουμε Έλληνες;
Για αυτό είπε ο συμπατριώτης μου το θέμα με τα τροχόσπιτα.
Βλέποντας τους Ιταλούς που κλείνουν συμφωνίες για μεσατζίδικο μάζεμα σκέφτηκε να μην επιβαρύνεται το κράτος από τα επιδόματα και τα φαγητά των μεταναστών.
Να έρχονται να μαζεύουν ελιές και να παίρνουν το μισό λάδι.
Α, είδε ο συμπατριώτης τους Ιταλούς με τα δικά τους τροχόσπιτα και είχε την ευφυή ιδέα να πληρώσει το κράτος για τα τροχόσπιτα των προσφύγων για να τους πληρώνετε εσείς με λάδι. :lol:

Κατά τα άλλα Niki, σ' αυτήν την περίπτωση να υποθέσω ότι δεν θα είχατε πρόβλημα με τους καταυλισμούς των προσφύγων;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 14 Ιαν 2022, 17:23

Όλο μιλάτε μιλάτε γράφετε γράφετε αλλά το πρόβλημα δεν το ακουμπάτε.

Με περισσότερο πληθυσμό η χώρα και με λιγότερους ελαιώνες είχε πρόβλημα στο μάζεμα της ελιάς και γενικά με τις αγροτικές εργασίες.
Τα παλιά τα χρόνια γινότανε ένα πανηγύρι μεγάλο στην έναρξη, μαζευόντουσαν οι ρομά και κλείνανε συμφωνίες.
Μάζευαν τις ελιές πληρωνόντουσαν γινότανε το δεύτερο πανηγύρι του τελειώματος και έφευγαν να πάνε σε άλλες αγροτικές εργασίες.
Τώρα ούτε αυτοί δεν θέλουν να λερώσουν τα χέρια τους.
Με λιγότερο πληθυσμό με τους ρομά εκτός λόγο αστικοποίησης με διπλάσιους ελαιώνες και καλλιέργειες γενικά πόσο μεγάλωσε και πόσο μεγαλώνει το πρόβλημα.
Πείτε μία λύση εσείς που είστε έξυπνοι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη Γερμανία - Ψάχνει μετανάστες για κάλυψη του εργατικού δυναμικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιαν 2022, 18:21

Κανεις κ καμια δεν θελουν να λερωσουν τα χερια τους
τσαμπα λαδι θελουν ομως - στην πορτα τους στην Αθηνα κ με τα μεταφορικα πληρωμενα
οταν τους καλεσει ομως -παραδειγμα - η Μητερα τους απο την Λακωνια πως λαδι κ βοηθειες δεν θα δουν αν δεν κανονισουν να παρουν αδεια κ να βοηθησουν - στρωνει ο χαρακτηρα τους
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών