στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:23

Frappezitis έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:10
Eπειδή, ως γνωστόν, η Ουκρανία «νικάει» στον «πόλεμο», ο Βλαντίμιρ... Κοκαΐνοβιτς Ζελένσκι αποφάσισε να «εκπαραθυρώσει» τους διευθυντές των Περιφερειακών Διευθύνσεων της SBU (Ουκρανικής Υπηρεσίας Ασφάλειας) σε τρεις ουκρανικές Περιφέρειες, κάθε άλλο παρά τυχαίες: του Κιέβου, του Λβοφ και της Τερνόπολ. Ωστόσο, τον πρώην διευθυντή της τελευταίας Περιφερειακής Διεύθυνσης (Τερνόπολ), κάποιον Μπονταρένκο, τον διόρισε στην αντίστοιχη θέση στο Κίεβο... Περεμόγα (Στγ: νίκη στα Ουκρανικά), αδέλφια, περεμόγα...
Και πολύ πολιτισμένος είναι εν καιρώ εισβολής από τη Ρωσία.

Ο Πούτιν από την αλλη δεν έχει αφήσει Στρατηγό όρθιο. Οι μισοί έφυγαν οριζόντιοι από την Ουκρανία και οι άλλοι μισοί από το Κρεμλίνο.

Όποιον δε γουστάρει τον στέλνει στο μέτωπο. Και μάλιστα στα χαρακώματα.
Που ξανακούστηκε στρατός εισβολής να χάνει τους μισούς στρατηγούς στα χαρακώματα;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12733
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 16 Αύγ 2022, 22:24

Κατά ριπάς οι βλακείες από stavmanr για μια ακόμα φορά.
Είσαι ότι πρέπει για και κόμμα Σώρρα.
Απλά συζήτηση χωρίς επιχειρήματα για να γίνεται.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30536
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Αύγ 2022, 22:26

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:52
Sid Vicious έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:42
dna replication έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:35
ρε τον stavmanr, από τα ευρωπαϊκά τα δυτικά τα φιλελευθερα, το έριξε στις φυλες και τις καταγωγες.
Αυτός είναι κύριοι ο αρρωστημένος ουκρανικός εθνικισμός,
ακριβώς αυτός
Ο stav νομιζω δεν ειναι ευρωπαιστης απλα αντιρωσος, ευρωπαιστης ειμαι εγω για αυτο θεωρω και αυτην την ολικη απαξιωση στην ιστορια του πρωην δουκατου της Μοσχας και των ανθρωπων της και λαθος και αντιευρωπαικη στην ουσια της. Οι Ρωσοι ειναι ευρωπαικος λαος, δεν ειναι ασιατικος λαος.
Αντιεισβολέας είμαι.
Μην προσπαθείς να μου προσάψεις άλλες ιδιότητες.
Είτε ο τούρκος μπει στην Κύπρο να την κάνει δική του, είτε ο ρώσος στην Ουκρανία, είτε ο σέρβος στις πρώην περιοχές της Γιουγκοσλαβίας, είναι ένα και το αυτό.

Έχω γράψει πολλές φορές ότι ο ρώσος ανήκει στην ΕΕ και μάλιστα ότι αποτελεί δικό μου όραμα.
Αφού πρώτα ξεφορτωθεί όλο αυτό το μπούγιο των βενζινάδων ολιγαρχών που του έχει καθίσει στο κεφάλι και τον στέλνει να σκοτωθεί σε ξένα εδάφη για λίγα λίτρα αέριο.

Αγαπάμε Ντοστογιέφκσι (που κυνηγήθηκε από το αιώνιο ρώσικο καθεστώς ως προδότης). Όχι καπιταλομιλιταριστές που τα μετρούν όλα με το καντάρι.
τότε είσαι εναντίον των ΗΠΑ και των ατλαντιστων που δε θέλουν με κανένα τρόπο αυτή την προσέγγιση
Наше дело правое - победа будет за нами!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:27

Μόλις 17 νεκρούς στρατηγούς μετρούσε η Ρωσία ...το Μάρτιο.
https://www.protothema.gr/world/article ... -o-poutin/

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:28

dna replication έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:26
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:52
Sid Vicious έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:42

Ο stav νομιζω δεν ειναι ευρωπαιστης απλα αντιρωσος, ευρωπαιστης ειμαι εγω για αυτο θεωρω και αυτην την ολικη απαξιωση στην ιστορια του πρωην δουκατου της Μοσχας και των ανθρωπων της και λαθος και αντιευρωπαικη στην ουσια της. Οι Ρωσοι ειναι ευρωπαικος λαος, δεν ειναι ασιατικος λαος.
Αντιεισβολέας είμαι.
Μην προσπαθείς να μου προσάψεις άλλες ιδιότητες.
Είτε ο τούρκος μπει στην Κύπρο να την κάνει δική του, είτε ο ρώσος στην Ουκρανία, είτε ο σέρβος στις πρώην περιοχές της Γιουγκοσλαβίας, είναι ένα και το αυτό.

Έχω γράψει πολλές φορές ότι ο ρώσος ανήκει στην ΕΕ και μάλιστα ότι αποτελεί δικό μου όραμα.
Αφού πρώτα ξεφορτωθεί όλο αυτό το μπούγιο των βενζινάδων ολιγαρχών που του έχει καθίσει στο κεφάλι και τον στέλνει να σκοτωθεί σε ξένα εδάφη για λίγα λίτρα αέριο.

Αγαπάμε Ντοστογιέφκσι (που κυνηγήθηκε από το αιώνιο ρώσικο καθεστώς ως προδότης). Όχι καπιταλομιλιταριστές που τα μετρούν όλα με το καντάρι.
τότε είσαι εναντίον των ΗΠΑ και των ατλαντιστων που δε θέλουν με κανένα τρόπο αυτή την προσέγγιση
Αυτό σε καίει; :003:
Δεν με απασχολεί η προσέγγιση των ΗΠΑ στο θέμα.

Οι ΗΠΑ με απασχολούν όσο υποστηρίζουν μία χώρα που δέχεται ευθεία και βάρβαρη εισβολή.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Αύγ 2022, 22:41

dna replication έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:26
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:52
Sid Vicious έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:42

Ο stav νομιζω δεν ειναι ευρωπαιστης απλα αντιρωσος, ευρωπαιστης ειμαι εγω για αυτο θεωρω και αυτην την ολικη απαξιωση στην ιστορια του πρωην δουκατου της Μοσχας και των ανθρωπων της και λαθος και αντιευρωπαικη στην ουσια της. Οι Ρωσοι ειναι ευρωπαικος λαος, δεν ειναι ασιατικος λαος.
Αντιεισβολέας είμαι.
Μην προσπαθείς να μου προσάψεις άλλες ιδιότητες.
Είτε ο τούρκος μπει στην Κύπρο να την κάνει δική του, είτε ο ρώσος στην Ουκρανία, είτε ο σέρβος στις πρώην περιοχές της Γιουγκοσλαβίας, είναι ένα και το αυτό.

Έχω γράψει πολλές φορές ότι ο ρώσος ανήκει στην ΕΕ και μάλιστα ότι αποτελεί δικό μου όραμα.
Αφού πρώτα ξεφορτωθεί όλο αυτό το μπούγιο των βενζινάδων ολιγαρχών που του έχει καθίσει στο κεφάλι και τον στέλνει να σκοτωθεί σε ξένα εδάφη για λίγα λίτρα αέριο.

Αγαπάμε Ντοστογιέφκσι (που κυνηγήθηκε από το αιώνιο ρώσικο καθεστώς ως προδότης). Όχι καπιταλομιλιταριστές που τα μετρούν όλα με το καντάρι.
τότε είσαι εναντίον των ΗΠΑ και των ατλαντιστων που δε θέλουν με κανένα τρόπο αυτή την προσέγγιση
Υπάρχουν πολλές ΗΠΑ όμως, όπως σίγουρα θα ξέρεις. Από την άλλη Ρωσία, υπάρχει μόνο μία εδώ και 20+ χρόνια. Η διαφορετική άποψη εξαφανίζεται με καθόλου "ευγενικούς" τρόπους. :lol:

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 16 Αύγ 2022, 22:50

ksmyrn έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:19
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:11
ksmyrn έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:09
Τί έγινε, την κατέλαβαν τη Χερσώνα οι Ουκρανοί με την αντεπίθεσή τους; :giggle:
Παραμένει ακόμα υπό ρώσικη κατοχή.
Μα πώς, δεν την ελευθέρωσεη ουκρανική αντεπίθεση;
Αν εννοείς ως αντεπίθεση γιουρούσι Ουκρανών να τρέχουν με τουφέκια στον κάμπο φωνάζοντας «Αέεερα!», μην περιμένετε τέτοια :8) Ακούω πως μας τελείωσαν οι γέφυρες και πως κάτι αεροδρόμια με ρώσικα αεροπλάνα έχουν μετατραπεί σε κρατήρες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:52

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:50
ksmyrn έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:19
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:11


Παραμένει ακόμα υπό ρώσικη κατοχή.
Μα πώς, δεν την ελευθέρωσεη ουκρανική αντεπίθεση;
Αν εννοείς ως αντεπίθεση γιουρούσι Ουκρανών να τρέχουν με τουφέκια στον κάμπο φωνάζοντας «Αέεερα!», μην περιμένετε τέτοια :8) Ακούω πως μας τελείωσαν οι γέφυρες και πως κάτι αεροδρόμια με ρώσικα αεροπλάνα έχουν μετατραπεί σε κρατήρες.
Τι περιμένεις από άτομα που πίστεψαν ότι θα πέσει το Κίεβο επειδή ένα κομβόι 65 χλμ πήγαινε χωρίς φρένα προς τα εκεί...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25506
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 16 Αύγ 2022, 23:14

Frappezitis έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:10
Eπειδή, ως γνωστόν, η Ουκρανία «νικάει» στον «πόλεμο», ο Βλαντίμιρ... Κοκαΐνοβιτς Ζελένσκι αποφάσισε να «εκπαραθυρώσει» τους διευθυντές των Περιφερειακών Διευθύνσεων της SBU (Ουκρανικής Υπηρεσίας Ασφάλειας) σε τρεις ουκρανικές Περιφέρειες, κάθε άλλο παρά τυχαίες: του Κιέβου, του Λβοφ και της Τερνόπολ. Ωστόσο, τον πρώην διευθυντή της τελευταίας Περιφερειακής Διεύθυνσης (Τερνόπολ), κάποιον Μπονταρένκο, τον διόρισε στην αντίστοιχη θέση στο Κίεβο... Περεμόγα (Στγ: νίκη στα Ουκρανικά), αδέλφια, περεμόγα...
Καποιο πραξικοπημα για ανατροπη του ζελενσκι ετοιμαζεται. Πολυ προβαλουν τον ζαλουζνυ τον αρχηγο των ενοπλων δυναμεων

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 16 Αύγ 2022, 23:17

Μεγάλη συγκέντρωση ρωσικών στρατευμάτων στα σύνορα.
Από ουκρανική πηγή της Αεροπορίας.

https://t.me/Slavyangrad/5504
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 23:18

Крaсная армия έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:17
Μεγάλη συγκέντρωση ρωσικών στρατευμάτων στα σύνορα.
Ποια σύνορα;

Τι πίνετε εκεί στη Μόσχα ρε συ; Τη μία έχετε σύνορα, την άλλη δεν έχετε σύνορα, μετά ξαναέχετε σύνορα...

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 16 Αύγ 2022, 23:26

Τα Βόρεια και Ανατολικά. Σε καλύπτουν;
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 23:51

Крaсная армия έγραψε:
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:18
Крaсная армия έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:17
Μεγάλη συγκέντρωση ρωσικών στρατευμάτων στα σύνορα.
Ποια σύνορα;

Τι πίνετε εκεί στη Μόσχα ρε συ; Τη μία έχετε σύνορα, την άλλη δεν έχετε σύνορα, μετά ξαναέχετε σύνορα...
Τα Βόρεια και Ανατολικά. Σε καλύπτουν;
Εσύ καλύπτεσαι με βόρεια κι ανατολικά σύνορα;


Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: στρατιωτικές εξελιξεις στην Ουκρανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 16 Αύγ 2022, 23:53

Για το Κίεβο και τα εδάφη Ανατολικά του Δνείπερου είναι μια χαρά.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών